Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16091/bmid_marysa-2fg-16091.jpeg 4 2533 2533

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

Valentine
24.07.2013 3 z 5

Četla se strašně. Vytáhnout si jí u maturity byl horor. Díky bohu za její jednoduchý děj a Kaisera s Lábusem ;)

mikraf
23.07.2013 4 z 5

Velmi hezká kniha, jediné co mi vadilo byl te moravský přízvuk jakým se v té době na Moravě mluvilo. Ale povinnou četbu nesnáším, jenže už jí musím číst a tahle knížka byla fakt dobrá. Jednoduchý děj a ani moc stránek nemá. Přečetla jsem ji za dva dny.

Michaela91
26.06.2013 4 z 5

Povinná četba. Ale takový čtivý příběh, mě se to líbilo. A divadelní hra byla také velice dobrá.

rostwin
09.06.2013 4 z 5

Nejlepší české drama 19. století.
A mimochodem, s v hodnoceních kritizovanými dialektismy neměl ani Pražák problém.

ForiCZ
07.06.2013 2 z 5

Klasika od českých autorů, která mě osobně nijak nevtáhla. Nářečí se mi mnohdy dost špatně louskalo a jediné, co mi na knize zaujalo, bylo to, že celý příběh má reálnou základnu. A tu si pamatuju díky wikipedii asi víc, než děj téhle knihy. Čtená z donucení k maturitě.

_sjuu_
27.05.2013 2 z 5

knížka povinná k maturitě - špatně se mi v textu orientovalo a to nářečí tomu moc na oblíbenosti nepřidalo, nicméně jako divadelní představení to bylo skvělé.

K_laara
28.04.2013 4 z 5

Nářečí pro některé může být zpočátku překážkou, ale mně osobně se kniha zamlouvala. Děj je jednoduchý a "líbívý".

kniholka
17.03.2013 4 z 5

Klasika, která neurazí.

Andrejz
14.02.2013 3 z 5

Další dílo patřící k české klasice. Závěr mě překvapil. Nutno ocenit Mrštíkovský smysl pro detail.

Mrs.Domis
18.11.2012 1 z 5

Docela zajímavý příběh.

ondra1995
28.09.2012 4 z 5

Velmi povedené drama z venkova. Počínání Maryši se mi vážně líbilo.

Dandulka
23.09.2012 5 z 5

Není co dodat, klasika.

Teii-hime
22.09.2012 3 z 5

Divadelní představení mám ráda, ale v psané podobě mi přijdou nesouvislá a málo přehledná. Myslím si, že jejich čtení není plnohodnotným čtenářským zážitkem - je to zkrátka jen scénář pro režiséry a herce. Proto se mi mnohem víc než samotná kniha líbil filmový záznam z divadelní hry, který jsem měla možnost zhlédnout.

dendisek3
18.08.2012 5 z 5

Ze začátku mě to moc nebavilo, ae pak jsem v tom našla zalíbení, a když to celé zhodnotím, tak se mi ta knížka moc líbila!

Dominik_13
08.06.2012 5 z 5

Vynikající realistické drama s příběhem, který zaujme, a s hlavní hrdinkou, která vám může být milá i ne, ale je to ona a její psychologie, která je tak poutavá. Přistupoval jsem k této knize s mírný despektem, proto mě velice překvapilo, když jsem byl do atmosféry vesnice a do celého příběhu vtažen již prvními stránkami a vyplivnut až závěrečným slovem "Otrávila."

dark.ma93
01.06.2012 5 z 5

Velmi se mi líbí. Je perfektní. Děj je napínavý a mrzí mě, že končí a nepokračuje dál osudem Maryše :/

Ninočka
11.02.2012 4 z 5

I když to byla povinná četba, mě se Maryša velice líbila. Přečetla sem ji za jedno odpoledne :) .

Kermisee
11.02.2012 3 z 5

Maryšu jsem, stejně jako většina, četla hlavně kvůli povinné četbě. Tragický příběh o vynuceném sňatku, kde existuje jen bolest a smutek a kde žena nosí v srdci někoho jiného. V dnešní době dost ohrané téma, ale v tehdejší době naprostá pecka. Velmi mi o tomto díle a jeho problémovému nasazení jako divadelní hry pověděla knížka, kde je Maryša uvedena spolu s dalšími dvěma díly - Strakonickým dudákem a Našimi furianty. Po samotném díle je tam ještě komentář od profesora Františka Černého, který čtenáře pomocí citací z novinových článků a jiných zdrojů uvede do tajů okolo tohoto díla. O problémech, inspiraci a o tom, jak Maryša posunula českou tvorbu zase o něco dále.

Bára1182
27.09.2011 3 z 5

Četla jsem i hezčí knížky, ale aspoń měla Maryša děj který se dal pochopit (s čímž někdy mívám u povinné četby dost problém) :)

Denaille
19.09.2011 3 z 5

Po pár komentářích zde jsem myslela, že to bude něco... no, prostě kravina a překvapivě mě to docela bavilo. Mám ráda vesnickou tématiku a téma tohoto drama má každému co říct. I když v současné době se ke stejnému závěru dochází možná díky jiným podnětům než je vynucené manželství rodiči.
Mám rozhodně plánu si ji za nějaký čas zase přečíst.