Holmesova učednice

Píše se rok 1915, když patnáctiletá Mary Russellová, která se po ztrátě rodičů nastěhuje k tetě na venkovskou farmu, potká starého pána zabývajícího se studiem včel a dá se s ním do řeči. Je to Sherlock Holmes na odpočinku. Jeden druhého pak překvapí svým pohotovým úsudkem a Holmes se rozhodne, že z ní udělá svou pokračovatelku. Uběhne několik let a Mary odjede studovat do Oxfordu, ovšem Holmes ji poprvé začne opravdu potřebovat. Někdo totiž unesl dceru jistého amerického senátora a Mary má pomoci s pátráním. Jejich sok se ukáže být nebezpečnější než samotný Moriarty neblahé paměti a brzy jim oběma, stejně jako Watsonovi s Mycroftem, začne usilovat o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297756/big_holmesova-ucednice-ZWL-297756.jpg 444

Mary Russellová 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo

The Beekeepers Apprentice, 1994

Kniha Holmesova učednice

Vendy789

Americká spisovatelka krásně navázala na holmesovskou tradici a obohatila ji... o ženu. Sherlock, Watson i paní Hudsonová už celkem v duchu Doylova originálu, tady se žádná velká revoluce nekoná. Vtipné a napínavé, bavilo mě to.

jane eyrová
15.02.2021

zajimavy pohled na sherlocka holmese ze strany jeho učednice, která se stane jeho ženou. kniha je dobrodružná, vtipná.

Galadwen
08.08.2020

Příjemná oddechová kniha se zápletkou v duchu původních holmesovských příběhů. I když, docela upřímně, Watsona mám pořád radši než Mary Russelovou. Asi že mně taky všechno nedojde tak rychle :-).

pip11
06.02.2020

Příběh Mary a Sherlocka byl zajímavý a poutavý. Konečně Holmes potkal někoho, kdo má stejné intelektuální schopnosti a je na podobné vlně humoru. Dialogy hlavních postav jsou zábavné a udržují skvělou atmosféru. 4.5*

trudoš
04.12.2018

Nikdy bych neřekl, že nejlepší holmesovský pastiš napíše žena. Ale stalo se a hned zkraje přiznávám, že jsem si tvorbu Laurie Kingové zamiloval. Nejde přitom o to, že by ohromovala do detailu promyšlenou zápletkou. Jen jsem prostě po dlouhé době četl knihu, která mě nadchla víc svou perfektní stylistikou, než obsahem jako takovým. Zkrátka vyprávění plné energie, živých postav a zábavných dialogů. Základní premisa je vskutku elementární - Watsonovu roli nedůvtipného společníka přebírá dospívající dívka, jejíž intelekt je minimálně rovnocenný tomu Sherlockovu. Nijak přitom nepřekáží takřka padesátiletý věkový rozdíl a už vůbec ne svérázná arogance, se kterou se oba hrdinové vzájemně popichují.
Uznávám ovšem, že román svoje mouchy má. K jádru problému se autorka dostane prakticky až v polovině a spíš než o nějakém vyšetřování, je příběh jakousi šachovou partií. Přesto mě to bavilo maximálně, včetně dějově nadbytečných odboček. Velkého detektiva nemohlo na sklonku života potkat nic lepšího.

vincek1
21.01.2018

Dočteno a mohu říci, že s trochou sebezapření. Nápad je celkem dobrý, ale vlastní kniha se dle mého mínění utápí v mentorování a zvláštním chování, až nechování, hlavní hrdinky. Postava Holmese je zde popisována podivným způsobem a jeho sekundantka se chvílemi jeví jako nevychovaná dívka, samozřejmě s výbornými kombinačními schopnostmi. Vypadá to, že nemá ráda nikoho, jen své znalosti a ego.
Některé pasáže, které se snaží udělat knihu akčnější jsou až nemožné. Zřejmě šlo o to knihu přiblížit dnešní generaci čtenářů, nebo zde hraje roli národnost autorky. Tomu by také odpovídal výňatek z komentáře listu Mercury News, kde se píše o lepším příběhu, než jaký dokázal napsat p. Doyle a který působí jako markentingový
tah. Je opravdu těžké napodobit klasika. Ještě poznámka Irmgard, Váš názor, ale nechápu jej.

Anna Elizabeth
11.07.2017

Naprostá dokonalost!

SBH
27.02.2017

Kniha nesplnila má očekávání, plynoucí z anotace. Nekonal se střet dvou generací, jiskření mezi myšlením stárnoucího, světově proslulého detektiva a puberťačky. Mary je Sherlockovou mladší kopií ve všem všudy. Naopak strohý džentlmen nemá potíže přibrat za parťačku mladou ženu, což mi k Holmesovi moc nesedělo. Bizarní převleky a způsob vyšetřování mě naplňovaly údivem, neboť nikdy nevedly k žádoucím výsledkům, naopak vždy upozornily padouchy na aktivitu detektivů.
Přesto dávám čtyři hvězdy. Autorka Holmese neparodovala, nýbrž brilantně oživila. Knihu napsala svěžím, vtipným jazykem bez stylistických chyb a pochvalu si zaslouží i překlad včetně poznámek pod čarou (Alžběta Lexová). Postavy měly dokonale propracované charaktery a jejich motivace byla uvěřitelná. Ale nejvíc bodů dávám za velmi silný příběh, jemuž vyšetřování případu pouze dokořenilo již tak vyváženou a bohatou chuť.