Marxova ulica

Marxova ulica https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324875/bmid_marxova-ulica-7Yx-324875.jpg 4 2 1

borsalino_csfd
12.12.2016 3 z 5

Trochu pozapomenutá knížka, jezdoznačně poznamenaná datem svého vzniku. Nicméně když jsem jizačal číst, měl jsem moc příjemný pocit. Mňačko se vracel do svých klukovských let a jednoduše popisoval to, co se dělo okolo. Bohužel záhy, asi s povídkou Starší bratr, do řádků leze socialistická ideologie, podaná vemi účelově a jednostraně, takže to vypadá, že si každý den ráno četníci z dlouhé chvíle řekli "Co budeme dnes dělat? Inu, půjdme zmlátit pár dělníků." A pak už se tento či další omílané motivy jen opakují (buržoasie, vykořisťování, střílení do dělníků aj.). V roce 1958 již probíhaly politické rehabilitace, protože se Stalin a Gottwald už pár let v pekle vařili v kotlích, přesto doba byla ještě hodně tuhá a kniha jednoduše jede v tomto schématu. Ale na druhou stranu je v některých momentech až mile poetická. Jsem rád, že jsem si ji přečetl. Asi proto, že vznikla z iniciality autora a ne na politickou objednávku nějakého politického pohlavára.