Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272976/bmid_mraz-GEI-272976.jpg 4 3040 3040

Martin Servaz série

Vražedné šílenství uprostřed francouzských Pyrenejí! Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schoností k vyřeření děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah. - vítěz prestižní Crime Novel Prize v Cognac v roce 2012 - nominace na Elle Reader´s Prize - dle hodnocení The Sunday Times jeden z 50 nejlepších thrillerů z celého světa za posledních pět let... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

knihomolka78
25.07.2020 3 z 5

Na prvotinu to nebylo špatné, ale zase ani žádná bomba. Děj se na začátku strašně táhne a je to zbytečně komplikované. Zpočátku se mi zdálo, že se jedná o 2 možná i 3 příběhy v jedné knize, protože se pořád přeskakovalo od jednoho děje k jinému (díky tomu se mi taky pletla jména), ale asi po 200 stranách se to konečně sjednotilo do jednoho příběhu. Začátek se dal rozhodně minimálně o polovinu zkrátit. Nějaký posun ve vyšetřování nastal až po půlce knihy, což je podle mého škoda. Konec to ale vylepšil, najednou se všem rozsvítilo a střípky informací z jednotlivých příběhů do sebe zapadly. Vadilo mi také, že kapitoly byly strašně dlouhé. Připadalo mi, že v jedné kapitole bylo vlastně několik kapitol, protože se psalo o nějakém situaci a za chvíli o nějaké jiné, takže to mohlo být rozloženo do samostatných kapitol, ne jen do dalších odstavců. Slyšela jsem na tuhle sérii chválu a taky má vysoké hodnocení, tak jsem si koupila hned box 5 dílů, tak snad jsem neudělala chybu... Ale je to prvotina, tak dám autorovi ještě šanci, snad budou další díly lepší.

kokrokr
13.07.2020 3 z 5

Já se nudil, teprve v závěru se to dostalo trochu do tempa. Zbytečně překombinované, suché a nezáživné vyprávění bez jiskry živočišnosti a vtipu.

Siege03
10.07.2020 5 z 5

Hodnotím kladně,jako vždy Minner nezklamal.Jedina výtka,že se to táhlo, zbytečně rozvášněny děj,mohlo to mít o 200 stran méně.Ale i tak plný počet

postrach
05.07.2020 2 z 5

Na prvotinu opravdu dobre cteni.Trochu vadi pocet stran,trochu protahovani.....

Mishi
02.07.2020 4 z 5

Velmi příjemné první setkání s Martinem Serazem.
I přes velký počet stránek kniha rychle ubíhá, atmosféra houstne a příběh se zamotává. Vrah nebyl až takové překvapení, ale přesto byl konec zajímavý. Jen mi nebylo dobře u scén s vraždou koně, jelikož jsem milovník koní.
Určitě si přečtu další díly.

Pavcitko
28.06.2020 3 z 5

Velice zdlouhavá záležitost, nápad to má, zaujme, ale místy se velmi dlouho nic neděje. Nevím jestli se pustím do další od tohoto autora, rozhodně mám v knihovně lepší kusy.

CharlesWard
23.06.2020 3 z 5

Kniha rozhodně není špatná, jen jí někde první polovině dojde dech a trvá docela dlouho, než ho zase najde.

Ester71
22.06.2020 5 z 5

Na doporučení jsem se začetla do této knihy. Vůbec nebyla špatná, v několika směrech pro mě byla i poučná. Ke konci hodně napínavá a s překvapivým rozuzlením. A skoro tradičně končící s lumpem na svobodě..
Takže po procvičení svalů namožených z držení knížky se pustím do dalšího dílu. ????

Anetiina
22.06.2020 3 z 5

Moje první setkání s Bernardem Minierem a nedopadlo zrovna nejlíp. Rozvláčný a divný začátek mi vadil natolik, že jsem knihu několikrát odložila a dala přednost jiným. Až v době největší krize, kdy už jsem opravdu neměla co číst, jsem ji celou přečetla. Příběh není nezajímavý, ale prostředí mohlo být vytěženo lépe. Z Martina Servaze jsem si taky zrovna nesedla na zadek. Na druhou stranu to nebyla taková hrůza, aby mě to odradilo od dalších dílů, které hodnotím mnohem lépe.

renefer
21.06.2020 5 z 5

Knížku jsem si koupila potom, co jsem viděla seriál. Moc se mi do ní nechtělo, protože jsem si ještě pamatovala, jak to bylo a kdo byl vrah. O to víc jsem byla překvapena, ze sice námět podobný, ale kniha je o dost jiná a musím říct, že podstatně lepší. Za mě plný počet bodů.

Niraj
15.06.2020 4 z 5

Pro mě nový neznámý autor. Četl jsem ušima, což byla pro tuto asi knížku klika, protože první část knihy je místy hodně rozvláčná. Asi bych to nedal a knížku bych býval nejspíš odložil. Jako poslech se to dalo vydržet, člověk si občas schrupne ... :-) Druhá půlka už byla o mnoho lepší, začalo to mít spád a finální rozuzlení bylo také v lecčem nečekané. Konec byl natolik dobrý, že to zlepšilo můj celkový dojem z knížky a asi si časem dám i nějaký další díl této série.

ViolettaCh.
04.06.2020 5 z 5

Moje první detektivka od tohoto autora, poslouchala jsem ji jako audioknihu a musím říct, že určitě nebude poslední! Děj, který se odehrává ve francouzských Pyrenejích, se postupně rozvíjí, zhruba od druhé třetiny už má velmi napínavý spád. Skvělý, pro mě nově nalezený autor.

Katania
26.05.2020 5 z 5

Jednoduše paráda! Martin Servaz si mě hned získal!

m_martina
14.05.2020 5 z 5

Od Miniera mám přečteny všechny knihy, kromě jeho nejnovější. Ale Mráz u mě vítězí na celé čáře!

MARTh
11.05.2020 5 z 5

Sympatický hlavní hrdina (stejně jako další kolegové a hrdinové kolem něj), mrazivé prostředí...mrazivá atmosféra a zápletka....souhlasím s předchozími recenzenty, že ačkoli je kniha velmi obsáhlá, vůbec to nevadí...začtete se a nebudete chtít skončit (no, občas jsem musel jít spát, ale víte jak to myslím :-) )....musím si koupit i další případy s Martinem Servazem, protože mě to chytlo, fakt to podle mě stojí za to...děj slibuje další vzrušující zápletku i v následujících knihách....a jsem zvědavý, zda se i v dalších dílech bude prolínat postava sympatické psycholožky Diany ....knížku určitě doporučuji

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

Pecka! Musím říct, že mě představa těch 632 stránek děsila, ale nakonec jsem ji přečetla za dva dny. Příběh odstartuje nález mrtvoly koně bez hlavy..hmm, co vám to připomíná? Kmotr! Už při tom jsem si říkala, že se Minier inspiroval na správném místě :) Tento kůň však není obyčejný. Patřil vlivnému a bohatému Ericu Lombardovi. Hledání vraha koně je prokládáno událostmi ze stejného časového úseku v institutu, kde jsou uvězněni ti nejnebezpečnější vrazi. Jak asi tušíte, má to spojitost a je to dokonalý!

nikola3
24.04.2020

Na internetu jsem narazila na tuto knihu a zároveň zjistila,že autor napsal celou sérii. Tak jsem si ji "poručila" k narozeninám. Po otevření balíku jsem si říkala,zda jsem neudelala chybu. Řekla jsme si,že to má moc stran a s batoletem nemám šanci nikdy přečíst. Opak je ale pravdou. přečteno za tyden, čekala jsem,že mi to bude trvat dele. Kniha Vás naprosto vtáhne, nemůžete se odtrhnout. Usedate ke knize a najednou zjišťujete kolik je to už hodin. Kniha mě nutila přemýšlet kdo a proč. Měla jsem několik typů. Nakonec jsem se nemýlila. Začala jsem číst další díl a opět jsem na tom stejně !!!! ????????

burei
17.04.2020 4 z 5

Super detektivka, ze zajímavého prostředí, rozuzlení nečekané. Těším se na další díl.

Blondebookdevil
14.04.2020 4 z 5

Slyšela jsem na tuhle sérii samou chválu, tak jsem se rozhodla se do ní konečně pustit. To, že má kniha 600 stránek, mě vůbec neodrazuje, ba naopak; jsem zvědavá, jak mě to vtáhne do děje.
V Mrázu se seznamujeme s majorem Martinem Servazem, což není úplně postava, kterou bych si dokázala za první díl oblíbit. Spíš mně přijde jako takový nemotora, který si zapomíná vzít zbraň a není úplně v kondici, aby sám dohonil vraha.
Tak do půlky knihy se vlastně nic nedělo, nedalo se říct, že by mě to nebavilo, ale myslím, že taková stovka stránek se zde dala osekat. Vražda koně + dvou lidí byly zajímavě propletené, nicméně nějaký posun ve vyšetřování nastal až po půlce knihy, což je podle mého škoda. Konec to ale vylepšil, najednou se všem rozsvítilo a nasbírané střípky informací do sebe zapadly. I ostatní knihy mají vysoká hodnocení, tak jen doufám, že ta další už bude na plný počet.

petrpospa
31.03.2020 4 z 5

Když před sebou vidím 600 stránek,mám trochu obavu, že to bude moc dlouhé, nudné, nezábavné, že to pro mě bude utrpení. V tomto případě nebylo. Velmi příjemná detektivka v novém prostředí, temném, zimním, depresivním. Tedy aspoň pro mě. V Pyrenejích jsem ještě nebyl, fyzicky ani v knize. Takže jsem četbu prokládal obrázky, mapami a dalšími zajímavými informacemi od přítele Gúgla...
A aby toho nebylo málo, ihned po dočtení knihy jsem si naložil kompletních šest dílů seriálu Mráz. Kniha byla pochopitelně lepší, ale ani filmové zpracování nebylo špatné. Hlavně však bylo jiné a scénář z knihy v podstatě jen vycházel. Z téměř epizodní Daniely se stala skoro hlavní hrdinka, děj se zjednodušil na pouhé konstatování skutečnosti a chybělo mi podrobnější vykreslení postav. Na to prostě v seriálu není prostor, stejně tak ani na poměrně akční knižní závěr... Snad jediné, co mě na taktrochujiném příběhu zklamalo, byla totální absence hezkých nebo aspoň sympatických hereček.
Knihu i seriál určitě doporučuji a čtyři hvězdičky chápejte jako aritmetický průměr z obou zpracování. A to je opravdu hodně vysoké hodnocení..:-)