Martin Eden

od:


KoupitKoupit eknihu

Román o složité životní a tvůrčí cestě spisovatele, román se silnými autobiografickými prvky. Příběh charakterního a pracovitého mladého muže z nižších společenských vrstev, který se dopracuje společenského a zejména pak pronikavého literárního úspěchu, nedovede však překlenout prodejnost a prolhanost měšťáckého života, na němž chtěl budovat i své osobní štěstí... Vydavatel: Mladá fronta - Praha...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31102/martin-eden-31102.jpg 4.4353
Orig. název:

Martin Eden (1909)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (47)

Přidat komentář
Sikosikocka
včera

Ráda se k ní vracím ale musím mít na to náladu to celé unést a přečíst aniž by mě to zasáhlo znovu a znovu.. Znám takové lidi jako je Martin Eden..

F-l-p
08. ledna

Žongloval jsem v hlavě s hvězdami, přece jen tento popisný styl á la americká literatura mi dával zabrat (o to víc v angličtině), ale ty myšlenky, se kterými se nelze neztotožnit, a které u mě občas vyvolávaly záblesky souznění a spojení s "pravdou," ač to může znít jakkoliv metafyzicky, byly skvělé. Jsem rád, že ne veškeré prvky byly autobiografické (viz konec), i když, kdo ví..

mgeisselreiter
14.12.2018

Román se čte dobře, i když hlavně v první cca půli knihy jsou dost dlouhé pasáže úvah a filozofování, což trochu nudí, brzdí spád a děj. Z toho též plyne, že kniha je částečně nevyrovnaná, proto jsem z počátku četby nebyl nijak nadšený. Postupně jsem se ale do děje dostával a začínal být tak trochu pohlcen. Příběh je velmi zajímavý a určitě stále aktuální - zjednodušeně jak chudák svou neutuchající pílí a vytrvalostí úspěchu dosáhl. Nejlepší na tom však je, že jde vlastně o spisovatelův životopis a většina děje je skutečný příběh. Mně se líbil i samotný závěr a zakončení, i když odborná kritika se na to dívá jinak.
Vydání z roku 1987 je bohatě ilustrováno a doplněno doslovem Ondřeje Neffa o 40 stranách, který přibližuje nejen život Londona a pozadí vzniku románu, ale i velmi podrobný popis života v Kalifornii druhé poloviny 19. století.
Celkově 80%, 14.12.2018.

ziriant
26.11.2018

Nevím proč, ale Jacka Londona jsem měla vždy podvědomě zaškatulkovaného tak, že to asi bude trochu přízemní nuda. Nyní doufám, že mi tento rychlý soud bez důvodu odpustí. Rozhodně to nebyla nuda a už vůbec ne přízemní. Myslím, že mnozí z nás se s Martinem Edenem, potažmo právě autorem, rádi ztotožní. Že si při čtení u mnohých pasáží řekneme "jo, to je přesně ono". Co nás štve, co nás pohání. Toužit, překonat dlouhou a kostrbatou cestu plnou trýzně, cestu za štěstím - v menší míře to opět jistě všichni známe. Krásná cesta končící okamžikem dosažení cíle, kdy všechno ztratí smysl. Konec mě dostal, opravdu parádní. Dočítat takové knihy před spaním ale vážně nedoporučuji... Už se rozhlížím po dalších autorových dílech. A neposlední řadě děkuji za motivaci. Nezbývá než sednout a psát, dokud nebude dílo vykonané.

Taťka Hraboš
17.08.2018

Naposledy jsem Londona četl jako teenager, a to ještě jeho zvířecí příběhy. Proto mě docela překvapilo, jak mnohomluvný a patetický dokáže být. O jeho životě toho už moc nevím, ale je-li Martin Eden jeho alter ego, pak mu není co závidět. Kombinace vysoké inteligence a citlivosti je často vražedná (či spíše sebevražedná). A pokud k tomu přistoupí i notná dávka egocentrismu až narcismu (z Edena jeho pocit nadřazenosti nad - téměř - všemi ostatními přímo čiší), nelze se takovému konci divit. Pro mě je tahle knížka i působivou ukázkou toho, že člověk sám sobě nemůže být dostačujícím životním cílem a programem.

špulo
23.07.2018

Pekný príbeh z dobového života. Určite nie pre deti. 90%...

jan6775
31.01.2018

Martin Eden je kniha vyprávějící o životě mladého muže který si věří. Čtivá kniha plná odhodlání, lásky, lhostejnosti a nicoty.

Adhara
18.01.2018

Výborne podané nadšenie mladého človeka z nádhery sveta, jeho fanatická túžba písať narážajúca na tvrdý odpor jeho okolia, a napokon vyhorenie s temnotou depresie. Táto kniha mi ukázala, že hoci sa od čias, kedy sa odohráva, zmenilo mnohé, redaktori zostávajú stále rovnakí.

Valdora
13.01.2018

Toto je kniha mého dětství. Příběh, který mi vyhnal slzy do očí a ještě dlouhou dobu ve mně rezonoval. Příběh, ke kterému se budu vracet. Hořký jako někdy život sám. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Paulus.1987
09.01.2018

Londonova nemilosrdná kritika povrchnosti a pokrytectví "lepší" společnosti. Podle mého názoru spočívá odkaz tohoto románu v tom, že když se člověk chce někomu zalíbit a snaží se být někým jiným, přestává být sám sebou. Prozření a pocit marnosti se dostavují v okamžiku, kdy již není cesty zpět... Osud Martina Edena mě velmi zasáhl a hluboce jsem s ním soucítil. Moudrá kniha pro lidi hledající své místo v životě.

Vincos
27.12.2017

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych po přečtení knížky nevěděl, jestli dát 2 nebo 5 hvězd;
2 - za ty pseudoromantické bláboly hlavně v první půlce knihy, zdlouhavé popisy všeho možného, zbytečné repetice a -filozofové prominou- desítky stran filozofických úvah, které spíš měly vyjít v nějaké útlé samostatné knížce a jen jejich výcuc se měl dostat do románu,
a 5 za skvělý příběh s ještě lepším finále, kde je tak věrně popsáno znechucení životem, že se jím nakazí i ten největší optimista.

Hanka_Bohmova
21.10.2017

Při čtení se ve mně vystřídalo více pocitů, se zaujetím jsem sledovala Martinův životní boj, cítila jsem nespokojenost s černobílým pohledem na lidské bytosti, ošklivila jsem si tu adoraci síly, jejímž doplňkem je pohrdání, nikoli odpovědnost a soucit. V takových chvílích jsem skoro zlomyslně vychutnávala doublethink uplatňovaný hlavním hrdinou vůči dámě jeho srdce.
Ale nakonec mi z toho vyšel smutný příběh člověka, který chtěl svůj život zachránit pro sebe - a ztratil ho.

Lesní_chodec
06.08.2017

Není to tak dávno co jsem četl životopis Jacka Londona od Irvinga Stonea. Musím říct, že se mi tento romám dost často s vyprávěním o Jackově životě překrýval. Krásná knížka, která vypráví o pravdách života, které jsou platné odedávná. Především pasáže o filisofii a Martinovy diskuze s lidmi z lepší společnosti jsem doslova miloval. Na můj vkus trochu zdlouhavější konec, který už mě tolik nebavil. Přesto je tato kniha velmi výjmečná a neměla by být zapomenuta.

Natyna3
29.07.2017

Jedna z nejlepších voleb mé povinné četby. Inspirovala mě znovu začít psát povídky, básničky atd. :)

Atanone
05.05.2017

Je těžké být jiný.Je to těžké v každé době a málokdo to ustojí. Všichni chceme být součást něčeho velikého a pak jsme zklamaní,že právě naše odlišnost z nás dělá outsidery.
Myslím,že ta kniha je hlavně o tom.

asakz
29.04.2017

Je to vlastně velmi smutná kniha. Na počátku jsem měl očekávání románu plného nespoutaného života proloženého bystrými filosofickými úvahami. Místo toho jsem však dostal smutné svědectví tvrdého životního zápasu, který je korunován dosažením cíle, jenž se však ukazuje být falešným a není doprovázen uspokojením a štěstím. Je to krutý žert života, který asi zná kdekdo z nás - člověk dostává to, po čem tak horoucně toužil, přesně v momentě a situaci, kdy to už pro něj nemá nejmenší cenu. A to vše na pozadí nekonečného pinožení, hlouposti, pokrytectví a bolestného boje o přežití okoložijících "bližních" lidských jepic. Přesto však kniha nevyznívá vyloženě depresivně, a to díky hlubokému pochopení pro ty malé, zoufalé lidské bytosti a nadhledu, který zanechává v duši spíše pocit smíření nežli zášť k nesmyslnému žití.

Kluvo
10.02.2017

Vyborne napisane. Doslova som hltal strany aby som sa dozvedel, kedy a ako sa presadi a ktoru si nakoniec vezme. O to lepsi a silnejsi bol potom koniec, ktory som zacal tusit az po zlome, ktory priniesla v jeho zivote sebevrazda jeho priatela.
Zo zaciatku sa to zda byt mila romantika a oslava individuálnej fyzickej a vnutornej sily jedinca, no na konci je z toho pekny psychologicko-filozoficky roman. Vidiet, ze Jack mal naozaj vysoke sebavedomie (podobny pocit som mal uz z Majstra alkohola) a vsetko mal naozaj podrobne popremyslane. Po docitani som si hned vygooglil Londonov zivotopis a celkom ma naplnilo baznou, ako pekne a doslova ponal to autobiograficke spojenie s Martinom Edenom. Vidiet, ze urcite filozofie prinesu odpovede, ktore, ked to clovek berie doslova, je tazke uniest a clovek uz nevie potom, co so zivotom. Nuz, skocil Martin (Jack) tym mlaticom prazdnej slamy na spek...

LahoferRose
23.01.2017

Taky jste žili v tom, že Jack London je pouze Bílý tesák a knihy podobného rázu se psy? No, já ano. Děkuji touto cestou své sestře, že mi ukázala Martina Edena. Kniha je plná nadějí, ale i zoufalství a určitě vás dotlačí k přemýšlení nad pokrytectvím. Je o cestě duševně čistého, lidského, svéhlavého, talentovaného, ambiciozního muže, který věřil v sám sebe a miloval ženu, které se jen líbilo, že se jí někdo tak odevzdaně dvoří. Příběh tak silné vůle dosáhnout úspěchu a srdce jedné ženy, až vám bude naskakovat husí kůže, budete nadávat, plakat a marně doufat s Martinem Edenem. Velice zajímavá kniha, která by měla patřit do povinné četby.

Littlewheat
12.01.2017

Skvělé. Skvělý London. Pro mě nadčasové. Život. (aby ne, když je to téměř autobiografie). Spousta myšlenek, pro které se to vyplatí přečíst. Čtenář nebude rozhodně zklamán - naopak.

Jonny
23.09.2016

Další Londonův román se spoustou autobiografických prvků. Což mě, po přečtení: Démon alkohol a Londonova životopisu už moc nebavilo. I tak je kniha v něčem nová a místy překvapí. Se vším všudy... dobrý průměr, ale nic převratného.

Luca84
12.09.2016

Tato kniha mě hodně ovlivnila. V podstatě bych řekla, že mi otevřela oči. Jen ten konec...

lushi
22.03.2016

Martin Eden jsem četla pro příběh, který mě ohromil a dojal. Nicméně už tolik mě nebavila ta filozofická a kritická rovina, na kterou jsem nebyla nijak připravená, a proto mi trochu kazila ten požitek ze čtení. Kvůli ní mi román přišel zbytečně zdlouhavý, ale uvědomuji si, že to, co mě nebavilo, jiné upoutá.

kamibe
06.06.2015

Jack London se stal od samého začátku setkání s jeho knihami mým milovaným autorem. Tuhle knihu jsem upřednostňovala o to víc, že v ní skloubil seznámení se svým životem i se svými myšlenkami. Osobně se domnívám, že to k sobě neodlučitelně patří.

PavelKrnak
07.05.2015

Po Martinu Edenovi jsem sáhl jako po první z autobiografických románů, jelikož jsem v antikvariátu narazil na překrásné vydání. Musím však říci, že i přes celkový velmi positivní dojem to nebylo tak úplně, co jsem čekal a občas jsem pocítil během čtení i rozpaky.
V Martinu Edenovi se mi autor odhalil v nové rovině - filosofické. Knížka je jistě "silně autobiografická" a já jsem po přečtení této charakteristiky čekal jaksi úryvky z Londonova života, leč dočkal jsem se, spíše než líčení prožitého, ukázky toho o čem autor přemýšlel, jaké hluboké otázky ho v životě trápily.
Filosofická rovina zastiňuje příběh, který slouží jen jakýsi podklad pro myšlenky a úvahy a to zejména o postavení jedince ve společnosti.
Kromě kritiky kapitálu a jiných socialistických témat se v knize setkáváme i s Nietzscheovskou filosofií, podporou evoluční teorie i úvahami o materiálnu obecně.
Martin se na začátku knihy snaží vymanit z pracující třídy, a když se mu konečně povede proniknout do třídy buržoasní, je znechucen jejími hodnotami a zvrácenými předsudky. Jako volnomyšlenkář také naráží na konservatismus a zaběhlou mašinérii ve vyšších kruzích společnosti a postupně se začne stranit společnosti celé, neboť domov už pak nenajde ani mezi dělníky a námořníky, upadá v apatii a ztrácí smysl života.
V zajímavém, nýbrž z dnešního pohledu trochu úsměvném doslovu k mému vydání (z konce 40. let), které je v podstatě ódou na Londona jako na socialistu, je konec interpretován jako prohra Martina Edena, kdy jeho víra v jedince jako by vyhrála nad vírou ve společnost.
Já nechám na každém, aby si konec (a vlastně i knihu celou) vyložil podle sebe. Snad jen upozorním, že tón knihy má klesavou tendenci, od počátečního téměř láskyplného optimismu padá k depresivnímu konci (tak jako ostatně klesá i postoj k životu hlavního protagonisty).
Kromě zmíněných, velmi aktuálních témat (např. posuzování lidí podle jejich finančních prostředků) pak knížka obsahuje velmi pěkný popis začátků Londonovy spisovatelské kariéry, z nějž pochopíme, jak těžké to dříve bývalo.
Knihu jsem četl pomalu a velmi nad ní přemýšlel. Ještě dlouho budu, zanechala ve mně otisk. Těším se, až poznám další střípek Londonovi osobnosti.

marvan00
27.11.2014

Z Londonovy téměř autobiografie je znát, že jeho psaní ovlivnil především pohnutý život a méně už literatura. Pro psavce všeho druhu je to příkladná ukázka, že dobré psaní nikdy není jen otázkou životní zkušenosti a talentu, ale i nezbytného literárního vzdělání. Na poli psychologického románu působí London mnohem méně suveréním dojmem než v jiných textech.

fifa51
18.10.2014

Martin Eden je obdivuhodně vyspělá a ucelená psychologická studie. Sugestivnost a barvitost, se kterými London líčí Martinův niterní život a vývoj, mne naprosto pohltily. Bylo více než zřejmé, že Martin Eden nese Londonovu osobní zpověď a velice by mne zajímalo, co při jeho psaní prožíval. S každou jeho přečtenou knihou vím stále jistěji, že až se mne někdo zeptá na oblíbené autory, JL mezi nimi nebude chybět.

fifa51
13.10.2014

Aaron Lewis: Dik za spoiler! ://///

Aaron Lewis
14.08.2014

Neuvěřitelně smutná kniha. Takový konec jsem vůbec nečekala, zaskočil mě a také mě dostal. Myslím si, že Martinovým zklamáním a sebevraždou dostala kniha ten správný výraz. Chytlo mě to za srdce. Martin byl velmi sympatický a skvělí člověk. Na svou dobu ale byl moc „veliký“. Jeho společnost a ani ta nadřazená ho nechápala, jelikož všichni byli omezení na svůj vlastní svět a on chápal úplně všechno, měl na všechno svůj názor, zdravý a kritický, nedokázal se přetvařovat a byl velmi laskavý. Strašně mě mrzí, že jediný člověk se kterým si rozuměl zemřel a jiného už nenašel. Nechci aby mě lidé a život zklamali tak jako jeho. Bylo by to kruté…

Edit: Knihu jsem četla poprvé na střední škole a už tenkrát jsem ji zařadila mezi mé nejoblíbenější. Měla jsem ji tak ráda, že když jsem jí chtěla číst podruhé už na vysoké kvůli americkým studiím, docela jsem se bála, že se mi už tak nebude líbit, takže jsem čtení odkládala a odkládala, až jsem ji nakonec přečetla znovu a oblíbila jsem si ji ještě víc. Šla jsem s ní ještě víc do hloubky a prozatím je to moje nejoblíbenější kniha. Je opravdu nádherná a já ji vřele doporučuji:).

Disease
07.08.2014

Filozofická i autobiografická linka pěkně vyvážené. Překvapilo mě, že z knihy tentokrát nečiší Londonovy sympatie k socialismu, spíš naopak.

Holden
19.02.2014

Především je tahle knížka o tom, že byste to nikdy neměli zabalit. I když se může zdát, že jde úplně všechno do prdele, musíte vytrvat. Tak jako Martin Eden. Martin sice nemá co do huby, zato má tak velký koule a cílevědomí, že i když do něj buržoazní sráči sypou horem dolem, ať si konečně najde nějakou práci, on jim na to z vysoka sere a jde si tvrdě za svým. Chce se totiž stát spisovatelem. Hlavně proto, aby si podrobil lásku jeho milované Ruth, kterou pohoršuje každý přisprostlý slovo a která se nakonec projeví jako pokrytecká holčička, co bez maminky neudělá ani krok. Ale co Martin Eden, dosáhne svýho snu a stane se slavným spisovatelem? A nebo si najde práci účetního a půjde se stádem společnosti, která svou povrchností a malostí smrdí ještě víc než Martinův zatuchlej pokoj?