Marina

Marina https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95027/bmid_marina-4yl-95027.jpg 3 9 7

Američan Mariani přijíždí na studijní stáž do Gorbačovova Sovětského svazu, kde se seznámí s půvabnou dívkou Marinou. V její společnosti poznává i moskevskou zlatou mládež, která se za časů perestrojky prohání po městě v západních autech a nic jí není svaté. Dramatické vyvrcholení jednoho večírku, na němž hlavní roli sehraje Garry Ardanjanc, syn významného komunistického funkcionáře, ovlivní Marianiho budoucnost víc, než se zpočátku mohlo zdát. Kam se vyvine Američanův příběh, který hrdina prožívá ve společnosti své lásky Mariny a tajemné bytosti Čching v Rusku, Římě a na nejmenovaném ostrově v asijských tropech? Minulost nikdy nekončí, a tedy vlastně neexistuje; cokoliv, co se událo, nás může nečekaně zasáhnout. Z kulis politického a mediálního divadla posledního dvacetiletí vystupuje příběh lásky, dekadence a frustrované pomsty s odkazy na Edmonda Dantese a Botticelliho obraz La Primavera, v jehož originálně zpracovaném mytickém tématu nalezneme jeden z klíčů k románovému příběhu.... celý text

Ladis777
29.03.2022 4 z 5

Kniha o promarněných šancích a ztraceném životě. Kniha o nenávisti, lásce a (ne)setkávání. Kniha o bezmoci, zoufalství a (bez)naději. Kniha o rezignaci. Vlastně celé to spočívá v tom, jak mohou mocní zničit zcela jednoduchými tahy životy a právo na štěstí jiných. Upřímně dávám víc hvězd, než bych dal, protože výhrady k ní mám, první dvě třetiny mě neskutečně zaujaly, pasáž na Ostrově už méně, byla rozvláčná, občas byl děj přitažený za vlasy a nepravděpodobný, chtělo to asi méně prostoru a víc promyslet. Závěr celkem ujde. Postava Mariny i postava záporáka Ardanjance jsou v pohodě, byť záporák poněkud schematický. Mariani je trochu problém - má to být asi rozervaný americký intelektuál, ovšem nakonec působí jako nervově labilní bačkora. Nejzbytečnější, nejméně uvěřitelná a nejschematičtější je postava investigativního novináře Harrimana, jeho funkce v ději je nakonec bídná a téměř zbytečná. Nevím, asi se ke knize vracet nebudu, ale rozhodně nelituju času, který jsem s ní trávil.

Bedřich63
11.01.2021 4 z 5

Pro mě to bylo tak trochu jako na houpačce. Jednou nahoře - ani jsem nestíhal otáčet stránky, jak to bylo zajímavé. Jednou dole - několik stránek po sobě řádek za řádkem, věta za větou, a nevím vlastně ani o čem. Celkově však u mě převažuje pozitivní dojem, příběh je to zajímavý.

jurasekh
27.02.2020 5 z 5

Knihu jsem právě dočetl a rozhodně ji doporučuji. Po (pro mne) poněkud květnatém začátku mě naprosto vtáhla do děje a četl jsi ji opravdu se zájmem. Myslím, že by se podle ní dal napsat scénář pro zajímavý film.

Dita333
23.11.2018 3 z 5

Docela poutavý příběh. Marina mi občas lezla svým chováním na nervy... a Mariani vlastně taky svým lehce ufňukaným přístupem. Konec bych si predstavovala také jiný, zdál se mi zbytečně pritažený za vlasy. Ale v celkovém měřítku kvalitně napsaná kniha se spoustou zvratů a zajímavých zápletek.

Hecuba
01.07.2018 3 z 5

Cela kniha se velmi dobře cte, pribeh je to intenzivni. I snove faze nakonec strukturu knihy velmi dobře doplnuji a tak trochu predestiraji jakym smerem se pribeh zvrati… i když je to dost neuveritelne. Konec knihy me neuspokojil, spis rozladil. Celek hodnotim nicmene dobře a rozhodne doporucuji k precteni.

pipetka5566
08.11.2017 5 z 5

Po několika stránkách mě příběh totálně vtáhl do děje. Nenáviděla jsem Garryho Ardanjance a fandila Marianimu aby se znovu setkal s krásnou Marinou a hltala stránku po stránce. Za mě 5 hvězdiček :-)

Merlinit
14.10.2014 3 z 5

Zvláštní příběh ztracené lásky a ztraceného života. Najdete v něm politiku, byznys, city i tápání, nejistotu stran vlastní orientace i těžko pochopitelná hnutí mysli, tragédii i odevzdání se osudu. Jak říkám, zvláštní, ale vůbec ne špatný.