Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123080/marie-antoinetta-rana-leta-ve-versailles-123080.jpg 4 117 31

Marie Antoinetta série

Nejmladší dcera císařovny Marie Terezie byla od raného dětství vychovávána k tomu, aby pokorně naplnila politické ambice své matky. Netušila ovšem, jak záhy onen obávaný den nastane: francouzskému následníkovi ji zaslíbili již v deseti letech, a tímto aktem pro ni skončilo dětství. Versailleský dvůr měl o nevěstě budoucího panovníka velmi přesné představy, a tak se budoucí královna Marie Antoinetta učila jinak myslet, mluvit, líčit, oblékat a dokonce i chodit. Když se pak jako čtrnáctiletá dívka vydala v oslnivé ekvipáži na cestu k francouzským hranicím, provázely ji matčiny striktní pokyny stran manželské poslušnosti. Ve Versailles mladá princezna brzy zjistila, že pod vší okázalostí, pozlátkem a svazující etiketou se skrývá svět rafinovaných intrik a mocenských bojů. Dvořané vykazovali překvapivě odtažitý vztah k hygieně, stárnoucí král upřednostňoval milenku před vládnutím a novomanžel věnoval veškerý čas lovu, řemeslu a jídlu, takže na plnění dynastických povinností se mu už nedostávalo sil. Houževnatá princezna se však nevzdala a krůček po krůčku se jí podařilo získat pozici první dámy francouzského dvora, jež jí právem náležela. Byla to však pozice nadmíru křehká…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Domino

Becoming Marie Antoinette , 2011

Viky007
24.02.2016 5 z 5

Velmi čtivé a velmi poutavé, což historickým knihám často schází. Docela jsem MA litovala. Nejdřív všechny ty "procedury", které musela podstoupit (například rovnátka, to jsem vůbec netušila), a pak si musela zvykat na úplně nový život. Děsná představa.

angelice
04.12.2015 5 z 5

Dojemná, věrná a hlavně hezky líčící charakter královny. Neustále se setkávám s názorem, že M.A. byla husa. Po téhle knize ji vždy hájím. Možná hraju ďáblova advokáta, ale autorka přinejmenším ukazuje další možnou tvář ženy, u které se názory rozcházejí.

Ivanule
04.08.2015 5 z 5

Krásně a poutavě napsaná kniha a o dětství malé Marie Antoinetty,jejím životě v Rakousku a poté,kdy ji provdali do Francie. Je zde krásně vykreslená doba vlády Ludvíka XV.,dále pak o tom jak ji přijali ve Francii, a co vše musela udělat, aby se zalíbila lidem ve Versailles,a její úskalí sbližování se s budoucím králem Francie. O tom jak si musela zvykat na jiný způsob života ve Francii. Kniha končí úmrtím krále Ludvíka XV. a tím pádem nástupem jeho vnuka Ludvíka XVI. a z Marie Antoinetty se pomalu stává královna Francie,ale to už je pokračování této knížky ve druhém díle:)

Antoaneta
31.03.2015 5 z 5

Úžasná kniha -krásně popsané dětství Marie Antoinetty, její radosti i starosti smutné i veselé události v jejím mladičkém životě.Marie Antoinetta je moje oblíbenkyně tahle kniha mi vyloženě sedla a hned se pustím do čtení druhého dílu.Kdo se zajímá o historii určitě si v knize přijde na své, za sebe mohu jen doporučit.

Valko
15.02.2015 5 z 5

První díl mě nabudil k přečtení druhého. Naprosto parádní knížka, kde je Antoinettino dětství a proměna v mladou dauphinku popsána perfektně. Antoinettu mám tak ještě mnohem radši než jsem ji měla před přečtením (ano, oblíbila jsem si ji už předtím). Celá knížka končí smrtí "miláčka národa". Její život královny ale teprve začíná...

Markett
06.12.2013 5 z 5

Velmi pěkná knížka! Musím přiznat, že teď na Marii Antoinettu koukám úplně jinak než dříve. Přesně, jak napsala autorka v poznámce: všichni si ji představují jako fiflenku, ale tahle knížka se mi tak líbila, že teď si o ni opravdu nejde myslet nic špatného- právě naopak. :) Taky jsem se dozvěděla několik nových věcí. Jsem moc ráda, že jsem tuhle knížku dostala do ruky :)

Venezia
14.08.2013 5 z 5

Výborný životopisný román a ja sa v tom vyznám. :-)
Autorka zobrazuje MA takú, aká v tej dobe bola: veselá, dobrosrdečná a nie veľmi vzdelaná tínedžerka, ktorú sekíruje matka, ignoruje manžel a rôzni ľudia sa snažia zneužiť pre svoje ciele. Kniha je naozaj podrobná a človek sa dozvie aj veci, o ktorých ani netušil, že sa stali alebo sú možné. Bodaj by bolo takýchto kníh o osobnostiach viac.

EttelëaDragons
12.05.2013 5 z 5

Velmi pěkná kniha a ideální čtivo pro člověka, který se zajímá o historii a chce se více dozvědět o životě u francouzského dvora těsně před Velkou francouzskou revolucí. Příběh velmi detailně popisuje dětství Marie Antoinetty, co všechno musela jako malá podstoupit, aby se z ní později stala francouzská královna. Také se dozvídáme, jak ji ve Francii přijali a jaké byly její nelehké začátky u dvora ve Versailles.
Knížka mě velmi bavila a s chutí jsem hltala všechny nové informace, nad kterými jsem mnohdy nechápavě kroutila hlavou. Autorka vystudovala historii evropsých rodů, takže ví moc dobře, o čem píše a je vidět, že se tomuto tématu věnuje hlouběji. Ocenila jsem také přehled literatury, který autorka použila jako studijní materiál a také její poznámku, kde popisuje, co všechno je skutečnost a kde je fikce - to je pro mě u historických románů důležité.
Slýchávám názory, že je tato kniha nudná a zdlouhavá. ANo, je to možná z části pravda, že je poněkud zdlouhavá a to proto, že obsahuje opravdu hodně infromací ze života Antoinetty a dalších lidí. Mě ale rozhodně nenudila a nebude podle m nudit nikoho, kdo má zájem o historii a chce se dozvědět co nejvíce...

Becky19
10.02.2013 5 z 5

Pěkná knížka. Sice to bylo místy zdlouhavé, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože to stálo za to.

11karina
04.02.2013 3 z 5

Knížka mne trochu zklamala, není tak čtivá, jak bych si představovala, celkem dost dlouhé nudné popisné pasáže "ničeho". Možná můj vlažnější dojem spočívá v tom, že o této době, postavách - hlavně o Marie Terezii (matce M.A.) jsem už četla lepší věci.
Doporučuju těm čtenářům, kteří se zajímají o historii, hlavně o tuto inkriminovanou dobu. Žádnou senzaci ale nečekejte...

Sussane
01.08.2012 5 z 5

Možno si niekto povie že královká šlachta mala lahký život, ale nie je všetko také ako sa zdá.Maria Antoinetta je toho dôkazom.V tejto knihe nám samotná Antoinetta približuje jej trápenia, radosti,... Už od prvej kapitoly, ma táto kniha pohltila :)