Mandolína kapitána Corelliho

Mandolína kapitána Corelliho https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5165/bmid_mandolina-kapitana-corelliho-200-5165.jpg 5 564 138

Příběh o lásce, cti a pomstě, jenž je neobyčejně vtipný a zároveň hluboce tragický, zdařile absurdní, uměřeně sentimentální a laskavý, ale v popisech italského tažení až bezděčně naturalistický. Tento román získal Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší knihu roku 1995 euroasijského regionu.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Captain Corelli's Mandolin , 1994

Bustedka
26.08.2017 3 z 5

Ta kniha má určitě mnoho pozitiv. Je velmi dobře napsaná, poměrně obsáhlá, místy opravdu vtipná i tragická, ale já se nějak nedokázala začíst. Nepamatuji si, že bych nějakou knihu četla tak moc dlouho. Kdyby autor pár stránek ubral, vůbec by to asi nevadilo, na druhou stranu musím uznat, že pokud pominu můj - podle všeho vlivem osobního rozpoložení rozporuplný pocit - kniha je to kvalitní a čtivá.

pajaroh
18.07.2017 5 z 5

Tuto knihu dlouho odkládala kvůli předpojatosti - film jsem sice neviděla, ale z ukázek jsem si nesprávně vydedukovala, že se jedná o milostný doják alá Hollywood. Chyba. Už u Ptáků bez křídel jsem byla překvapena autorovým vypravěčským talentem a tohle dílo ho jen potvrdilo (či zesílilo). Už dlouho jsem si knihu tak nevychutnala, těšila jsem se na každou chvíli strávenou na ostrově Kefalonie a stejně tak se obávala osudů oblíbených (vlastně všech) postav. Pohledy různých osob na život ve vesnici i vojenské a politické kapitoly (vtipné i smutné zároveň) jsou osvěžující, výborně je popsán kontrast idylického předválečného období a války, přírodní katastrofy i změny dnešní doby a modernizace. K závěru mám výhrady (více nechci prozradit), ale i tak dávám 5*.

jana3526
07.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha, která bavila i dojímala. Probrečela jsem spoustu pasáží o síle přátelství, ale i temných stránkách které jsou v každém z nás. Konec mi přišel trochu absurdní, ale stejně mi bylo líto kolik promarnili let.

MrKrahujec
07.07.2017 5 z 5

Konečně zase kniha (proč je jich, k čertu, tak málo??!!), která naprosto dokumentárním způsobem ukazuje, že komunisté páchali úplně stejná zvěrstva jako fašisté, ne-li horší a že komunismus je s fašismem de facto totožný. Krásně nenápadně obnažená stupidita a škodlivost Leninových "spisků" a vůbec celá ta nevtíravost historického odsouzení je jednak báječná, ale hlavně nesmírně potřebná. Další kvality tohoto díla (kterých je víc než dost), tu už dostatečně podrobně popsali jiní, takže jsem chtěl podtrhnout jen tuhle zdánlivou drobnost, která by podle mého soudu ale neměla uniknout nikomu, kdo knihu četl.

85098211
25.06.2017 5 z 5

Velmi zajímavě a bez sentimentu vystavěný příběh, popisující málo známou historii Kefalonie, jejích obyvatel a bojů v na řeckých ostrovech během druhé světové války. Na pozadí milostného, ale nenaplněného vztahu dvou mladých lidí, se odvíjí poutavý děj, od kterého se nelze odtrhnout. Několik svérázných obyvatel ostrova charakterizuje i svébytnou kulturu, zvyky i postupnou konfrontaci s realitou okolního světa. Tragické osudy jeho obyvatel nejen za války, ale i během ničivého zemětřesení, jsou předkládány s mírnou ironií a nadhledem, což ale jen umocňuje vytříbený styl a jazyk románu. Zaujalo mne také, že příběh je prostoupen milým humorem a místy až naturalistickým pohledem na život a nesklouzává nikdy do sladkobolné melodramatičnosti. Zmínila bych ale také, že jsem neočekávala tak přesné popisy krutostí, které nepáchali pouze fašisté, ale i řečtí komunisté. A ti byli často o dost horší, při líčení (nejen) jejich zrůdností mi běhal mráz po zádech... Ale jinak se jedná o opravdu nádherný příběh, který se v interpretaci Ladislava Mrkvičky krásně poslouchá, mnohdy i se zatajeným dechem. Ten totiž svým projevem jen zvýraznil styl a skrytou poetiku celého románu. Rozhodně mohu tuto audioknihu doporučit všem, kdo mají rádi příběhy s hlubší myšlenkou.

tatruszka
09.06.2017 5 z 5

Krásná kniha, příběh, který chytí za srdce. S jakým krutým realistickým stylem autor popisoval vše okolo války, prostě jenom jakoby informativně. Strašně mě naštvalo, jak se vyvinul příběh "po válce", moc jsem se těšila na poválečný happyend, ale jako u většiny takové literatury jsem se ho nedočkala v takové míře, v jakou jsem doufala.

senuf
01.06.2017 5 z 5

Nádherná kniha, nádherný překlad. Místy humorná k popukání, místy drsná až na dřeň. Už po prvních pár desítkách stránek mi bylo jasné, že se mi do ruky dostalo (kniha zakoupena za 10 korun jako vyřazená z městské knihovny) něco vyjímečného. Zasloužila by si 6 hvězdiček. Nemám co dodat, vše už tady bylo řečeno.

gladya
03.05.2017 5 z 5

Milostný příběh (nebo možná spíš příběhy) v pohnuté válečné době, postavy z masa a krve, trocha historie, trocha humoru, trocha smutku, Ve vyprávění se střídají příběhy a pohled jednotlivých postav a někdy se mění i forma vyprávění, například se střídá ich a er forma. Z toho všeho vznikl dokonalý a nezapomenutelný čtenářský zážitek.

Salchicha
01.05.2017 3 z 5

uf, kniha sa mi velmi tazko citala. Pribeh sice pekny, ale obcas som sa prichytila ze po precitani kapitoly si ani nepamatam o com bola, pretoze som bola myslienkami inde.

lencin
26.04.2017 5 z 5

Krásný příběh. Komické i tragické zároveň. K pláči i zasmání. Doporučuji.

etrnka
10.04.2017 5 z 5

Doporuceni kamaradky, ktere zapadlo do ctenarske vyzvy, proc ne..Nakonec se z toho vyklubalo krasne cteni k zamysleni,o dejinach, velke lasce, nadeji, zklamani, cekani..happy end nakonec byl, jen ale ne tak happy, jak bych chtela..

zazvorek
06.04.2017 5 z 5

Kniha o tom, proč by nemělo být žádné "potom". Krásné, zábavné, dojemné, drsné, sladké, voňavé, sžíravé. Bernières!

Malýmedvěd
03.04.2017 5 z 5

Moc pěkná kniha. Donutí přemýšlet, donutí se sžít s postavami. Rozesměje i rozpláče. Zajímavé je střídání vypravěčských stylů, střídání ich a er formy. Výborný překlad. Film, jak už to bývá, je jen slabým stínem předlohy. Konec mne zaskočil, ale po chvilce jsem si řekl, že je "uvěřitelný" a je opravdu ze života.

Matty
18.03.2017 4 z 5

Rozsáhlý román z velmi sympatického středozemního prostředí mne dokázal poučit o řecké historii, nahlas rozesmát (což se mi u knih stává ještě vzácněji než u filmů) i dojmout (ač ne k slzám). Střídání nálad není samoúčelné a myslím, že docela věrně odpovídá proměnám, jimiž Řecko v běhu času procházelo. Odpovídá tomu i postupné zklidnění zprvu velmi košilatého vyprávění - počet vyprávěčů se s přibývajícími kapitolami zmenšuje, klasický románový styl vytlačuje výstřednější stylistické postupy. Nejedná se o literární zázrak, "jen" o vtahující, s fakty svědomitě pracující, dobře vyladěný a příjemný dojem zanechávající příběh o nerovném střetu krutostí války s radostmi života. Jestli vám je blízká mentalita Italů nebo Řeků, jděte do toho.

Nightcrawler
30.11.2016 5 z 5

Úžasně obsáhlé a košaté, někdy velmi humorné, jindy mrazivé, celkově velmi dojemné. Rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem četl. Rád se k těmto oblíbeným postavám vrátím.

Knihomolkaa
14.10.2016 4 z 5

Prvních sto stránek jsem si říkala, že knihu asi odložím nedočtenou na dlouhé zimní večery. Nakonec jsem se "přemohla" a vytrvala. Nelitovala jsem, postupně krásný příběh začíná nabírat na obrátkách. :) Některé části knihy se ale (alespoň pro mě) neskutečně vlekly. Celkový pocit z knihy takový lepší průměr. :) Stojí za přečtení, ale stačí jen jednou :)

Ronfi
09.08.2016 4 z 5

Pěkný příběh, vznostné myšlenky, ale nečte se lehce. Kdo vydrží, bude odměněn. Tak se držte a vydržte.

Aimee1
14.07.2016 4 z 5

Krásný příběh. Z počátku jsem měla problém se v knize zorientovat - neznám příliš řeckých reálií a zdlouhavý opis počátku okupace Řecka Italy byl pro mě dost zdlouhavý. Tak stejně počátek zápisků kroniky Kefallénie Pelagiina otce, ale jsem ráda, že jsem vydržela a knihu neodložila. Ukazuje, že láska si nevybírá a že náhoda je svině, která může změnit celý náš život (ale to bych už moc prozrazovala). Výborné vykreslení postav běžných vesničanů od monarchistů po komunisty. Velmi doporučuji. Jedná se o skvěle vyváženou knihu, která neurazí náročnější čtenáře a potěší čtenáře méně náročné.

Luccy78
21.05.2016 5 z 5

Krásný a zároveň velmi smutný a hluboký příběh o naději, lásce, věčném čekání, touze a přátelství, který se začíná rozvíjet v roce 1941 na řeckém ostrově Kefallénie. Viděla jsem i filmové zpracování, ale i když mám představitele hlavní role moc ráda a film byl natáčen v opravdu nádherném prostředí skutečného ostrova Kefallonie (který jsem měla příležitost i sama navštívit), knize opravdu nesahá ani po kotníky. Jakoby mu něco unikalo a rozhodně mu chybí taková ta špetka humoru, která se projevuje především v závěru knihy. Takže rozhodně doporučuji přečíst, nebudete zklamáni!

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Nádherná kniha, četla jsem ji jedním dechem, trpěla a doufala s Pelagií, Antoniem i Carlem. Až najdu sílu, přečtu ji s chutí znova. Mmch. audiokniha je úžasně načtena Ladislavem Mrkvičkou - doporučuji poslechnout! Film jsem viděla až po přečtení a znovu ho opravdu vidět nechci. Děs.