Letní smrt

Letní smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94716/bmid_malin-forsova-letni-smrt-oxA-94716.jpg 4 399 93

Horké pokračování série. Kdo je další na řadě? Bude to vaše dcera? Je nejteplejší léto, jaké kdo pamatuje. Město Linköping sužují nové a nové vlny horka, kolem běsní lesní požáry. V parku je nalezena mladá dívka. Na nahém těle jsou stopy krve, ale není vůbec zřejmé, co se vlastně stalo. A na pláži u jezera dojde k dalšímu hrůzostrašnému nálezu. Inspektorce Malin Forsové začíná být jasné, že vedro je tím posledním, co by ji mělo znepokojovat — zvlášť, když je její dceři tolik, kolik bylo prvním dvěma obětem… Mons Kallentoft je považován za jednoho z nejnadanějších vypravěčů mladé generace. Ale teprve když stvořil postavu blonďaté kriminální inspektorky Malin Forsové, dosáhl skutečného komerčního úspěchu. Malin je návyková. U švédské policie ještě nikdy nepracovala tak talentovaná žena. Nikdo s takovou intuicí. A ještě nikdy u ní nepracoval nikdo, koho by natolik poháněly vlastní komplexy. Malin je rozvedená, má ráda svoji dceru, ale taky tequilu… Forsová má mnoho společného s nejlepšími postavami skandinávských detektivek — paradoxně také to, že je naprosto jedinečná… Mons Kallentoft již napsal čtyři díly této čím dál slavnější detektivní série a plánuje nejméně stejný počet dalších. …... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Sommardöden , 2008

RMarkéta
29.09.2023 4 z 5

Tak tenhle příběh byl mým druhým setkáním s policistkou Malin Forsovou. V této knize už je znát, že se nám série začíná pěkně rozjíždět a že si malin bude užívat svoje. Líbí se mi, jak pan spisovatel dokáže nahlédnout do ženské duše a mysli. Od chlapa hodně dobré. Na styl autorova psaní je potřeba si trochu přivyknout, pak to půjde samo. Severská krimi je prostě specifický žánr a útvar. Mě tenhle Hary Hole v sukních baví.

Vikk
16.02.2023 3 z 5

Styl psaní je velmi zvláštní a úplně mi neseděl, dlouho jsem se proto nemohla začíst. Hlavní hrdinka mi minimálně dvě třetiny knihy vůbec nebyla sympatická, což mi čtení taky moc neusnadnilo... Nakonec se jsem se ale začetla a ve finále se mi to i docela líbilo. Taková průměrná detektivka prostě no...

jprst
30.12.2022 3 z 5

Pro mne tak trochu zklamání, přece jen jsem očekával očekával od druhého dílu něco propracovanějšího, vydařenějšího, co překoná první díl série, leč nestalo se. Opět je průměrná detektivka s dost slušnou hromádkou zbytečných slov.

alca-212
30.09.2022 5 z 5

Skvělá detektivka.
Lehce nadsazený závěr panu spisovateli ráda odpustím :-).

ArwenAragorn
23.08.2022 4 z 5

80%

Vy moji letní andílci.
Teď odpočíváte a brzy vám bude dělat společnost někdo se stejným údělem. Láska, kterou tím získám.
Najdu si jinou dívku.
Dám zase vše do pořádku. Neboj se, nebude to bolet. Všechna bolest už brzy zmizí.
____________________________________________________________________________________________

Výborná detektivka. Tentokrát kulisu tvoří strašné vedro a lesní požáry. Do toho ztracené a mrtvé mladé dívky. Nezávidím Malin.
K přečtení doporučím.

mcabr
15.08.2022 5 z 5

Přečteno a opět dost dobrý.

Šárka.Šála
21.02.2022 5 z 5

Malin je moje oblíbená hrdinka... knihy tu na přeskáčku a vždy jsem překvapená, jak kam se její osud otáčí...

te-ssiinka3905
11.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Musím uznat, že jsem se asi do Malin "zamilovala"... mám tu postavu ráda, i když se neustále bičuje a mlátí sebou kolem existenčního dna...
Co se týká knihy samotné, tak vlastně padouch .za celou dobu tam není a nemáte možnost si na něj udělat nějakou vazbu,,, pak pavoučí hnáty a cosi? Prostě vyšinutá ženská, trošku to kulhá za zimní obětí, ale pořád je to skvělé hlavně díky duu Zeke a Malin

vlkcz
09.05.2021 4 z 5

Za Zimní obětí mírně zaostává. Promluvy mrtvých už nejsou tak překvapivé, i když pořád mají své kouzlo. Dojem z detektivky trochu kazí závěr. Pomatený motiv možná ospravedlňuje nelogický postup vraha, ale působí trochu uměle. A hlavně pak americké vyústění.
Ale kromě detektivky jde i o zajímavé svědectví o současné době. Nejen ve Švédsku. Předsudky neúspěšně krocené pozitivní diskriminací, osudy lidí, kteří se z nějakého důvodu ocitnou na okraji společnosti, lhostejnost k ostatním a řada dalších náznaků. Takže to dobře funguje i jako psychologický román.

moudivlacek
25.04.2021 4 z 5

Ztracené a zavražděné dívky a šílené nekončící vedro? Spojitost? Vrah, který se rozhodne pro šílený čin, dlouho Malin a jejím kolegům uniká. Na celém příběhu pro mne byly nejděsivější vsuvky - monolog mrtvých dívek, jejich pohled na situaci a jejich pocity a snaha napovědět Malin. Malin zde musí ještě víc sáhnout si na dno svých sil, je v ohrožení to, pro co Malin vlastně žije. Nebo pro koho. Skláním se před policií, která je nucena sdělovat rodičům smutné zprávy, a ona se musí "oklepat", aby vůbec byla schopna dál hledat a najít vraha. Motiv je velmi a velmi smutný, přesto s vrahem a jeho činy plně nesouhlasím.
Jsem zvědavá na další díl i soukromí Malin.

Pine
23.01.2021 3 z 5

Doporučuji větrák zapnout na maximum, jinak hrozí, že se vám triko bude lepit na kůži.
Dusivé vedro a pomalé tempo vyprávění = smrtící kombinace. I na ten jazykový styl je potřeba si přivyknout. Plusem je však autorova fantazie, promlouvání obětí, psychologie postav a drama na závěr.

JezinkaJ
20.01.2021 4 z 5

Druhý díl série.
V prvním díle strašná zima a ve druhém zase ukrutné vedro. Trochu mě rozčilovalo oboje. Těším se na podzimní a jarní díl. Od stolu to vidím na povodňové deště. :-)
Příběh se mírně vylepšil, ale pořád ještě mě postava Malin a jeji osobní příběh baví víc než její vyšetřování. To co se mi v prvním díle líbilo, promluvy mrtvých, mně tady vadilo. Divný. Možná opakování znamená lehkou ztrátu originality. I tak to ale stačí na to, abych vzala do ruky další díl. A uvidíme, ne? (doufám, že se Malin citově příblíží svému "příteli na sex" a naopak a ne že ji ho někdo zavraždí)

juliesze
19.12.2020 3 z 5

Krátké věty bez sloves určitě dodavaly na uměleckém podtextu díla. Jakkolo se to zdá zajímavé a tak trochu se to snaží postrčit obyčejnou detektivku na vyšší úroveň, mne to na začátku vzalo docela drive. Trvalo to, než jsem se začetla. Navíc autorka posadila příběh tak, ze nejméně do poloviny knihy úplně tápete stejně jako hlavni detektivové. Určitě to nebylo špatné, ale tak nějak mi tam chybělo hlubší něco.

Aymira
10.12.2020 4 z 5

Zatímco v knize Zimní oběť mrzlo, až praštělo, v Letní smrti se obyvatelé Linköpingu dusí v nesnesitelném letním horku a nedalekých blízkých požárech. Někteří si ale rekordní teploty moc neužijí, protože ve městě řádí tajemný vrah mladičkých dívek, které jsou brutálně znásilněny a znetvořeny. Na knize mi tentokrát vadilo neustálé promlouvání Malin k sobě samé, trápení se jejím nenaplněným životem. Hlasy mrtvých mi nevadily, ale s tou Malin už toho bylo jaksi moc. Přiznávám, že jsem časem tápala i v jednotlivých postavách a těžko rozeznávala a pamatovala si, kdo je čím otcem a kdo ke komu patří. Kniha mi přišla celkem průměrná, ale díky závěru jsem se nakonec rozhodla hodnotit čtyřmi hvězdičkami. Přece jen něco takového by asi nechtěl zažít nikdo a upřímně si nedokážu představit, jak se z takové šílenosti člověk vzpamatovává. Mně by nestačily ani pravidelné celoživotní návštěvy psychologa. Z nějakého mně neznámého důvodu mi to řádění na konci připomínalo úryvky z Psycha nebo Červeného draka (i když samozřejmě jen hodně vzdáleně).

lenka7679
09.11.2020 3 z 5

A je to tu znovu. Jen tentokrát není zima, ale žhavé léto. Přijde mi, že vlastně žádné počasí není normální. Když zima, tak ukrutná, když léto, tak se taví asfalt. Kdyby to alespoň v té knize bylo nějak důležité... Autor neumí pořádně vtáhnout do děje.

kofola33
09.11.2020 4 z 5

Druhy dil o Malin, umorne vedro a vrazdy...na zvlastni autoruv styl si zacinam zvykat, obcas mi neco leze na nervy, delsi popisky, promluvy mrtvych, ale jinak dobra detektivka. Jdu na dalsi.

JitkaHambi
05.11.2020 2 z 5

Nelíbil se mi styl psaní, Malin mi " k srdci nepřirostla" a už mi lezlo na nervy to neustále zmiňované horko.Do půlky nuda, pak se něco trochu děje, ale za mě opravdu ne.

blackoutzuzi
11.05.2020 4 z 5

Kniha má spád, originální zápletku, neobsahuje žádná hluchá místa a čte se jedna báseň. Má vše, co má správná detektivka mít. Rozhodně se ale nejedná o průměrný příběh - ba naopak - jedná se o nadprůměrnou detektivku, ve které si autor dokonale hraje se slovy. Mons Kallentoft povýšil detektivní romány na novou úroveň. Možná styl psaní nesedne každému, ale to nezjistíte, když to nezkusíte :)

BariEli
06.05.2020 3 z 5

Ten styl je na mě přecejen až moc...kudrnatý(?) Nevím, jak jinak bych to popsala. Prala jsem se s každou přečtenou stránkou. Možná budu chtít někdy pokračovat v sérii, ale hned to nebude.

SilvieSisinka
03.10.2019 4 z 5

Opět nezklamal. Druhá kniha od autora a super čtení.