Malé ženy (převyprávění)

Malé ženy (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111010/bmid_male-zeny-A4N-111010.jpg 4 144 42

Knihu Malé ženy, vydanou v roce 1974, přeložila a upravila Jindřiška Smetanová pod jménem Eva Jelínková. Ta jí v době nesvobody propůjčila svoje jméno pro překlad této knihy. Dívčí román americké autorky, zasazený do doby prvního roku války Severu proti Jihu, vypráví o čtyřech sestrách rozdílných povah, jež pod dohledem starostlivé matky prožívají své první citové zmatky, první přátelství a nejstarší z nich i první milostný cit. Napětí dodává příběhu starost rodiny o otce, který je ve válce...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Albatros (ČR)

Little Women , 1974

JancaMia
25.01.2020 5 z 5

zkrácená verze ze života čtyř sester a jejich maminky (tatínka mají v občánské válce "sever proti jihu") a jejich trampoty se sousedy a okolními děvčaty ...
Coby dvanáctileté děvče jsem knížku hltala, dnes coby šestatřicetiletá žena s nostalgií ráda vytáhnu z knihovny. Jelikož se jedná o jednu z nejoblíběnějších knížek, vlastním téměř všechna vydání. Tohle vydání jsem si dlouho přála a nakonec na mě vykouklo v knihobudce .

Andynka
12.09.2019 4 z 5

Hezké početní. Kdyby mi bylo alespoň o 10 let méně, věřím že bych se k této knize několikrát i ráda vracela. Je lehce poucna, moudra. Je to prostě milé početní pro mladší dívky.

roni24
11.09.2019 4 z 5

Příběh je laskavý, dokáže pohladit milovníky Austenové či Brontëové, ale pokud hledáte akci, napětí a rychlý spád děje, tady se spálíte. Některé části jsou dlouhé až moc, a celkově to dělá děj daleko pomalejším.
Každopádně je to krásná kniha, která ukazuje přátelství, lásku a odpuštění tak, jak jsou. Žádné přikrášlování a přehánění. Je to o tom, jak se z malých žen staly velké ve své vlastní době.... krásný román v pravém slova smyslu.

danielavachova
05.09.2019

Ženský román,klasicky rozvláčný,určitě stojí za přečtení.

MarMarMar007
02.12.2018 5 z 5

moc se mi líbí jak si 4 sestry v této knize rozumí a pomáhají si v nepříjemných či tížívých situacích.
Kniha mě zaujala a moc se mi líbila.

popeluška
10.05.2018 5 z 5

Nejdříve se mi kniha vůbec nechtěla číst.....a teď jsem právě dočetla a nevím proč.Je to tak krásná a úžasná kniha,kterou rozhodně nečtu naposledy.Maximálně jsem si ji užila a mám z ní krásný pocit.....

jiri77
06.05.2018 1 z 5

Kniha mě teda moc nebavila,nakonec jsem ji dočetl ale něco tak přeslazeného a naivního jsem opravdu nečetl a to mi literatura pro ženy nevadí a rád se po ní poohlédnu. Kniha je asi spíše určená pro náctileté dívky.

Abia
06.02.2018 4 z 5

Krásně popsané postavy i hezký příběh. Spousta poučení (na mě až někdy moc), ale také láskyplných rad a příběhů. U smutných pasáží jsem si i poplakala, protože jsou opravdu napsané tak, že člověka chytí za srdce. Čtení jsem si užila, i když už dávno nejsem malá.

katka9574
06.02.2018 5 z 5

Četla jsem dávno, ještě na střední škole. Moc hezké čtení, doporučuji :-)

Adelaide777
15.10.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Za mě pět hvězdiček.

Kopretina
14.01.2017 5 z 5

Něžná oddychová kniha, plná jemného humoru. Zakládám do své knihovny s tím, že po ní klidně ještě sáhnu, až budu potřebovat pohladit po duši a doporučím ji i svým dětem.

Lenu04
30.08.2016 3 z 5

Na styl psaní jsem si musela zvyknout, ale jinak příjemná kniha plná lásky a taky myšlenek, na které se v dnešní době zapomíná (že peníze nejsou všechno, ale důležitější je zdraví, přátelství, rodina, vzájemná úcta a pomoc, podpora atd.)

hrubik
25.06.2015 4 z 5

Neskutečně milá, nádherná kniha. Jen mě mrzí useknutý konec, asi jsem měla v rukou zkrácené vydání, takže musím sehnat pokračování. Protože tenhle příběh stál za to. Nejen, že mi mockrát vyčaroval úsměv na tváři, ale také i zamlžil oči. Byla v něm spousta krásných myšlenek, na které, mám pocit, se dneska už hodně zapomíná. Radovat se z maličkostí, být dobrým člověkem. Tahle knížka rozhodně nebyla napínavým románem, od kterého bych se nemohla odtrhnout, ale byla opravdu velmi milým pohlazením na duši.

PetraBery
12.04.2015 4 z 5

Knížku jsem poprvé četla před téměř 20ti lety a musím napsat, že mě bavila stejně jako tenkrát... Milé čtení, o skromnosti, lásce, přátelství a rodině...

Zuzvil
18.10.2014 4 z 5

V postpubertálním věku jsem knižní i filmové zpracování hodně hltala :-) Knížka je taková milá, vstřícná, čtivá a "ženská". Konec 19. století knížce dodává příjemný nádech a určité kouzlo. Někoho kapánek může pohoršovat moralizovaní a poučování, ale mě to nijak nevadilo, brala jsem to jako součást knihy z daného prostředí a dané doby. Knížku k přečtení doporučit určitě můžu, dnes už totiž patří k takové klasické americké literatuře.

knihamouder
16.09.2014 4 z 5

Malé ženy jsem četla jako malá žena :-) děj mě zcela pohltil, nešlo se kolikrát odtrhnout. Milá tvorba, kterou do budoucna určitě opakovaně otevřu.

bookcase
25.06.2014

Laskavé a úsměvné vyprávění o čtyřech sestrách. Poprvé jsem četla zkrácené vydání z roku 1992, ale to jsem musela odložit. Tahle nezkrácená verze je úplně o něčem jiném.

reader.007
16.04.2014 5 z 5

Upravené vydání z roku 1992 je moje srdeční záležitost, několikrát zabavená za četbu pod lavicí a jistým způsobem i záminka k jedné čtyřce na vysvědčení (a z matematiky, kdo by to byl řekl, že? :-), nicméně kompletní vydání (a já mám to z roku 2009 z Knižního klubu) je pro mne největší literární zklamání mého života. Sorry, ale já se prostě nemůžu smířit s představou, že Jo pošle Tadeáše (Teddyho) do háje. Ne, že bych nebyla seznámena s tímto vývojem událostí již z filmové předlohy, nicméně kniha tomu nasazuje korunu tím příšerným svatouškováním.
"První pusu mamince" vzkřikne čerstvá novomanželka Meg... a takových míst je tam hromada. Možná, že to bylo poplatné době, ale to ještě neznamená, že se nad tím budu dojímat i já.

N_I_V_E
30.05.2013

Kniha, která nikdy nezklame. Romantická, vtipná a velmi pěkně napsaná. Je to jedna z klasik..i její zfilmování u mě mělo velký úspěch.

Lumidek
26.11.2012 5 z 5

Knihu jsem si před mnoha lety půjčila z knihovny...............a již nevrátila :-D, jak mi vlezla po kůži. Ráda se k ní vracím a ráda ji nabídnu ke čtení svým dcerám, až dorostou.