Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1488 298

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Little Women , 1868

spencer
24.04.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Četla se sama a myslím, že by si ji měl každý aspoň jednou v životě přečíst. Napínavá, dojemná a ukazuje, že v životě nejsou jen šťastné, ale ani jen smutné chvíle.

I_love_books
12.03.2016 5 z 5

Úžasná kniha z 19. století. Na začátku šestnáctiletá Meg, patnáctiletá Jo, třináctiletá Beth a dvanáctiletá Amy - čtyři sestry Marchovy, které se potýkají s problémy života. Prostý, pro někoho možná nezajímavý a nudný, děj je skvěle napsaný a procítěný.
Četla jsem knihu, ve které byl i druhý díl, který je dnes mnohdy oddělován pod názvem Dobré manželky, tudíž jsem si mohla vychutnat nejen strasti a radosti dětství a dospívání malých žen, ale i jejich dospělost, která je sice více romantická, ale velice důležitá pro ukončení děje. Někdy si přečtu i Malé muže a Velké muže, ale pochybuji, že toto pokračování bude stejně tak dobré jako Malé ženy.
Během necelých pět seti stran uběhne přes patnáct let děje, který je zajímavý a při tom z běžného života dívek a žen v 19. století.
Příběh je doplněn o spoustu mouder a citátů, z nichž mnohé jsou krásné a pravdivé. Autorka se sama občas vkládá do děje, aby tam vyjádřila svou obavu či domněnku, což je originální a hezké.
Líbily se mi časté odkazy na Poutníkovu cestu, kterou si také někdy ráda přečtu.
Kniha se po přečtení zařadila mezi mé nejoblíbenější a dávám jí zasloužených pět hvězdiček.

petra4080
08.02.2016 4 z 5

Knihu jsem četla 2x, nejprve před mnoha lety, poté asi před rokem. Ke knihám se obvykle nevracím, ale toto je opravdu příjemné čtení.

Andy6
03.01.2016 4 z 5

Knížka mě padla pod ruku náhodou v knihovně, a byla jsem zvědavá, jak moc se liší literární podoba od filmové. Film se mi moc líbil a podle knihy byl značně očesaný , zřejmě jen na důležité události. Kniha se mi líbila, i když je místy plná kudrlinek, drobností, kytiček, mráčků a sluníček, kde musím říct, že jsem některé pasáže přeskakovala. Ale jinak se mi knížka líbila:-)

MissBlack
12.12.2015 5 z 5

Měla jsem půjčenou knihu, která obsahuje oba díly, jak Malé ženy, tak Dobré manželky, takže jsem to měla hezky všechno popořadě :)

První část je příjemná, milá a dá se říct, že čtenář sám získává ponaučení z chyb a poklesků hlavních hrdinek. Co mne ale uchvátilo víc, byla právě druhá část - díl, chcete-li, Dobré manželky. Z určitého důvodu pro mne i mnohem dojemnější, než první díl a jestliže jsem první díl četla tak nějak po dávkách, od druhého jsem se skutečně nemohla odtrhnout :) Asi bych to vystihla jednou, jedinou větou: Malé ženy, to je milé čtení, Dobré manželky, to je návod jak žít.

Makropulos
27.09.2015 4 z 5

Dlouho jsem tu knížku hledala, měla jsem pocit, že si ji musím přečíst. Nakonec se mi dostalo do ruky vydání z roku 1974 v překladu Evy Jelínkové. V této verzi jsou i jména jiná - je to příběh Markéty, Jo, Amy a Lízy a jejich přítele Tadeáše a jedná se pouze o první část.
Ale jinak je to přímo sluníčková knížka. Bylo mi s ní dobře.

hrubik
08.07.2015 5 z 5

Po přečtení zkrácené verze této knihy jsem prostě musela vědět, jak to všechno dopadne, a běžela do knihkupectví koupit si úplnou verzi. A udělala jsem dobře. Příběh byl krásný a skončil jak měl a já si to opravdu užila, protože tahle kniha je jednou z těch, které rozhodně musím mít ve své knihovně vedle dalších literárních skvostů.

Alienn
19.06.2015

Bohužel se mi do ruky dostalo asi právě nějaké zkrácené vydání, takže nevím, jak příběh čtyř sester pokračuje. Četla jsem jí jen proto, abych věděla, jestli bude vhodná pro dceru a musím říct, že to bylo milé pohlazení. Jen jí asi seženu tu kompletní verzi, takto mi to přišlo useknuté.

mayinka
08.05.2015 5 z 5

Mam tri vydani :) ruzne stare :) a je to moje nejmilejsi kniha.

Aingeal
03.05.2015 5 z 5

Opravdu milá, jemná originální kniha, která nám předává ponaučení skrze životní situace, do kterých se hlavní hrdinky dostávají :). Krásný příběh, určitě bych ho jednou doporučila k přečtení i svým dcerám :). Jedinou výtku mám na druhou část románu - velmi mě zklamalo Joino rozhodnutí ohledně Teddyho. Konec mě rozčaroval, ale celkový dojem je skvělý :).

Luccy78
26.04.2015 5 z 5

Malé ženy je jedna z těch knih, kterou jsem si hned po prvních stránkách zamilovala a jsem ráda, že nechybí v mé knihovně..

elfinkaa97
28.03.2015 4 z 5

Příběh čtyř sester mě vtáhl do sebe a nechtěl pustit. Je to asi první knížka, při které mě delší popisky nevadily, nýbrž právě naopak. Doporučuji!

MarieAnnaSarah
07.03.2015 4 z 5

Tato knížka se dá vystihnout jediným slovem a to "milá".

Bylo milé sledovat život mladých sester, vidět jejich dětské vnímání světa, jejich malé i velké chyby. Obzvlášť v dnešní době je krásné začíst se do knihy, která je tak naivně čistá a přesto obsahuje mnoho vážných věcí a pravdivých ponaučení. Určitě se do budoucna zařadí na čelní místo v mé knihovně a vždy, když bude pošmourno, buď venku či v mé duši, sáhnu po ní :)

Vojslava
02.10.2014 5 z 5

Rozhodně nelituji, že jsem po knize sáhla. Je docela pěkným obrazem doby, mravoučná je přesně na hraně snesitelnosti, hezký styl a pěkné historky - dovedu si představit, že byla oblíbenou dívčí četbou. Druhá část už se mi tak nelíbila, přece jen analogie příběhu s Poutníkovou cestou první polovině dávala ještě trochu vyšší kvalitu, ale zase je přirozené, že se čtenář chce dozvědět, jak to bylo dál... takže možná sáhnu i po dalších dílech.

Mixy
30.09.2014 5 z 5

Kniha, která mě inspirovala.

anibeni
21.09.2014 5 z 5

Nádherná knížka, která mě dojímala snad celou dobu, co jsem ji četla..

Lilith1
18.09.2014 3 z 5

Příjemná kniha, ovšem dnes již trošku ztrácí na kráse přespřílišným moralizováním a o přeslazeném happy endu ani nemluvím. Všichni jsou tak dokonalí, že to až bije do očí a když už se vyskytne nějaká ta šmouha na kráse, jde zpravidla o něco co by v reálném životě ani nestálo za zmínku. Čte se dobře, člověk u ní nemusí vůbec, ale vůbec nad ničím přemýšlet, což je na jednu stranu plus, ale na druhou jí to ubírá na autentičnosti.

Esie
10.09.2014 3 z 5

Kniha se mi moc líbila.Dobře se četla,ale něco mě přece jen dost zklamalo a to konec knihy.Nechápu proč se tak pěkná postava, jako nespoutaná Jo musela takhle moc změnit.Poslední dvě kapitoly mě hodně zklamaly.Snad to bylo kvůli té době, že Jo takhle skončila.

angiek
20.08.2014 5 z 5

Jedna z mých oblíbených.Ráda a opět otevřu tuto milou knížku,podržím palce JO,její nezkrotnosti,popláču si s Beth s její laskavostí,usměju se nad starostí Megan a Amy v duchu pošlu někdy někam a samozřejmě celou dobu vnímám nádherné kouzlo soudržnosti zkoušené rodiny.Konec bych uvítala v jném happyendu,ale jinak nemám co vytknout,nádherná klasika.

Kyta
17.08.2014 5 z 5

Už na začátku jsem věděla, že to bude krásná kniha. Na její čtení jsem se moc těšila, jelikož si přes ta léta získala ohromný úspěch a ohlas; když jí tedy všichni chválí, já ji budu chválit taky. Je to nádherná kniha vyprávějící život čtyř sester, které nejsou bohaté, ale ani chudé, a které se postupně mění v ženy, prožívají první lásky, trápení, starosti a radosti. Každá z nich má svůj životní sen a přes všechno se ho snaží uskutečnit. Líbily se mi jejich povahy, které byly naprosto odlišné, ale přesto si rozuměly. Kniha je tolik nabitá jejich emocemi, že by bylo těžké s nimi nesoucítit a všechno s nimi neprožít.

Až na některé pasáže mi kniha ani nepřišla vůbec starodávná. Díky dobrému překladu se mi četla moc dobře a myslím, že upoutá každou čtenářku. Rozhodně si nemyslete, že když je napsaná v době před 150 lety, nebude se vám zamlouvat nebo špatně číst... právě naopak!

Já jsem si z knihy odnesla ohromné ponaučení do života. Ukáže vám, že se nemá hledět na to, jestli je někdo chudý či bohatý, důležité je, že má srdce na pravém místě. Za to, co tahle kniha dokázala spoustě čtenářkám, si zaslouží výborné hodnocení a samou chválu. Jsem si jistá, že když jí čtenáři četli před 150 lety, bude se číst teď a klidně za sto let, protože má svoje kouzlo, které ještě dlouho potrvá.