Kavárnička v Kábulu

Kavárnička v Kábulu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247542/bmid_kavarnicka-v-kabulu-IG7-247542.jpg 4 441 109

Pět žen, pět různých příběhů – a středobodem jejich osudů je malá kavárna v centru Kábulu. Provozuje ji přátelská a veselá Američanka Sunny, která v Afghánistánu nalezne nový domov. Navazuje nová přátelství a snaží se porozumět lidem, jejichž jazyk, prostředí i zvyky jsou většině Zápaďanů neznámé. Postupně si díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt také u místních obyvatel. Stále si však není ochotna připustit, že země, která je její duši tak blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. Snad i proto pomáhá mladé afghánské dívce, kterou tíží tajemství, jež by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Deborah Rodriguezová přináší ve svém debutu jiný obraz Kábulu a jeho obyvatel, než jaký známe z televizních zpráv. Je to příběh o běžném životě běžných lidí, o nezištném přátelství a velké lásce, kterou máme často přímo pod nosem, aniž bychom si to uvědomovali.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Little Coffee Shop of Kabul , 2011

ksuia
17.09.2015 3 z 5

Oddechový a bohužel dost předvídatelný příběh. V závěru tak sladký až máte pocit, že se díváte na nějaký romantický německý film, na který se vlastně ani dívat nechcete. Nicméně pořád ve vás přetrvává tiché přesvědčení, že za ten závěrečný pocit, kdy se jen přihlouple usmíváte a říkáte si, jak je ta láska krásná a jak vždycky zvítězí dobro nad zlem, to dokoukat (dočíst) stojí. Je to knížka, která se hodí, když chce člověk vypnout. Tím ale neupírám příběhu poutavost, co se týče popisu života v Afgánistánu. Bez toho by knížka nestála za nic.
... a řekla bych, že je určená spíš pro náctileté slečny nebo pro nenáročné čtenářky.
Chvilku mě štvalo, že jsem si ji koupila, ale oceňuji velmi hezký obal, tak si pro ni v knihovničce místo udělám... :)

Ditules
11.09.2015 4 z 5

Kvalitně napsaná kniha. Doslova cítíte vůni kávárny a dobře opečených brambor. :) Na druhou stranu je Vám úzko z těch krutých tradic a nesvobody...

LucieAlexandra
11.09.2015 5 z 5

Krásná kniha. Moc mě potěšilo to, jak se vše vyřešilo a vyhrál zdravý rozum a cit nad omezeností

Pivísek
10.08.2015 4 z 5

Krásná, milá, dojemná kniha, která přiblíží život lidí v Afghánistánu - z horší i lepší strany...

Andy6
02.08.2015 4 z 5

Tak jsem to po dvou dnech konečně dočetla. Druhou pulku skoro nonstop. Je to moje první knížka s touto tématikou . Ze začátku mě to uplně nechytlo, ale od půlky mě to začalo bavit. Na Sunny, Jasmínu a Hládžán jen tak nezapomenu. Hezká knížka.

gossipavlina
01.08.2015 4 z 5

Ač fikce, postavy na mě působily velice živě a věrohodně. V průběhu čtení mě několikrát napadala myšlenka, zda dodržování tradic na úkor člověčenství a úcty druhého člověka - ženy, je opravdu tak zásadní pro život. V Afghánistánu asi ano. Myšlení a výchova v tomto koutě světa jde zcela mimo mé chápaní.
Jinak se mi knížka četla dobře, je to milý příběh s dobrým koncem, ze které budete mít po dočtení hezký pocit. A bude Vám vlastně líto, že už jste ji dočetli a budete se muset se Sunny, Jackem, Ahmedem, Jasmínou, Háladžán, Basírem Hádím a dalšími rozloučit.
A všem ženám, ale i mužům, vyrůstajícím v islámu držím palce a přeji jim, aby získali nadhled a víc svobody.

msjadepaton
05.07.2015 4 z 5

Velice čtivá, příjemná kniha. Navzdory poněkud pochmurnějšímu tématu je příběh svižný a lehký, s poměrně sympatickými postavami (i když zrovna Sunny nebyla moje nejoblíbenější). V malé kavárničce se protínají příběhy několika žen z různých kultur a koutů světa. Každá na situaci v Kábulu nahlíží trochu odlišně, i když některé věci zůstávají stejné (vzrůstající agresivita Talibánu například).
Bylo to příjemné překvapení. Velké plus dávám za milostnou zápletku (a ne tu Sunnyinu), která byla nenásilně a velmi dobře zpracovaná.

kam-pak
30.06.2015 5 z 5

Tolik jiný život, než je ten náš! A přesto touhy žen v Kábulu jsou blízké: touží po přátelství, lásce, rodině. O tom všem je příběh pěti žen, Příběh sice smyšlený, přesto je patrné, že je inspirovaný skutečnými osudy včetně autorčinými Doporučuji.

KACABAK
20.06.2015

Zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Nejdřív jsem se knihy bála, zda nebude obsahovat nějaké kruté zacházení se ženami, ale kniha byla naopak velmi citlivá a čtivá. Celým příběhem Vás provází majitelka kavárničky Sunny, která si Kábul navzdory všemu zamilovala a okolo ní se promítají příběhy dalších a zcela odlišných žen. Kdo knihu otevře, nebude chtít odejít ani na večeři, dokud ji nedočte.