Kavárnička v Kábulu

Kavárnička v Kábulu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247542/bmid_kavarnicka-v-kabulu-IG7-247542.jpg 4 441 109

Pět žen, pět různých příběhů – a středobodem jejich osudů je malá kavárna v centru Kábulu. Provozuje ji přátelská a veselá Američanka Sunny, která v Afghánistánu nalezne nový domov. Navazuje nová přátelství a snaží se porozumět lidem, jejichž jazyk, prostředí i zvyky jsou většině Zápaďanů neznámé. Postupně si díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt také u místních obyvatel. Stále si však není ochotna připustit, že země, která je její duši tak blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. Snad i proto pomáhá mladé afghánské dívce, kterou tíží tajemství, jež by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Deborah Rodriguezová přináší ve svém debutu jiný obraz Kábulu a jeho obyvatel, než jaký známe z televizních zpráv. Je to příběh o běžném životě běžných lidí, o nezištném přátelství a velké lásce, kterou máme často přímo pod nosem, aniž bychom si to uvědomovali.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Little Coffee Shop of Kabul , 2011

Jessica007
17.06.2021 4 z 5

Pěkná knížka do horkých dnů. O životě žen v Afghánistánu, ženy to tam rozhodně nemají jednoduché. A konec jsem uvítala.

KatyM.
17.06.2021 3 z 5

Kniha se sice dobře četla, ale nemyslím si, že takto idylické to v Afganistánu je a už vůbec ne pro ženy a cizince. Pokračování knihy si odpustím.

JankaV80
01.01.2021 4 z 5

Chtěl jsem něco nenáročného, odpočinkového. Kniha rozhodně není jedno - pořád jsem si u ní říkala, jaký mám štěstí, že jsem se narodila v České republice a ne v Afghánistánu. Příběh pěti žen o různých národnostech, které spojuje jedná kavárna (i když ona je to víc, než jen kavárna) v Kábulu. Každá žena má svůj příběh, který je něčím zajímavý. A tak člověku nedá, i když je mu jasné, že takto to asi reálné v Afghánistánu nechodí, nečíst stále dál.

š.m.i.k
26.12.2020 4 z 5

Mentalitu Afghánistánu asi nikdy nepochopím a jsem opravdu ráda, že si o tom všem můžu "jen" číst. Je mi jasné, že oproti knize je skutečné prostředí mnohem drsnější, ...jen tady zvolila autorka milosrdně (na můj vkus až násilně) růžový konec.

libuna60
09.11.2020

Dobře napsáná kniha, čtivá, nedá se odpoutat. Zajímal mě život v této zemi, vztahy ženy a muže a je to zde popsáno, že si člověk udělá alespoň trochu představu. Milostné příběhy jsou trochu jako z červené knihovny, ale nevadilo mi to. Půjčila jsem kamarádce a má stejný názor a obě si myslíme, že stojí za přečtení.

TulipB
28.10.2020 4 z 5

Krásný, nijak hluboký příběh, konec trochu "červená" knihovna, ale na pozadí sílícího vlivu Talibánu pro mne příjemný závěr. Co prinese budoucnost ... dá-li Bůh ...

iona
31.07.2020 2 z 5

Moc dobře se knížka čte. Pěkně rozehrané příběhy žen, nicméně to brzy spadlo do červené knihovny, ten život v Kábulu je v reálu mnohem drsnější a těžký. Velmi předvídatelné, a bylo to nakonec velké zklamání..

danazeskolky
28.07.2020 4 z 5

Poslouchala jsem to jako audioknihu. Úplně jsem se přesunula do útulné kavárny. A okolní život je opravdu hodně drsný. V tomto případě jsem ráda za ten konec, Jasmíně jsem to přála.

marprot
25.07.2020 5 z 5

Napínavý román, který ukazuje mnoho tváří Afghánistánu. Velmi čtivá kniha.

GenaK
19.07.2020 3 z 5

Kniha se čte velice dobře a příběh má souvislou linku, která sleduje převážně hlavní hrdinku provozující kavárnu.
Jen konec je až nerealisticky dobrý.
Jako oddychovku doporučuji.

veverka@ořech
16.07.2020 4 z 5

Pěkné, ale když vezmu v úvahu, do jakého prostředí je tento román zasazen, tak byl ten konec na můj vkus moc přeslazený.

Verrrunka
03.07.2020 4 z 5

Popravdě jsem čekala něco trochu jiného, asi míň té romantické linky. Mnohem víc by mě zajímaly osudy dalších hrdinů knihy, ale třeba se dočkám v dalším díle. Ten si určitě chci přečíst. Přestože romantika není můj oblíbený žánr, tady to má určitý přesah do kulturní odlišnosti, která mě zajímá. Kniha se četla velmi příjemně, na letní oddech jako dělané.

Eva-K
01.07.2020 3 z 5

Od autorky jsem již četla její Zanzibarskou manželku (nevím, jestli již vyšla i v českém překladu), a tak jsem věděla, co zhruba čekat a očekávání splnila. Děj, který dobře plyne, je čtivý, zajímavé prostředí, ale žádná vybroušená literatura. Kvůli konci, který na mě byl “až moc” a také kvůli tomu, že dvě z hrdinek a jejich osud mě vůbec nezajímaly, dávám o jednu hvězdu méně, než jsem měla v plánu v první půlce knížky. Jako čtení na dovolenou ale mohu doporučit :)

pip11
15.06.2020 3 z 5

Tento příběh je decentní ukázkou toho, co prožívají lidé a hlavně ženské pokolení v Afghánistánu. Kavárna je středobodem románu, kde se mění osudy nejedné postavy. Byl to optimistický příběh s romantickou linkou.

13werka
20.05.2020 3 z 5

Myslím, že příběh je zajímavý hlavně tím, že se odehrává v zajímavém prostředí a popisuje Afgánistán a život v něm (zejména život žen) z jiného úhlu, než který většina z nás zná. Jinak by to byl asi takový tuctový romantický příběh...

iška
12.02.2020 4 z 5

Já četla s chutí. Jak jsem si přečetla v doslovu, autorka vycházela z vlastní zkušenosti, jen své zážitky využila a použila v románovém příběhu. Vždy oceňuji, když se objeví více pohledů na danou tématika. Ano, stojí za přečtení, ale do druhého dílu již nepůjdu.

simona5r
08.01.2020 5 z 5

"Úžasný příběh o lidské síle a chápání rozdílnosti, jež překvapivě obnovuje víru v lidskost." (Daily Telegraph)

Lotka
16.12.2019 4 z 5

Nahlédnutí do jiných kultur. Zpočátku jsem se bála, že to bude nuda, ale byl to hezky vystavěný srozumitelný příběh s romantickými prvky, které do děje dobře zapadly.

Fanda74
14.11.2019 4 z 5

Hezká knížka, čekal jsem že bude náročnější...

Jolina
09.11.2019 4 z 5

Velmi zajímavý román o životě v místě, kde život není úplně jednoduchý. Zajímavé osudy žen, které jsou přece jenom všechny ženy - i když každá s jinou historií, osudem, každá s jiným vychováním. Kavárnička v sobě ukrývá mnohé motivy - mateřství, ženství, odhodlání, revoltu, sdílení a mnohé další..