Malá československá encyklopedie A/Č

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Šestisvazkovou encyklopedii vydala ACADEMIA, nakladatelství ČSAV pod vedením hlavní redakce Československé encyklopedie. Obsahuje 110.000 hesel. Vycházela v letech 1984-87 MČSE graficky upravil a vazbu navrhl Ivan Krejzlík. Vědeckým redaktorem byl ředitel EI ČSAV Miroslav Štěpánek. Na encyklopedii pracovalo šedesát pracovníků EI (dvacet pět odborných redaktorů) a více než tisíc externích pracovníků (autorů a konzultantů) z různých oblastí přírodních, humanitních i společenských věd, kultury i sportu. Drtivá většina byla pracovníky ústavů Československé akademie věd, seznam však součástí publikace není. Předsedou hlavní redakce Československé encyklopedie byl v I. a II. díle MČSE Bohumil Kvasil, od III. dílu předseda ČSAV akademik Josef Říman. Na páté straně jsou uvedeni členové Hlavní redakce Československé encyklopedie a členové Výkonné redakce, což jsou vedoucí jednotlivých oddělení Encyklopedického institutu, vědecká tajemnice, vedoucí hospodářské správy a předseda stranické organizace MČSE. Encyklopedie byla určena nejširší veřejnosti. Obsahuje přehledné historické, statistické a jiné tabulky, zařazované přímo v textu, systém odkazů, názorné ilustrace, které tvoří více než čtvrtinu rozsahu celého díla, a barevné ilustrované přílohy. Slovník z větší části, zvláště v oblasti přírodních věd, techniky, určité části dějin, určité části literatury, kultury, umění a sportu svou informační úlohu splnil a jako představitel doby, ve které vznikl, ji plní i dnes. Jsou v ní životopisná hesla i druhořadých funkcionářů KSČ a státní správy a nejsou zde biografie reformních komunistických politiků z let 1968-69, s výjimkou Dubčeka, Černíka a Smrkovského, kteří zde mají stručná hesla s patřičným odsouzením. Chybí zde většina režimu nepohodlných vědců a umělců a prakticky všechny osobnosti, které v posrpnovém období 1968 emigrovaly. V souladu s tehdejší praxí sovětské encyklopedistiky nejsou zde zařazena samostatná hesla "sporných" postav novodobých ruských a sovětských dějin (Trockého, Kameněva, Zinověva, Bucharina aj.). V heslech plně rehabilitovaných představitelů nesmělo být uvedeno, že byli popraveni či zemřeli ve vězení. Na druhé straně však již tato encyklopedie obsahuje osobnosti první republiky i let 1945-48, které v předcházejících slovnících "socialistické éry" chyběly. Zvláštní pozornost je věnována nekomunistickému odboji za druhé světové války. Dostatečný prostor je věnován i všem českým, slovenským i československým polititickým stranám minulosti. V posledním díle (1988) je v Dodatcích provedena aktualizace ke stavu z léta 1987. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123088/mala-ceskoslovenska-encyklopedie-a-c-123088.jpg 4.98
Série

Malá československá encyklopedie 1.

Žánr
Literatura naučná, Encyklopedie
Vydáno, Academia
Orig. název

Malá československá encyklopedie A/Č, 1984

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Malá československá encyklopedie A/Č

Přidat komentář
draka
01.09.2020

Poměrně dlouhou dobu před vydáním jsem si tyto encyklopedie závazně objednal. V úvodu se uvádí, že encyklopedie počítá se čtenářem, který prošel československou výchovnou a vzdělávací soustavou a je tedy schopen pochopit i náročnější způsoby výkladu a orientovat se ve složité struktuře díla. První svazek jsem uvítal s nadšením a často jsem v něm listoval a čerpal informace.

Rikitan
16.07.2019

Na tu dobu velmi dobrá encyklopedie. Byl jsem rád, že ji mám. Dnes už vše člověk najde na netu....možná bohužel. Znalosti jsou skoro na nic.


JLČ
19.12.2016

Ta encyklopedie není špatná. Je samozřejmě poplatná době vzniku a ve věcech duchovních a politických i komunistické ideologii. Ale možná právě v tom bude její cena stále stoupat.