Malá československá encyklopedie A/Č

Malá československá encyklopedie A/Č https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123088/mala-ceskoslovenska-encyklopedie-a-c-123088.jpg 5 9 3

Malá československá encyklopedie série

1. díl >

Šestisvazkovou encyklopedii vydala ACADEMIA, nakladatelství ČSAV pod vedením hlavní redakce Československé encyklopedie. Obsahuje 110.000 hesel. Vycházela v letech 1984-87 MČSE graficky upravil a vazbu navrhl Ivan Krejzlík. Vědeckým redaktorem byl ředitel EI ČSAV Miroslav Štěpánek. Na encyklopedii pracovalo šedesát pracovníků EI (dvacet pět odborných redaktorů) a více než tisíc externích pracovníků (autorů a konzultantů) z různých oblastí přírodních, humanitních i společenských věd, kultury i sportu. Drtivá většina byla pracovníky ústavů Československé akademie věd, seznam však součástí publikace není. Předsedou hlavní redakce Československé encyklopedie byl v I. a II. díle MČSE Bohumil Kvasil, od III. dílu předseda ČSAV akademik Josef Říman. Na páté straně jsou uvedeni členové Hlavní redakce Československé encyklopedie a členové Výkonné redakce, což jsou vedoucí jednotlivých oddělení Encyklopedického institutu, vědecká tajemnice, vedoucí hospodářské správy a předseda stranické organizace MČSE. Encyklopedie byla určena nejširší veřejnosti. Obsahuje přehledné historické, statistické a jiné tabulky, zařazované přímo v textu, systém odkazů, názorné ilustrace, které tvoří více než čtvrtinu rozsahu celého díla, a barevné ilustrované přílohy. Slovník z větší části, zvláště v oblasti přírodních věd, techniky, určité části dějin, určité části literatury, kultury, umění a sportu svou informační úlohu splnil a jako představitel doby, ve které vznikl, ji plní i dnes. Jsou v ní životopisná hesla i druhořadých funkcionářů KSČ a státní správy a nejsou zde biografie reformních komunistických politiků z let 1968-69, s výjimkou Dubčeka, Černíka a Smrkovského, kteří zde mají stručná hesla s patřičným odsouzením. Chybí zde většina režimu nepohodlných vědců a umělců a prakticky všechny osobnosti, které v posrpnovém období 1968 emigrovaly. V souladu s tehdejší praxí sovětské encyklopedistiky nejsou zde zařazena samostatná hesla "sporných" postav novodobých ruských a sovětských dějin (Trockého, Kameněva, Zinověva, Bucharina aj.). V heslech plně rehabilitovaných představitelů nesmělo být uvedeno, že byli popraveni či zemřeli ve vězení. Na druhé straně však již tato encyklopedie obsahuje osobnosti první republiky i let 1945-48, které v předcházejících slovnících "socialistické éry" chyběly. Zvláštní pozornost je věnována nekomunistickému odboji za druhé světové války. Dostatečný prostor je věnován i všem českým, slovenským i československým polititickým stranám minulosti. V posledním díle (1988) je v Dodatcích provedena aktualizace ke stavu z léta 1987.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Encyklopedie

Vydáno: , Academia
Originální název:

Malá československá encyklopedie A/Č , 1984


více info...

Komentáře (3)


draka
draka
01.09.2020 5 z 5

Poměrně dlouhou dobu před vydáním jsem si tyto encyklopedie závazně objednal. V úvodu se uvádí, že encyklopedie počítá se čtenářem, který prošel československou výchovnou a vzdělávací soustavou a je tedy schopen pochopit i náročnější způsoby výkladu a orientovat se ve složité struktuře díla. První svazek jsem uvítal s nadšením a často jsem v něm listoval a čerpal informace.

Rikitan
Rikitan
16.07.2019 4 z 5

Na tu dobu velmi dobrá encyklopedie. Byl jsem rád, že ji mám. Dnes už vše člověk najde na netu....možná bohužel. Znalosti jsou skoro na nic.


JLČ
JLČ
19.12.2016 5 z 5

Ta encyklopedie není špatná. Je samozřejmě poplatná době vzniku a ve věcech duchovních a politických i komunistické ideologii. Ale možná právě v tom bude její cena stále stoupat.

Autoři knihy

Josef Říman
česká, 1925
Bohumil Kvasil
česká, 1920 - 1985

Kniha Malá československá encyklopedie A/Č je v

Přečtených9x
Knihotéce26x
Chystám se číst1x