Magazín záhad 1/1999 - Fantastická fakta

Magazín záhad 1/1999 - Fantastická fakta https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309765/bmid_magazin-zahad-fantasticka-fakta-kpd-309765.JPG 4 4 1

Tři povídky: Dlouhé spáry džu-džu, Necronomicom - kniha mrtvých jmen, Strážce tajemství.

Eicherik
26.12.2021 4 z 5

Toto číslo magazínu obsahuje tyto články: Tajemní tvorové za našimi humny - Otomar Dvořák, Jantarová komnata - poodkrývání závoje - Petr Vokáč, Dlouhé spáry džu-džu - Jaroslav Mareš, NECRONOMICON - kniha mrtvých jmen - Svědectví o předlidských rasách - Aleš Česal a Strážce tajemství - Poklady a záhady Země české - Aleš P. Česal, Milan Doležal. Po tomto sešitu jsem sáhl kvůli článku o Necronomiconu, ale líbili se mi i ostatní, vyjma afrického čarodějnictví o které se nezajímám. Milým překvapením byl článek o Jantarové komnatě. Také mě pobavil záhadný hmyz, který oklamal Otomara Dvořáka. Ten kdysi oklamal i mě, jedná se o lišajovitého motýla s názvem Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum).
Citace: Jenže Balbín tvrdí, že je to omyl, že nejde o ještěrku, že jeho příteli to spíš připomíná hmyz. Napadá mi cosi absurdního: Balbínův popis mi ze všeho nejvíc pasuje na obyvatele pravěkých moří trilobita! Pravda, před miliony let na těchto místech trilobiti skutečně žili a dodnes tu ve vápencích lze nalézt jejich zkameněliny. Ale představit si, jak v 17. století krmí sokol na karlštejnské věži svá mláďata živými trilobity, to je opravdu sci-fi.

Autoři knihy

Vladimír Mátl