Mačka, ktorá zachránila knihy

Mačka, ktorá zachránila knihy https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503723/bmid_macka-ktora-zachranila-knihy-pd5-503723.jpg 4 225 69

Rintaró Nacuki je len stredoškolák, no na pleciach mu už leží zodpovednosť za tisíce príbehov. Po milovanom starom otcovi totiž nezdedil len lásku ku knihám, ale aj jeho antikvariát. S antikvariátom je však viac starostí ako radostí, a tak sa ho rozhodne zavrieť. Vtedy sa pred ním zjaví hovoriaca mačka a požiada ho, aby jej pomohol knihy zachrániť. Mnohé z nich sú opustené a zdá sa, že vyslobodiť ich od nedbanlivých majiteľov dokáže iba táto netradičná dvojica. A tak sa mačací knižný ochranca a Rintaró vydávajú na úžasnú výpravu do sveta fantázie, do spletitých bludísk, kde na nich čaká nejedno dobrodružstvo. Stretávajú muža, ktorý necháva knihy hynúť na poličkách, neuvedomelého mučiteľa kníh, ktorý z nich vystrihuje časti, aby iným uľahčil čítanie, alebo vydavateľský dron, ktorý je posadnutý písaním bestsellerov. Ostáva posledná úloha – bludisko vedúce do ríše, kam sa odvážia vstúpiť len tí najudatnejší. Dokáže to aj Rintaró?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (SK)

本を守ろうとする猫の話 (Hon wo mamoró to suru neko no hanaši) , 2017

MedvidekS
27.11.2022 4 z 5

Milý příběh ze světa knih, v mnohém k zamyšlení.

Sisinka874
24.11.2022 3 z 5

Nemohla jsem se začít, všechno mi připadalo kostrbaté a prvoplánové, rozhovory umělé.

VěraKV
22.11.2022 1 z 5

Těch novel o kočkách a knihách je v poslední době nějak moc... a tahle rozhodně není nijak výjimečná, spíš mě dost nudila.

Alena_S
18.11.2022 5 z 5

Jak to začalo:
Knižní trh: Vyšlo něco nového z Japonska a má to kočku v názvu.
Já: Kde? KDE???

Jak to skončílo:
Krásné, hřejivé, zejména poslední třetina.
Ty první dvě na mě byly možná moc upovídané, snad ani ne taková sláva na pět hvězdiček. Ale přišlo mi strašně špatné jich dát míň. :) Tygr mě asi ukecal.
A teď z toho mám chuť na nějaký atmosféricky vláčný anime film. :)

petrarka72
12.11.2022 5 z 5

Malý princ putoval po planetách - Rintaró po knižních labyrintech s pány, kteří mají knížky rádi stejně jako on - ale... A ve zdánlivě pustém světě kocour Tygr, kamarádka/ přítelkyně Juzuko, spolužák Akiba, velkorysá charismatická tetička... Člověk by měl pečovat o svoje růže... Krásné čtení.

Renike
31.10.2022 5 z 5

Hezký příběh, spíš taková pohádka. Připomínala mi knihu Knihonoš. Milá, krátká a poučná. .. k zamyšlení. No a samozřejmě jeden kocour Tygr :)

fisa14
27.10.2022 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Nikdy jsem nečetla knihu japonského spisovatele a byla jsem mile překvapena. S dcerou koukáme na animované japonské filmy a možná i proto, jsem si celý příběh přehrávala v hlavě animovaně. Stalo se mi to u knihy poprvé a byla to zábava.

I když je v názvu knihy kocour, hlavním hrdinou je mladý, uzavřený student. Provází nás světem knih a donutí nás ( mě tedy určitě) zamyslet se nad tím, co pro nás knihy znamenají a jak se k nim chováme.

Určitě se k této knize ještě vrátím.

eva3992
23.10.2022 3 z 5

Rintaró žije se svým dědečkem v knihkupectví. Jinak nemá nikoho. Když umře jeho milovaný dědeček, měl by se vystěhovat a přijít tak o to poslední, co mu zůstalo. V tuto chvíli na scénu přichází mluvící kocour Tygr, který vezme mladíka s sebou na dobrodružnou výpravu, aby se pokusili společně zachránit knihy.

Kniha o knihách a kocourovi? Pro mě jasné „must have“. Psáno je to jednoduše, tím je to vhodné pro téměř všechny věkové kategorie. Mně to chvílemi připomínalo mou oblíbenou knihu z dětství – Anička malířka – kdy také stejně rázná mluvící kočka vezme dívenku do svého světa.

Kromě knih a koček Vás na první dojem rozhodně zasáhne grafické zpracování. Jak obálka, tak i uvnitř knihy. Drobné černobílé ilustrace, které nás v příběhu doprovází mají svůj význam a knihu krásně dokreslují.

Příběh Vás donutí se zamyslet nad dnešním knižním světem, jaké knihy vychází, jak se k nim chováme. Ale také se pozastavíte nad svým vztahem ke knihám, jak je vnímáme a co pro nás znamenají. Někdy se v příběhu pobavíte, jindy budete nevěřícně zírat, někdy budete souhlasně přikyvovat.

Některé myšlenky jsou krásné a moudré, každý knihomol si je užije. S některými jsem možná až tak úplně nesouhlasila a celkově mám na příběh trošku rozpačitý názor.

Co mi na knize vadilo, tak mě neoslovil autorův styl, je to na mě psáno příliš stroze a jednoduše. Vždy, když se těším na nějakou knihu, ve které hraje hlavní roli kočka, tak jsem bohužel zklamaná a je to i tento případ. Své čtenáře si však rozhodně najde a věřím, že ti pak budou nadšení.

Irsaf
20.10.2022 3 z 5

Dávám 3,5 hvězdičky, protože japonská literatura nějak není můj šálek kávy…
Nečetlo se to špatně… pro všechny milovníky knih, je to určitě perfektní početní…