Má temná Vanessa

Má temná Vanessa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447753/bmid_ma-temna-vanessa-m6l-447753.jpg 4 484 484

Láska, nebo manipulace? Kniha, která otřese (nejen) rokem 2020. 2000. Patnáctiletá Vanessa studuje elitní střední školu, ale svět jejích vrstevníků jí připadá cizí. Někdo však rozumí tomu, jak je výjimečná: profesor angličtiny Jacob Strane. Jejich románek brzy přeroste v něco, co Vanessu změní na celý život. 2017. Bývalá studentka obviní Stranea z obtěžování a podporu hledá i u Vanessy. Ta však znejistí: Je možné, že muž, který jí kdysi vyznával lásku, ve skutečnosti zneužil své převahy nad ní?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

My Dark Vanessa , 2020

teacup
03.11.2020 4 z 5

(SPOILER) My Dark Vanessa (čteno v originále)

Upřímně řečeno se mně to vůbec nelíbilo. Doslova jsem trpěla, když Vanessa v adolescentním věku naskakovala na návnadu i s navijákem, rozčilovalo mě, když dospělá Vanessa strkala hlavu do písku, neschopná podívat se na svůj 'vztah', a samozřejmě jsem byla znechucená tím slabošským manipulativním slizákem.

Žádné pohodové čtivo, nicméně perfektní do mlhavého dušičkového počasí. Být o nějakých 50 stran kratší, bylo by to ještě lepší, poněvadž někdy se Vanessa únavně opakovala. V každém případě působivý debut mladé autorky, i když doufám, že už to nikdy znova číst nebudu.

‘I can’t lose the thing I’ve held on to for so long. You know? . . . I just really need it to be a love story. You know? I really, really need it to be that . . . Because if it isn’t a love story, then what is it?’
I look to her glassy eyes, her face of wide-open empathy.
‘It’s my life,’ I say. ‘This has been my whole life.’

kleozpatra
31.10.2020 4 z 5

Líbí se mi, jak to neni tendenční, jak to není černobílé, jak to není štvavé a jak je to vzdáleno klišé na téma dominantní starší muž vs. mladé tele. Autorka muže líčí jako lidskou bytost, která se zeptala, a dívku jako tu, která neřekla ne, ale .... posadila příběh, rozdala karty a záleží jen na čtenáři. Taky záleží na náladě ve společnosti, zákonech, morálce, zeměpisné šířce a délce, historii a našich zkušenostech a nastavení. Je fajn, když kniha vyburcuje postoje a donutí se s něčím potkat a nebo se naopak od něčeho razantně odříznout.

borupet
31.10.2020 4 z 5

Z příběhu mám hodně rozporuplné pocity. Každopádně bravurně vykreslená psychologie postav a přitom i dostatek prostoru pro vytvoření názoru čtenáře, byla to manipulace, zneužívání, nebo ne.... Vanessa mi svým chováním občas ale hodně lezla na nervy, i když v kontextu celého jejího příběhu se jí nelze divit, je poznamenaná na celý svůj život, protože není schopna začít znovu a protože si sama není jistá vlastně ničím. Ale nezdravý vztah ji totálně zničil a patrně už nikdy nebude schopna navázat s mužem normální vztah.

Roselunda 1928
28.10.2020 5 z 5

Bravurně napsané. Autorce se podařilo ukázat Straneovu nezdravou osobnost, veškerou manipulaci a všechno špatné na jejich vztahu, a zároveň jsem všechno viděla Vanessinýma očima a naprosto rozuměla jejím citům a prožívání. Střídání roků 2000 a 2017 umožňuje houstnutí atmosféry a postupné odhalování pravdy. Psychický vývoj postav byl perfektní - postava Vanessy nádherně stárla, ich forma v průběhu let ukazovala její vnitřní proměnu z dívenky v ženu. Některé scény na mě, přiznám se, byly trochu moc, ale genialita a myšlenka této knihy se nezapře.

haWranka
27.10.2020 5 z 5

Naprosto výjimečný počin. Kniha je psaná na první pohled velmi jednoduchým jazykem, při trochu bližším pohledu ale člověk zjistí, že je to řeč básnická, zasněná, trochu temná - stejně jako hlavní hrdinka knihy. Hned několikrát jsem si při čtení vzpomněla na dokument V síti, kde ovšem všichni věděli, kdo je predátor a kdo oběť. Má temná Vanessa ale ukazuje tu ještě mnohem horší stránku věci, kdy si vlastně oběť neuvědomuje, že je oběť, protože fyzické zneužívání je jen špičkou ledovce a nejhorší je naprosté ovládnutí a deformace mysli.

L.Helena
25.10.2020 4 z 5

Trochu mi vadilo to skákání z jednoho časového období do druhého. Podle vysokého hodnocení zde (91%) jsem myslela, že knihu přečtu jedním dechem, ale místy se mi to dost dobře nečetlo. Nemyslím tím teď obsah, ale formu. Na druhou stranu je dost dobře vystižena taková ta rozháranost pocitů hlavní postavy, nejednoznačnost v tom, zda se jedná o lásku či zneužívání. Čtenář se ani nemůže náležitě vyznat v jejích pocitech, protože ona sama v tom nemá pořádně jasno.
Četba této knihy mě podnítila k tomu, abych si přečetla Lolitu. I když tak nějak obecně vím, o čem Lolita je, tak mi vadilo, že zde byly vyzrazeny některé konkrétní detaily. I tak se ale po ní v knihovně podívám (teda hned jak budou mít znovu otevřeno :-( )

Leeonteena
24.10.2020 3 z 5

Já půjdu proti proudu a musím dát jen tři hvězdy. Na Vanessu jsem neustále poslouchala samé hlasité ovace a rozečítala jsem jí s velkou chutí a očekáváním. První třetina knížky mě nadchnula, bohužel dál už jsem se do čtení musela nutit. Emočně se mě to téměř vůbec nedotklo. Celkový počínání Vanessy mi přišlo hloupé a lezla mi na nervy. Většinou se tady spíš shodnu s reakcema většiny, ale tenhle příběh mi z nějakého důvodu vůbec nesedl. Jediné pozitivum, které jsem si odnesla je to, že jsem si pořídila Lolitu a určitě si jí brzy přečtu.

Prokrastinuji
19.10.2020 5 z 5

Tak tohle byla síla???? musím říct, že knížka se mi četla o něco hůř, protože má takové zvláštní tempo. Zpočátku jsem byla lehce zmatená částmi, které se odehrávají “v současnosti”, a říkala si, proč je na jeho straně, proč se s ním sakra sešla, proč je tak posedlá tím se mu zavděčit, proč tak touží po jeho lásce? Autorka bravůrně vykreslila psychiku postav, ale myslím, že si trochu zahrává i se čtenářem. Hodně z nás určitě četlo nějakou tu romanťárnu se zakázanou láskou učitel&student? Přiznávám, že já už jsem na víc jak tři příběhy se stejným námětem narazila, jenže jak jsem četla Vanessu, musela jsem se k tomu všemu vracet a klást si otázku: Byla to opravdová láska, nebo hrála roli manipulace? A jelikož tenhle motiv znám v jiné (romantizované) formě, na prvních pár stránkách Vanessy jsem si kladla otázku, zda to nakonec není láska i tady, jenže s každou další stránkou jsem rychle měnila názor. Fakt, že je v poslední době aktuální téma MeToo rozhodně knize přidává a ruku v ruce by mohlo působit jako menší osvěta. Je třeba o tom mluvit. Kdo ví, v kolika z nás se skýtá Vanessa a kolik Vaness vlastně známe. Já určitě znám. Rozhodně mi to o něco víc otevřelo oči a budu se teď na určité situace a případnou nevítanou "nevinnou" pozornost, koukat trochu jinak.

Sabča92
19.10.2020 5 z 5

Česká podzimní obálka a ponurá atmosféra knihy volá po tom, aby ji čtenáři vyhledávali právě na podzim. Příběh má dvě dějové linie, první se odehrává v minulosti, když bylo Vanesse patnáct a potkala se s profesorem Stranem. Nejprve je jejich vztah pouze platonický, ale netrvá dlouho a všechno nabere na obrátkách. A druhý se odehrává v přítomnosti, kdy Je Vanesse přes třicet a stále nenašla štěstí ve svém životě. Je to láska nebo ne? Hlavní hrdinka Vanessa je celý příběh přesvědčená, že to mezi ní a Jacobem bylo něco výjimečného a jiného. Autorka se čtenáři nesnaží nijak objasnit co bylo správné a co ne, proto si každý čtenář udělá o ději svou vlastní představu. Má temná Vanessa není žádné jednoduché čtivo a mě osobně dost zasáhla. Některé scény pro mě byly hodně těžké, až se mi u nich dělalo zle. Vanessa mi přišla ztracená ve své vlastní iluzi a neuvědomovala si, co bylo špatně. Vztah se Stranem považovala za opravdovou lásku a zazlívala každému, kdo se mezi ně postavil. Ani na okamžik si nepřipouštěla, že by byla obětí zneužívání, což podle mě rozhodně byla. Ačkoliv se jedná o těžký příběh, kniha se mi četla dobře a neměla nikde hluchá místa. Prolínání dějových linek mě bavilo a celý děj rozhodně obohatilo. Knihu bych rozhodně doporučila starším čtenářům, protože je velmi temná a psychologická a číst ji jako mladší, asi bych ji nedokázala dočíst nebo správně zpracovat.

rode
17.10.2020 5 z 5

Velmi silný příběh, který ukazuje křehkost lidské duše, a také to, jak je lehké pokřivit něčí pohled na svět.
Na konci knihy jsem si trochu pobrečela, celkově byla velmi emotivní. Je zde nádherně popsáno zneužívání (celkem oxymóron) z té strany, kterou opovrhujeme a víme, že se stalo něco špatného, ale je zde také přiblížen druhý pohled, a to osoby, které se to stalo a která úplně nechápe, že se opravdu stalo něco, co se stát nemělo, že to vlastně opravdu byla láska a spříznění dvou duší. Nebo taky naopak, možná chápe, co bylo špatně, ale nechce si to připustit, aby se celý její život nerozpadl jako domeček z karet.
Pokud je toto, jak píše autorka... zcela smyšlený příběh, pak klobouk dolů, ale mám podezření, že minimálně z části se tohle autorce opravdu stalo, a proto jsou všechny ty pocity a vše co je v této knize napsáno, tak lehce uvěřitelné.

dadulik
17.10.2020 5 z 5

„Za trochu krásy jsou lidé schopni riskovat vše, co mají,“...

Výborný, hoci miestami drsný, novodobý príbeh Lolity. V Lolite poznáme Humbertove myšlienky, pričom v tejto knihe rozpráva svoj príbeh samotná Lolita.

"Musí to být milostný příběh, chápejte, musí."
"Protože pokud tohle není láska, co to potom je?"

Pett
13.10.2020 5 z 5

Boha jehovo... jak jen málo stačí k polapení jedné takové tápající mladé duše... láska, závislost, manipulace, zvrácenost... nejen tohle všechno se ocitá na myšlenkové centrifuze mojí znechucené mysli... ano, z téhle zběsilé jízdy jsem se málem pozvracela... dlouho se mi pod záložku nedostalo nic tak alarmujícím způsobem sugestivního... kdy jdete po ulici a chce se vám varovat všechny tyhle ztracené Vanessy okolo... a chlapům vykřičet do obličeje, že tohle se prostě sakra nedělá... málem jsem se totiž uzoufala z té děsivé lhostejnosti společnosti a zejména mě drásala nečinně přihlížející matka.
Čtěte a bděte... všichni, prosím.

Falda
12.10.2020 5 z 5

Knihu jsem si pořídila na doporučení a nějak se ani moc nezajímala o děj.. no po přečtení pár stran nastal WAU efekt a je to jedna z mých TOP čtených knih! Děj je teda hodně drsný a zřejmě to nebude pro každehého, ale paráda! Kniha Vás donutí přemýšlet a dloubat se v tom, co to jako mělo být??? Manipulace, láska.. nevěřím tomu, že autorka knihy si tím sama neprošla. Doporučuji!

"Musí to být milostný příběh, chápejte, musí. Protože pokud tohle není láska, co to potom je?
Je to můj život... celý můj život."

karol.cadex
05.10.2020 5 z 5

Kdo jsem, abych soudila, ale ani náhodou nevěřím, že autorka napsala fikci. Ani náhodou! Takhle naivní nejsem. Psychologie postav, celá ta kauza, sebeobviňování, komplexy, manipulace, vykreslení vztahu, apod. - tohle chce buď vlastní zkušenost nebo případně dlouholetou praxi při práci s oběťmi zneužívání.
Knihu jsem úplně číst nechtěla - anotace a kýčovitá teen obálka naprosto neodpovídá obsahu, a to mě zmátlo. Až kamarádčin názor mě přesvědčil. A nelituju. I když...
Kniha ve mně celkem neplánovaně otevřela něco, co jsem v sobě uzavřela před víc jak deseti lety. Mně bylo 17 let a fotografovi 35 let. Šlo spíš o psychický vztah, nic moc sexuálního. A bylo to občas divný a občas fajn. Když jsem si našla po přečtení knihy jeho staré portfolio, má tam asi 60 holek a já si kladu otázku, jestli tohle s ním zažila každá? A svým způsobem žárlím. Stejně jako jsem se ke svému údivu celé čtení s Vanessou ztotožňovala a chápu její "Nešlo o zneužívání, byla to láska.".

myshichka
02.10.2020 5 z 5

Skvelá kniha, ktorá sa mi zaryla hlboko pod kožu a asi tam chvíľu zostane, je v nej totiž množstvo materiálu na premýšľanie. Dynamika vzťahu medzi manipulátorom a obeťou je tu vykreslená mrazivo dokonale, až sa mi nechce veriť tomu, že si autorka niečím podobným sama neprešla.
Zážitok z čítania mi trochu kazil akurát miestami kostrbatý preklad a početné preklepy.

KatChiss
02.10.2020 5 z 5

Tak tohle bylo hodně silné čtení. O knize se nedá říct, že by se mi “líbila”. Rozhodně ale říct můžu, že je to skvěle napsaná kniha, jejíž příběh je fiktivní, ale rozhodně autentický a reálný. Je mi špatně z toho, že tohle se opravdu děje. Někde. Nějaké dívce, která si myslí, že je milována. Že je to normální.

Četla jsem Lolitu, která je v této knize často zmiňovaná. Myslela jsem si, že nic horšího už číst nebudu. Až do teď. Měla jsem noční můru o tom, že mě znásilňuje starý chlap, a já se nemůžu bránit. Tahle kniha rozhodně není pro každého. Ale mělo by se o zneužívání mluvit více.

kalinkacz
01.10.2020 4 z 5

Má temná Vanessa byla pro mě jedna z mých nejočekávanějších knih letošního podzimu... Slyšela jsem na ni totiž naprosto úchvatné recenze ze zahraničí... Musím zkonstatovat, že tyto recenze nelhaly... Bylo to silné a nezapomenutelné čtení, které svou tématikou určitě není pro každého, někomu tento příběh může být až nepříjemný, ale pokud máte rádi příběh, kde celou dobu nevíte, co je láska co manipulace, tak tohle je to pravé ořechové... Vztah studentka a učitel tu byl už mnohokrát, ale autorka tady dává čtenáři možnost, aby si sám určil, jaký typ vztah to vlastně byl... Kniha je skvěle napsaná a pokud bych letos nečetla knihy jako Na smrt apod., které mě dostaly ještě více, tak bych Vanesse dala s klidným svědomím plný počet hvězd...

Petra21
29.09.2020 5 z 5

Prsty mám dlouho položené těsně nad klávesnicí, v hlavě emocionální gejzír a miliony myšlenek, avšak jen marně doufám, že budu schopná objektivně sdělit svůj celkový dojem. Nejraději bych za zběsilého volání "PANEBOŽE" vtiskla výtisk každé matce, každému otci a hlavně asi tak nějak všeobecně všem mužům, aby prozřeli, a všem dívkám, aby daly za pravdu všem varováním, která očividně mnohdy na úrodnou půdu nepadají. Autorka poukazuje na tu propastně tenkou hranici mezi láskou a naprostým šílenstvím, mezi čistým obdivem a nechutným naléháním a manipulací. Díky mnohým sugestivně vylíčeným scénám i analýze Wanessiných pocitů se pak sami cítíte jako něco mezi obětí a... viníkem?!, což samo o sobě potvrzuje pravdu o těžko uvěřitelné síle manipulátorů i nezájmu a nedůvěře společnosti, jakkoliv je blízká. Opravdu silný zážitek, který se nedá snadno strávit, a přesto, nebo právě proto, by si jej měl pročíst každý.

Dela111
28.09.2020 5 z 5

Zneužívání velmi mladých studentek jejich učitelem je složitý a silný námět a kniha Má temná Vanessa přináší jeho naprosto dokonalé zpracování. Toto je tak výborně napsané, tak autentické, že chápu, proč autorka v předmluvě vehementně ujišťuje, že vše je fikce a sama nic takového nezažila.
Hlavní postava Vanessa vypráví jak jí vztah s učitelem v patnácti letech během jednoho školního roku ovlivnil celý další život. Popisuje všechny své pocity, své vnitřní zmatky a nejistoty, vysvětluje jak k čemu došlo, všechny důvody svého chování. Zároveň donekonečna omlouvá svého učitele a opakuje, že nešlo o zneužívání. Děj se odehrává v několika časových rovinách, takže čtenář vidí, co se s Vanessou děje v jednotlivých obdobích, jak se mění její uvažování, jaký vliv na ni událost má.
Věřím, že autorka musela velmi pečlivě nastudovat podobné případy. Vhled do mysli ženy s takovým zážitkem je věrohodně napsaný. Průběh posttraumatické stresové poruchy po takové zkušenosti je popsaný jako od odborníka.
Silný námět, po psychologické stránce brilantně zpracovaný do reálného příběhu. Díky neuvěřitelné poutavosti se kniha nedá odložit a pokud máte čas, je to čtení na jeden zátah.
Tady je jasné hodnocení a velké doporučení těm, které námět zajímá.

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

“When we’re together,” he says “it feels as though the dark things inside me rise to the surface and brush against the dark things inside you.”
“I loved you,” he says. “My dark Vanessa.”
Tato kniha v sobě skrývá vnitřní vhled do duše, života a myšlení mladé dívky, později ženy, která prožila intimní vztah se svým profesorem angličtiny na střední škole. Střídají se dvě vypravěčské roviny - 1) minulost, kdy Vanessa vypráví o počátcích vztahu, který ji poznamená na celý život a 2) kdy je její bývalý profesor a milenec obviněn z obtěžování několika dalších studentek. Musím říct, že jsem při čtení některých pasáží měla opravdu mrazení.. rozhodně se nejedná o lehkou četbu, ale přesto musím uznat, že autorka zvládla svůj debut na výtečnou ‼️ Vanessa si po celou dobu nechce přiznat, že se mohla stát obětí a na celý vztah nahlíží jako na romantický poměr (přičemž u některých jejich myšlenek si říkáte vážně , vážně si myslí, že tohle všechno bylo v pořádku, když se u toho cítila takhle ?). Profesor Jacob Strane je vykreslen jako dokonalý manipulátor a Vanessa jako dívka, která se stranila svých vrstevníků a nechala se lapit do vztahu, který ovlivnil naprosto celý její další život, a to ve všech ohledech. Skoro ve svých 30ti letech se poté snaží oprostit od minulosti a začít znovu, což rozhodně není jednoduchá věc !! V knize se hojně cituje Nobokova Lolita - přiznám, že jsem ji nečetla, kvůli knize jsem zhlédla alespoň film (no není to můj šálek čaje a tohle rozhodně číst nechci, i když chápu, že mladou nevinnou duši, jakou byla Vanessa, tohle téma zaujalo a poupravila si je tak, aby zapadalo do jejích představ o zakázaném vztahu s Jacobem). Kniha je skvělým psychologickým dílem, které nabízí pohled na jeden z možných scénářů chování osob, které musely v mladém věku prožít něco jako Vanessa. Rozhodně doporučuji k přečtení, opravdu to stojí za to‼️!!!