Má lady Jane

Má lady Jane https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351291/bmid_ma-lady-jane-ync-351291.jpg 4 540 179

Má Lady Jane série

Historie se nemusí brát příliš vážně… Dopřejte si královskou zábavu! Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství a dokonce i troška magie.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

My Lady Jane , 2016

Janpa
06.01.2018 5 z 5

Tak tohle byl pro mě oříšek. Po knize jsem toužila ještě dlouho předtím, než byla vydána. Měla jsem proto ohromnou radost, když mi ji Ježíšek nadělil. Pustila jsem se do čtení a najednou nevěděla, co mě na ní tolik lákalo. Četla se pěkně, dokonce to i rychle ubíhalo, ale něco mi pam pořád chybělo. Takové to nutkání muset číst, kdy to člověk nemůže vydržet. Byla jsem celkem zklamaná, ale jen do doby, kdy se děj rozběhl. To se pro mě stalo asi v polovině. Celkově tedy dávám pět hvězd, ta poslední je díky obálce, protože ta je kouzelná. Myslím, že je to příjemná oddechovka, která potěší a mnohé z vás i nadchne.
Závěrem: Líbila se mi, ale jsou i lepší knihy. :)

andrea4315
05.01.2018 5 z 5

Ach, byl tam vtip, cit, jiskření i poučení,
a samozřejmě i jinoch táák švarný,
kouzlo ráno, ve dne v noci,
smutným dívkám ku pomoci,
na rtech jejich úsměv vyloudit,
Dámy, páni je to marný,
tuto knihu nemohu jinak, než doporučit.
Že nevychází mi tu rým?
Tak přečtěte sami, zda v knize G ho najde líp.

AnnaBa789
05.01.2018 5 z 5

Tak tohle je jedna z nejlepších knih kterou jsem kdy četla!! Fakt super!!! Jsém obrovská faninka Harryho Pottera a přistihla jsem se jak uvažuju o tom, že tahle knížka mě baví víc a je lepší... :D DOPORUČUJU!!!

ivousekk
05.01.2018 3 z 5

No, čekala jsem rozhodně větší pecku po těch nadšených komentářích tady.. Nečetlo se to špatně, bylo to i zajímavé. Ale kde je ta slibovaná královská zábava, kde je ten humor? Smála jsem se jen jednou, a to u scény, kdy G. a Eduard zabíjeli VBMR.

petra5588
30.12.2017 4 z 5

Parádní oddechovka, přečteno takřka jedním dechem :)

RemiBlack
28.12.2017 5 z 5

Často teď prostě stojím před knihovnou a napodobuju výraz lady Jany na obálce… To se mi vážně u knihy ještě nestalo. :D

A teď k obsahu. Klady:
Jedním z kladů je bezpochyby humor. Nejde o klasickou humoristickou knihu, která má vtip jako hlavní cíl, ale určitě se mnohokrát zasmějete. (Protože princ rozhodně neječel jako malá holka).
Dále, postavy. Velká většina postav je hrozně sympatická a sžijete se s nimi. Vyzdvihnu tři. Babičku, drsnou stařenku (ze které má mladý král docela respekt…). Gifforda, toho kluka prostě budete mít rádi. (Dámy, tolikrát se zdůrazní, že je nehorázně pohledný, až tomu nakonec uvěříte. To, že je gentleman dokáže sám. :)) A samozřejmě Gracie, protože je až skandální, že nosí kalhoty. Má úžasně prořízlou pusu a místo čaje dá přednost skotské whisky.
Kniha má spád, rychle a dobře se čte. Ani nebudete chtít uvěřit, že už je konec.

Ale já nejsem nikdy úplně spokojená. Zápory:
Jak brzy zjistíte, v tomhle alternativním světě je magie (mají ji tzv. Ediané). A až podezřele často se stávalo, že postava v nesnázích najednou zjistila, že vlastně magii má a tak se mohla zachránit. Edian ex machina.
Na mě to bylo možná až moc sladké. Ale romantika není zrovna můj šálek kávy, tak to prosím neberte jako znatelnou vadu, jen jako subjektivní názor cynika… :)
A poslední věc - konec. Tři sta osmdesát stran se vypravěčky držely tam, kde měly. A sice za klávesnicí, v anotaci a v prologu. Ale posledních asi dvacet stran se snad desetkrát stalo, že se něco děje a najednou bum! Jsou tu vypravěčky a půl strany informací, které jsem nechtěla. Jeden příklad za všechny:
Hrdinové přemohli několik protivníků, ale potřebují jít hned dál. Tak je svázali provazem. Bum! Vypravěčky mi popisují, jak zjišťovaly u jakéhosi historika, kde hrdinové mohli vzít provaz na svázání nepřátel. Nic, ale opravdu nic vás tolik nevyhodí ze začtení, jako právě toto.

P. S.: proč se kniha jmenuje "má lady JANE", když to jméno uvnitř přeložily a všichni jí říkají " JANA"?
Ale to je jen drobný detail...

Nicméně, sečteno a podtrženo, kniha se mi opravdu moc líbila. :) Od knihomolky lady Jany, přes jistého koně, srdcovou královnu, až po tu poslední poštolku, kterou můžete na anglickém nebi zahlédnout. Čtyři jsou málo, pět je moc. Pátou hvězdičku dávám obálce a pobytu v Helmsley, protože babičce se nikdy neodmlouvá. :) 4,5 *

Galánečka
21.12.2017 4 z 5

Příběh byl super - bylo to něco jiného a nového a člověk se občas i zasmál. Postavy velmi sympatické. Co hodnotím negativně tak řadu chyb a překlepů v textu, nejsem ten typ, co by se v něčem takovém nějak babral, ale tohle už bylo opravdu moc. Několikrát se i stalo, že jméno Eduard bylo zaměněno za Edward, a to by se podle mě stát rozhodně nemělo.

Kikulka97
17.12.2017 4 z 5

Parádní kniha, které se jeden opravdu nasměje :)

Markouš
11.12.2017 5 z 5

Tak tahle knížka mě zahřála u srdce ❤️

Nikča1236
09.12.2017 4 z 5

Královsky zábavné počtení! :D

Marthas
27.11.2017 5 z 5

Anotace mne opravdu zaujala. Navíc jednu z autorek znám z její předchozí tvorby, přesto jsem se nebyla úplně jistá, jaká kniha nakonec bude. Protože jsem nevěděla, jak se Cynthii povede sladit svůj styl se spoluatorkami. Nakonec musím říci, že to bylo skoro perfektní. U žádné knihy jsem se tak dlouho a tak upřímně nesmála jako u této, což mi připomíná jednu z chyb vydavatelství: Na "nálepce" totiž inzerují nejvíce magie, pak napětí a pak vztahy a anotací slibovaný humor tam vůbec není. Přitom je to, když ne nejdůležitější, tak hodně podstatná ingredience tohoto výtečného "guláše" míchajícího dovedně nejen žánry historie a fantasy. Dávám, zaslouženě 5 hvězd, i překlad byl slušný, a zařadila jsem knihu i do mnou Doporučených, což nedělám nijak často.
Doufám, že jsem to pochopila správně a autorky budou nadále spolupracovat na "uvádění na pravou míru" smutných příběhů, které si všichni pamatujeme z hodin dějepisu.-)

Efeméra
21.11.2017 5 z 5

Má lady Jane je skvělá parodie na dějiny. Musím přiznat, že mi na začátku připadalo dost šílené, že se v knize mění lidé na zvířata. Brzy jsem nad tím však mávla rukou a nakonec mě to neskutečně bavilo. V Mé lady Jane jsou samé sympatické postavy (A to nejen ty hlavní, ale i vedlejší. Eduardova a Janina babička byla skvělá). Eduard byl přes svoje postavení tak trochu ňouma, ale i tak jsem mu fandila. S knihomolkou Janou jsem v řadě situací soucítila (který knihomol by nesoucítil, že :D) a stejně tak jsem si oblíbila Gifforda (prostě gentleman, jak má být). Konec byl sice na můj vkus docela uspěchaný a řada problémů se prostě vyřešila tím, že hrdina zjistil, že je Edian a umí se proměňovat ve zvíře, ale i tak Mou lady Jane hodnotím pěti hvězdičkami a nedočkavě vyhlížím další dílo autorek.

Lucibuska
14.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Hrozně moc mě bavila, je čtivá a zábavná. Splnila mé očekávání.

SeverusSnape
13.11.2017 5 z 5

Úžasné a hlavně zábavné čtení. Dalo by se tam přidat pár pikantnistí, ale i tak jsem nadšená. A krásná obálka jako bonus k tomu

muchomurka
03.11.2017 5 z 5

Knížku jsem si koupila, protože se mi hrozně moc líbila obálka. Vůbec jsem netušila, co od knihy čekat, ani ten kratičký popis mi moc nenapověděl. A byla jsem velmi příjemně překvapená. Knížka je naprosto skvělá, musela jsem se často krotit, abych se nesmála na celé kolo, když jsem si po cestě do práce četla.
Výborný humor, příběh zasazený do zajímavého prostředí, intriky, láska, hlavní postavy, které se Vám dostanou pod kůži (a nejen hlavní postavy, třeba babičku Eduarda a Jany bych si ráda užila na stránkách knihy víc).
Občas mi tedy přišlo, že autorky skákaly mílovými kroky mezi jednotlivými obrazy (např. šup a byli ve Francii) a moc jsem nechytla to s tím medvědem, ale to jsou drobnosti. Příběh plynul víc než hladce a jen jsem doufala, že Marii (tu ropuchu) více potrestají. K této knížce se určitě budu moc ráda vracet.

E.lisabeth
26.10.2017 4 z 5

No, musím říct, že jsem od toho čekala trochu víc, proto jsem se do čtení občas i musela nutit. Ale je to pěkná fantasy parodie na historické romány. V knize je i pár opravdu úsměvných momentů. Celkově doporučuji.

Tenebien
24.10.2017 4 z 5

Byla to hrozná sranda. Fakt jsem se nasmála. A v kindlu jsem si zvýraznila plno pasáží, protože to byla prča. (Proč mi vlastně trvalo tak dlouho si to přečíst? Jo, asi protože znám anglickou historii a osud opravdové Jane...)
Na druhou stranu mi občas vadil jazyk, kterým to bylo vyprávěné, byl moc moderní. Ale chápu, proč to autorky udělaly.
A jak bych si mohla neužít knížku, jejíž hlavní hrdinkou je knihomolka? :-)
(čteno v originále)

OxxyOyxxO
20.10.2017 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Byla čtivá, vtipná, zamilovaná a plná intrik tehdejšího života. Ale to co autorky udělaly s hystorií... Občas jsem jen oněmněle zírala. Myslím, že asi všem došlo, že verité mají představovat protestanty a ediané katolíky. A upřímně? Kniha byla úžasná a miluji Bess! Alžbětu I. mám ráda i co se týče skutečných dějin. No no, abych to shrnula, příběh byl krásný a já jo můžu jen doporučit :D

ivca7265
16.10.2017 4 z 5

Historický příběh, ve kterém nechybí humor, láska a magie. Je to skvělé oddechové čtení. Více o příběhu v záložkách recenze:-)