(M)Učednice

(M)Učednice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351028/bmid_m-ucednice-NtM-351028.jpg 4 366 126

Její matka už ve svém domě spáchala několik vražd a nejenom to – v záchvatech pomatení mučí svoji dceru, aby se hrůz účastnila. Matka předtím taková nebyla a měla svoje děti ráda, a Annie matku ji přese všechno ještě pořád miluje, ale jediný způsob, jak může strašlivým událostem udělat konec, je udat ji na policii. Annie pak dostává v životě druhou šanci. Má novou identitu, jmenuje se teď Milly, a žije v nové, zámožné pěstounské rodině, díky které dokonce začne chodit do prestižní soukromé školy. Jenomže pokračující vyšetřování jí dalšími a dalšími výslechy připomíná tragickou minulost. Milly má být hlavním svědkem obžaloby v soudním procesu s její matkou, který se neúprosně blíží. Otřesená Milly se trápí pochybami – převažují u ní zděděné předpoklady, nebo ji víc ovlivňuje to, co dobrého i hrozného dosud zažila? Dokonce i v novém domově Milly potkávají nesnesitelné chvíle, když ji šikanují její vrstevnice. Napětí se už nedá unést, svědomí v ní bojuje se smrtelným vábením a ona se musí definitivně rozhodnout. Dokáže zapřít matčinu krev a uniknout běsům? Vzepře se našeptávání démonů a zaplatí za to, anebo se stane učednicí své matky?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Leda

Good Me, Bad Me , 2017

Zoy
22.01.2018 5 z 5

Neuvěřitelné, mrazivé, šokující a odstrašující. Nikdo z nás asi nedokáže pochopit, co se děje v mozku týraného dítěte, které si tím pádem vymyká ostatním dětem a je týrané i dalším okolím, nejen doma. Co z takových božatek může vyrůst, než další zlomený člověk? Který nezná nic jiného ze svého okolí, než násilí a podivné chování rodičů? Proč si takoví pořizují děti - jen proto, aby alespoň někdo jim byl přímo oddán? A miloval je slepě, když se budou chovat jako zrůdy? A bohužel se dnes a denně setkáváme jak v tisku, tak ve zprávách s takovými zrůdami. Tady je to samozřejmě podzvednuto ještě vraždami malých dětí. Ale i o takovém případě jsem již četla, že vlastní děti byly svědky zločinů svých rodičů, kteří měli ve své péči i jiné děti

Květ
14.01.2018 4 z 5

Od prvních řádků mě při čtení neopustil pocit dusivé úzkosti a někdy i strachu z toho, co se dozvím. Příběh 15leté dcery, jejíž násilnická matka vraždila a mučila malé děti a týrala i ji samotnou. Hlavní hrdinka se ocitá v nové pěstounské rodině s novou identitou, snaží se vypořádat s minulostí, ale ani tam nemá klid, když se stává obětí šikany. Velice čtivý psychothriller, dobře napsaný. Autorka je vysokoškolsky vzdělaná v oblasti psychologie, což v této knížce bezvadně zúročila. Pro ty, co mají už načteno v tomto žánru, je příběh chvílemi předvídatelný, nicméně i tak syrový a hrůzný, zhltla jsem za jeden den.

regiiiii
13.01.2018 3 z 5

Vlastně mě to i bavilo. Čte se to dobře. Celou dobu jsem si řikala, že Annie-Milly je celkem normálni né-li až moc normální. Na konci mě mile překvapí, že opravdu není. Po tak otrěsných zážitků ve svém životě je cvok. Každy by byl. Krásně je to znázorněno ve Vraní dívce.

Márinka
13.01.2018 4 z 5

Kniha nevypráví jen o jedné vražedkyni, ale velmi otevřeně také o šikaně. Upřímně, to, že žádný dospělý nic neviděl, ani ve škole, ani doma (otec - psycholog!), je děsivé. Může se stát, stává se, něco takového i ve skutečnosti? Čerpala autorka ze své praxe?! Lze odpustit Annie/Milly? Konec knihy a taková spousta otázek... Přečtěte si ji. Možná najdete odpovědi.

M100
10.01.2018 5 z 5

Tak tedy přečteno a byla to síla. Opravdu psychothriller. Líbil se mi styl jakým je kniha napsaná. Doporučuji.

klokan.1905
07.01.2018 5 z 5

(M)Učednice...
Autorka této knihy Ali Lind má vysokoškolský titul z psychologie, pracovala více jak deset let s dětmi a dospívajícími na školách v Anglii a Austrálii, a také jako zdravotní sestra na psychiatrickém oddělení...
Všechny tyto zkušenosti nyní, dle mě naprosto famózně, vložila do této knihy... Patnáctiletá Annie má matku vražedkyni - zabila již několik malých dětí... Ta svoji dceru v záchvatech pomatení mučí a nutí ji, aby se hrůz účastnila... Paradoxně i přesto Annie matku miluje, ale jediný způsob, jak může strašlivým událostem udělat konec, je udat ji na policii... Annie následně dostává novou identitu, má nové jméno - jmenuje se Milly a je umístěna do bohaté pěstounské rodiny... Nadále však probíhá další vyšetřování, výslechy a příprava na soud... I v novém domově Milly potkávají nesnesitelné chvíle, když ji šikanují její vrstevnice... Dokáže Annie (Milly) zapřít matčinu krev a uniknout běsům, anebo se stane učednicí své matky?
Dle mě má tato kniha zcela oprávněně nálepku světový bestseller... Tohle že je první román Ali Lind?! V tom případě tedy hluboce smekám...
Kniha byla neskutečně čtivá, žádná hluchá místa, velice zajímavý závěr... Rozhodně doporučuji k přečtení a již nyní se nemohu dočkat na případnou další knihu od této autorky... Není nad čím váhat, za mě zcela jasných 5*...

Kllara
28.12.2017 3 z 5

Docela mě překvapil jednoduchý a přímočarý styl, jakým je kniha napsaná. Díky tomu má příběh opravdu pekelně rychlý spád, nezabíjí napětí zbytečným popisováním a odskakováním od tématu. Zkráceně,
příjemně čtivý, na můj vkus místy až moc za vlasy přitažený příběh.

Nevím, jestli je to mou bohatou (nebo alespoň ne zrovna chudou) čtenářskou minulostí, ale (M)Učednice pro mě postrádala něco nového, moment překvapení, na který jsem celou dobu čekala a který by mi vyrazil dech, což mě celkem mrzí. Mám takové tušení, že podobně bude v tomto směru zklamán snad každý, kdo už má trochu načteno... a to je hlavní důvod, proč dávám průměrné hodnocení. Tento bod má u mě v psychothrillerech poměrně velkou váhu.

Chvílemi mě děsilo to, jak moc se občas s Annie alias Milly ztotožňuji a jak moc jí rozumím. Víc, než bych si přála. A budu se snažit, aby ten dobrý vlk v mém srdci nikdy nebyl ten, který trpí hlady.

salunka
19.12.2017 5 z 5

Strhující, dechberoucí kniha, po jejímž přečtení zařazuji Ali Land mezi své oblíbené autory! :-)

Lukana82
11.12.2017 4 z 5

Zajímavé čtení, snad poprvé kdy mi nevadí že něco nebylo rozepisováno do detailů, vzhledem k tomu kdo byly oběti. Jinak bych asi nedočetla...

ankaras
09.12.2017 5 z 5

Něco nového, zajímavého a neotřelého.

JessyPitt
04.12.2017 3 z 5

Zatím je mi záhadou,ze tuto knihu všichni hodnotí tak vysoko. Námět knihy zajímavý a nevšední. Pohled do duše hlavní postavy také. Ale příběh sam je postaven na naprosto nepravdepodobnych skutečnostech. Psycholog co ma doma ženu na praskach by do pece či ochranné péče před soudním líčením určitě nedostal dívku dcery vrazedkyne... NO a více věci je tam mimo. Kniha se prvních téměř 200stran vleče a prakticky se tam nic neděje. Pak to má spád. Za me pouze 3 hvězdy a to za námět nad kterým se da dále přemýšlet . .

Caa
04.12.2017 2 z 5

Pěkný námět, bohužel zpracování trochu pokulhává. Autorka se nesoustředí na detaily, které si často odporují. Nebo to byl záměr, který měl vykreslit psychopatické myšlení hlavní postavy? Každopádně mě ty nelogické maličkosti rušily. Hlavní postava byla roztříštěná a nekonzistentní a konec celkem předvídatelný. Navíc je závěr knihy nuceně prodlužovaný a napětí uměle stupňované až do nebeských výšin, což na mě působilo poněkud amatérsky. Méně je někdy více.

iveetka
28.11.2017 2 z 5

Opět mě kladné recenze přesvědčily, abych si knihu zakoupila. Kniha mě ovšem zklamala a celý příběh mě neskutečně nebavil. Jinak jsem celou knížku očekávala, že se dozvím, co jí ta její "příšerná matka" dělala a jak vypadal ten její strašný život předtím než jí změnila identitu. Tohle autorka mohla alespoň více rozvést. Přesto všechno jsem knížku dočetla a aspoň ten konec za něco stál.

Kekik

Jsem celá zbrusu nová
Opravdu ?

silhavaemilka
25.11.2017 5 z 5

Knížka mě opravdu moc bavila. Byla taková trochu jináčí.Moc bych chtěla pokračování :D

efka.saf
22.11.2017 5 z 5

Mně se teda kniha neskutečně líbila! No líbila... Řekněme, že se mi velmi dobře četla :). Považuji ji za jeden z nejlepších knižních zážitků a cokoliv o ní teď napíšu, asi bude obsahovat nějaký ten spoiler, tak zvažte, jestli číst dál.

Kniha je psaná v ich-formě a svůj životní příběh nám vypráví 15. letá Annie, která si v životě prošla doslova peklem a myslím, že nikdo z nás si to neumí a asi ani nechce představit. Příběh je doplněn velmi zajímavou rozpravou Annie s vlastní matkou (která ale stále čeká na soud ve vazbě) i dívčinými myšlenkovými pochody a vše do sebe zapadá jako prdel na hrnec. Osobně jsem byla velmi napnutá, jak bude vypadat soudní proces a přesto, že byl rozpracován asi jen ve dvou kapitolách, chvílemi mi atmosféra přišla tak hustá, že jsem musela knihu odložit na kolena, vydýchat a pak jsem zase frčela dál. A závěr? Ten považuji za naprostou třešničku na dortu. I když byl lehce předvídatelný, tak byl přesně takový, jaký by měl být. Takhle by to - dle mého názoru - v reálném životě prostě vypadalo. Uznejte sami, hollywoodský (happy)end ve stylu: Annie vbíhá do školy s automatickou puškou, kosí spolužáky, posléze svou pěstounskou rodinu i náhodné kolemjdoucí, následně se prostřílí do vězení, zachrání matku, o které se v závěru zjistí, že je vlastně taky obětí a společně obě uhání na bílém koni vstříc horizontu, to by mě teda doslova zabilo. A knížku taky :).

Pro mě rozhodně 100% zážitek a doufám, že o autorce zase brzo uslyšíme! Díky Ali!!

Hvězdinka
19.11.2017 2 z 5

Ja pujdu proti proudu, mne se kniha nelibila. Rozvlacne liceni zacleneni u pestounu, sikana, proces jen na par stranach. A zaver tak jasny, celou knihou je zrejme, ze se neco stane a kdo bude obeti... Bohuzel, cekala jsem vice.

Acinore
15.11.2017 5 z 5

Přečteno za den, co víc k tomu říct :) určitě se pár výhrad najde, ale celkově příběh nemá chybu :)

V28
13.11.2017 5 z 5

Hodně dobře napsaná knížka. Zajímavé vyprávění pohledem dcery na zrůdnosti její matky i vztah k ní. Samozřejmě strach co všechno bude nebo může obsahovat zděděná DNA. Je to opravdu tak jednoduchý součet?
80% genetika + 20% výchova = 100% bez šance. Mučednice nebo učednice. Docela slušný psycho, které mi hodně připomínalo knihy Caroline Kepnes.

Pavlnka
11.11.2017 5 z 5

Strhující. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Doma se mnou nikdo nemluví, ale stálo to za to :-D.

vraždy psychoterapie rodinné vztahy šikana matky a dcery

Autorovy knížky

Ali Land