Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345190/bmid_lykke-tajemstvi-nejstastnejsich-lid-Q5l-345190.jpg 4 175 44

S Hygge to nekončí. Zapojte se do revolučního tažení za štěstím! Autor světového bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života přichází s dalšími inspirativními nápady a návrhy, jak dosáhnout většího štěstí. Vezme nás na výpravu za pokladem jménem Lykke, tedy hledáním a nalézáním dobra, které ve světě kolem nás ještě je. Dánové jsou sice nejšťastnější národ na světě, ale štěstí jako takové není výhradně dánské. Kultury po celém světě mají své jedinečné cesty vedoucí ke spokojenému a naplněnému životu. Meik Wiking v rámci práce v Institutu pro výzkum štěstí v Kodani procestoval celý svět od Dubaje po Finsko, Ria de Janeira po Bhútán, Jižní Koreje po USA a hledal tajemství těch nejšťastnějších lidí. V knize Lykke – Tajemství nejšťastnějších lidí na světě definuje Meik šest stěžejních faktorů, které vysvětlují valnou většinu rozdílů ve štěstí na světě, a to pospolitost, peníze, zdraví, svobodu, důvěru a laskavost. Zkoumá, jaké kroky můžeme podniknout, abychom vedli šťastnější život. Zjišťuje, že se budeme cítit pohodověji a spokojeněji, pokud jen trochu změníme chování, ať už je to stolování po francouzském vzoru (kdy posedíme kolem stolu a vychutnáváme každý okamžik) či tančení tanga jako Argentinci v Buenos Aires. S vřelostí a důvtipem sobě vlastním zkoumá Meik Wiking rozdíl ve štěstí u rodičů a u bezdětných párů, kolik peněz skutečně potřebujeme na „pořízení štěstí“, jak být zdravější, aniž bychom museli do fitness centra, jak se naučit budovat důvěru a spolupráci, jak si můžeme pomoct tím, že pomůžeme jiným, a proč naše očekávání často převáží skutečnost. Lykke – Tajemství nejšťastnějších lidí na světě v sobě snoubí výsledky výzkumů i osobní příběhy a je globální mapou radosti, která nabízí nový přístup k dosažení každodenního štěstí, které nám nepřinese jen hezčí život, ale pomůže nám vybudovat lepší společnost i lepší svět.... celý text

AjťačkaTýnka
01.10.2019 5 z 5

Kniha je velmi zajímavým souborem jakýchsi doporučení a návodů na to, jak být spokojenější, šťastnější. Nějakou dobu jsem v Dánsku pobývala, proto autorovu mentalitu a jeho mood chápu a souhlasím s tím, co píše. S jistotou mohu prohlásit, že bych doporučení mohla aplikovat na dánské obyvatelstvo. Nicméně mi nejde ani si představit, že bych vybudovala knihovničku v centru Ostravy a sdílela tam knihy (byly by povětšinou ukradeny místními bezdomovci) a nebo bych pozvala své sousedy na grilovačku dole na náměstí. Lidi v česku prostě mají rádi své soukromí, svou intimitu. Každopádně se v knize dá i tak najít něco, co lze s klidným srdcem aplikovat i v Česku - ku příkladu se můžu smát na kolemjdoucí, mohu být dobrovolníkem, mohu efektivněji využívat svůj volný čas, mohu pomáhat aniž by se mě někdo prosil, mohu dělat více pro své zdraví... Malými krůčky mohu tvořit šťastnější lidi kolem sebe, což pak bude tvořit mnohem šťastnější mě samotnou.

Doplním pouze fakt, že Dánsko již není na žebříčku nejšťastnějších zemí na světě - předběhlo jej Finsko.

denisa7430
26.09.2019 2 z 5

Kniha vás vezme na výlet, na honbu za pokladem. Vydáte se s ní hledat štěstí, naučí vás nacházet dobro, které v našem světě podle Wikinga je, a pomůže vám jej vynést na světlo. V dnešní době poutají pozornost spíše všelijaké konflikty a katastrofy než pozitivní skutečnosti. Ukazovat na šedé nebe a temná mračna je tak snadné. Pojďme se však zaměřit na to krásné a podělit se o to s ostatními. "Svět je přeci hezkým místem a stojí za to o něj bojovat."

TessieB
08.09.2019 5 z 5

Knížka určitě zaujme krásnou obálkou, stejně jako Hygge. Kupovala jsem si jí před cestou do Dánska a dočítala ji po návratu zpět do ČR. Kdo nebyl v Dánsku, asi si bude myslet, že některé věci v knize zmíněné jsou trošku přehnané. Opak je ale pravdou. V Dánsku jsou všichni neuvěřitelně milí, v Kodani potkáte kol mnohem více než aut a nikdo nikam nespěchá. Moc ráda se k ní ještě někdy vrátím, abych zavzpomínala, jaké to tam bylo, a že opravdu v životě není kam spěchat. Barevné zpracování knihy se hodí do deštivého počasí, kdy vás zahřeje (společně s hrnkem něčeho teplého k pití). Kdo chce, v knize si nějaké moudro určitě najde :)

mazda333
29.08.2019 5 z 5

Podobně jako Hygge je i tato kniha protknutá milou, laskavou a srdečnou atmosférou. Nedá vám jednoznačnou odpověď na to co je štěstí. Ale nabídne pár tipů, které mohou napomoct k většímu pocitu štěstí v životě. Všechny návrhy se samozřejmě nedají brát tak doslova, některé jsou dost úzce spjaty s danou lokální kulturou a podmínkami v Dánsku nebo v jiných zemích. Ale myslím, že jako vodítko pro vytvoření podobných zvyků, které by fungovaly i u nás, je to ideální. Každopádně inspirativní a příjemné počtení s krásnými ilustracemi a obrázky. Kéž by každý z nás mohl aplikovat alespoň zlomek z nabízených nápadů.

VeronikaZ
26.08.2019 5 z 5

Knížka nabízí témata k zamyšlení a celkově potěší. Je zajímavé porovnávat, jak něco funguje v jiných zemích a představit si to u nás.

Připadala jsem si jako zlý pesimista, když jsem si představila, jak bych ze sousedství dělala komunitu - zahrádka, kam kolemjdoucí hází odpadky nebo nářadí ve společných prostorách rozkradené během pár dnů. A pak v knize přišla grafika k experimentu s úmyslně ztracenými a (ne)vrácenými peněženkami... No, zkrátka jsem opět měla chuť seknout se svojí prací a přestěhovat se třeba do Dánska. :)

hroneczek
01.07.2019 3 z 5

Kniha plná faktů, typů, zajímavostí. Dobré odpočinkové čtení. A za mě je Lykke lepší kniha než Hygge.

Adelix
01.03.2019 2 z 5

Pěkně ilustrovaná knížečka, hezké textíky a statistiky o štěstí... jen místy je to na mě příliš limonádové (zajímalo by mě, jestli v dánštině existuje i ekvivalent k českému slovu ,,dobroser´´ a rčení, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly).

vikimi
01.03.2019 4 z 5

Fajn kniha k zamyšleni

annasglamour034
27.01.2019 4 z 5

Kniha je velmi poučná a člověk má chuť změnit své jednání. Sice jsem ji odkladala a vracela se k ní, ale to jn z důvodu vstřebávání informací. Po knize Hygge velmi příjemná změna do trochu jiné oblasti spokojenosti. Řekla bych, že patří mezi motivační knihy.

josefina_silena
14.01.2019 1 z 5

Knihu jsem dostala a v rámci respektu k darovaným knihám jsem ji i přečetla. Žila jsem dva roky v Norsku, takže mi tenhle "životní styl" byl již dříve známý. Beru to prostě tak, že každá kultura má něco svého a Skandinávci jsou zkrátka Hygge a Lykke - a rádi o tom mluví (a teď už i píší). Nevím, co k tomu víc napsat. Možná jen, že kniha má velmi hezkou obálku a celkově grafiku. V knihovně bude vypadat hezky, ale znovu ji číst opravdu nebudu.
A trochu doufám, že chyba v jedné z prvních kapitol "v litevské Rize" je na straně překladatele, protože pokud vím, Riga je v Lotyšsku.

medima
26.12.2018

Lykke (znamená dánsky štěstí) přináší podnětné tipy na šťastný život a rozkrývá hodnoty, na kterých stojí dánská kultura. Důležitým předpokladem spokojenosti a štěstí je odstranění nerovnosti a nespravedlnosti, které Dánové přenášejí i do veřejného prostoru.

"Největší překážkou prožitku štěstí je pocit podřadnosti či vyloučenosti. Dobré město nedopustí, aby se jeho občané takhle cítili."

Štěstí podporuje: tvorba společných prostor, která pěstuje POSPOLITOST, uvědomění si, že PENÍZE a blaho jsou dvě odlišné věci a že odstranění nerovností a nespravedlností jsou cestou ke společnému úspěchu, ZDRAVÍ si můžeme udržovat snadno - chůzí nebo jízdou na kole každý den do práce, SVOBODA rozhodovat o svém životě, je důležitá stejně jako DŮVĚRA v ostatní lidi. A když k tomu všemu přidáme LASKAVOST, bude se nám všem žít o mnoho lépe.

d.p.
15.09.2018 4 z 5

Na Hygge to zdaleka nemělo, ale i tak je to celkem příjemná kniha. 70%

irskádívka
23.07.2018

Oslovil mě přístup k životu, humor, schopnost autora dělat si legraci i ze sebe a taky myšlenka, že si vymyslel a přivedl k životu instituci, která zkoumá, proč a jak být v životě šťastný. Šťastný člověk.

VeruB
18.07.2018 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek a sama bych si ji nejspíš nikdy nekoupila, ale rozhodně to je milá kniha, která se hezky čte, má krásné fotografie a jistě mě obohatila o pár nápadů jak udělat z našeho světa lepší a šťastnější místo.

MagdaFish
17.07.2018 5 z 5

Po přečtení Lykke mám chuť prohlásit se za čestnou Dánku. Hlavně pro svoji totální neschopnost plkavé společenské konverzace. :-) Meika Wikinga zbožňuju pro jeho sebeiroinický smysl pro humor, pro jeho nadšeni, které tryská z každé stránky jeho knížek a pro jeho zjevnou lásku k Dánsku. Ano, některé věci, které navrhuje jsou nepřenosné, komunitní akce u nás nemají tradici (doufejme, že jen zatím), ale úsměv, laskavost a pomoc druhému rozhodně přenosné jsou.

martin9134
19.06.2018 5 z 5

Moc milá kniha o tom jak zlepšit život svůj i koexistenci s ostatními a tvořit štěstí. Skvělé inspirativní myšlenky podložené reálnými výzkumy. Zabývá se praktikováním štěstí v různých zemích světa... Kdyby si knihu přečetlo víc lidí, svět by byl mnohem lepším místem pro žití. Jediné co knize vytýkám, je, že nakonec nepřišlo nějaké shrnutí toho, co se na všech téměř 300 stránkách knihy vysvětlovalo.

helkol
12.06.2018 3 z 5

čekala jsem od této knihy popravdě víc, po přečtení toho v hlavě moc nezůstane a většina věcí se tady u nás nedá vůbec aplikovat.

Aileena
05.06.2018 5 z 5

Hygge jsem nečetla, takže nesrovnávám, ale Lykke je jednoduše skvělé. Zdaleka ne všichni se ztotožníme se všemi poznatky a radami, ale každý se může zamyslet. A o tom tahle kniha je.

Jak si můžu zlepšit život? Asi málokdo si dovolí skončit s prací, více z nás už může navrhnout něco, co nám v práci zpříjemní či usnadní život a úplně všichni můžeme alespoň rozdat trochu té dobré nálady. Podělte se s kolegy o úsměv a vrátí se vám dvakrát. Optimismus sice množství práce nezmenší, ale dělá ji snesitelnější... (vyzkoušeno osobně ;-) )
Netroufnu si nechat jízdní kolo nebo nedej bože kočárek před obchodem, ale udělá mi radost, když dám v domě do stojánku na letáky přečtený časopis a za týden se tam objeví jiný.

Spokojenější jednotlivci tvoří spokojenou společnost, protože štěstí je zaplať pánbůh poměrně nakažlivá záležitost. Začněme u sebe s maličkostí a třeba se za čas budeme divit, kam až jsme došli s kolegy či sousedy.

Udivila mne pouze jedna věc, se kterou bych si dovolila nesouhlasit. Týká se stěžování si a je téměř v úplném závěru knihy. Prý si lidé stěžují, aby vypadali zajímavější. Nějaký průzkum ukázal, že ti, kdo kritizují jsou obvykle považováni za inteligentnější, oproti těm, kteří chválí. Mám to naopak, ale třeba jsem jiná...

Každopádně přečtěte si Lykke a zkuste žít spokojenější život! ;-)

Ankavi
13.05.2018 5 z 5

Pro mě jedna z knih, které donutí zamyslet se. Co je štěstí? Nad tím se zamýšlel už nejeden klasik. Nesouhlasím s názory, že v našich českých podmínkách leccos "nejde" uskutečnit, obsah knihy se rychle "vypaří z hlavy", nebo že Dánové jsou prostě jiní - a to vše jsem už opravdu o této knize slyšela. Nemyslím si to. Autor chtěl podle mě donutit čtenáře zamyslet se nad tím, že v konzumu a materiálních statcích se to opravdové štěstí najde stěží. Připouští, že peníze jsou důležité, ale nejsou rozhodně zárukou. Doporučuje řadu aktivit, které vesměs nestojí nic - procházky, drobné laskavosti, pokud investice - pak spíše do zážitků, než do věcí, jednoduché triky, jak navazovat a utužovat vztahy v rodině, komunitě, nebo i s cizími lidmi. A co mě potěšilo úplně nejvíc, na několika místech doporučuje čtení knih. Proto dávám ne čtyři, ale rovnou pět hvězdiček.

dalia1769
18.04.2018 4 z 5

Je zajímavé, jak lze studovat i štěstí a faktory, které ho ovlivňují, pomocí exaktních vědeckých metod. Tento díl je pro mne trochu méně čtivý než Hygge, takový více statistický, ale za přečtení a zamyšlení určitě stojí.

koučování životní pohoda, hygge

Meik Wiking