Lovec přízraků

Lovec přízraků https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75685/bmid_lovec-prizraku-UFH-75685.jpg 5 280 67

Byly to výjimečné a výjimečně kruté případy. Když kriminalisté poprvé stáli na místech vražd, nad zuboženými těly obětí, připadal jim neznámý pachatel jako vzdálený přízrak. Jako monstrum s nepochopitelným myšlením a ještě zvrácenějším konáním… Jaká byla realita? Profesionální dráha policejního vyšetřovatele a šéfa pražské mordparty Jiřího Markoviče je lemována především sexuálními vraždami. Případ pětinásobného vraha Hojera či kauza tzv. spartakiádního škrtiče Straky vstoupily už na výrazně zkrvavělý piedestal historie české kriminalistiky. Markovič ale také řešil brutální vraždu v hodkovičském lese – která svého času inspirovala scénáristu Jaroslava Dietla, stejně jako pozměnila učebnicové kánony o předpokládaném pachatelově profilu. Dozvíme se také nelítostnou pravdu o dvojnásobné vraždě v Prokopském údolí. O vraždě v restauraci U dvou koček, jež vyústila v soudní maratón. O psychopatu Vocáskovi, prvním doživotním odsouzenci, který se dnes snaží prodrat na svobodu. Navštívíme místa činu, pitevny, psychiatrická zařízení… Zasvěceným průvodcem nám bude Lovec přízraků.... celý text

miloslav0399
02.12.2020 5 z 5

Zajímavě zpracované dílo - rozhovory propojené se strohými úředními dokumenty a okořeněné úvahami o nejtemnějších stránkách člověka. Většinu případů jsem znal a i tak jsem se dozvěděl mnoho nového. Skvělá kniha.

Pavlína39
25.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha, jakmile se člověk začne, nemůže se od ní odtrhnout. Má to úplně jinou atmosféru, když čtete o reálných případech. Líbilo se mi, že prakticky všechny případy se odehrávaly na území Prahy, kde bydlím celý svůj život a všechna tato místa dobře znám. Člověk se po přečtení tedy trochu bojí v noci vycházet z domu, nicméně kniha je úžasná, mohu ji vřele doporučit.

Radunnie
15.08.2020 5 z 5

Nemám absolutně co vytknout!
Je sice pravda, že pořádně se do knížky začíst mi trvalo poněkud delší dobu než zdejším čtenářům, nicméně to nemění nic na faktu, že pan Markovič je veliký sympaťák a svými případy nás provází znamenitě. Vyprávění je podáno s takovým nadhledem, že v množství tragikomických postaviček člověk zapomíná na skutečnost, že právě tyto figurky stály za spácháním mordů toho nejhrubšího zrna.

Bartys25
17.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha, ve které Jiří Markovič vzpomíná na svoje nejznámější případy. Kniha se moc dobře čte a člověk se dozví mnohé zajímavé o práci kriminalistů. Přečetl jsem jedním dechem.

Pampalini
09.02.2020 5 z 5

Cesta do profesního života vedoucího mordparty, který se stal legendou. Řídil vyšetřování případů, které vstoupili do dějin kriminalistiky - Hojer, Straka, Vocásek a další... všechno spoluobčané, kterých můžeme kdykoli potkat. Třeba ráno v tramvaji, nebo na dětském hřišti.

jefff
29.07.2019 5 z 5

Velmi poutavě sepsaný výběr ze zajímavých pražských mordů, které řešil jeden z nejlepších českých kriminalistů. Během čtení na mě úplně dýchla atmosféra pátrání a ponoření se do hlubin podsvětí pražských uliček bylo až mrazivé.

marcel9134
08.06.2019 5 z 5

Doporučuji pro ty, kteří se chtějí podívat do zákulisí známých i méně známých zločinů v Československu

milan.krimsky
08.04.2019 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl za jednu noc, dobře promyšleně napsaný styl o masových vrazích československa

Pavel92
01.03.2019 5 z 5

Přečteno na jeden zátah.

Etela
23.02.2019 5 z 5

Velmi čtivou a poutavou formou (i pro laiky) zrekonstruovány největší případy kriminalisty Jiřího Markoviče. Kniha by měla patřit do povinně čtených v oblasti literatury faktu!

Sumatrae
09.01.2019 5 z 5

Kniha, ktera me zaujala nejen vzpominkami a detaily z aktivni sluzby pana Markovice, ale zaskocila tim, kdyz jsem zjistila, ze moje maminka v dobe spachani nekterych vrazd studovala v Praze a pohybovala se dane dny a temer i casy na miste, kde k nim doslo...

Rawen616
23.11.2018 5 z 5

Jestli mohu o nějaké knize prohlásit, že je opravdu temná, tak to bude tahle. Celá kniha je velmi detailním popisem vyšetřování obzvlášť závažných a v několika případech dnes už legendárních případů "běžných" vrahů a vrahů sériových. Straka, Hojer, Vorel...dočteme se poměrně detailně z jakých poměrů tito lidé vycházeli, jak páchali své zločiny a jak byli dopadeni. Nevěřícně kroutit hlavou budete asi od začátku do konce. Rozhodně nedoporučuji slabším povahám. Je opravdu velký rozdíl když si člověk čte nějakou severskou detektivku plnou krve a když si čte strohý popis místa činu a v jakém stavu byla nalezena skutečná mrtvola. Realita je daleko mrazivější. Celou hrůzu ještě umocňují fotografie z místa činu.

Dera
01.10.2018 5 z 5

Temné, děsivé a přitom svým způsobem fascinující čtení. Dobré rozpoložení určitě četbou nezískáte. Některé případy byly naprosto šílené a nepochopitelné. Mám pocit, že spravedlnost byla v této době nastavena přísněji a tedy příznivěji pro oběti a pozůstalé co se týče výšky trestu.

Kačudovič
27.08.2018 5 z 5

Velmi kvalitní zpracování daného tématu. Při čtení ne zrovna veselých řádků mě neodbytně napadala otázka, jestli bylo zrušení trestu smrti správnou volbou. Respektive v rámci uspořádání státu je tato úvaha samozřejmě scestná, nicméně i tak stojí za zamyšlení, jestli by bylo k něčemu dobré živit ze svých daní prokazatelně usvědčené a zvrácené osoby popisované v knize. Potažmo dnes manžele Stodolovi, Zelenku nebo před časem Roubala. Ale to sem nepatří.

Do kontextu knihy to sice nezapadá, takže tam tato otázka pochopitelně neobjevila... ale i tak by mě ještě zajímalo, jak se pan Markovič s odstupem času dívá například na "kolegy" z Stb a jejich metody při vyšetřování "třídních nepřátel." Nebo obecně jeho názor na tehdejší totalitní vládu. Protože jak známo, ve vyšetřovacích vazbách bohužel tehdy nekončily jen osoby typu Straky a spol...

knihomolka1197
20.08.2018 5 z 5

Nesmírně zajímavé čtení. Knihy o plk. Markovičovi mám ráda. Osobně jsem se s ním setkala a byl to pro mně zážitek. Palec nahoru!!

Martin_Eli
15.04.2018 5 z 5

Knize nejvíce ubližuje nevyváženost, některé příběhy jsou výrazně lepší, než druhé. U některých se skutečně tají dech (Straka nebo případ dvou useknutých rukou), jiné jsou jen odpuzující (vraždy páchané duševně slabšími jedinci, kteří mají snížené rozpoznávací schopnosti).

Obecně ale výborná kniha, které pomáhá zasazení do pražských reálií...

MildeZ
02.08.2017 5 z 5

Nevím, ale do jisté míry vás tato kniha trošku změní, protože to kvantum otřesných informací, které do sebe musíte nasát se potom někde musí projevit a začnete se na určité věci dívat daleko jinou optikou, než předtím...

Wilbur
10.02.2017 5 z 5

Pan Markovič je legenda. Knihu jsem četl jedním dechem. Poutavé, šílené, ucelené!

RSR
25.01.2017 5 z 5

Knížku jsem si vzala jako takovou nouzovku a nakonec jsem ji přečetla za 3 dny. Děsivé, co se dělo a třeba i děje a jaké pohnutky vedou lidi k tomu, že zabíjí. Z literárního hlediska dobře napsané, čtivé, obsahuje autentické přepisy výslechů, dopisy a fotky, ucelené. 5*

Trina1
07.01.2017 5 z 5

Tak tohle byl mazec! Knížka mě děsila, naprosto rozhodila a přesto jsem ji nemohla odložit. Chápu, pokud ji někdo nemohl dočíst. Já jsem ji přečetla za tři dny a nyní si dám na nějakou dobu od takovýchto knih oddych, musím přesedlat na něco jemnějšího.