Loutkář z Krakova

Loutkář z Krakova https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389688/bmid_loutkar-z-krakova-gNb-389688.jpg 4 115 31

Příběh pro čtenáře knih Chlapec v pruhovaném pyžamu, Zlodějka knih či Spočítej hvězdy v sobě spojuje fantasy a lidové motivy s událostmi druhé světové války a působivě vykresluje sílu lásky a nezdolné odhodlání přežít i v té nejtemnější době. V knize se originálně protnou dva světy: kouzelná říše panenek a reálný, nacisty okupovaný Krakov. Když do země panenek vtrhnou obrovské, kruté krysy, panenku Karolínu odnese tajemný vítr do jednoho krakovského hračkářství. Osaměle žijícího, uzavřeného Cyrila s pohnutou minulostí překvapí, že Karolína mluví, a ti dva se brzy spřátelí, dokonce se seznámí s Josefem, židovským houslistou, a jeho dcerou Renou. Jejich společné štěstí ale nemá dlouhého trvání. Polsko se stane kořistí Německa a Josef s Renou musejí odejít do ghetta. Karolína a Cyril neváhají využít svých neobyčejných schopností a riskovat životy, jen aby přátele zachránili.... celý text

Válečné Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Dollmaker of Krakow , 2017

Gigy
09.06.2020 3 z 5

Nemůžu říct, že jsem byla zklamaná, to, že kniha obsahuje nějaké ty prvky fantasy se přeci píše už v popisku. S panenkou Karolínou jsem vlastně ani problém neměla. Její postava mi přišla jako vcelku zajímavé zpestření často velmi "stereotypních" příběhů zasazených do druhé světové války. Problémy nastaly, když se fantasy prvek rozjel trochu víc. Řeči o kouzelnících (navíc z mého pohledu docela nedotažené) mi fakt moc nesedly. I jazyk knihy byl spíše jednoduchý a když jsem se na konci příběhu tak nějak celkově zamyslela, došla jsem k tomu, že bych knihu dala do ruky spíše mladším čtenářům.

evilunicorn
02.06.2020 5 z 5

Kniha mě mile překvapila.I když začátek je silně pohádkový,jak příběhově,tak stylově, postupně příběh začíná být temnější a temnější.Miluji fantasy a knih o holocaustu jsem přečetl také spoustu,ale toto spojení je v rámci žánrů ojedinělé a originální.Je to opravdu dojemný a smutný příběh,ale je zároveň i neuvěřitelně kouzelný.I některé vedlejší postavy měly svůj osud výborně vymyšlený..například příběh lakanici a její spojení s Březinkou.Určitě stojí za přečtení,když se naladíte na tu správnou frekvenci.

blackoutzuzi
19.05.2020 4 z 5

Geniální nápad, geniální! Dva natolik rozdílné světy a přesto si jsou v mnohém podobné! I když by čtenář mohl tušit, že propojení fantasy světa a toho našeho, reálného by mohlo alespoň v tomto příběhu zmírnit hrůzy války, není tomu tak. Nečekejte, že se vám dostane příběhu, kde se nacisté chovají slušně k Židům a kde všechno dopadne tak, jak byste si zajisté přáli...

mončičáček
06.04.2020 3 z 5

Mám za sebou spoustu příběhů s tematikou holokaustu, je to moje oblíbené téma. Tahle rozhodně není nejlepší z nich, ale je jiná, originální...Když má člověk za sebou Vrbovo Utekl jsem z Osvětimi, Lustigovy knihy, Deník Anny Frankové a podobné kousky, srovnání s tímhle příběhem nemůže dopadnout dobře, ale pokud bych chtěla někomu tematiku holokaustu přiblížit, přivést mladé, dosud nedotčené, čtenáře k trvalejšímu zájmu o tuhle kapitolu dějin, s chutí bych jim dala do ruky tuhle knížku a věřím, že by vykonala své...Nechybí ani historické shrnutí, o působivém doslovu nemluvě....Na příběhu loutkáře, který proměnil děti z krakovského ghetta v panenky, a tím je zachránil, by se přece klidně dal vysvětlit dětským čtenářům život Nicholase Wintona, probudit jejich zvědavost...

ZoeChaya
01.03.2020 2 z 5

Mám ráda příběhy z války, mám ráda fantasy. Očekávala jsem kvalitní spojení obou témat, ale kniha je plochá, nezajímavá, stylistika nudná. Moc nerozumím, že má hodnocení nad 80 %. Srovnávat ji s Chlapcem v pruhovaném pyžamu je naprosto zcestné.

gwineth
24.02.2020 2 z 5

Kniha mě dost zklamala. Námět je skvělý a nabízí ohromný potenciál, který ale zůstává zcela nevyužitý. Propojení mezi světem loutek a světem lidí autorka nedokázala využít k ničemu lepšímu než je vyprávění dvou paralelních příběhu, což je tedy opravdu škoda. Autorka píše o holokaustu, mnoho lidí během knihy zemře, ačkoli ona se houževnatě vyhýbá tomu, aby tuto skutečnost explicitně napsala. Popisy jsou nesmírně strohé, postavy neživotné, zápletky nepravděpodobné a dialogy místy téměř imbecilní. Na druhé straně je to vše asi do půlky pořad tak nějak čtivé. Dlouho jsem si myslela, že bych knihu doporučila pro děti na základce jako možné seznámení se právě s tématem holokaustu. Bohužel je ale závěr velmi prázdný a nenabízí ani žádnou katarzi, konec je (možný SPOILER) prostě jen špatný a nic víc. Nabízí (pokud připustíme, že kniha dokáže v někom vyvolat nějaké emoce) jen zoufalství. Kvůli tomu bych naopak knihu malým čtenářům nakonec spíše nedoporučila. Nenáročného teenagera by nicméně mohla zaujmout. Výborné hodnocení knihy je podle mě mimo, ale zase ukazuje, že své čtenáře si může najít.

Šárka_D
18.02.2020 3 z 5

Kniha mě nijak zvlášť neoslovila, přirovnání k Zlodějce knih je zde bohužel (až na téma 2. světové války) dosti mimo, takových kvalit Loutkář nedosahuje ani vzdáleně. Schematičnost a černobílost spíše ukazuje na literaturu pro mládež, starším dětem by knížka asi mohla sednout.

Nomia
03.01.2020 3 z 5

Holocaust a pohádkový svět loutek? Překvapivě to k sobě pasuje. Není to pohádka, není to čistokrevný válečný román, ale možná o to intenzivněji si člověk při čtení uvědomuje svinstva války.

Romero píše skvěle, její příběhy jsou poutavé a čtivé. Bohužel Loutkář z Krakova pro mě postupně trochu ztrácí na dechu. Neubráním se srovnání s autorčinými předešlými romány a tam bohužel citím, že Loutkář krapet pokulhává.
Loutkář z Krakova je taková hořkosladká pohádka v bezútěšném světě. Čtivé, poučné, pohádkové, kniha má navíc v sobě výrazné poselství, ale Romero už předvedla, že umí napsat i o poznání více strhující romány.

JajaCZ
17.11.2019 4 z 5

Knihu som dočítala včera a i dnes mám problém popísať svoje pocity z nej.
Tým, ako je kniha písaná a vzhľadom na jej obsah neviem, či ju zaradiť pre čítanie pre deti alebo dospelých.
Keďže sa v nej spojujú dva na prvý pohľad nespojiteľné svety - svet hračiek, z ktorého pochádza bábika(panenka) Karolína a svet reálny (v časoch 2.svetovej vojny). Asi to bude zlatá stredná cesta YA.

Karolína prichádza do sveta ľudí na želanie človeka - bábkara (Loutkář) Cyryla Brzezicka. Vyplňuje jeho osamelý život a robí mu spoločnosť. Krakov v období pred 2.svetovou vojnou je plný napätia. Cyryl sa zoznamuje so zákazníkom - židom Josefom a jeho dcérou Rénou, pre ktorú k narodeninám vyrobí domček pre bábiky. Ich vzťah sa i vďaka Karolíne utuží a stanú sa veľkými priateľmi. V ťažkých časoch sa snaží Cyryl svojím priateľom pomôcť, čo ho dostáva do problémov. O tom si ale prečítajte sami.

Kniha má ponurú atmosféru, cítite tam tú ťažobu vojnového obdobia, trápi vás zachádzanie so židmi, ktorí sú umiestnení do Krakovského getta a neskôr deportovaní do Osvienčimu. Je pripomienkou, i varovaním, aby sme nedovolili, aby sa čokoľvek podobné niekedy opakovalo.

simona8126
30.10.2019 5 z 5

Bezpochyby jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Přes slzy v očích a sevřenou duši k tomu v tuto chvíli nedokážu napsat nic víc.

monushka
27.10.2019 5 z 5

Příběh o hrůzné době napsaný pohádkovou, čistou formou. Dospělý čtenář však za touto alegorií vidí utrpení a hrůzy, které s sebou druhá světová válka přinesla. Pokud vyhledáváte knihy s touto tematikou, Loutkář z Krakova by neměl uniknout vaší pozornosti.

Židé magický realismus holokaust, holocaust

Autorovy knížky

R. M. Romero