Loď bláznů

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha německého autora (1458–1521), která vyšla prvně roku 1494 v Basileji a v latinském překladu se rozšířila po Evropě, je alegorickou satirou na nepravosti tehdejší společnosti. Obsahuje sbírku varujících příkladů bláznů-hříšníků, kteří se proviňují nejrůznějšími morálními přečiny, jak je kategorizovala církev. Kniha je poutavou rekonstrukcí modelu středověkého světa v předvečer renesance. Neobyčejný ohlas i trvalá působivost „Lodi bláznů“ spočívají v neposlední míře i na faktu, že vyšla v mimořádně zdařilém ilustrovaném vydání. Sto pět dřevorytů prvního vydání představuje práci několika kreslířů a rytců, lví podíl však na nich má tak zvaný „Hauptmeister“, jemuž je připisováno 73 dřevorytů, právě těch nejzdařilejších. Dnešní badatelé považují za téměř jisté, že jím nebyl nikdo menší než mladý Albrecht Dürer, který ve svých „vandrovních letech“ (mezi r. 1492 a 1494) pobýval i v Basileji....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33778/lod-blaznu-y3F-33778.jpg 4.88
Orig. název:

Das Narrenschiff (1494)

Žánr:
Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
fanous21
25.07.2016

Místy zcela vynikající poetika plísnící lidská bláznovství druhu všelikého. Ač vydání Academie z roku 2007 obsahuje zhruba polovinu Brantova textu, je čtenáři předloženo to nejlepší. Zde malá ochutnávka:

Bez užitku projde bloud země vzdálené,
však nic si neosvojí k vlastní hanbě své.
Tak může přec i husa ven si vyletět,
domů zas jak husa navrací se zpět.
------------------------------------------
Dvě věci vždy jsou zřejmé všem
a třetí je přímo příkladem:
město, které v kopci leží
a hňup, ať stojí, sedí, leží -
těm skrýt se věru nepodaří...
------------------------------------
Čtyři věci nikdo nikde nenasytí:
ženu, peklo, svět a oheň, když se vznítí...

blackholesun32
11.03.2015

Bohuzel jedna se pouze o vyber a tedy kniha neni cela tak jak, kdysi vysla, nicmene i tak se jedna o pusobive dilo, ktere cloveku 21. stol. muze pomerne dobre priblizit dobu, ktere se bytostne dotyka. Navic z hlediska kritiky, kniha nezestarla a je stale velice aktualni.