Lockdown

Lockdown
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535266/bmid_lockdown-6605c02f3e415.png 4 355 355

Útěk z Výhně série

Když teprve třináctiletého Alexe křivě obviní z vraždy, jeho život se obrátí vzhůru nohama a už nikdy nebude jako dřív. Najednou se ocitá ve Výhni – přísně střeženém vězení pro mladistvé delikventy. Nejtvrdším místě na světě schovaném hluboko pod zemí. Tady se Alex, odsouzený na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění za vraždu, kterou nespáchal, setkává nejen se skutečnými grázly, ale taky se strážemi libujícími si v sadismu. Jenže být zavřený ve vězení, kam vlastně ani nepatří, je momentálně jeho nejmenší starost. Stráže totiž tu a tam uprostřed noci odtáhnou některého z vězňů, který se na celu vrátí nejen s tělem plným ran a modřin, ale především už ne jako člověk... Alex brzy zjišťuje děsivou pravdu: Výhni vládne čiré zlo. Probíhají zde nelidské experimenty a kruté pokusy, během kterých se z mladých chlapců stávají pokusní králíci. Po nocích se chodbami plíží nelidské bytosti v plynových maskách a z podzemních tunelů zalitých krví se ozývá vytí znetvořených bestií... Smrt se na tomhle místě zdá být tou lepší z možností. Alexova touha po svobodě narůstá a tak společně s partou vězňů plánuje útěk. Ale aby odkryl temná tajemství tohoto místa skrytého před zraky světa, bude Alex muset riskovat úplně všechno. První díl temné dystopické sci-fi série Útěk z Výhně.... celý text

Efeméra
18.02.2021 4 z 5

Tahle knížka má takový spád, že se člověk nestačí divit. Osobně poslední dobou na nic zdlouhavého nemám zrovna chuť, takže mi hodně sedla. Alexovi před očima zastřelí jeho nejlepšího kamaráda a vraždu hodí na něj. Právě kvůli tomu je odsouzen a odveden do Výhně, vězení pro mladistvé delikventy, kde má strávit zbytek života. Pro mě naprosto příšerná představa. Autor se vůbec s ničím nepáře, vlastně bych řekla, že si se čtenářem vyloženě rád pohrává. Nechá vás si někoho oblíbit, abyste potom sledovali, co hrozného se mu stane. Jsou tu monstra, pochybné existence a klučičí gangy. Alexovi je třináct a věřím, že kdybych knížku četla v jeho věku, užila bych si ji ještě víc. A v noci se bála byť jen vystrčit nohu z postele :D Škoda jen některých drobností. Například autor nic moc nevysvětlil. Docela by mě třeba zajímalo, kde končí mladistvé delikventky-dívky. Jako by na tohle úplně zapomněl. Taky bych řekla, že autor rád občas trochu přeháněl, aby knížce dodal na děsivosti. Lockdown nicméně končí v tom nejnapínavějším okamžiku a já teď nemůžu přestat myslet na to, co bude dál.

Áža707
16.02.2021 4 z 5

„Jsem Alex. Je mi třináct a nejsem vrah. Obvinili mě z vraždy a odsoudili mě k tresu ve Výhni – nejtvrdším vězení na světě pro mladé delikventy.“

Dovedete si představit, že jste odsouzeni za něco, co jste nespáchali? Nevěří vám ani vlastní rodina a jediní u koho najdete pochopení jsou někteří vězni z Výhně, ale z té není uniku. Anebo je?

Jako milovník sci-fi a dystopie jsem neváhala ani sekundu, když přišla možnost si tuto novinku přečíst. Sice už nám všem lockdown leze krkem, ale aspoň si ho můžeme trochu
vylepšit při čtení napínavého příběhu. Doporučuji milovníkům Divergence, Hunger Games,  apod. pokud se vám nějaké takové dílo líbilo, myslím, že si oblíbíte i toto.

Osobně musím říct, že mě čtení bavilo mnohem více než u prvního dílu Hunger Games.

Hned po prvních stránkách vás děj naprosto pohltí a vy začnete přemýšlet a dávat si dohromady maličké kousky příběhu. Nebudu vám lhát, autor rozehrál karty ve více úrovních a čtenářům poskytnul pouhé drobečky, aby je pořádně nažhavil. Po dočtení jsem nemohla uvěřit, že jsem na konci a vlastně o nic moudřejší.

Jen tak mimochodem – okamžitě potřebuji další díl a hned chci vědět, co se dál bude dít!!

Hlavní postavou je zde kluk Alex, který byl odsouzen za vraždu kamaráda a poslán do Výhně. V první chvíli máte pocit, že je to jen blbý arogantní hajzlík, který to nemá v hlavě v pořádku, ale postupem knihy si ho oblíbíte. Stejně tak i vedlejší postavy Zee a Donovan mají své osobní kouzlo. Velmi se mi líbí, jak autor vykreslil jejich nálady a rozhodnutí v průběhu celého děje. Nejsou to jen postavy, co „proplouvají“ příběhem, ale umí se pořádně naštvat nebo naopak se bát.

Strach bych měla taky, osobně si myslím, že bych ve Výhni nepřežila jediný den, natož několik let. Vězení se tak rozhodně nejmenuje bez důvodně, pokud čekáte, že s vámi někdo bude zacházet v rukavičkách, tak jste opravdu ve velkém omylu. Že si na vás zasedl jiný vězeň a myslíte, že to bachař vyřeší? Ani nezkoušejte, je jim to doopravdy naprosto JEDNO, co s vámi bude, přece jen jste odsouzeni na doživotí. K tomu vás bude čekat práce – hloubení dolů, praní, vaření, čistění toalet a pokud dostanete přes hubu, tak stejně půjdete dřít, jelikož na marodce skončit nechcete. Ví vůbec vláda a lidi ze shora, co se zde děje??

Jako za mě jedno velké WOW a v některých částech jsem přestávala dýchat anebo si říkala: „Co se to tam sakra děje?“ Já jsem si čtení doopravdy moc užila a těším se, co nám přinese následující díl.

Jediné, co mi v průběhu čtení vrtalo hlavou: To nikdy nebyla odsouzena žádná dívka? Žádná dívka nepatřila k nějakému gangu a někoho nezabila? Nebo mají dívky své vlastní vězení? Ale v tom případě existuje doopravdy jen jedna Výheň? Ano, přesně takhle se budete cítit v průběhu čtení a plno otázek vás nechá v napjatém očekávání dalšího dílu.

⭐ 5/5

Pitbullka
15.02.2021 5 z 5

Výborné, čtivé, temné, drsné. Jen bych vytkla ten věk postav, 13 let opravdu není uvěřitelných. Jsem opravdu zvědavá na pokračování.