Literární spolek Laury Sněžné

Literární spolek Laury Sněžné https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245674/bmid_literarni-spolek-laury-snezne-Shd-245674.png 4 639 157

Představte si Lynchův Twin Peaks zasazený do Finska. A představte si Dostojevského Zločin a trest, v němž Soňa Marmeladová zastřelí Raskolnikova. Zní to absurdně? Román, který vám dokáže, že i Skandinávie má svůj magický realismus, zavádí čtenáře do městečka Zaječín, kde se dějí divné věci nejen s lidmi, ale i s knihami. Všechno začíná, když se mladá učitelka literatury Ella Milanová vrátí do svého rodiště a objeví tam zvláštní knižní svazek, který jí vyrazí dech. V místní knihovně se vydá po stopě záhadných událostí... a brzy narazí na uzavřené společenství literátů, založené oslavovanou Laurou Sněžnou, na pravidla podivné Hry a také na nadpřirozené úkazy. Podaří se jí odhalit, co se ve skutečnosti stalo s desátým členem literárního spolku, a rozplést pavučinu všeprostupující fikce?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Paseka

Lumikko ja yhdeksän muuta , 2006

EmmaEmma
16.07.2016 5 z 5

Zpočátku něco jako knížka pro děti. Teprve postupně autor "vybaluje" na čtenáře jednotlivé atributy toho, co je v souhrnu označováno jako "finské podivno". Zápletka na sebe nabaluje tajemno, mytologii, detektivní prvky, nechybí erotika,horor, humor, ale hlavně dobře promyšlená hra. Autor si s čtenářem začíná pohrávat a jeho hra je chvílemi šílená, ale úžasná a napínavá ,až do posledního okamžiku.
Knížku jsem četla jedním dechem, když se blížil konec, bylo mi to líto. Jedním slovem úžasná.

katajanci
13.07.2016 4 z 5

Skvělá kniha, místy poněkud zvláštní, ale skvělá. Vlastně jsme z počátku čekala něco úplně jiného a byla jsem trochu zklamaná, že se v modré zasněžené obálce skrývá tak trochu detektivní příběh. Naštěstí pro mě tady nepátral detektiv, ale literární badatelka a konec mě pak trochu pobavil a celkem potěšil.

ThonT
04.05.2016 4 z 5

Svět reality a tajemna má v této knize velmi tenkou, jestli vůbec nějakou hranici. Hlavní část příběhu se však zabývá utajeným životem spisovatelů a nutí čtenáře k zamyšlení. Dokonce i po závěrečném rozuzlení nechává fantazii volný průběh.
Musím ocenit hravý český překlad který vynikajícím způsobem dokresluje atmosféru Zaječína.
A kam že se vlastně poděla Laura Sněžná?

Sklenička
01.05.2016 3 z 5

Nápad zajímavý, ale konec je chatrný. Spousta věcí zůstalo nedovysvětlených, a tudíž se můžeme jen domnívat, co že se to vlastně v Zaječíně děje.

perpe2a
28.03.2016 3 z 5

zvláštní kniha..mám z ní rozpačité pocity, chvilkami velmi dobré čtení, chvilkami zmatečný děj....ale dalo se, i když očekávání bylo mnohem větší

mySaints
25.03.2016 5 z 5

Ten, kdo čekal Murakamiho, bude zklamán. Ten, komu se líbil název a čekal oddychovku, bude pobouřen. A já čekala výlet do kouzelného Finska a byla jsem nadšená tou úžasnou atmosférou. Člověk musí mít při čtení této knihy otevřenou mysl a nesmí se snažit vše svým omezeným rozumem pochopit. Musí mít náladu vydat se za hranice běžného myšlení a pokud tak učiní, kniha ho uvítá otevřenou náručí, ve které se skrývá kouzelný kraj se všemi svými skřítky, sněhovými vánicemi, přízraky, děsivými nočními můrami, tajemstvími minulosti i podivnými spisovateli.
Loistava! :)

qydko
11.02.2016 5 z 5

Krásná snová kniha. Zezačátku jsem měla pocit, že Zaječín je usměvavé pohádkové městečko, které později nabylo poněkud temnějších odstínů. Román je hravý, překvapující, tajemný. Sice na konci zůstává mnoho otázek, ale proč ne?

liskarysava
02.02.2016 4 z 5

Tak to bylo tak divný až to bylo zajímavý .
Konec si asi máme dopsat sami.

Gooverka
31.01.2016 3 z 5

Ano i ne. Magický realismus miluju a ve spojení s knihami a literaturou obecně na mě udělal velký dojem. Kniha se četla víceméně skvěle, ale hlubší dojem na mě nezanechala.

babsi66
17.01.2016 4 z 5

Pozoruhodný literární počin. Jen si sama nejsem jistá, jestli spíše v dobrém nebo špatném slova smyslu. Oceňuju originální zápletku a vývoj děje, kdy netušíte, co se dozvíte na další stránce a nakonec se samozřejmě nestačíte divit. Na druhou stranu některé dobré nápady a prvky jaksi vyšuměly do ztracena - autor je nijak nevysvětlil a krom ozvláštnění děje tyto pak trochu pozbývají smysl. Nicméně tajemství prvního desátého člena mě skutečně dostalo, takové rozuzlení, byť trochu přitažené za vlasy, hned dalo knížce nějaké body k dobru.

Takže, ano je to svým způsobem "divná" kniha, leccos bych se dalo vylepšit, ale ohromně mě bavila.

Zrzavá_Tereza
15.01.2016 5 z 5

Tak strašně zvláštní knížka... Ale moc se mi líbila. Vlastně mě i svým způsobem nadchla, nic podobného jsem nikdy nečetla.

Candide
06.01.2016

Netradiční fantastický příběh, na kterém oceňuji především to, že nestaví spisovatele na piedestal kultury, ale zobrazuje je jako zcela obyčejné, byť trochu bláznivé bytosti. Však ona trocha střelenosti někdy nezaškodí ;).

katrin.ka
03.01.2016 5 z 5

úžasný příběh, krásně napsaný, lépe asi říct krásně přeložený. nejdřív mě trochu rušila česká jména postav (a najen postav), ale zvykla jsem si a asi to nakonec bylo zábavnější než ponechat jména ve finštině, protože nejsem schopná uložit do paměti ani jméno autora :-) bláznivý nápad s obsahem knih, tajemná Hra, která probíhá mezi spisovateli a jejíž důvod je tak prozaický, až detektivní zápletka s tajemně zemřelým dotažená ke skvělému a (pro mě) naprosto překvapivému závěru.
střelené, lehce morbidní, ale velmi zábavné čtení...

GreenTee
02.12.2015 4 z 5

Moc ráda jsem si přečetla knihu, jejíž hlavní postavy jsou spisovatelé, a nahlédla do jejich pokrouceného světa. Literární spolek Laury Sněžné rozhodně není tuctové dílo, má v sobě něco z magického realismu, možná i něco z postmodernismu a přináší čtenáři nejedno překvapení. Byla jsem trochu zmatená z epizody s toulavými psy a také jsem čekala, že se dozvím něco víc o Lauře Sněžné, ale jinak jsem velmi spokojená.

ales6331
23.10.2015 4 z 5

Začátek výborný, konec se vytratil. Poradil bych si napřed rozmyslet, kam to má směřovat. Je vidět, že Pasi není ve Spolku dlouho a ještě nějákou tu lekci od Laury bude muset vzít.

vekune
20.10.2015 3 z 5

Tak já sama nevím, chvíli si myslím, že to bylo boží, chvíli, že to bylo nedodělaný. Já prostě asi potřebuju některý věci na závěr vždy vysvětlit. Ať se jedná o magický realismus či ne, v tomto případě bych ho tam ani neviděla. Jinak kniha pěkná, čtivá, atmosféra supr. Česká jména mi úplně nesedla, ale to se dá překousnout. Spoiler: Co se stalo s Laurou? Co byl zač ten přízrak? Potřebovala bych asi i dovysvětlit ty bakterie v knihách.

bookcase
14.10.2015 4 z 5

Zvláštní, tajemné, podivné, ale čtivé.

LilianaFalcon
12.10.2015 2 z 5

Asi jsem neponaučitelná, opět jsem dala na reklamu a opět jsem byla velmi zklamaná.
Nezatracovala bych to úplně, ale tohle prostě není můj šálek kávy, i když ze začátku jsem si myslela, že by mohl být, proč? Knihovnice/spisovatelka, komiks v kabelce, spiknutí... vypadalo to nadějně.
Občas úsměvné, občas smutně úsměvné, občas s podněty k zamyšlení... trochu mi to připomíná spíš severskou filmovou tvorbu s náznaky ironie, jen tomu chybí ten mrazivý realistický přesah, co dloubne do duše.

Clara del Valle
10.10.2015

Nehodnotím, nedočetla jsem. Začátek byl nadějný, sliboval zajímavý příběh, ale nějak to ustrnulo na mrtvém bodě, skončila jsem číst po události na večírku, přestalo mě zajímat, co bude dál. Pro mne nezáživná kniha.

cessy
06.10.2015 2 z 5

Kniha, pri kritike ktorej by sa autor pravdepodobne bránil snahou „písať inak“, búrať konvencie a apeloval na otvorenosť mysle a vnímavosť čitateľa. Myslím, že mám dosť otvorenú myseľ a slušnú slabosť pre imaginatívne prózy a odlišnosti, podivnosti a čudáctva vôbec, ale v tomto prípade – za mňa nie. Pritom mám pocit, že autor vie čo chce povedať, dokonca by aj mal čo povedať, akurát nevie ako. Mieša žánre (čo samo o sebe nie je zlé), rozvíja zápletky s ktorými si celkom nevie poradiť, situáciu otáča nespočetne krát v príliš krátkych časových intervaloch a tento guláš síce v závere pôsobí ako aký-taký celok, ale vôbec nie harmonický, nie je to príjemne tajomné a otvorené, ale skôr nedotiahnuté, iritujúce. Taký polotovar. Prílišný pretlak myšlienok, ktorým chýba pevný koncept, akási logika rozvíjania, náväznosti a zakončenia, cit pre to čo možno ponechať otvorené a čo je potrebné ukončiť (áno, aj experimentálne tváriaci sa text musí mať istú „logiku“, čo ako iracionálnu). Škoda, lebo to má nápad aj atmosféru, a celkom kúzelnú, a dokonca aj tie čudesné postavy tam akosi zapadajú, aj keď jednotlivé charaktery nie sú vôbec zvládnuté a v texte dá sa nájsť aj niekoľko dobrých myšlienok. Preklady mien a názvov do češtiny sú kapitola sama o sebe – za mňa tiež nie. Napriek tomu všetkému, ak od autora vyjde ešte niečo v preklade, pravdepodobne mu dám šancu, len tak zo zvedavosti, či to zvládol lepšie.