Listář

Listář https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192785/bmid_listar-192785.jpg 4 23 4

Milostný román v dopisech. Dialog dvou lidí, kteří se nikdy nepotkali. V závěru románu Listář promlouvá k umírajícímu a blouznícímu hrdinovi Voloděnkovi jeho halucinace, skrze niž zcela zřetelně prosvítá obraz autora. Říká mu, aby si nezapomněl sbalit na cestu všechno, co je důležité, a Voloděnka začíná vyjmenovávat některé ze svých vzpomínek. Okamžik uchování paměti prostřednictvím prostého zaznamenávání postřehů, prožitků a zážitků je jak základem románu Listář, tak nosným pilířem celé Šiškinovy tvorby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Větrné mlýny

Pismovnik , 2010

L.K.
04.02.2023 5 z 5

Na Listář mě nalákala recenze, podle které Michail Šiškin směle navazuje na velké klasiky ruské literatury. A musím říct, že recenze nelhala. Pro mě to nejspíš bude kniha roku 2023 i když je teprve leden a i když bych byla samozřejmě ráda, kdyby ji ještě nějaká předběhla. Čím jsem starší, tím jsem skeptičtější k myšlence, že se k některým svým oblíbeným knihám znovu vrátím, nicméně k téhle určitě ano. Deset z deseti - čistých a jiskřivých jako lednový led. A bonusem navíc je krásné zpracování - stříbrná pevná vazba v černě potištěné průhledé folii - ta se Větrným mlýnům fakt povedla!

MichelleS
29.12.2017 5 z 5

Důkaz, že o lásce jde psát zajímavě, bez patosu, zbytečného vzdychání, šokujících zvratů. V téhle knížce je láska, cit, který dáváme, tou jedinou konstantou, která překoná čas, prostor i přírodní zákony.

Salonka
13.11.2016 5 z 5

Túto knižku mi požičala jedna veľmi dobrá známa, síce o generáciu staršia, ale moja krvná skupina nielen čo sa knihofílie týka. Skvelá žena. Mám ju pred očami, ako mi ´Listovníka´ podáva so vševedúcim úsmevom a nekompromisným presvedčením, že sa mi bude páčiť. Ja som sa samozrejme nenechala prehovárať. :-) Keď ide o knihy, vtedy nevidím nepočujem nevnímam a beriem... navyše edícia MM vydavateľstva Slovart prináša kvalitu a ruských autorov môžem.

Verdikt? Vynikajúci výber... a musím si vyliať srdce. Kniha je pre mňa osobne dokonalá. Ba cítim a tu hovorím, že suverénne najlepšia zo všetkých, aké som vo svojom doterajšom živote čítala. Ak by ju niekedy nejaká predčila, bol by to malý zázrak. Čo je svojím spôsobom smola. :-) Som ňou nadšená a unesená, je výnimočná... čím? Je v nej všetko moje, som v nej ja! Ako to? Šiškin mi vyrazil dych, odkiaľ ma pozná? Do listov Sašky a Voloďu zaklial život ... a môj život, moje myšlienky, pohnútky mojej duše, záujmy môjho sveta. Tým to je. Stokrát som sa usmiala, stokrát mi bolo do plaču, hladila ma a hýbala mnou pomaly každá veta. Šiškin vťahuje do deja okolo ústredných postáv; odkrýva nám Muža i Ženu; dáva význam aj tej najmenšej drobnôstke.

Moja známa dostala knižku ako dar a má v nej napísané dlhšie venovanie, ktoré končí slovami: „Je to úžasné čítanie. Nie však pre každého.“ Pravda pravdúca. Hoci sú tu obyčajné radosti i starosti, besy vojny a nad nimi priehrštia lásky... vidíme, že tragédia jednotlivca sa prekrýva s bolesťou ľudstva, že láska je vždy veľká vec. Že svet je ´ako obraz na povrázku zavesený na klinčeku. Keby nebolo klinčeka a povrázku, spadol by a rozbil by sa.´
---
Vidím, koľajnice električky mieria k neviditeľnému klinčeku, na ktorom visí svet. A zrazu som jasne videla: od všetkých predmetov sa k tomu bodu zbiehajú čiary, akoby to boli nitky. Či skôr tuho natiahnuté gumičky. A všetko to odrazu kamsi rozvialo – aj stĺpy, aj záveje, aj električky, aj mňa, no nepustilo, udržalo to, a teraz to priťahuje späť.
---
Zistíme, aké krehké je nekonečno.

Veľa dobrého určite urobil aj preklad Jána Štrassera (ktorého všestrannú osobnosť si naozaj vážim).

Žalostne nevýstižných päť hviezd.

cessy
11.10.2015 5 z 5

Čitateľská lahôdka, vyčnievajúca zo šedivého priemeru svojím poňatím. Dva celky, ktoré možno vnímať dvojako - samostatne a v tom prípade sa nezaťažovať logikou ich prepojenia a vyvodzovať vlastné triezve, čisto racionálne závery, alebo v ich nadväznosti, ako čosi, čo presahuje hranice bežného ľudského chápania, potláča rozum a posúva vnímanie na inú úroveň. Takéto experimentovanie s textom patrí podľa mňa medzi ten druh experimentu, ktorý sa vydaril, tu to funguje, pôsobí prirodzene. Tak či onak, odhliadnuc od interpretácie, je to krásny text. Citlivý, „živý“ a nádherne mnohovrstevnatý. Šiškin akoby poznal slová na všetko. Dáva konkrétnu podobu myšlienkam a pocitom, ktoré vie málokto vyjadriť jasne a trefne. Charaktery postáv a ich príbehy nechá vynárať sa z mora podrobností, detailov. Detaily sú predsa to, čo tvorí celok a on tento fakt nepodceňuje. Práve tieto detaily vdychujú postavám život, umožňujú čitateľovi „dýchať s nimi“, až kým celkom nezotrú hranice medzi výsostne osobným a všeobecným a postava a čitateľ nesplynú do jednej osoby. No na druhej strane je to práve forma a „šiškinovský“ jazyk, ktoré môžu predstavovať neprekonateľnú priepasť, cez ktorú nie každý čitateľ preskočí. U mňa sa tiež objavili momenty, kedy som sa s textom potrápila, no napriek tomu nemôžem hodnotiť inak než najvyššie. Iné hodnotenie by nebolo adekvátne.