Bratranec Pons

Kniha vypráví o starém hudebníkovi Ponsovi, který rád sbírá starožitnosti a je na obtíž svým bohatým příbuzným, a také o jeho jediném příteli, naivním Němci Schmuckem. Pons se snaží zavděčit svým příbuzným a domluví své neteři, která má problém se provdat, námluvy bohatého obchodníka. Ten ji však nechce a tak rodina, která nechce poškodit svou pověst, svede všechno na ubohého Ponse. Přestanou jej přijímat a Pons onemocní. Jediný, kdo se o něj stará, je Schmucke. Když se však rozšíří, že jeho sbírka má ohromnou cenu, začnou se do jeho přízně vplétat různí lidé a snaží se urvat aspoň kousek z dědictví. Pons chce však všechno odkázat Schmuckemu. Všichni kromě něj ho totiž potají okrádají nebo se o to aspoň snaží...

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/5524/bratranec-pons-gU4-5524.jpg 4.268
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Le Cousin Pons (1847)

Počet stran:268
Jazyk vydání:český
Překlad:Věra Smetanová
Edice:Klub čtenářů (SNKLHU, SNKLU, Odeon) (188.)
Autor obálky:Adolf Born
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
Náklad:125 000 ks
ISBN:01-046-64

Kniha Bratranec Pons

marek7167
23.10.2018

Po velmi dlouhe dobe jsem sahl po klasice a nemohl jsem si vybrat lepe. Vynikajici kniha z dob minulych o problemech dnesni, a nejen dnesni doby.

Renek
19.07.2018

Balzac je má srdcová záležitost a tudíž jsem tak nějak čekal, že se budu královsky bavit. Nezklamal jsem se. Jeho schopnost barvitě popisovat všechny ty drobné i velmi dramatické nešvary lidského soužití je fenomenální. Autor nad autory.

mygel
21.07.2016

Téma sa dá aplikovať v ktorejkoľvek krajine, a v ktorejkoľvek dobe. Smutné...

zbt81
16.04.2016

Hlavným hrdinom románu je starý mládenec Pons, oddaný hudbe a starožitnostiam. Pracuje ako kapelník v divadle a súkromne dáva hodiny hudby. Lásku ženy nikdy nenašiel a kedže si bol vedomý svojho neatraktívneho vzhľadu svoju vášeň venoval umeniu a záľube v dobrom jedle. Práve to sa mu stalo osudným. Pons bol pravidelným hosťom na obede svojich príbuzných a známych. Tí ho časom začnú považovať za príživníka a chudáka. Pons sa chce zavďačiť (získať vážnosť a úctu príbuzenstva) svojmu bratrancovi a jeho dcére a pokúsi sa jej dohovoriť svadbu so zámožným nemeckým obchodníkom. Keďže sa na začiatku zdá, že sympatie sú vzájomné a svadbe nestojí nič v ceste, bratrancova manželka vo vysokej parížskej spoločnosti rozšíri správu o chystanom sobáši. Nádejný ženích však v rozhodujúcej chvíli zo svadby vycúva a dievčinu odmietne. Jej matka sa rozhodne celú vinu hodiť na Ponsa, aby zabránila posmechu a pohŕdaniu spoločnosti. Ten prestane byť príjmaný vo všetkých domácnostiach, kde býval pravidelným hosťom a stretáva sa s otvoreným nepriateľstvom. Jeho jediným ozajstným priateľom ostáva jeho spolubývajúci a kolega z divadla - Nemec Schmuke. Ten je akoby dvojčaťom Ponsa, len je ešte viac najivný a väčší dobrák. Ľudia čo ich poznajú a stretávajú ich na ulici ich aj volajú "staré dvojčiatka". Po veľkom ponížení a psychickom otrase, ktoré zažije od príbuzných, upadá Pons do choroby a letargie, stará sa o neho práve verný Schmucke. Zlú situáciu zneužije domovníčka a domáca oboch pánov Cibotová. Dozvie sa o nesmiernej cene Ponsovej zbierky starožitností a snaží sa čo najviac obohatiť. Vtedy sa rozpútava doslova hon o jeho majetok a prípadné dedičstvo. Nakoniec sa Pons a Schmuke stávajú obeťou chamtivosti a bezcharakternosti ľudí vo svojom okolí a Ponsových príbuzných.

Pavelpi
14.01.2015

Je vidět,že chamtiví podvodníci žili v každé době.My to vidíme pouze dneska,ale bude to i za několik století (pokud se lidé sami nezničí).Myslím,že Karel Kryl ve své písničce Demokracie rozkvétá tu knihu určitě četl také a přesně to chtěl lidem říci.Poslechněte si někdy alespoň tu písničku,když se kniha moc nečte.

tikalok
21.04.2014

Nadčasové dielo o nekonečnej chamtivosti bez akýchkoľvek zábran.

dusin
14.02.2011

Perfektní kniha. Hlavní téma je o chamtivosti lidí a zápletka je tak skvěle vymyšlena a napsána, že budu mít asi vředy, neboť jsem knihu dočítal u oběda a žaludek se mi svíral zlostí :) Doporučuji všem! Vynikající!

Matej

Krátký příběh o přížívníkovi, kterých se i dnes najde spousta.