Lidé periferie: Sociální postavení a každodennost pražského dělnictva v meziválečné době. https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372564/bmid_lide-periferie-socialni-postaveni-a-gVl-372564.jpg 5 2 2

Publikace si klade za cíl přiblížit sociální existenci a každodennost pražského dělnictva v meziválečném období. Praha, která ve sledovaném období dynamicky rostla a rychle se měnila v moderní velkoměsto, byla také městem s největší koncentrací dělníků v Československu. Zvláštní pozornost je věnována dělnickým rodinám, problematice zdraví a sexuality, bydlení, kulturním praktikám, politické existenci a vzdělávání. Publikace používá dobových archivních pramenů organizací zabývajících se dělníky nebo dělnických organizacích samostatných (politických stran, odborů, zájmových sdružení). Druhým zdrojem informací je kvalitativní sociologické šetření pamětníků. Dále jsou to analýzy statistických dat, dobových periodik a sekundární literatury. Vedle sociálních rozdílů zdůrazňuje práce vliv rozdílů mezi generacemi a pohlavími na každodennost pražského dělnictva.... celý text

magnolia
26.03.2018 5 z 5

To mám nyní přehled o životě předků (než většinu pozapomenu, jak se mi to u naučné literatury stává :) Knihu jsem si docela užívala, informacemi na téma dělnického života (nejen pražského), je doslova nabitá a ve škole jsme se toto neučili. Je to vědecká práce, ale čtivá - tabulek je tu snesitelné množství, naopak není tu žádný obrázek. Je to takový jiný pohled na dobu mezi válkami, kdy byli mladí moji prarodiče a na prostředí, které je na hony vzdálené idylickým filmům pro pamětníky. A je to důkladné, když každodennost, tak se vším všudy - autora obdivuji, jen těch čísel časopisu Rozsévačka, co přečetl, a těch lidských příběhů, co sesbíral. Žilo se těžce, o něčem jsem již četla nebo slyšela, něco pro mne bylo nové. Smutné je, že některé špatné věci přetrvávají i dnes (chudoba, domácí násilí, závislosti). A také lidé toužili po novém a lepším životě, jak dokládá autor třeba na napodobování bohatších tím, že se zřizoval "parádní pokoj" (který byl celkem k ničemu :). A nešlo jen o materiálno, různých zajímavostí je tam mnohem víc, než by člověk čekal. (Na knihu jsem narazila při sledování, či spíše poslechu pořadu Historie.cz, u kterého se mi nejlépe žehlí :)