Levandulový pokoj

Levandulový pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218378/mid_levandulovy-pokoj-OZo-218378.jpg 4 363 363

Pařížský knihkupec Jean Perdu ví naprosto přesně, jaká kniha dokáže zmírnit určitou bolest duše. Na své lodi plné knih, kterou nazval Literární lékárna, prodává romány jako medicínu pro život. Jen sám sebe nedokáže vyléčit. Už jednadvacet let se trápí odchodem krásné provensálské dívky Manon, která ho opustila, když v noci spal. Nezůstalo mu po ní nic, jen dopis, který se nikdy neodvážil otevřít a přečíst. Až do letošního léta…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Das Lavendelzimmer , 2013

Mermaida
23.12.2015 5 z 5

Nádherná!.. Uchvátila mě - ten smutek, žal, bolest, touha, něha, láska, tanec - ŽIVOT! Bláhový Perdu, který neotevřel a nepřečetl si dopis - proklínala jsem ho za to. A obdivovala, že se vypravil do Provence. Příběh byl poutavý, promyšlený - hezký i smutný zároveň. Měl chuť po poznání a vlídnosti. Láska je sladká i hořká. A děj mi přišel ze začatku dle Perduova vidění hořký a přecházel stránku po stránce ke sladkosti. Už teď vím, že jednou si Jeanův příběh vezmu znovu do ruky a budu ho s ním prožívat. Abych jím mohla být opět pohlcena a mohla ho vstřebávat všemy póry...
Jen jednu věc - knihu bych ale s dovolením přejmenovala na "Ochutnavač knih". Vím, proč se kniha jmenuje Levandulový pokoj, ale tak nějak název, jenž jsem si přebrala z knihy já, se mi zamlouvá pro celek tohoto příběhu daleko víc.

Jaruce
13.12.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale zas tak nejúžasnější příběh to pro mě nebyl. Četla jsem lehce a se zájmem jak to dopadne. Konec jsem i trochu obrečela. Je to čtení pro dny, když se cítíte tak trochu smutně a ne naplněně, pak po pár řádcích vás Vaše chmury přejdou.

aivys
12.11.2015

Vřele doporučuji.Po přečtení knihy by člověk nejraději sedl na loď a projel celý kraj i s jeho vůněmi a příběhy.

noctambule
25.10.2015 3 z 5

Pro mě hodně výjimečná kniha a těžko se mi její hodnocení proměňuje v nějakou číselnou hodnotu. Milovala jsem a zároveň nenáviděla Levandulový pokoj zhruba půl roku. Žít s jednou knihou takovou dobu se mi ještě nestalo. Byl to tak intenzivní zážitek, že jsem si od ní musela dát čtvrt roku pauzu. Ale zároveň jsem věděla, že ji chci dočíst. Obsahuje spoustu skvělých myšlenek, citátů apod. jenže obsahuje i něco, co mě neskutečně iritovalo, někdy to padalo až moc hluboko do vod banality. Po čtvrtletní pauze jsem zcela plynule navázala, kde jsem přestala, vše jsem si bez problémů oprášila a druhou polovinu dočetla bez problémů. Těžko říct, jestli je první půlka únavná, nebo na ní musí mít člověk tu správnou náladu. Můj hlavní problém s touto knihou spočívá v hlavních hrdinech této knihy, tedy Manon a její muži. Obecně vzato má nadějný konec, ale ve mě zůstává především smutek.

kobyb
03.10.2015 4 z 5

Ten děj asi nebyl tak důležitý, v knize je ale zakomponováno spousta krásných myšlenek a citátů, nad některými až mrazí. Neodpustím si nepředat dál pro ty, kteří knihu číst nikdy nebudou: "Knihy pochopitelně nejsou jen lékaři. Existují romány,které jsou v životě laskavými průvodci. Nekterá kniha je pohlavek, jiná přítelkyně, která zabalí člověka do ohřáté osušky, když ho na podzim předpadne melancholie. A některá...no. Některá je růžová cukrová vata. Zašimrá na tři sekundy v mozku a nezanechá po sobě nic. Je žhavá, rychlá milostná aféra."
Levandulový pokoj není knížka na jednu noc a den, je spíše laskavým průvodcem životem.

aginecka
22.09.2015 3 z 5

Originální námět, hluboký příběh, ale zpracování příliš chtěné, násilné a často klišovité. Forma zabíjí obsah.

TerkaM
10.09.2015 5 z 5

Krásná kniha plná nádherných myšlenek a citátů, které jsem si chtě nechtě musela zatrhnout. :) Úžasné čtivo. Doporučuji. :)

Katie46
09.09.2015 3 z 5

Kniha mě okouzlila svojí obálkou, dějem už tolik ne. Nebyl to špatný příběh ale nevtáhl mě, nebylo v něm nic, co by mě pohánělo číst dál. Trochu jsem se do toho nutila. Každopádně knihu jsem přečetla ale vracet se k ní nejspíš nebudu.

AlenaV
30.08.2015 4 z 5

Kniha k zamyšlení o citech a pocitech, moc hezký příběh. O lásce, smutku, ale hlavně o naději. Každý máme uvnitř takový svůj malý zamčený levandulový pokoj.

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Levandulový pokoj je romantická kniha, to nepopírám, ale milým a nevtíravým způsobem. Příběh má hloubku, a nemůžete ho zhltnout. Ne, ne, každá kniha se má dávkovat po těch správných dávkách. Příběh si dokáže získat srdce čtenářek a ty si z něho užijí každičké písmenko. Navíc je tu i humor, při kterém se často usmějete, stejně jako vás kniha určitými okamžiky může dohnat až k slzám. Tohle je kniha, kterou budete prožívat na plno a určitě se k ní nejednou vrátíte.

MissBlack
24.08.2015 5 z 5

Překrásná kniha, skvělý překlad.

Vyvolávala ve mně přesně to, co bych si přála, aby umělo víc knih. Stačilo pár stránek a už jsem nebyla tady u nás, ale ve Francii, cítila vůni jídel, moře, slyšela šplouchat řeky... Kniha velmi "útočí" na vjemy, chuťové, čichové... Má ohromnou atmosféru. A je plná emocí a krásných myšlenek. Přesně tak, jak to mám ráda. Emoce ve slovech mi pomáhají příběhy skutečně prožít, ne si jen o nich přečíst. A když něco prožijete, je to něco úplně jiného, než když si o tom přečtete.
Je to příběh o cestě, o spontánnosti, hledání, o tom, že nikdy není pozdě cokoliv začít dělat, hlavní je začít, je to kniha, která kolébá a konejší, která je laskavá a laskající. Když se potřebujete zastavit, zklidnit rozdivočelou duši nebo se sami vydat na cestu, je ideální :)

stopni
03.08.2015 4 z 5

Velice citlivě napsaný román, který odkrývá nesnesitelnou bolest ze ztráty blízkého člověka a také dlouho cestu, jež vede k vyrovnání se s tím..... Je to příběh, který rozhodně dokáže pohladit na duši....:-) Nápad léčení lidské duše knihami považuji na za prosto senzační.... :-) Vřele doporučuji.....

mariva
24.07.2015 5 z 5

Kniha zaujme už svým vzhledem a když ji pak vezmete do rukou, jejímu hebkému sametovému povrchu už se těžko odolává. S hodnocením naprosto souhlasím s tím, co už tu napsal Yunnan, jen bych to opakovala. Každopádně pro nás knihkupce má asi ještě větší přitažlivost, mít schopnosti Jeana Perdua a k tomu loď plnou knih a plavit se s ní překrásnou Provencí....

VČJKR
10.07.2015

Já osobně jsem knihu nečetla, ale dotyčná, která ji četla, ji měla přečtenou za jeden den a je z ní úplně nadšená. Její názor si můžete přečíst zde: http://alittlepieceofbooks.blogspot.com/2015/07/roman-s-vuni-levandule.html

zulanek
24.06.2015 4 z 5

Krásný příběh!

Terez.a
13.06.2015 4 z 5

Kniha mě okouzlila svojí obálkou, když jsem ji uviděla v knihovně, musela jsem si jí půjčit. Nezaujal mě tak moc děj, ale spíše pocity a citace. - ,„Kniha je lékař a zároveň i lék. Stanovuje diagnózu i terapii.“

WerušBeruš
20.05.2015 5 z 5

Krásná melancholická kniha, je to jako pohlazení po tváři. Jsou zde krásné slovní vyjádření . Rozhodně bych si ji přečetla i podruhé :)

gumkacik
18.05.2015 2 z 5

Levandulový pokoj je spíš dámským budoárem, jak si ho pravděpodobně představí většina mužů - růžový a přeplácaný kraječkami. Ač je hlavním aktérem muž, čtenář je zavalen horou slz, emocí, žalozpěvů a pitvání se v tom, co která postava udělala či neudělala ve svém životě špatně. Pro čtenáře převážně cynického ražení - ke kterým se řadím - je to jako nekonečná lavina, které dost dobře nerozumí. Postavy pláčou, litují se, teatrálně se objímají a utěšují. Všichni si nakonec dokonale rozumí, přečtou si nějakou tu beletrii v měkkém křesle s kočkou na klíně a všechno je fajn. Hodně mi vadilo, že kniha chvílemi připomíná spleť instantních rádobymouder o tom, co je to láska, život, vztah, odpuštění...přímo stvořených k tomu, aby si je nějaký exot přišpendlil na facebook a doplnil je fotkou západu slunce. Nicméně sama autorka je mi sympatická. Je z ní cítit obrovská snaha vytvořit určitou atmosféru a nadšení pro věc (na konci knihy je dokonce pár receptů na některá jídla typická pro oblast, kde se příběh odehrává, aby čtenář vnímal knihu všemi smysly). Pro někoho tato kniha může být opravdu lékem a pokladem knihovničky. My, kteří raději Chucka Palahniuka, ji bohužel nejspíš nedokážeme ocenit.

zuzi1162
15.05.2015 3 z 5

No vlastně nevím, co napsat. Kniha mě nejdříve neuvěřitelně chytla, ale pak ... i přes spousty fakt hlubokých myšlenek mě to přestalo místy bavit. Přesto mě to ale svým způsobem nakonec i zaujmulo.

narcisonanis
02.05.2015 4 z 5

Nevím proč, ale z Levandulového pokoje jde cítit, že jej psala žena–autorka. Je to citlivé čtení plné dojmů a emocí, staré zhrzené i nové lásky, cesty za odpuštěním a nalezením sebe sama... asi to není pro každého. Nápad Literární lékárny je kouzelný a vlastně i pravdivý, sami určitě ze své zkušenosti víte, že ne každou knihu je vhodné číst za té či té situace a naopak :)
Levandulový pokoj je také plný krásných postřehů...

„Velkou chybou je, že tolik lidí, především žen, je přesvědčeno, že musí mít dokonalé tělo, aby byli milováni. Přitom tělo musí jen umět milovat. A nechat se milovat. ... Milován je ten, kdo miluje.“