Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215937/mid_dite-cislo-44-215937.jpg 5 2278 2278

Lev Děmidov série

Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatyla. Příslušník MGB Lev Děmidov pátrá po pachateli vražd dětí, ačkoli tím porušuje veškerá nařízení svého úřadu, ruské tajné policie, a nakonec...

egan
20.09.2013 5 z 5

Jedným slovom: STRHUJÚCE!
Knihu okamžite radím k svojim obľúbeným. Ani sa mi nechce vypisovať všetky superlatívy, ktorými pre mňa tento román disponuje. Snáď len, že je veľmi prekvapivý na každej stránke a nedá sa od neho odtrhnúť. Postavy sú skutočne plnokrvné a rozhodovanie v tak hraničných situáciách, im nemôže nikto závidieť. Kniha určite presahuje žánrové hranice "obyčajného" thrilleru.
Ak by som mal niečo vytknút, snáď len, že je v niektorých detailoch cítiť, že autor pochádza zo "západného" sveta :) Ale aj tak mu patrí veľký obdiv za dôkladnú prípravu pri písaní tohto príbehu.

honza66
13.09.2013 4 z 5

Zhruba do poloviny knihy jsem měl pocit, že jsem našel důstojného nástupce G. Orwella a jeho románu 1984. Přesně a mrazivě vykreslená atmosféra stalinské diktatury, výborně popsané realistické postavy. Bohužel, pak si autor patrně řekl, že musí napsat bestseller a začal knihu plnit superakčním dějem a nevěrohodným, občas zcela na hlavu postaveným chováním hlavních postav.
Takže na poměry běžného thrilleru nadstandardní, jinak ale zahozená šance - Orwell zůstal na svém trůnu zcela nedotčen.

pavlinda
31.08.2013 4 z 5

Bohužel dost kruté.

Zlosynus
31.08.2013 4 z 5

necháte se inspirovat psychopatem Čikatilem, přidáte stalinistické Rusko (tvl jak z 1984!), pak to promícháte a výjde vám tadle knížka - výborná/strhující/mrazivá ... Těším se na film ( Tom Hardy se na Lva fakt hodí) ;-)

Wichita
24.08.2013 5 z 5

Pro mě obrovské překvapení, v určitém slova smyslu objev roku. Mám odpor ke všemu Ruskému, proto jsem se jí dlouho vyhýbala, i když jsem slýchala velmi kladné recenze. Nakonec si ke mně cestu našla, dostala jsem ji k narozeninám. A výsledek? Přečteno za jediný den, tak moc si mě Dítě číslo 44 získalo. Určitě se k dílu vrátím.

Jsem velmi zvědavá na filmovou adaptaci. Doufejme, že to Daniel neposere.

Eevina
14.08.2013 5 z 5

První kniha u které mi naskočila husí kůže, kniha, kterou jsem musela občas na chvíli odložit, pořádně se nadechnout, nabrat sílu a pokračovat ve čtení. Nádherně popsaný stalinovský systém, vykreslena brutalita a hrůza tehdejší doby. A před panem spisovateleme smekám, na to že to je jeho prvotina a že vůbec nežije v Rusku... Možná to je právě to, co dává knize její genialitu, že jí napsal člověk, který tyhle hrůzy nezažil a může tudíž napsat knihu bez osobních vazeb a možná proto, se mu podařilo Rusko tak vykreslit.

Petrasuvicka
26.06.2013 5 z 5

Kdyby mi někdo někdy řekl, že budu číst, ba dokonce hltat knihu o stalinovském Rusku z roku 1953, nevěřila bych mu. Směle si dovoluji říct, že Dítě číslo 44 je jedna z nejlepších knih poslední doby a z těch, co jsem nedávno četla. Po neduchaplných padesáti odstínech čehokoli by člověku připadalo dokonalé snad všechno. Tohle však předčilo má očekávání. Skvělé, brutální a drsné, člověku leze mráz po zádech, dělá se mu nevolno z šílených popisů skutečnosti. Možná že dokonalost je právě v té neuvěřitelnosti a zvrácenosti systému...

Nepatrně rozšířím původní komentář. Knížku čtu už po čtvrté a jsem stále stejně nadšená, jako poprvé, i když vím, jak to skončí. Postava Lva mi naprosto přirostla k srdci. I když se to může zdát divný, tak je mi toho chudinky zklamaného vlastním bludem i režimem strašně líto. Letos vyjde film a nemůžu se dočkat, jak se s tímhle kouskem filmaři poprali

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tahle kniha mladého nadaného spisovatele mě naprosto uchvátila! Dokonalost slovní zásoby,lehkost vtáhnutí do děje a holá krutost režimu se snoubí v knize,která mě zaujala už v knihkupectví. A to jsem netušila že ji najdu opět v naší školní knihovně...
Je pravdou,že toto dílo není pro slabé povahy,jelikož se autor opravdu nepáře s popisy vražd,kanibalství a vším co se děje cestou do gulagů.. Na reálném pozadí je vykreslen zcela nečekaný příběh, s nečekanými zvraty a úžasnou zápletkou. Jo,stalinosvká éra byla doba krušná a Hitler byl oproti němu "beránek".

kolodze
10.06.2013 5 z 5

Hodně mrazivý příběh ze Stalinského Ruska,chvílemi je to pravda trochu přitažené za vlasy ale pro celkovou čtivost a napínavost to autorovi rozhodně odpouštím.Výborná věc nemohu jinak než doporučit.

zoew
03.06.2013 5 z 5

Byla jsem trochu skeptická, jestli mě zrovna tohle čtení nadchne a .......nadchlo. Mistrně napsané, krutost a absurdnost té doby je bravurně popsaná. Tato kniha vysoce překonala mé očekávání. Po pár kapitolách jsem byla stále zvědavější, jak to bude dál a v závěru knihy jsem byla napnutá, jak to vše skončí a jestli mají hlavní postavy vůbec naději přežít. Konec je překvapivě svým /ruským/ způsobem šťastný. Vykreslení doby a života obyčejných lidí je šokující a většina lidí tomu asi ani nebude chtít uvěřit. Ale já věřím, že to je pravdivý obraz té doby a kdo ví, jestli je to v Rusku dnes o moc lepší.......

dulenka
22.03.2013 5 z 5

Na pozadí líčení krutosti stalinovského režimu jsou bezvadně vystihnuty osudy nejen dvou bratrů..... Doba byla krutá, nesmíme zapomínat... Nejvíce mě ale mrazilo v závěru vyprávění... Kruté drama se zajímavou zápletkou. Doporučuji.

Darf...
05.03.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Opravdu se dá přečíst jedním dechem. Výborně vykreslená doba i se všemi podrobnostmi.

zanetamel
25.02.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Strhující místy mrazivá. Určtě doporučuji.

Melanka
08.02.2013 3 z 5

Poněkud přitažené za vlasy a předvídatelné. Chvílemi horor, chvílemi akční limonáda. A happyend v SSSR? To těžko!

cicibajza
30.01.2013 5 z 5

túto knihu som čítala už 2x, je výborná a čtivá, prečítala som ju za pár hodín a bavila ma

KarlaP
30.12.2012 5 z 5

Drsné životy drsné doby v drsném Rusku. Tato kniha mi toto přesně ukázala a já jsem za to velmi ráda, jelikož každý by si měl uvědomit, jaká zvěrstva se dřív děla a především by si měl vážit doby, ve které žije nyní. Ačkoliv je kniha opravdu místy morbidní, drastická apod., myslím si, že si autor ani trochu v ničem nepřibarvil. Je pravda, že ne každý má na to žaludek a i já jsem musela knihu číst pouze ve dne, ale jak jsem již napsala, kniha je realistickým pojednáním, které je potřeba vstřebat. Konec je navíc velmi nápaditý a zajímavý, za který bych dala ještě jednu hvězdičku navíc. Po přečtení knihy doporučuji vyhledat informace o vrahu jménem Andrej Čikatilo, který byl inspirací pro příběh knihy, možná budete překvapeni a bohužel znechuceni ještě více.

Ječmínek
12.12.2012 1 z 5

Je to přitažené za vlasy. Vlastně ne přitažené, ale docela silně tažené. Je to chytlavé, čtivé, ale naivní až béčkové. Dokonce i ta totalita je (nerad to říkám) přehnaná. Pro mě velké zklamání a ztráta času. Jedna z nejpřeceňovanějších knih.

miskamsk
02.11.2012

Skvělá kniha, i kdyby člověka nezaujal hlavní motiv, tak už jen vylíčení života v Rusku bylo úžasné. Úžasně hrozné.

hojchna
18.09.2012 5 z 5

Úžasná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout.. už se těším, až si přečtu pokračování..

pajonek
26.06.2012 5 z 5

Smithovi se povedlo neskutečné - vynikající, čtivá kniha -- neméně vynikající dvoudílná rozhlasová hra /dá se určitě stáhnout v mp3/ a neméně vynikající pokračování osudů Leva a Raisy v knize Utajovaný projev....100%