Lev a Štír

od:


KoupitKoupit eknihu

Lev - příběh z květnových dnů roku 1945, ale obsahuje retrospektivu od roku 1939. Je to příběh vesnického synka, který se odrodí půdě a jako nadaný houslista to dotáhne na primária lázeňských kapel. Bohužel to je ve špatné době ovlivněné válkou a z nadaného houslisty se postupně stává alkoholik a troska, která už postrádá jakoukoliv šanci. Štír - příběh několika Čechů z konce války a prvních poválečných dnů vypráví o jejich posledních dnech v už se rozkládajícím pořádku německého koncentračního tábora i celé země, o jejich anabázi přes Německo a postupující frontu až domů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289012/lev-a-stir-PwX-289012.jpg 31
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

jprst
18.03.2016

Oba příběhy stojí za přečtení:
Lev je věčný příběh o alkoholikovi - slabochovi, jehož ambice přehlušily jeho svědomí. Nebyl zlým člověkem a pokud by byly okolnosti příznivější, jeho osud mohl být výrazně lepší. Bohužel na kdyby se nehraje.
Štír je příběh o potřebě domova, o pocitu mít se kam vrátit. Autor opět předvedl nejen dobrou znalost reálii, ale i cit pro vytvoření dobové atmosféry. Jen autorův pohled na osvobozující sovětskou armádu měl obsahovat i ta negativa, která přinesla. I když v době vzniku díla to bylo asi politické tabu.

Autor a jeho další knihy

Zeno Dostál

Zeno Dostál
česká, 1934 - 1996

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených2x
v Knihotéce1x