Let do nebezpečí

Let do nebezpečí https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85079/bmid_let-do-nebezpeci-TOP-85079.jpg 4 505 86

Námětem novely je dramatický let a přistávání dopravního letadla, řízeného v krajní nouzi nekvalifikovaným pilotem, někdejším válečným stíhačem.

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR) , Knižní klub

Flight into Danger , 1958

Eeve
05.04.2020 4 z 5

Arthur Hailey je vždy zárukou kvalitnej profesionálne napísanej literatúry, a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Hoc knižka nevyniká dlhou "stopážou", aj na tých 134 stránkach si užijete parádne napätie, prepracované opisy fungovania letových stredísk, lietadla samotného a hlavne jeho riadenia, vtiahne vás to do deja a nepustí až do poslednej stránky.
Keď sme pri tom konci, priznávam sa, že ten mi až tak nevoňal, hoc je viac než pochopiteľné, prečo si ho autor vybral - ja sama by som ešte prijala o pár stránok viac, nech sa dozvieme aj, čo bolo "po" :) Staršie vydanie a zožltnuté stránky tohto klenotu z antikvariátu len pridávalo na atmosfére pri čítaní.
Knižočku som si prečítala už druhý krát, na osvieženie pamäte, a veru nebanujem. Odporúčam pre každého, kto by chcel z Haileym začať, zabŕdne tak do jeho sveta a uvidí aspoň približne, čo čitateľa čaká :)

85098211
29.02.2020 5 z 5

Knihu jsem určitě někdy dávno četla (tedy aspoň se domnívám), ale už jsem si nepamatovala podrobnosti. Proto jsem si ji zopakovala - a tentokrát mi ji přečetl pan Jiří Škoda ;-). Je opravdu výborně napsaná a strhující od první do poslední stránky. Dnes už se sice opravdu jen těžko v letadle otrávíte jídlem, protože se všechno přísně kontroluje, ale jako zápletka je to vynikající nápad. A je také možné, že dříve se něco takového klidně stát mohlo. Příběh je krátký, ale nemá ani jediné hluché místo. A když jsem knihu dokončila, dala jsem si ještě jako bonus do uší skvělou dramatizaci z roku 1980 - kde v hlavních rolích excelují Jiří Adamíra, Eduard Cupák, Gabriela Vránová a další vynikající herci. A musím uznat, že ta je dokonce ještě lepší než psaná kniha! Každopádně knihu i rozhlasové zpracování doporučuji a dávám suverénní plný počet :-).

Horal123
20.01.2020 4 z 5

Jak už to u tohoto autora bývá, má vždy precizně nastudovanou problematiku o prostředí, o kterém píše. Tento příběh byl vystupňovaný a napínavý až do poslední stránky.

pingu1
06.03.2019 5 z 5

Mám jí už dlouho, četla jsem několikrát... Moc pěkná :-)

Jenette
08.02.2019 4 z 5

Příjemná svižná novela, ideální na delší cestu letadlem :) Rozhlasová hra je překvapivě minimálně o hvězdičku lepší než kniha.

Ozzynka
04.02.2019 5 z 5

Byla jsem nadšena, četla sem ve 12 a ráda se ke kni ze vracím

Adhara
22.01.2019 2 z 5

Tak na 2,5 hviezdy. Krátke, strohé, suché, bez emócií, na konci príliš uťaté.

Sandy007
04.01.2019 5 z 5

Na doporučení jsem si poslechla skvělou rozhlasovou hru v režii Jiřího Horčičky, dvě a půl hodiny na jeden zátah, nemohla jsem se odtrhnout. A to nejsem z doby, kdy se rozhlasové hry poslouchaly běžně. Narodila jsem se dávno po tom, co tuhle hru nahráli, ale i já cítím tu noblesu, důstojnost a poctivost, která ze hry dýchá. Plus napětí, které je přítomno od začátku do konce, a protože znám některé Haileyho knihy, je mi jasné, že kniha má úplně stejnou atmosféru.

PabloFuentes
15.12.2018 4 z 5

Hezký příběh, který se dá přečíst na jeden zátah. Ideální na cestu do vlaku nebo do letadla ;) Teď jen uvažuji, jestli si dám lososa nebo jehněčí....

tygřík2
31.10.2018 5 z 5

Zatoužila jsem po tomto dobrodružství podruhé, ale tentokrát, neb jsem nemohla v noci spát a oči už bolely, jsem zvolila rozhlasovou hru podle této knihy. A ani v nejmenším jsem neprohloupila! Sice už má také nějaký ten křížek na hřbetě, ale v podání paní Vránové, pánů Adamíry, Cupáka, Munzara a dalších to byl zážitek dvojnásobný. Když se sejde dobrá předloha, citlivá adaptace a skvělí interpreti, čas nemá šanci.

stansuomi
24.09.2018

vyborna kniha s dynamickym dejom ktora sa da precitat na jedenkrat... putavo napisany dej, velmi dobre rozdelenie kapitol... zaujimave co dokaze losos urobit :)

stan4473
21.09.2018 4 z 5

Od zaciatku mi bolo na 99% jasne ako pribeh skonci, no aj tak som knihu hltal stranu za stranou. Kapitoly vynikajuco rozdelene, doslova nutia pokrcovat v citani. Tento let stal za to a urcite odporucam, kniha sa da zvladnut za nedelne popoludnie.

martin2105
24.08.2018 5 z 5

Dle mého názoru úžasná krátká kniha, jen mi přijde, že nemá pořádný konec. Jinak velice krásná povedená knížka.

jadran
16.08.2018 5 z 5

Paradoxně, můj první Hailey a musím říct, že asi nejlepší, Letiště není špatné, Konečná diagnóza taky ne, ostatní díla mně už až zas tolik nechytily, měl jsem pocit, že čím pozdější dílo, tím slabší. Jestli se nepletu, tak tohle je jeho prvotina....ale je paradoxně nejméně rozvinuté do šíře a o to víc dramatičtější.

Pepasch1
12.08.2018 5 z 5

Všechny knihy od tohoto autora jsou asi nejpropracovanější romány které znám. Dokonale popsaná různá prostředí a skvělé zápletky.

Aleh
28.07.2018 4 z 5

Samotné téma knihy slibuje už dopředu obrovské napětí a vzrušení. A vyprávění tohoto příběhu Arthura Haileyho to jen potvrzuje. Co všechno se odehraje na palubě letadla za letu, když posádka není po otravě jídlem schopna pokračovat v letu? Zápletka jako hrom! Autor jako vždy nezklamal. Čtete pořád dál, protože vás zajímá, jak tohle dopadne. Doporučuji pro milovníky katastrofické literatury. Nebude nouze o pořádné vzrušení.

1amu
05.07.2018 5 z 5

Jsem rád, že jsem slyšel nejprve perfektní a profesionálně provedenou dramatizaci knihy na bájné rozhlasové stanici Vltava . Krok č.2 byla filmová parodie zpracovaná (nevím to jistě) pozdějšími tvůrci Forrest Gumpa . Pobavilo. Až poté ona kniha . Na tehdejší dobu to patřilo "k tomu lepšímu".

Sova15
06.06.2018 5 z 5

Klasika, ale před letem bych knihu raději nečetla. Naposledy jsem poslouchala CD - krása.

Lidka
27.03.2018 5 z 5

Herecký koncert Klem, Adamíra, Munzar, Vránová, Cupák a další desítky zcela špičkových herců v naprosto vynikající , skvělém rozhlasovém zpracování napínavého , téměř katastrofického příběhu geniálního spisovatele Artura Hayleiho. Mimořádný zážitek, pro mne , ale i vás, kteří si tenhle dvojitý koncert - spisovatel, herecké zpracování- poslechnete.

momo01
02.03.2018 3 z 5

Let do nebezpečí jsem si vybrala jako ideální čtivo do letadla. Během jednoho měsíce jsem absolvovala několik letů, a protože všechny probíhaly naprosto hladce (a jsem za to ráda), tak jsem si zajistila trochu toho „vzrůša“ na poslední let. Jedná se o poměrně slušný thriller, jehož čtení rychle odsýpá. Autor dobře udržuje napětí, zbytečně se nerozepisuje, na druhou stranu od začátku je jasné, jak se dějová linka rozvine. Na knize se však podepsal zub času- letecký provoz doznal za padesát let velkých změn a tak pro mnoho čtenářů to může být místy úsměvné „retro“ čtení.
PS: Lososa nepodávali a raději bych si ho u tohoto letu nedávala. Sichr je sichr.