Lesní ľudia

Lesní ľudia https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322941/bmid_lesni-ludia-Rhi-322941.jpg 4 26 10

Mladý lekár Norton Perina sa v roku 1950 pripojí k expedícii na neznámy ostrov v Tichom oceáne. Malá skupina antropológov chce nájsť domorodý kmeň, o ktorom neexistujú nijaké priame dôkazy. Hlboko v džungli však vedci nájdu oveľa dôležitejší objav – ľudí, ktorí podľa všetkého poznajú tajomstvo nesmrteľnosti. Čo sa stane, keď ľudstvo zistí, že večný život má na dosah ruky?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The People in the Trees , 2013

lusila
02.08.2022 5 z 5

Sú ľudia čo objavujú a ľudia, čo ničia. Bol by to dokonalý historický román, keby to nebola fikcia. Takto je to dokonalý debut, klobúk dolu pred fantáziou autorky.

Lucka11
15.03.2020 3 z 5

Úplne súhlasím s komentárom Parvitas
Bolo to zvláštne čítanie, aj hodnotenie s * mi prišlo zvláštne
Na druhej strane sa mi druhý príbeh od autorky - Malý život velmi páčil.

adorjas
25.10.2018 2 z 5

Čo to bolo? Myslím, že autorka projikuje do knihy svoje ponímanie ženstva, ktoré teda vonkoncom nekladie na piedestál a do popredia sa dostáva homosexuálna až pedofilná tematika. Táto kniha bola jej prvotina a vraj v USA vzbudila ohlas, myslím, že jedine šokovala a to je celý dôvod pozornosti. Od autorky som čítala aj knihu Malý život a nenadchla ma, tak som jej chcela dať ešte šancu (poslednú). Nuž, kým v Malom živote sa okrem ťažkého života predstaviteľov, dostali do popredia aj čisté a láskavé city, tak pri tejto knihe sa jednalo o predstaviteľov zo série bezcitných "robotov" bez štipky empatie, ľudskosti, ľútosti.

2* za čitateľnosť, niečo vás nútilo knihu dočítať, možno to napätie, aby sme sa dozvedeli na konci, ako to teda vôbec bolo...

JanaŠ.051
27.08.2018 5 z 5

Ide o životný príbeh lekára, nositeľa Nobelovej ceny, ktorý píše vo väzení. Tam sa dostal za zneužívanie svojich adoptívnych detí, ktoré si priviezol z biologicko-antropologických expedícií na mikronézskom ostrove. Doktor Perina po prvý raz zašiel na mikronézsky ostrov v 50. rokoch a objavil ľudí, ktorí boli veľmi starí vekom – mentálne, ale nie fyzicky. Zistil, že na šesťdesiate narodeniny jedia mäso z korytnačky, ktoré vedie k tejto dlhovekosti. Toto mäso prepašoval do Spojených štátov, zanalyzoval ho, publikoval štúdie a ich výsledky, dočkal sa automatickej slávy. Tu sa však začína úpadok a zneúctenie nie len ľudí, ale aj krajiny a kultúry tohto exotického ostrova. Farmaceutické firmy ho skoloniozujú a za pár rokov zničia tradície, spoločnosť, flóru aj faunu tejto krajiny.
Príbeh je plný tajomstiev, keďže ho rozpráva obvinený človek suchým povýšeneckým a nesmierne krutým spôsobom. Je to kniha napísaná odvážnym spôsobom a výborným štýlom.

Ladiva
04.03.2018 2 z 5

Knihu som otvárala so zvedavosťou, anotácie boli zaujímavé. Nečítala sa mi dobre, dosť mi vadili zdĺhavé, podrobné a (občas aj dosť nechutné) opisy, hoci mali svoje miesto, pretože dokreslili charakter a uvažovanie hlavnej postavy. Ten príbeh ma však desí, desí ma tým, ako môže človek konať zlo, pričom ani on, ani jeho okolie, toto konanie ako zlo nevnímajú. Hlavne kvôli pointe by som už knihu druhýkrát nečítala.

parvitas
17.10.2017 3 z 5

Už dávnejšie dočítané, ale váhala som nad hodnotením... Na jednej strane sa mi páčila košatosť príbehu aj so všetkými jeho odbočkami a poznámkami pod čiarou, štýl rozprávania tak dokonale podrobný, že som nemala problém si všetko do detailov predstaviť. A tu bol ten problém. Nie s knihou, so mnou... Aj tie myši v pohode, aj tie červy (červy fakt nemusím, to radšej budem čítať o črevách, ale v pohode, nebolo to nič hrozné), dokonca aj rituál... ale stále som čakala, čo ma tak posadí na zadok. A teda záver bol krutý a vlastne sa tým veľa vecí objasnilo. Ale aj tak som bola akosi sklamaná... a smutná. Nečítala som si anotácie vopred, ale vedieť , že sa tam bude vyskytovať násilie na deťoch, tak by som po nej pravdepodobne nesiahla.
Vracala som sa ku knihe viac dní, lebo som popri nej čítala aj iné, vadilo mi trochu riadkovanie, ale edícia MM to má také hustejšie, čítačka by mi pri tomto titule vyhovovala viac.

čika
13.08.2017 5 z 5

kniha, ktora prinasa vela otaznikov. a to jednak svojou strukturou /osobne -velmi sa mi pacil koncept s poznamkami pod ciarou, ktory vsak moze byt pre niekoho matuci a unavny...
nie je to /chvalabohu/ len dobrodruzna vyprava so sci-fi podtextom, vyfabulovana senzacia s akcnymi zvratmi. tato kniha predovsetkym predostiera - hoci nie celkom priamociarym sposobom - palcive otazky etiky, moralky a ludskosti, pricom ich neuzatvara. velmi originalne spracovany popis expedicie, jej vysledkov a konecne aj dosledkov.

petgona
17.04.2017

Nezvyknem komentovat kniy, ktore som nedocitala, ale nadalo mi to. Dostala som sa asi po 50 stranu, ked som knihu definitivne odlozila. Knihu som si vzala z kniznice preto, lebo sa mi zapacila obalka. Nasla som ju oddeleni fantasy a zaroven mi podal anotacie pripadala odlisna, ale vobec ma nezaujala. Rozbeh bol neuveritelne pomaly, a predslov, ktory bol akoze napisany profesorovym editorom bol pricinou, preco ma kniha postupne nudila viac a viac. A kedze nerada citam viac knih naraz, povedala som si, ze ma vlastne vobec nezaujima, co sa bude diat dalej a radsej sa pustim do dalsej knihy.

Lost Soul
31.03.2017 2 z 5

To byla tak strašná nuda!!! Obzvláště poslední dvě kapitoly pro mne byly velkým utrpením. Velmi přeceňovaný titul!

lucifuk
08.01.2017 3 z 5

Zase až taká bomba to nebola. Štýl písania výborný to hej, ale dej sa uberal veľmi pomalými ťahavými krokmi, a hlavne úplne iným smerom ako našepkáva anotácia.

ostrovy americká literatura domorodé kmeny dlouhověkost

Hanya Yanagihara
americká, 1974