Les mytág

Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu… Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil. Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stephena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově. Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260203/big_les-mytag-les-mytag-yhO-260203.jpg 4.2608

Les mytág 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

Mythago Wood, 1984

Kniha Les mytág

vlkcz

Zvláštní a úchvatné.
Možná, pokud čtenář přistoupí ke knize jako k příběhu, tak to nadšení není totální. Odbočky k mýtům a deníkovým zápiskům, i když funkční a nutné, děj trhají, takže chvílemi může nastupovat nuda.
Ale když k tomu člověk přistoupí jako k cestě do vlastního nitra či kolektivního nevědomí (člověk si prostě Junga nebo Campbella nemůže nevybavit), musí kouzlu Ryhopského lesa doslova propadnout.
Na mnoha místech se mi vybavil Příběh cesty na Sever od Jany Heffernanové.

bukiet

První část ze sedmidílné série o tajemném malém velkém lese, která vznikla na základě stejnojmenné autorovy novely a jež sice patří do žánru fantasy, ale rozhodně nečekejte nic epického ve stylu Tolkiena, krvavě dobrodružného jako u Howarda, ani nic humorného jako u Pratchetta. Tohle je jiná fantasy. Má mnohem blíže k Jungovu kolektivnímu nevědomí a úloze archetypů a pokud znáte Frazerovu Zlatou ratolest, nemůže se vám kniha nelíbit. Příběh Ryhopského lesa rozvíjejí další knihy, které jsou také vydařené, jen už se u nich neopakuje to prvotní kouzlo, jaké jsem cítil z povídky, která kdysi vyšla v české edici The Magazine of Fantasy and Science Fiction.

WugWugs

Jedinečná fantasy dospelejšieho vkusu - na hrane modernity, mýtu a pre/histórie. Jedna z mála kníh, ktorú môžem po niekoľkých rokoch vždy vziať a viem že to bude znova zážitok.

Mayaku

Nevěřila bych, že to o nějaké knize někdy napíšu, ale tohle byl veskrze takřka mystický zážitek. Když se nad tím člověk zamyslí, tak po obsahové stránce se tam toho zas tolik neděje, ale ta atmosféra...pane bože, ta atmosféra! Ryhopský les vás úplně vtáhne a pohltí. Tato kniha se nečte, ta se žije!

Mabie

Ryhopský les je pradávné, magické místo s neuvěřitelnou energií a ačkoliv je jen malým pozůstatkem pradávného pralesa, na jeho okrajích žijí zvláštní lidi z dávných dob, kteří hovoří starobylými a zapomenutými jazyky. Síla lesa narušuje běh času, prostoru, běžné fyzikální zákony, vytváří duchy a jeho volání podlehne nejprve George Huxley a poté i oba jeho synové. Všichni jsou očarovani překrásnou Guiwenneth, dívkou-mytágem z lesa.
Mytága jsou postavy zhmotnělé z lidské mysli, vznikají z mýtů, jsou to kladní i záporní hrdinové, vymyšlení lidmi v čase hrůzy i touhy a jsou vytvářena synergií magického lesa a silné emoce. Obvykle je za nimi skutečná osoba, tvor nebo třeba i stavba jako předobraz.
Hlavní dějová linka se košatí spoustou krátkých legend, podobenství a mýtů, jedná se o originální fantasy, která je sice inspirovaná keltskou a anglosaskou mytologií, ale hlavně se jedná o neuvěřitelnou vlastní fantazii autora, kde hlavním hrdinou je samotný les a hlavní magie příběhu je v samotné myšlence mytág.
Les mytág není ani tolik o romantické záchraně milované dívky, ale spíš poutí k prapůvodním mýtům, do hlubin lidského podvědomí a k samotným základům lidské fantazie.

Luigi1

Tento dru literatury zbožňuju a rád si představuji jak bych se zachoval já.:D

OldřichHanton

Je zvláštní číst nějakou knihu znovu po 25 letech. Tehdy se mi myslím ani moc nelíbila, ale jistě na mě zapůsobila. Jednak proto, že jsem ji nyní znovu vzal do ruky a jednak jsem si její atmosféru a určité pasáže docela pamatoval.
Les mytág se sice odehrává v poválečné Anglii, ale jinak je to čistokrevné fantasy. Motiv tajemného lesa, kde čas a prostor fungují jinak, kde žijí tajemné bytosti a do jehož středu musí hrdina podniknout cestu, je starý jako lidstvo samo. Velmi podobný má třeba Haruki Murakami v Kafkovi na pobřeží. Holdstock navíc zajímavě pracuje s různými mýty a legendárními postavami i s tím, jak tito hrdinové a jejich příběhy vznikají a fungují.
Jediné co mě trošku zklamalo, že do tohoto zajímavého a mnohavrstevnatého universa je zasazen vcelku jednoduchý, až banální, příběh. Přišlo mi, že toho zůstalo hodně nenapsáno. Les mytág je naštěstí jen první díl celé dlouhé série, takže se o něm třeba někdy dozvím víc.

Corso

Uz len ten koncept tajomneho lesa plneho mytickych tvorov a osob je nieco co rezonuje v cloveku ako nezvycajny zazitok. Z pohladu akehosi vnutorneho zazitku z knihy hodnotim vyssie ako Tolkiena, vyssie ako Sapkowskeho. Lenze toto nie je fantasy. Toto je magicky realizmus/fantasy/horor/milostny pribeh. Je to o tajomne ktore presakuje do naseho bezneho sveta. Predstavte si ze mate dom na samote, za oknami les, a obcas nieco zhliadnete, obcas nieco z hustiny hladi na vas, obcas v dialke postava divna postava. No nezaujimalo by vas, ci saliete, ci je to pravda, co sa to deje, kam sa straca cas, ked zajdete len na par minut hlbsie trebars len pohladat nejake hriby? Len par literarnych diel mi pripravilo tak zvlastny pocit a zvacsa aj v nich len na par stranach. Zablesk geniality, lebo toto moze napadnut hocikoho a napisal niekto takyto roman? Zdaleka nie. Spomeniem trebars aby bolo jasne o com pisem... sceny v slatinach v Psovi Baskervillskom, pripadne zona v Pikniku u cesty, mozno aj VanderMeerova Anihilacia. Ked aj vlnenie rozpaleneho vzduchu moze znamenat nebezpecenstvo. Vymysliet nie je problem, ale zvecnit to na papieri v slovach to sa nepodari skoro nikomu. Zabudnite na myslienku "ved napriklad taka Narnia". Nie, ani omylom. To cim je Les vynimocny je to, ake obrazy vam vystanu v mysli pri citani. Uz len pociatok knihy a trebars prelet ponad les je nieco z coho mrazi okolo chrbtice. A potom uz len idete dalej a dalej, hlbsie a hlbsie. Mozno to vo mne rezonuje tak silno aj preto, ze ako decko som sa par krat stratil v lese, hoci si mozete povedat ze na kilometrovom pase lesa sa neda stratit. No... da sa. Stracal som sa rad, ale nebal som sa nikdy. :)

Na zaver: Polaris dal na knihu taku hnusnu obalku, ze ako vyslo nove vydanie od Argo-a, vytlacil som si ho a obalil staru knizku novym papierovym prebalom. Aspon. Aj som uvazoval ze zacnem kupovat celu seriu odznova len tak, ale mam komplet tu prvu. Take veci robim len ak je novy lepsi preklad.