Les mytág

Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu… Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil. Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stephena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově. Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260203/les-mytag-les-mytag-yhO-260203.jpg 4.2387

Les mytág (1.)

Mythago Wood (1984)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

GilGalad

Četl jsem 4x. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Mistrně napsáno, skvělý nápad s archetypálním lesem s pamětí a postavami sahajícími až do dávné minulosti. Kniha Vás vtáhne svou tajuplnou atmosférou. Občas když jdu po lese, sleduji, zda se mi na hranici periferního vidění netvoří mytága...

Zednář

Úžasná práce s lidským podvědomím a fantasií. Představa jak v podstatě mohly vzniknout první rituální náboženské kulty, jejichž střípky jsou schované v Lese. Těším se na další díly.

Tomiholula

Najlepšia fantasy kniha akú som kedy čítala. V hlave vám urobí poriadny guláš, ale stojí za prečítanie. Aj pokračovania sú vynikajúce. zaujímalo by ma , či autor niečo pri písaní bral na inšpiráciu alebo mal takú neuveriteľnú fantáziu. Majú čestné miesto v mojej knižnici.

knedlik

Les mytág - fantasy příběh pohlcující stejně jako samotný Ryhopský les. Příběh o posedlosti, pronikání do vlastního nitra, poddávání se vnitřnímu pudovému já. Příběh o dobru a zlu a jejich neustálém boji.
Putování Ryhopským lesem bylo krásné, nebezpečné, fantaskní, někdy až příliš reálné. Les sám je okouzlující myšlenkou sám o sobě - místo, kde dochází k jakési dilataci času, tím větší, čím hlouběji se dostaneme; nesnadno proniknutelné, bránící se stejně jako se brání naše vědomí nevědomí. Místo, kde se lidé mění. A na pozadí (nebo v popředí?) stojí komplikované rodinné vztahy a postupné vzájemné odcizení pro upřednostnění vlastního ega.

Za mě výborná kniha, jedna z těch, které si od přečtení nosíte tak nějak s sebou.

Rezet

Jestli bych měl popsat jen jedním slovem, tak by to asi bylo- zajímavá. Nebo spíš zvláštní?
Knížka mě bohužel nepohltila tak, jak jsem čekal, i přes to však byl příběh poměrně poutavý. Na druhou stranu by si zasloužily trochu vypilovat postavy, které mi nedokázaly jaksi vysvětlit, proč to či ono dělají a proč jim na tom tak záleží. Ale byla to docela hezká kniha, takže si od autora ještě někdy něco přečtu.

parxel

Les mytág je kniha, která ve mne budí tak trochu rozpaky. A to zejména pro své vysoké hodnocení. Ve své podstatě se jedná o malé komorní fantasy drama, které staví na zajímavém a ve své době určitě orignálním napádu. Nicméně to samo o sobě nestačí. Ústřední zápletka celého příběhu totiž spočívá na vztazích mezi hlavními postavami a ty se podle mého názoru autorovi nepodařilo vykreslit dostatečně přesvědčivě. A to je podle mne největší problém celé knihy, neboť bez toho Les mystág zůstává pouhým fantasy příběhem, kterému se nepovedlo překročit hranice svého žánru, byť k tomu měl zpočátku velmi dobře nakročeno.

smazenaryba

Vôňa hliny, potu, šuchot lístia a zvuk praskajúceho dreva, obraz zrubu zpola pohlteného nepriepustným lesom, áno, tieto veci ešte pár dní von z hlavy nedostanem. Avšak detaily príbehu vo mne blednú už teraz, keď píšem tieto riadky. Pokiaľ sa kniha zaoberala životom v zrube pri tajomnom lese a posadnutosťou femme fatale, bol som zvedavý. Ale akonáhle sa kniha prehupla do samotného putovania lesom, záujem opadol. Veľmi podobne na mňa zapôsobilo Lovecraftovo Snové putování k neznámému Kadathu. Text plný pôsobivých obrazov, no príbeh je len sled udalostí ktoré spolu netvoria takmer žiaden prepracovanejší celok. Do pokračovania sa určite nejakú dobu (ak vôbec) nepustím.

jerisno

Přiznám se, že některé věty, odstavce, dokonce i celé pasáže této úchvatné knihy, jsem musel číst zas a znovu, abych se alespoň přibližně dopátral, kam mě to autor vede, kam mě příběh vtahuje a jestli mě tenhle mýtický les vůbec někdy vyplivne zpátky.
Nevyplivl. Jsem tam pořád. Fascinující kniha, nepřekonatelná série.

špulo

Prvý diel cyklu, ktorý sa vám tak trošku bude hrabať v hlave. Žiadne čarovné meče a artefakty, žiadni elfovia a trpaslíci, temní páni, hrdinskí rekovia. Iba les a ľudské podvedomie. Ale, napísané čtivo a celkom aj dobrodružne. Čítal som to asi 4x. A zrejme som s týmto cyklom ešte úplne neskončil. Vďaka Holdstockovi mám les v hlave...

Rhonnyn

No kdo by nechtěl do takového lesa?? Je to tajemné, místy až depresivní čtení, které určitě není pro každého. Až na pro mě slabší konec byla kniha výborná a úplně mě uchvátila. Určitě si přečtu další díly...

Vlk.kh
31.12.2017

Naprostá pecka. Zkoušel jsem číst ještě dvě navazující knihy z Ryhopského lesa, ale to mě moc nechytlo - hlavně Lavondyss jsem ani nebyl schopen dočíst, nebavil mě. Ovšem toto bylo jiné kafe. Je to napsané takovým stylem, že by člověk byl snad i schopen zapomenout na realitu a vydat se hledat podobný hvozd plný mýtů a zapomenutých hrdinů z dávných dob. Les mytág považuji jednoznačně za jeden z klenotů světové fantastiky.

Kostěj
30.11.2017

Nijak mě to nestrhlo, ani to ve mě nezanechalo hlubší stopu (jako třeba některý Miévilleho knihy), ale až mi bude zase někdo tvrdit, že fantasy je četba pro uhrovitý puboše, dostane mytágem po palici :-)

ModráLaboratoř
24.08.2017

Zvláštní. Zvláštní kniha. Člověk se nechává pohltit příběhem, ubírá se lesní cestou, slyší šepot listů v korunách stromů, nasává atmosféru tichého království. Je to známé prostředí - les, stromy, zelené přítmí, nekonečné mechové koberce - mnohokrát okoukané, přesto zvláštní. Místy to bylo tak temné a chladné, přestože slunce svítilo a vzduch byl prosycen radostí z letního počasí. Zvláštně zacyklené, uchopené za konec, který jsem dosud nepoznala. V jednu chvíli šťastné, po delší dobu depresivní, deštivé a uplakané. Zvláštní.

Red_carrot
12.08.2017

Zajímavá myšlenka, zajímavý styl psaní. Nejprve jsem byla překvapená, ale kniha mě vtáhla poměrně rychle, byť jsem od hrdinnů cítila určitý odstup. Jak se píše už v anotaci, je to příběh o posedlosti, kterou jako čtěnář úplně nechápete, ale jak se dostáváte do hloubi lesa, společně s hrdinou se vám mění pohled na okolní svět a začínáte mu fandit a zárověň se obávat, jak takový šílený rodinný příběh může dopadnout. Mimoto pokud máte rádi přírodu, bude se vám detailní popis Ryhopského lesa líbit a lehce vám jitřit vaši fantazii. I kvůli tomu se chystám na další díl.

Heřmis
09.08.2017

Na tuto knihu jsem se chystal poměrně dlouho. Nejsem moc čtenářem fantasy, ale nevím, jestli to je pravý důvod toho, že těch mytág na mě bylo nějak moc. Přišlo mi to takové překombinované. Dávám průměrné hodnocení.

Dudu
18.07.2017

Takhle nějak jsem si to představoval - les, v kterém je možné potkat kohokoli. Nejdříve se braní, ale postupně tě pustí dál, ovšem musíš si dát pozor - jen zahneš za další prastarý dub a nevíš, co tě na pěšince pod ním překvapí...

slayeesgirl
12.07.2017

Ze začátku mi dělalo problém se do téhle knížky začíst. Ale s rozjíždějícím dějem a s přibývajícími záhadami jsem se do ní tak kousla, že sháním další díly. Objevuje se v ní spousta mýtických postav a často jsem si je musela dohledávat (ne, že by to bylo pro děj tak důležité, ale nedalo mi to).

Makropulos
18.06.2017

Tento snový, psychologický a snad fantasy román je vlastně o posedlosti. Ať už je to posedlost výzkumem neznámého, pomstou, láskou či snahou nějak napravit věci minulé, vždycky člověku naprosto zničí život. Zhmotnění mytologických hrdinů i osobních strašidelných oblud v lese jen odhaluje psychiku jednotlivých postav příběhu. Obrana, kterou les staví do cesty, vyjadřuje překážky, které nám život klade při naší snaze dosáhnout vysněného cíle. Je to drsné, až skoro depresivní čtení, ale mistrně napsané tak, že když s tímto příběhem jste sami a v tichu, máte takový stísněný pocit a nenápadně se rozhlížíte, zda kolem vás již nejsou premytága.

Loginus
07.06.2017

Mám dojem, že Holdstock má mimořádně vypjatou fantasii. Tahle kniha mě hodně chytla, alespoň její první půle. Ten nápad je skvělý a seznamování s lesem, jeho pravidly i mytágy dokáže pohltit. Později je to zamotanější a složitější, přesto první díl dokáže udržet. Hodnotím možná víš než bych chtěl, protože další díly už jsou kapku šílené. A bohužel se to stupňuje. Četl jsem všechny, ale další hodnotit nechci. Nevím jak. Možná až si dám nějaké vhodné prášky..

barlow
22.05.2017

Zajímavě pojaté zpracování tradičních britských mýtů. Z počátku jsem měl dost práci se začíst, ale postupem času se kniha stávala napínavější. Škoda jen nijakého konce s jasným hangoverem. Možná ale autor chtěl, ať si čtenář domyslí příběh sám.

borknagar
15.05.2017

Zvláštní kniha s tíživou, jakoby stísněnou atmosférou. V knize byly pasáže, do kterých jsem se vyloženě nutil, pasáže, které jsem hltal, pasáže, které byly snové a pasáže naprosto nijaké. Les mytág je klasika, která ač nelehko čtivá, má svoje kouzlo. Pochválit musíme Argo za skvělou obálku, překlad a celkové nádherné zpracování knihy. Do dalších dílů se zatím nepustím, momentálně mám chuť na nějaký veselejší kousek!

missana
23.04.2017

Velmi poetické, zvláštní a nadčasové čtení...ideálně se mi četlo na začátku jara venku, zabalené v dece a s doprovodem řvoucích ptáků :) Snad se mi někdy dostanou do rukou i další příběhy z Ryhopského lesa...

mira.k
06.04.2017

Tento cyklus mě neoslovil. Nuda.

Janek
20.03.2017

Bylo to takové... snové. Začátek mě hodně zaujal, uprostřed jsem se pak trochu ztrácela. Knížka, na kterou člověk musí mít čas a náladu.

pauldegard
09.03.2017

Přiznám se že tuhle knihu jsem si koupil jen na základě překrásné obálky a textu na její zadní straně. Nějak jsem cítil, že to bude ono. A nemýlil jsem se! Z knihy je cítit zápach tlejícího listí a vyprávění formou denníku, které se prolíná s příběhem v reálném čase, mě neomrzelo ani na chvilku. Skoro bych věřil, že se pan Holdstock s těmi mytági znal osobně. Téma prastarého lesa ve kterém se zhmotňují naše představy uchopil anglický spisovatel za správný začátek, či konec chcete-li. Kniha mě nadchla a její pokračování taktéž.

Hun
22.12.2016

Kdo má rád lingvistiku, historii a mytologii, musí být nadšený. A o mně to rozhodně platí. A ten závěr? Tak na ten si opravdu vyplatilo počkat.

ziriant
05.12.2016

Přečteno bez překážek a s chutí, zvláště první polovina knihy, kdy jsem byla nadšená z originálního nápadu autora na takový námět. Tajemno se však s hlubší cestou do lesa trochu vytratilo, tak mi závěr knihy už zdaleka nepřišel tak kouzelný jako začátek, ale uvidíme u dalšího dílu.

TheBonelex
11.11.2016

Kniha mě poslal do těžké deprese a celkové apatie, ze které jsem se nemohl vyhrabat ještě nějakou dobu. Po čase se vše urovnalo, ale od té doby, už nic není jako dříve. Děkuji za neuvěřitelný zážitek!

Ládja
12.10.2016

Zvláštní, podmanivé, intuitivní, inspirativně...něco. Jak to jinak napsat. Trochu bych to popravdě přirovnal k Barkerovi a jeho stylu, ale jeho kvalit toto dílo nedosahuje. Ale zas vyniká v jiných možnostech a částech. Nedá se takhle jednoduše srovnávat. Obě díla mají něco do sebe. Les mytág je krásně podmanivé, kouzelné, lesní...ale zároveň se mi trochu hůře četlo, nevím ani čím to bylo, ale občas mi trvalo déle, než jsem se vžil do jednotlivých postav či do situací. Určitě se pustím do dalších dílů, ale časem...už se těším...

Crowley
12.10.2016

Pravděpodobně mi Les mytág prostě nesedl. Je to propracované universum, ale o starověké legendy se moc nezajímám, tudíž jsem se často ztrácel. Ne že bych nevěděl kdo je kdo, ale jednoduše to pro mě bylo strašné psycho. Kniha často měnila situace závratnou rychlostí, ale místo kvalitního spádu a "drivu" to na mě působilo chaoticky a psychedelicky. Také hraničí na pomezí knihy pro mládež a pro dospělé. Nejsem si jistý, jaké lidi tohle má oslovit. Na dospělé jsou určité pasáže prostě příliš pohádkové až dětské. Pro děti je to zase málo pohádkové a spoustu z toho nemůžou pochopit.
Kromě toho kniha strašně ráda mění žánry. Každá část knihy má v podstatě svůj osobní žánr, který si udržuje po určitou dobu. Následně se objeví nějaký šílený "mindfuck" a vy pak sledujete knihu s výrazem "cožeeee? kdy?!!". Pozitivní však na tom je, že si najde v Lese mytág každé to své. Není to vyloženě uspokojující, ale stále je to lehce nadprůměrné. Komplexní svět je popsán roztržitým stylem, který jakoby byl z autorova sna. To je nejspíše nejlepší přirovnání. Les mytág je jako sen. Zmatený, podivný, občas nesmyslný, ale svým způsobem krásný. Má svoji osobitost, to rozhodně. Přirovnal bych Les mytág k dílům od Gaimana, akorát musíte přidat více psycho situací.
Co se mi ale líbilo, tak zakončení. Bylo skutečně skvělé sledovat, jak se psychologie hlavních postav rozvíjí a eskaluje do extrémních rozměrů, jehož vyvrcholením je finále lákající na další díly. Osobně bych však do dalších dílů nešel. Na mě je tento typ románu až příliš šílený a snový.
Pokud máte rádi starověké legendy a různé pověsti, tak si přidejte k hodnocení 1-2*. Měli by jste je znát, jelikož kniha čerpá (údajně) z ověřených základů (jak je to možné u legendy).
Pro mě tedy byla ve výsledku výprava do Ryhopského (Rohypnolového) lesa mírné zklamání. Autorovi se však nedá upřít obrovská fantazie s kterou manipuluje. Stejně tak jeho manipulace s žánry, které nejsou dopilované, ale jakmile to rozjede a přijmete tuto situaci, tak zjistíte, že Holdstock píše opravdu skvěle.
Přesto mě tak trochu udivuje, proč je tato kniha oslavována několika cenami za nejlepší sci-fi/fantasy. Fanoušci mě sežerou a právem. Tohle prostě nebyla kniha pro mě. I tak musím ocenit autorův smysl pro skvělou volbu slov, fantazii a originalitu.