Les Bor

Les Bor https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430506/bmid_les-bor-lUl-430506.jpg 4 91 36

Les Bor u Českých Budějovic je místo opředené mnoha tajemstvími a tragickými událostmi. Není tedy divu, že poté, co najde skupina studentů v lese zavražděného muže, vyvolá tento hrůzný čin značný rozruch. Případ dostává na starosti zkušený kriminalista Karel Koutný spolu s Janem Sojkou, který se z rodinných důvodů vrací z Prahy do rodného města. Ač byl Sojka pryč několik let, vyšetřování vraždy se ho osobně týká – oběť, vdovu i podezřelé s ním totiž spojuje společné studium na střední škole. Dříve než detektivové dokáží rozplést spletité nitky případu, zasáhne do vyšetřování nečekaná událost, která ovlivní i jejich osobní životy…... celý text

E.lisabeth
21.05.2020 4 z 5

Zname prostredi pro me zvysovalo atraktivitu celeho pribehu, ke konci mirne prekombinovano dle mne zbytecna zapletka Koutneho a Sojky, ale jinak super. Prijemna detektivka.

bagel
06.05.2020 3 z 5

V této edici spíše nadprůměr, trochu lepší tři hvězdičky. Postavy byly sympatické a atmosféra "strašidelného lesa " čtivosti přidala.

Zzofinka
05.05.2020 3 z 5

Snažila jsem se přihlédnout k tomu, že je to prvotina. Příběh celkem v pohodě, taková průměrná česká detektivka. Autor se prý inspiroval severskými detektivkami, to jsem teda nepoznala. Ale hrozně mi vadil ten šroubovaný jazyk. Již a též nebo Také tě miluji? To mi vyloženě tahalo uši, takhle prostě lidi normálně nemluví. A anglické texty oblíbených detektivových písniček mě totálně vytáčely.

zd001
19.04.2020 2 z 5

Tuhle knížku jsem si koupila a přečetla jenom proto, že mám Branišovský les ráda, je to trochu přehnaný a tak nějak nezáživný příběh.

karol.cadex
16.04.2020 2 z 5

Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale pak jsem se teda slitovala se třemi. (Edit: hodnocení jsem po chvíli opravila na dvě. Na tři hvězdy kniha vážně nemá).

Dialogy - šroubované, strojené, zbytečné, nijaké.
Postavy - protivné, hloupé, mimo. Sojka jako frajeris z Prahy a erotoman (to jeho sexuální chování a snídaně do postele, tomu jsem se normálně musela smát, co to bylo?), Karel Koutný se tak jako ztrácí sám v sobě, chvíli je nahoře a chvíli zas dole, pak mnoho naprosto zbytečných postav, co jen blbě melou.
Děj - zhruba do půlky, když si odmyslím ty dialogy, bych knihu možná dočetla i s chutí a netrpěla, jelikož děj hezky odsýpal, Kohout mezitím pěkně popisuje pár historických perliček Branišáku, policejní práci a postavy představuje vcelku zajímavě, ale potom to autor kdovíproč zlomil, nic se nedělo, Les Bor úplně ztratil svůj původní význam a postavy si tam něco ševelí sami pro sebe.
A ty anglické texty písniček na každé druhé straně, prosím pěkně, to mělo znamenat co? To si pamatuji, že používala naposledy Lenka Lanczová v roce 2001 při psaní dívčích románků, aby dodala důraz většího smutku a melancholie patnáctileté puberťačce po ztrátě panenství. Tady to na mě mělo podobný efekt, kdy jsem se vlastně cítila za autora podobně trapně.
Napsala bych k tomu ráda ještě daleko víc, protože tohle je opravdu jen hrubý nástin toho, jaká je to kravina, ale spíš si to rozdýchám sama v sobě a nebudu tu více na autora kydat.

Do Branišáku chodím venčit psa pravidelně, v Budějcích bydlím x let a tahle věc mě prakticky urazila a rozhodně nepotěšila. I když mě dost pobavila, bohužel nikoli pozitivně pro autora. A myslím, že čtenáři pode mnou nečetli tu samou knihu.

michal7790
03.04.2020 5 z 5

Po hodně dlouhé době jsem sáhl po thrilleru od českého autora. Kniha mi byla sympatická nejen žánrem, ale rozhodně místem, kde se děj odehrává. Několik let jsem žil v Českých Budějovicích a z balkonu viděl přímo vstup do lesa Bor, který je opředen několika strašidelnými pověrami, o které autor také dost znatelně brnká. Kniha je skvěle napsána, autor dokonale pracuje s napětím díky prolínání několika linek v jedné kapitole. S postavami jsem se seznámil prakticky okamžitě, v ději jsem se orientoval úplně bez problému.
Jedna z mála knih, kde vrah není jasný od půlky knížky, několikrát vás donutí změnit podezření, abyste na konci knihy zůstali s otevřenou pusou. Doporučuji.

ennlady
25.03.2020 3 z 5

Za mě tedy žádná hitparáda. Já nevím, ale ač jsem se snažila sebevíc, tak mě to moc nebavilo. Postavy takové nijaké, vlastně jsem se o nich v podstatě nic nedozvěděla, jen úplně hrubý nástin, jako že Jan Sojka je na ženské a manželé Koutní milující se manželé, a hotovo. Taky bych klidně oželela anglické texty písní linoucích se z rádia v kanceláři vyšetřovatelů. A občas mě dostávala autorova čeština, například když se srna předními nohami zamotala do policejní pásky. Jo, ještě něco. Nevím jistě, ale myslím, že na kriminálce se mezi kolegy mluví podobně jako na ostatních pracovištích a když Karel Koutný odpoví na Sojkovo pozvání na tenis slovy dokonale spisovné češtiny: "Dnes ne. Potřebuji odpoledne něco vyřídit", tak tomu moc nevěřím. A takových dialogů je tam samozřejmě víc. Ani závěr mi to nenarovnal. S přimhouřenýma očima dávám 3 hvězdy, ale spíš bych dala 2,5.

Carmen13
10.03.2020 4 z 5

Jedna z knih, nad kterou přemýšlíte i po jejím dočtení.

Hanina61
01.03.2020 5 z 5

Detektivky mám ráda, ale ani nepamatuju, kdy jsem naposledy četla nějakou od českého autora... ale byla jsem příjemně překvapená a jakmile jsem se začetla, nešlo přestat (ještě že byl zrovna víkend)... Také jsem zrovna nedávno shodou okolností četla zajímavé informace o onom "nejstrašidelnějším lese v Česku", takže jsem byla docela "v obraze"... A jako Jihočeška samozřejmě dobře znám i České Budějovice (byť v samotném Branišovském lese jsem dosud nebyla), takže další plus... Zajímavé charaktery, napětí až do konce... vřele doporučuju... :-)

rafan65
22.02.2020 5 z 5

Bezvadná detektivka děj má spád a kniha se čte nádherně. Rozuzlení zápletky je úplně na konci takže bezvadná detektivka. Doporučuji všem!

Eva200478
20.02.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, přečetla jsem jedním dechem. Super bylo číst o známých místech, kudy denně chodím. Napínavý děj, napětí až do konce.

Ven_D
04.02.2020 5 z 5

Autorovi nemám co vytknout. Kniha mě bavila, napínala i překvapovala. Postavy se mi dostaly pod kůži stejně jako atmosféra. Celou recenzi najdete na blogu, odkaz v profilu

falco111
28.01.2020 5 z 5

Můžu doporučit. Skvělý styl psaní, napínavé, tajemné, dobře vykreslené postavy. Doufám, že se brzy dočkám další autorovy detektivky.

BábaF
27.01.2020 5 z 5

Super kniha. Napínavé a zajímavě napsané. Nejvíc mě bavilo prostředí ve kterém se příběh odehrával. Všechny místa jsou mi dobře známá a o to lépe se kniha četla.

Hanka60
27.01.2020 5 z 5

Knížka hezká a napínavá , příběh se odehrává v zajímavém prostředí pro velké plus. Napínavá až do konce. Doporučuji velmi

marimat
24.01.2020 5 z 5

Pokud kniha padne do té správné nálady stane se z toho velice příjemná záležitost.
Příběh velice zvláštní a neotřelý překvapil mě no proč ne.Krimi z českého prostředí -vítaná změna.Kriminalisté obyčejní lidé a ne žádní supermani.
Postavy velice věrohodné a jejich chování tak nějak pochopitelné .
Pachatele jsem neodhadla, tak nějak smutný jeho motiv.Ach jo.
Jen mi trochu vadilo to,že dějové linky byly v textu od sebe málo oddělené a měla jsem v tom ději trochu zmatek špatně se v tom orientovalo.Docela škoda.
Po reklamaci e-knihy problém s orientací v textu odstraněn.
Pokud někdo koupil e-knihu doporučuji stáhnout znovu.Psáno 3.3.2020.
Kniha velice potěšila.Na prvotinu moc dobré tak 4,5.