Říkali mi Leni

Říkali mi Leni https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425123/bmid_rikali-mi-leni-OeY-425123.jpeg 4 1354 259

Leni série

Skutečný příběh českého děvčátka, jež bylo za války dáno na převýchovu do německé rodiny a po válce se za pomoci přátel vrátilo do Čech ke své matce.

intelektuálka
17.01.2019 5 z 5

" Výstražný hlas proti hrůze, která se jmenuje válka "

Takhle bych definovala tuto knihu, kterou jsem četla kdysi v dětství, a jako dítě jsem ještě nechápala..

Vyprávění malé dívenky, která žije v německé rodině - ale v záblescích mysli si vzpomíná, že ona patří někam jinam...

Pohled dítěte na dopady války je smutný, i když zde má šťastný konec.

jana.gavel
13.01.2019 3 z 5

hezký příběh z doby 2. světové války.Za mě je spíše pro menší čtenáře ale i tak dost zajímavá.
Povinna četba.

simona8126
06.01.2019

Na základní škole jsme knihu společně četli, od té doby jsem se k ní bohužel nevrátila a vlastně ani nevím, zda jsme ji tenkrát dotáhli do konce. Ale její kouzlo se ve mně uchovalo a spolu s ním dokonce i některé působivé věty. Nevzpomínám si na detaily, ale pamatuji si pocit, jaký jsem při četbě měla. Byl znepokojivý, a přece se mi knížka líbila. Snad ji zase někdy někde objevím a zařadím do své knihovničky.

Pavlína79
06.01.2019 5 z 5

Četla jsem jako dítě - první setkání s touto tématikou a zůstal nejenom silný dojem z nezvyklého příběhu, ale i vášeň po zbytek života.

Hani77
03.01.2019 4 z 5

Knihu jsem četla coby dítě školou povinné a líbila se mi. Podruhé jsem ji četla v dospělosti, protože jsem ji chtěla doporučit dceři a chtěla jsem si ji připomenout. Trochu jsem z toho cítila ideologii, kterou jsem jako dítě tolik nevnímala, proto nedávám plný počet hvězdiček. Ale měly by to děti mít v povinné četbě.

Aleh
26.12.2018 5 z 5

Tak tato kniha patří do domácí knihovny a měla by putovat z generace na generaci. Říkali mi Leni patří k těm knihám, které by neměly být zapomenuty. Dojemný příběh desetiletého českého děvčátka, které se ocitne v německé rodině a postupně zjišťuje, kým vlastně je a kam patří. Když jsem ji jako malá holka četla poprvé, nedokázala jsem vnímat všechnu tu hrůzu, kterou dětem válka způsobila. To přicházelo postupně s věkem. Až jsem se sama stala matkou a teď nedávno i babičkou... Krásná kniha, doporučuji si ji přečíst.

karlicka
26.11.2018 5 z 5

Výborná kniha

misa8153
07.11.2018 5 z 5

Krásná kniha o strašné době. Z některých myšlenek malé Leni mi bylo tak smutno. Při posledních řádcích ukápla slza.

Nočnípták
28.10.2018 4 z 5

Už se mě to zase stalo. Hledám v knihovně něco ke čtení vnučce a najednou zjistím, že sedím na schůdcích, čtu a vracím se do dětství. Dneska s knihou Říkali mi Leni. Hodně komentářů je o tom, že se kniha v dětství nelíbila. Tak to já patřím k těm několika výjimkám. Mně se líbila moc. Důležité určitě bylo i popovídání si o knížce s mým dědečkem. Knihu jsem během let četla vícekrát a pokaždé mě příběh vehnal slzy do očí. Pro dítě je také důležité, že má kniha šťastný konec, přesto, že to není pohádka.

Přečetla jsem ji hned ten den. Už ne na schůdcích, ale večer v křesle. Dnes si ji vnučka odvezla. Až ji dočte, tak si s ní o Leni budu povídat, tak jako kdysi můj dědeček se mnou. Docela se na to těším.

Leenah
19.10.2018 5 z 5

Říkali mi Leni jsem přečetla poprvé teď ve svých 27 letech. Plánovala jsem to už dlouho, nějak jsem ji měla v podvědomí, ale až čtenářská výzva mě tomu popostrčila. A jsem za to tak vděčná! Přečetla jsem ji na jeden zátah a měla jsem co dělat, abych to neobrečela (pomohlo mi, že jsem seděla v kavárně plné lidí). Nejspíš si to někdy v blízké době přečtu ještě jednou doma, abych mohla dát průchod emocím :)
Teď už k samotné knize. Je krásná, silná a dojemná. Téma druhé světové války už bylo popsané že všech možných úhlů, tohle je ale pro mě úplně nový pohled, bolestivý, ukazující na to, jak ani konec války neznamená napravení lidských životů. Pohled dítěte, které postupně objevuje svoji tragickou minulost, autorka zachytila opravdu skvěle. Zároveň mě obohatilo to, jak popisuje pocity Němců po válce, kdy jako národ přišli o určitou hrdost, ale jak se s tím každý popasoval po svém (a ne každý správným způsobem). To hodně oceňuji (to stejné mě nadchlo i u knihy Předčítač). Nejsem si jistá, od jakého věku by děti tuhle knížku měli číst, ale všem dospělým ji rozhodně doporučuji. Za ty dvě hodinky času opravdu stojí.

Akkiki
11.10.2018 5 z 5

Velmi krásná a dojemná kniha. Mohla bych jí číst každý den znova. Rozhodně doporučuji!!

Torino
18.08.2018 4 z 5

Mamka mi v dětství řekla, že je to kniha o válce. To mě asi odradilo od přečtení. Ale nyní v dospělosti, zvlášť když už jsme o válce přečetla jiné knížky jsme se do ní pustila. Nejprve mě neupoutala, musela jsem jí číst na dvakrát. Ale když na ní uzrál čas, dostala mě. Je to kniha o válce, ale je vlastně úplně jiná, že všechny knížky o válce, co jsem kdy četla... Navíc se mi moc líbilo popsání myšlení a myšlenkových pochodů dítěte. Jak dítě vždycky slyší všechno, když si dospělí myslí, že neposlouchá. Jak si postupně dává různé souvislosti dohromady. Jak vnímá i ty nejmenší detaily bytí, jak intenzivně vnímá lásku a projevy citů. Krásná knížka.

SSTknihy
14.08.2018 4 z 5

Zřejmě moje první setkání s tímto válečným tématem. Knihu jsme četli v rámci povinné četby a naštěstí měli dobrou učitelku, která nám vysvětlila, o co šlo a proč se takové věci děly. Pamatuju si hlavně hodně dojemný závěr knihy.

Renatecka
29.07.2018 5 z 5

Velmi příjemně strávený půlden s touto nádhernou knihou. Je napsána tak nevinně a přitom o krutých vinách. Nevím ale, jestli je vhodná pro děti. Měli jsme ji jako povinnou četbu ve 4. třídě a můžu říct, že tehdy mě tak nebavila, na dočtení jsem se vyflákla, výtah udělala tak, že jsem opsala a pozměnila anotaci z obálky knihy a dostala dvojku :-D Jenže tehdy v 10ti letech jsem vůbec neměla přehled a ponětí, o čem to vůbec je, proč by měla holčička vyrůstat jinde než u své rodiny, 2. světová válka pro mě byla španělská vesnice, proto říkám, že nevím, jestli je v knížka vhodná pro děti. Teď s odstupem času ve svých 32 letech můžu říct, že knížka je skvost. Řadím si ji mezi TOPky a vřele doporučuji.

Jessica007
03.07.2018 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, poprvé jsem ji četla, když jsem byla na základní škole, tehdy mi ji koupila maminka. Knížka je čtivá, moc se mi líbila, lišila se od dívčích románků, které jsem tehdy hodně četla. Leni byla, protože měla modré oči a blonďaté vlasy, za 2. světové války dána na převýchovu do Německa do německé rodiny. Knížka je to smutná, citově se mi už tehdy vryla do paměti, měly by ji číst i dnešní děti. A určitě by si ji měli přečíst i dospělí, kteří ji nečetli.

Ája27
18.06.2018 5 z 5

Knížku jsem si přečetla, ještě než jsem ji měla za povinnou četbu, takže nedopadla jako Babička, na kterou díky tomu došlo až v dospělosti. S hrdinkou Leni jsem žila její příběh se slzičkami v očích i bez toho, abych tou dobou chápala, co za hrůzy se v době války dělo. Dobře napsaný příběh uvádějící mne jako dítě polehoučku do realit života.

Leniii
03.06.2018 5 z 5

O knížce jsem se dozvěděla tak nějak náhodou, ale okamžitě přistála na mém seznamu knih..působivý, silný příběh očima desetiletého děvčátka...
Kdo se zajímá o tuto problematiku, neměla by tato kniha na jeho seznamu chybět! :)

Radějka
24.05.2018 4 z 5

Moc hezká knížka :) Ukazuje, že dítě vnímá každou maličkost a dokáže si spojit souvislosti. Díky ní jsem se opět vrátila ke čtení.

LenkaK666
09.05.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jediný den, nemohla jsem se odtrhnout. Mám ji půjčenou od mojí maminky, která ji dostala jako dítě. Asi proto, že je, stejně jako já, také „Leni“. Pokukovala jsem po ní už hodně let, ale díky čtenářské výzvě jsem se do toho konečně pustila a musím říci, že mě nadchla. Je to neskutečně silný příběh, ke kterému se v myšlenkách budu vracet ještě opravdu dlouho. Dokonce jsem si na konci i trochu pofňukala :-)
Jediné, co bylo trochu divné bylo to, co tu píše malpet – někdy se Leni chová jako malé dítě a někdy má zase myšlení vysokého intelektuála. Ale což, to se dá, alespoň u mě, snadno přehlédnout :-)

Jajinka222
17.03.2018 5 z 5

Jako dítě jsem čtení knih nesnášela a ani nečetla. Moje maminka mi dala tuto knihu k mým 12 narozeninám a poprosila mě at aspoň tuto přečtu. Po přečtení této knížky jsem si čtení zamilovala a dokonce začla chodit i do knihovny.