Říkali mi Leni

Skutečný příběh českého děvčátka, jež bylo za války dáno na převýchovu do německé rodiny a po válce se za pomoci přátel vrátilo do Čech ke své matce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425123/big_rikali-mi-leni-OeY-425123.jpeg 4.51095

Kniha Říkali mi Leni

baji42

Celkem hezká vzpomínka na dětství.

pocketka

Knihu jsem četla mnohokrát na základní škole, patřila mezi mé oblíbené. Nyní jsem ji pořídila dceři a četla to společně s ní, abych si ji i já připomněla. Pro dceru je v ní spoustu starších slov, kterým nerozuměla, ale jako uvedení do faktů, co se kdysi stalo a dělo, kniha špatná není.

mrník

u knihy jsem plakala. Je to tak pravdivý, tak smutný, tak dojemný příběh. Hlavní hrdinka byla moc sympatická.

Lejčís

Na knihu jsem narazila v rámci předmětu Literatura pro děti a mládež na vysoké škole. Ten námět mi přišel tak originální a zajímavý, že jsem to zkrátka musela zkusit, tím spíš, že to autorka napsala tak brzy po válce. To jsem však nečekala, jak silný příběh dostanu! Už dlouho se mi nestalo, že by mě rozbrečela dětská kniha, u této jsem však měla slzy v očích hned dvakrát.
Jedná se vcelku o jednohubku, která však skrývá velmi hluboké myšlenky a důležité, ve své době velmi aktuální téma. Nikdy dřív mě nenapadlo přemýšlet nad tím, jak se asi musely cítit děti zavlečené do Německa, které si střípky svého předchozího života pamatovaly. Zdeňka Bezděková stvořila knihu, u které na 100% věříte, že ji napsalo malé dítě, což Vám umožní se do příběhu ponořit mnohem hlouběji, než vlastně sami chcete. Rychlé sledy myšlenek, dětský pohled na svět, množství zvolacích vět, to vše ve Vás vyvolá pocit, že jste zase tím malým desetiletým dítětem, které nechce nic jiného, než k někomu patřit, být mazleno a milováno vlastními rodiči.
Úžasná kniha, která si rozhodně zaslouží více pozornosti, než se jí dostává :)

ViolettaCh.

Knihu jsem četla asi v sedmé třídě, buď to byla povinná četba, nebo mi ta kniha byla učitelkou přidělena, ale určitě jsem to četla v souvislosti s požadavkem školy. Všechny ty okolnosti na mě působily tehdy dost depresivně. Kniha ale není špatná. A mám ten dojem, že to bylo i zfilmováno a že jsme na tom byli v kině se třídou v rámci výuky. No, návštěvu kina jsme ocenili vždy, ať už by hráli sebevětší blbost! :-)

tittanie

Knihu jsem našla až díky databázi. Prostě na mě vyskočila, tak jsem si říkala, proč si ji nepřečíst? Pustila jsem se do ní a za chvilku přečetla. Téma je velice zajímavé. Něco jsem se i dozvěděla, ale co si z knížky asi budu pamatovat je, že historie není černobílá.

Štěpkovač

Nooo... knížku jsem měl jako společnou četbu ve škole a na přečtení jsme měli měsíc a dalo se to stihnout a teď už k hodnocení:
Knížka je dojemná a hezky se čte.
Příběhy jsou taky krásné ale nemám moc rád takové smutné knížky.
Ale každému se líbí něco jiného :)
Knížku doporučuji spíše těm co mají rádi dojemné knížky a dávám jí 3 hvězdičky.

jaja10

Dojemné...