Legenda o Ostojovi

Legenda o Ostojovi https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43119/bmid_legenda-o-ostojovi-5eL-43119.jpg 5 97 25

Jedná se o rozšířené a doplněné vydání úspěšného a ceněného titulu ze začátku devadesátých let, kde autor na příkladu poddaného sedláka Ostoje, žijícího v druhé čtvrtině 12. století na levohradeckém „hradišti“ (je doložen v textu jedné listiny z roku 1132), v němž zobecnil v 21 kapitolách dnešní poznatky o životních podmínkách raně středověkých zemědělců.... celý text

Viki9
03.04.2013 5 z 5

Pan Smetánka je zárukou nejen velmi fundovaného pohledu na život ve středověku, ale i nových srovnávacích přístupů. Přesto, že patří v podstatě k zakladatelům středověké archeologie u nás, jeho neustálá mladistvá chuť po poznání z něj dělá autora veskrze současného s moderním přístupem ke zpracování dat a pramenů. A navíc píše velmi čtivě a poutavě, takže zaujme i čtenáře mající jen zaprášené školní vědomosti o českých dějinách.
Pokud se někdo o archeologii více zajímáte, doporučuji i všechny jeho starší publikace. Pokud chcete archeologii studovat, pak je pro vás Legenda o Ostojovi skoro povinnou četbou.

Rocker007
15.03.2013

Toto dílo mám moc rád. Ukazuje, že středověk nebyl jenom nějaké černé období mezi sv. Václavem a Karlem IV. :) Ukazuje, že středověký člověk měl své sny, svou práci, svou víru. Toto je velmi cenný zdroj informací o středověkém člověku. Pro naše prostředí možná daleko užitečnější než LeGoff. :)

Yalka
06.01.2013 5 z 5

Vynikající, čtivé!
Vzhledem k tomu, že jsem vyrostla na vesnici a kam sahá rodinná paměť, všechni mí předci byli obyčejní chudí rolníci, bylo s čím srovnávat a o čem přemýšlet.

stopni
04.11.2012 4 z 5

Vynikající práce, která čtenáři podá naprosto odlišný pohled na středověk...:-)

Kojupa
05.01.2011 5 z 5

Hodně dobrá knížka, plná zajímavých informací, přitom velmi čtivá. Určitě vhodná pro zájemce o archeologii, historii, ale i kulturní antropologii… A vlastně pro každého, kdo se chce na středověk podívat trochu jinýma očima, než jen optikou králů, rytířů a mnichů. Jak se stavěl plot na vesnici? Víme jak vypadal chléb? Měl práh u dveří vyšší význam? Jak se dali oklamat démoni? A co slavení vánočních svátků? Autor se pokouší rekonstruovat život prostých lidí ve 12. století a jde mu to skvěle!