Legenda o jazyku

Legenda o jazyku https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388642/bmid_legenda-o-jazyku-mQ7-388642.jpg 4 133 133

Jeseň 1972. Vlasy hipíkom stále dorastajú a bigbít je čoraz tvrdší. Okupačná sovietska armáda sa v ČSSR cíti ako doma a súdruh Biľak vystupuje na zasadnutí ÚV KSČ so zásadnou správou. Palestínske komando zavraždí na olympiáde niekoľko športovcov, ľavicoví teroristi Baader a Meinhofová sedia v nemeckom väzení, z Československa je unesené ďalšie lietadlo. Táňa, Tomáš, Martin a Klára majú devätnásť a zvedavo pozorujú svet okolo seba. Sú v prvom ročníku štúdia histórie, takže najviac ich zaujíma, či honosný relikviár, ktorý bude otvorený v rámci rekonštrukcie Svätovítskeho chrámu, naozaj ukrýva jazyk Jána Nepomuckého.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Legenda o jazyku , 2018

simona5r
28.12.2019 4 z 5

Musím se přiznat, že čtení pro mě bylo občas náročnější pro velké množství faktů, ale určitě jsem si rozšířila své znalosti. Ke konci knihy mi bylo zle z toho, jak vše dopadlo. Doufám, že historie se nebude opakovat.

Kateřin-a
21.12.2019 5 z 5

Výborně napsaný příběh se strhujícím závěrem! S autorem jsem se setkala na besedě v rámci Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě a přesvědčil mě, že jeho knihu stojí za to si přečíst. Jen mě mrzí, že zde Legenda o jazyku nemá větší počet hodnocení a zřejmě se nedostala do širšího povědomí. Přitom má určitě co nabídnout, přestože příběhů z doby normalizace bylo napsáno bezpočet, kniha má silnou výpovědní hodnotu.

slecnapeta
05.12.2019 5 z 5

Skvela kniha. Bravurne vystaveny pribeh, kde do sebe na konci vse perfektne zapadne (dejove). Jinak je to pribeh o smutne realite, kterou se prave snazim zprostredkovane poznat z knih, kdyz uz jsem mela do stesti narodit se do svodoby.

momo01
17.11.2019 5 z 5

Dneska je to 30 let, co všechno začalo... Tu blbou dobu si pamatuju jen okrajově a jsem ráda, že existují takovéto knihy. Nemůžeme pak zapomenout a o to víc si snad budeme vážit svobody, kterou máme.
Autor možná místy zabrousil až do velké hloubky a detailu legendy o Janu Nepomuckém a některé rozhovory studentů byly poněkud šroubované. Jeho výpověď je ale tolik silná, že si plný počet hvězd zaslouží.

Rade
22.10.2019 5 z 5

Proč dávám plné hodnocení:
- Velice věrohodným způsobem zachycená atmosféra vysokých škol v sedmdesátých letech, studium hlavních hrdinů je popsáno s překvapující autentičností (jména přednášejících na oboru historie filozofické fakulty UK, s výjimkou smutné postavy vyučujícího, jsou skutečná),
- kniha evokuje normalizační atmosféru přetvářky a malých hrdinství bez přehánění,
- velmi povedené a působivé propojení středověkého příběhu umučeného Jana Nepomuckého s hodně uvěřitelným příběhem studentů,
- dvě časové roviny (70. léta a současnost) dodávají příběhu hloubku a tragičnost, v závěru zaujme i osobní příběh utajeného vypravěče, propojeného s minulostí přes osobu Tetičky, tyto příběhy se v závěru spojí, ale jen částečně, s malým otazníkem v závěru,
- plus za československé reálie (slovenský autor, děj se odehrává ve federální Praze),
- občas lehounce ironický styl a dění okolo filozofické fakulty UK mi připomněly dalšího výborného autora, Radoslava Nenadála,
- celkově popadlo za srdíčko, a to nejen proto, že tu dobu pamatuju.

Eicherik
20.10.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha a zároveň velmi smutná. Perfektně propojená středověká legenda o Janu Nepomuckém s životem čtyř studentů v normalizační Praze. A nakonec přijde náraz. Hodně velkej náraz.

Adso
13.10.2019 5 z 5

Strhující, skličující.

Efča59
15.09.2019 4 z 5

Kniha o studentech historie z doby normalizace, která od začátku pěkně plynula. A závěr mě rozsekal. Určitě zkusím další autorovu knihu.

EvaEma
31.08.2019 5 z 5

Knihu jsem kupovala se zvědavostí, že se dočtu něco o Janu Nepomuckém. Tento příběh byl pozvolný, až se postupně moje zvědavost začala vytrácet a přeorientovala se na studenty historie 70. let a na tehdejší způsob výuky. V tom si mě kniha získala. S napětím jsem očekávala propojení s kapitolami "Tetička". A konec knihy - ten měl takový spád! Nebudu nic prozrazovat, ale nečekala jsem takový závěr a jsem jak opařená.

ElizabethK
28.08.2019 5 z 5

Podle mě naprosto úžasná kniha. Čtenářsky by se mohla zdát trochu náročnější, protože se nejedná o děj v dnešním slova smyslu. I když je kniha čtivá, postupuje kupředu jen velmi pomalu. Příběh je postaven na dialozích o české historii, zejména o dění kolem Jana Nepomuckého, a o politické situaci roku 1972.
Právě toto spojení dvou témat bylo pro mě mimořádně přitažlivé, ale pro čtenáře, bez zvláštního zájmu o historii, může být smrtící.

Legenda o Janu Nepomuckém je v knize krásně rozpracována, ale postupně - s legendou se čtenář neseznámí naráz během prvních pár stránek (není to styl "Teď si řekněme, jak to bylo, aby všichni věděli, o čem je řeč.").

Kladně hodnotím i kapitoly Tetička 1, 2, ..., které doplňují hlavní příběh a stylem psaní dokonale demonstrují průběh psychické nemoci této dámy.

Závěr knihy pak najednou přejde z loudavého tempa do poklusu a připoutá si čtenáře až do posledního slova.

V neposlední řadě oceňuji, že kniha nesklouzla do romantického patosu - drobné náznaky lásky se ani nesnažily pronikat do hlavní linie příběhu, která byla sama o sobě po emocionální stránce bohatá.

zupri
19.08.2019 3 z 5

Pro mě těžké čtení...moc mi to nešlo od ruky.

Melanka
11.08.2019 4 z 5

Kniha se četla skvěle - jednoduchý jazyk, velmi uvěřitelný děj, pravděpodobné dialogy a dobře vykreslená atmosféra komunistických a estébáckých sedmdesátek.

evasamankova
16.07.2019 5 z 5

Rankov byl nesmírně zajímavý, úžasné propojení dvou historických období. Každopádně koncem mě totálně převálcoval. Čekala jsem leccos, ale tohle ne. Naprosto přesvědčivé, a o to víc mrazivé, smutné, děsivé.

michalon
15.07.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Rychlá, především přímočará, ale i hravá. Spojení středověku a tuhé normalizace funguje v knize velmi dobře a, ač je to fikce, kniha je velmi reálná.

hermína14
13.07.2019 5 z 5

Začalo to laskavě, s chutí diskutovat o přečteném, dohledávat a poslouchat zmíněné skladby..ale to podivno se nenápadně jemně omotalo kolem řádků, "přiškrtilo" dychtivý proud sdílnosti a najednou nebyl čas se rozhlížet okolo...a pak už si to samo vyžádalo nevěřícné a dusné TICHO...

Heyhey
10.07.2019 5 z 5

Skvělé.

Atuin
07.07.2019 5 z 5

Kdybych to měla popsat jedním slovem : arcidílo.
A tím bych to ukončila. Ta kniha s vámi zacloumá jako málo co. A pokud budete tak odvážní a dáte ji po přečtení znovu hned další šanci, rozlomí vás na více kusů a je už jedno ( úplně) jestli jste před tím o něco zájem projevovali nebo ne, nebo jestli vaše vědomí spalo. Prostě už spát nebude.
Arcidílo.

petrarka72
26.06.2019 5 z 5

Výborná, čtivá kniha. Relativně pozitivní studentský příběh přechází do otřesné zprávy o tom, co bylo možné za normalizace. Smysl pro atmosféru i tragikomický lom, výrazná práce s analogiemi, uvěřitelné postavy. Info o (dez)interpretacích legendy o Johanovi z Pomuku či Janu Nepomuckém prima bonus.

Katka2382
16.06.2019 5 z 5

Krásná,čtivá kniha.Zhltla jsem ji za jeden den.Jen teda ten konec,to jsem nečekala.

martineden
10.06.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, bylo napínavé sledovat dvě časové linky. Konec mě tedy dostal!