Led

Led https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484484/bmid_led-X9c-484484.jpg 4 39 8

Bývalá elitní vojačka Anna Auneová doprovází stárnoucího profesora Daniela Zakariassena na expedici k severnímu pólu. Uprostřed polární noci jsou probuzeni signální světlicí vystřelenou pravděpodobně z nedaleké čínské arktické základny. Ve chvíli, kdy se vydají zjistit, co se stalo, se otevírá strhující příběh plný napětí, nenadálých zvratů a překvapení. K čemu vlastně na čínské základně došlo? Co je pravým cílem zkoumání čínských i norských vědců? V temnotě uprostřed zuřící bouře není kam uprchnout a kde se ukrýt, a tak se záchranná výprava mění v boj o přežití. Podaří se nesourodé dvojici včas vypátrat skutečného vraha? A jak do souboje dobra a zla zasáhne sám led, pokrývající severní pól? Úspěšný norský scénárista John Kåre Raake napsal strhující akční thriller, v němž najdete vše, co se dá od severské detektivky očekávat: vzrušení, napínavé scény, neobvyklé prostředí věčného ledu a sněhu, poutavé charaktery se složitou minulostí – a hlavně strhující čtení, které vás pohltí od první stránky.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Isen , 2019

soukroma
09.04.2023 3 z 5

Jak to vypadalo zprvu zajímavě, tak čtivost a napínavost vzala rychle za své. Autorem je scénárista, což bylo zjevné od prvních řádek: text se odvíjel jako film, velmi vizuální popisy, čtenář si to mohl opravdu přehrávat před očima. Jenomže jenom o vizualitě to ani kousek od severního pólu na hrůzné základně není...
Když se ve třetině knihy pořád ještě prohledávala základna a nic nového pod sluncem, pardon v mrazivé větrné temné sněhové bouři, neudálo, nastal dějový problém. A s ním se to táhlo až do samotného konce - kostrbatost, nevěrohodnost, podivnost, do toho ještě vzpomínky hlavní hrdinky na vojenské zásahy a osobní ztráty... Nakonec to tedy byl spíš béčkový dobrodružný film pro mládež bez valného děje, poselství a obsahu.
Snad jen s jedinou důležitou připomínkou, že s táním ledovců se mj. uvolňuje pod severním ledovým příkrovem hlubinný metan (metan hydrát ze dna moří) a to pak může být vskutku třeskutá záležitost. A že o místo (k dolování) na severní čepici Země z ekonomických důvodů bojují nejen světové velmoci, ale třeba i Norsko (jako by jim ta jejich podmořská ropa k bohatství nestačila...). Ale obé je vcelku všeobecně známo... 55%

MaJa264
11.03.2023 odpad!

Nuda, nuda, nuda.. Děj se táhne jako sirup,
Pořád dokola to samé, po dlouhé době knha, kterou jsem nebyla schopna dočíst.

Speedy076
07.10.2022 2 z 5

Pro mě bohužel zklamání. Kniha mi připadala příliš zdlouhavá a některé pasáže až nudné a bez energie. Rozhodně jsem četla daleko lepší thrillery.

Crozz
20.06.2022 3 z 5

Průměr, příběh zajímavý, ale nemělo to úplně tu šťávu.

Čmeláček
17.05.2022 5 z 5

Thrillerů z prostředí severního pólu není moc a tenhle se mi moc líbil. Ledovější než led :))).

FilipHaring
24.04.2022 3 z 5

Kniha nebola uplne šálok mojej kávy. Prvá polovica bola až preschizovana, koniec dobre dramatický. Dej mi ale prišiel veľmi prekombinovaný.

Zuzulinka
17.04.2022 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale zklamala mne. Nemohu hodnotit plným počtem. Zbytečně moc omáčky..

85098211
04.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a musím přiznat, že mě upoutala už od úplného začátku ;-). Je 1. listopadu 2018, svátek Všech svatých, a my se ocitáme na severním pólu. Anna Auneová, bývalá elitní vojačka (která se zúčastnila mimo jiné bojů v Mogadišu), a starý vědec Daniel Zakariassen - dobrý známý Annina otce, jsou na cestě se svým vznášedlem Salvabaa, aby provedli důležitá měření a výzkum dopadů globálního oteplování. Najednou ale obloha zčervená a na ní se objeví nouzový signál z nedaleké čínské výzkumné stanice Ice Dragon. Anna i Zakariassen se tam tedy vydávají a zjistí, že (skoro) celý vědecký tým byl brutálně zavražděn. Jen dva muži přežili. Anna a Daniel tedy budou muset bojovat nejen proti zuřící sněhové bouři a mrazivé zimě, ale také proti dvěma domnělým vrahům... Autor kromě této hlavní dějové linky popisuje Anniny flashbacky, ve kterých se čtenář dozvídá spoustu zajímavých skutečností z jejího vojenského života. A ty mě bavily fakt hodně! ;-) Celý příběh se odehrává během pouhých dvou dnů a autor napětí opravdu hezky dávkuje a stupňuje, až už se kniha v podstatě nedá odložit vůbec ;-). Kromě toho musím ocenit originální prostředí severního pólu - něco takového se hned tak nevidí :-). Knihu tedy ve finále hodnotím plným počtem a pevně doufám, že nebyla autorova poslední :-).

boj o přežití polární expedice

Autorovy knížky

John Kåre Raake