Třpytící se město

Třpytící se město https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429368/bmid_lea-honor-trpytici-se-mesto-Y9a-429368.png 4 253 87

Lea Honor série

1. díl

První díl fantasy ságy od debutující české autorky. Dva válečnické rody. Kdysi mezi nimi vzniklo pouto, které musí být naplněno. Ona pochází z kraje slunce a barev. On ze země deště a lilií. Ona nadevše miluje svou rodinu, on věnoval srdce jiné ženě. Společně se vydávají na cestu po krajích prosycených tajemnem. Každý ovšem sleduje vlastní cíl. Ona hledá způsoby, jak zpřetrhat vynucený svazek. On zase možnost, jak zachránit svou lásku, aniž by porušil dávný slib. Ani jeden však netuší, že je pronásledují Stíny, které se je snaží polapit do smrtelných osidel.... celý text

Cress
19.08.2020 1 z 5

Jsem opravdu ráda, že jsem tuhle knihu četla jako štafetu, protože mě díky tomu aspoň trochu bavila. Anotace zní docela slibně, ovšem provedení není tak dobré ani zdaleka.
Začala bych s hlavní hrdinkou Leou. V knize je popisována jako ta nejhezčí, nelepší, prostě nejdokonalejší, což vás celkem rychle přestane bavit. Podle knihy jí je sedmnáct, ale mentálně se zasekla někde ve věku dvanácti let. Stejně tak i Thomas, který se celou knihu chová jako naprostý idiot s názory z pravěku. On má mít teda dvacet sedm, ale tipla bych mu tak deset, možná jedenáct.
Příběh byl strašně nezáživný. Bylo tam několik zvratů, které by se mi líbily, kdyby byly více rozepsané. Autorka se soustředila na více věcí a žádná z nich nedostala tolik prostoru, kolik by potřebovala, aby čtenáře aspoň trochu zaujala. Mezi Leou a Thomasem měl probíhat nějaký vývoj vztahu, ale moc se to nepovedlo. Na jedné straně se nějak udobřili a na další se zase nenáviděli do morku kostí, po nějakých dvaceti stranách to přestane být zajímavé. V příběhu nebyla téměř žádná akce. Strašně jsem se nudila. Moc tomu nepomáhalo ani to, že jedna věc nám byla na stránce sdělena třemi různými způsoby. Což mě vede ke stylu psaní, ten byl opravdu hodně slabý. Upřímně, kdyby to nebyla štafeta, knihu bych nejspíš odložila po cca 50 stranách.
Konec nebyl špatný, posledních 30 stran se mi moc líbilo, ale knihu to nezachránilo. Podle mě autorka umí psát, jenom by to chtělo věnovat trochu více času příběhu, postavám a dávat pozor na opakování.
Nakonec se mi nejvíce líbily poznámky holek, které knihu četly přede mnou, obálka a ilustrace.

bookcase
03.08.2020 5 z 5

Tahle autorka asi někomu leží hodně hodně v žaludku. Jasně, nad pár věcmi jsem se taky zamyslela, že mi neseděly, ale jinak to nepovažuju za zmrvené dílo. A že byly hlavní postavy na odstřel? Lepší než unylí a nudní panáci bez života. Já jsem si to celkem užila a ač nejsem primárně zaměřená na fantasy, hned bych si nějaké další dala.

Katy347
22.07.2020 odpad!

Takzvané “romantické škádlení“ které mezi postavami následně probíhalo mi úplně neuvěřitelně pilo krev. Thomas je vůl. Ve zkratce. Nevím co je romantického na chlápkovi, který si myslí, že ženy by se měly podřídit mužům, svět by mu měl padnout k nohám, Leu trestá tím, že mu musí vařit jeho “oblíbené lívanečky“ protože se odvážila říct něco, co se mu nelíbilo a všechno to zastřešuje tvrzením, že je čestný tak, jak se na správného Honorského válečníka a prince patří. A k tomu je o deset let starší než Lea. Dvacet sedm, téměř třicetiletý chlap, který si vezme sedmnáctileté děcko a diví se, že se jí nelíbí mu zasvětit celý svůj život. Jako haló, skoro třicet! Co je na tom romantického? Vždyť to hraničí s pedofílií!

K tomu se Lea opravdu chová jako děcko. Malé, rozmazlené a tak pětileté, tipuji. Takže rozumím, že s ní ztrácel nervy, já bych jí už dávno vztekle shodila do příkopu a rychle ujela. Ale všechno ve mně vřelo, když jí dával nějaký hrozně chytrý a zasloužený, povýšenecký trest jakože bude vařit lívance. Protože nakopala zadek ženské, která se k ní chovala jak ke kusu bahna, protože Lea si bere chlapa, kterého ta ženská miluje. K tomu jak po sobě s tou ženskou neustále praly nějaké jídlo a vytvářely naprosto nesmyslné hádky se radši vyjadřovat ani nebudu…

Co tím chci říct? Na jejich vztahu není nic romantického. Výše zmíněné “škádlení“ bylo pěkně hnusné a obě postavy se chovaly na to, aby je někdo proplesknul. Celou dobu jsme jen čekala až si Lea vybere z těch dalších postav někoho komu propadne. Jejímu vztahu s Thomasem, jsem nedávala žádnou šanci, ale autorka asi viděla jiný výsledek jejich neustálého opakování „nenávidím tě“ a „opovrhuji tebou“. Romantika, je tady tedy evidentně úplně špatně, ale ani od zbytku knihy není moc co očekávat. Protože i přes to, že anotace na zadní straně knihy slibuje „temnotu, z níž se každou chvíli vynořují Stíny, které se je snaží polapit do smrtelných osidel…” se nedočkáme ničeho většího než tří stránek, které by se daly považovat za důvod, proč se tahle věta v anotaci nachází. Beze srandy – v té knížce se vůbec nic neděje, kromě neustále se opakujících scén, kdy se Lea cítí ukřivděná, že si musí vzít Thomase, Thomas je evidentně zpomalený, protože ji nechápe a ona je o to víc ukřivděnější že ji nechápe. A pak se hádají a hádají a hádají, až je z toho 300 stránek dlouhé utrpení.

Akce je něco co v knížkách nutně nevyhledávám. Ale tady bylo nakopnutí příběhu nějakou pořádnou zápletkou dost zapotřebí. Ano, něco jako temnota tam bylo, ale pár stránek z pohledu divného chlápka, jehož význam jsem nechápala, vyústící v únos a pak tři stránky dlouhou bitku o svobodu nepovažuju za nic víc, než za pokus o to udělat z toho něco víc než hezkou podložku pod čaj. A ten pokus byl dost neúspěšný.

Ještě se chci vrátit k jedné scéně a to do chvíle, kdy jedna královna usekne Lee cop a ona se z toho hroutí. Jenom si chci tak odložit svoje pocity ze čtení a to, že nechápu, co to mělo znamenat. Královna to udělala jen, protože jí Lea přišla hezčí než ona a asi si myslela, že s kratšími vlasy jí to bud míň slušet. Asi takový pokus o to udělat z té scény upravenou verzi Sněhurky nebo nevím. Ale ťukám si na čelo ještě teď.

Finále potom naprosto bez jiskry. Asi jsme měla v tom epilogu vidět ten „wow“ moment, který knížce chyběl. Ale neviděla jsem ho tam.

Celé je to hrozně „meh“ a to jsme se ještě nedostala k tomu, co mi čtení znepříjemňovalo víc, než naprosto o ničem zápletka.

Takže se dostáváme k poslednímu bodu dnešní debaty:
Styl psaní. Jazyk, který autorka používala se snažil o to vypadat květnatě a uvědoměle. Nějak poeticky možná. Ale měl k tomu velmi daleko. Četla jsem negativní recenzi, kde jsem narazila na přesnou definici stylu psaní a to, že „autorka jména a zájmena do textu rozhazuje jak zrní slepicím, takže stvořila nejkostrbatější věc pod sluncem“. Naprosto s autorem věty souhlasím. Na začátku se to četlo celkem svižně, především protože jsem byla poháněná touhou zjistit o čem to je, ale když jsem si uvědomila, že to co se tam děje je všechno, co od knihy mám očekávat, přestalo mě to bavit. Celé to bylo strašně nepřirozené, hodně frází autorka točila pořád dokola a tak uměle vytvořené scény mě vyloženě bodaly do očí a nemohla jsem si zvyknout na nic, co do vypravěčského způsobu autorky.

A tím to asi ukončím. Ta knížka mě vytáčela od začátku do konce. Nenajdu jediné pozitivum a míra mého zklamání je alarmující.

Konfu97
19.07.2020 3 z 5

Kniha mě zaujala obsahem i obálkou, okamžitě jsem po ní sáhla.. Začala jsem číst a čekala, co z toho bude. Když jsem byla asi v první třetině, koukla jsem na recenze. A měla jsem z nich rozpolcené pocity.. Ale nenechala jsem se odradit a četla dál. Pak už jsem se nemohla odtrhnout a za dva dny knihu dočetla. Ano, uznávám. Není to kniha pro každého a ne každému se bude líbit. Mě osobně se kniha líbila.. Oddychový příběh, s nenáročným příběh, ale i takové jsou potřeba. Já si rozhodně přečtu i další díl. :)

Nelly
19.07.2020 4 z 5

Pode mnou opravdu rozporuplné komentáře - vidím to tak, že v knížce se cítíte jako na houpačce - chvílemi vás nesou vzhůru zajímavé myšlenky a skvělé popisy, chvílemi vás čeká strmý pád, kdy autorka zahodila příležitost děj ozvláštnit, zauzlovat či napnout.. Kniha mi jednoduchým stylem připadala spíše pro náctileté holčičky, děj tomu ale moc neodpovídal. Takže, zklamaná jsem úplně nebyla, byla jsem připravená na vše, a čtivost to nějakou mělo. A to, že mne nesmírně štvala hlavní hrdinka, která se chovala jako sobecký fracek, mluví spíše o tom, že kniha mě něčím zaujala, byť to nebylo v podstatě kladné. Další díly si přečtu, ale nevím, zda již dopředu mnoho nevyzradily věštby, uvedené v ději... Jo, a plus za obálku a mapu (mínus za ilustrace v knize, ty se mi nelíbily). - Odpadem bych si to nikdy nazvat nedovolila - není to špatné, a pro holky, co neočekávají fantasy na vyšší úrovni, je to výborné.

terkah1
14.07.2020 odpad!

Chvílemi mi kniha přišla i docela zajímavá a jisté záblesky naděje se objevily, ale ty se vždycky po chvíli vytratily.
Postavy byly neskutečně nevyspělé a hloupé a pořád dokola se jenom hádaly o tom samém a dialogy byly jak kdyby je napsal někdo dvanáctiletý.
V příběhu bylo tolik věcí, co mi vadily a byly až stupidně dětinské, že jsem to už nevydržela dočíst dokonce.
A už ta první ilustrace vypadala otřesně... Lea na nich vypadala o něco lépe, ale díla to byla jak od někoho ze základní školy.
SPOILERY
Jako ona je svědkem toho jak umučí holku k smrti a bylo to jen kousek od místa, odkud utekla, a jediné, co řešila bylo to, že nemá ten svůj paprsek a pomalu den poté už byla úplně okay a flirtovala s nějakým jiným borcem? To nechtěli tomu chlapovi zabránit udělat to dalším chuderám? Získat ten paprsek zpět tam? To někam jeli jedni z nejvýše postavených lidí v zemi a vzali si jenom pár kamarádíčků a žádnou ostrahu po tom, co se ji pokusil někdo zabít, a nechali ji samotnou?
A to s tím rozřezáváním ženských mi přišlo taky takové uměle dramatické. Mám dojem, že by autorka vymyslela i lepšího "záporáka". Vůbec to tam nesedlo. To by si nemohl vybrat jakoukoli jinou holku s tím paprskem? Musí si vybrat zrovna budoucí královnu? A taky pochybuju, že by jí únosci nechali obří zlatou jehli s diamanty ve vlasech, aby jim ji potom mohla bodnout do krku.

DominaCZ
11.07.2020 1 z 5

Hvězda za obálku, jinak se to fakt nedalo. Je to YA, chápu, ale je to...takový hloupoučky nijaký.
Proč proboha jeli na JEDNOM KONI???
Jako...fakt ne.
(aha, panička to psala stylem povídkování na wattpadu a dětičky to šííííííleně žraly? Aha, proto takovej povyk....no děcka, nestojí to za to. )

anishta
22.06.2020 4 z 5

Tak na druhé čtení se mi to líbilo stejně, jo asi bych našla pár věcí co by se daly vytknout, ale byly to prkotiny, na které jsem za chvíli zapomněla. Jediné co mě překvapilo, že to skončilo jinak než původní verze! Jsem v šoku! A ten původní konec se mi líbil více.
Jinak zpracování knihy je skvělé, kniha je nádherná.

Vkládám komentář, který jsem psala:
Musím říct, že jako milovnici historické romance se mi to moc líbilo. Asi nejlépe bych to popsala jako historickou romanci zasazenou do nového fantasy světa. Bylo to hodně romantické, jejich hašteření mě bavilo, akorát ten konec byl takový uspěchaný a já doufám, že autorka napíše další díl, abychom zjistili co je s Leiným paprskem a třeba jak jsou na tom další postavy. :)

Lenka.Vílka
19.06.2020 1 z 5

ABY BYLO JASNO, KOMU SE MŮJ KOMENTÁŘ NELÍBÍ, AŤ SI ČTE NĚCO JINÉHO, SPOILER ALE ZAČÍNÁ AŽ V ČÁSTI, KDE JSEM HO SLOVEM SPOILER OZNAČILA, TEDY V POSLEDNÍM ODSTAVCI.

PŘESTO VAROVÁNÍ. MŮŽE OBSAHOVAT PASÁŽE, KTERÉ FANATICKÝM FANYNKÁM ASI ZABRNKAJÍ NA NERVY, PROTO PŘEDEM VARUJI. V TOM PŘÍPADĚ NEČTĚTE!

Kolem téhle knihy byl děsnej hype strašně dlouho předtím, než vyšla. Ještě ani neměla vydavatele a už jí sem natěšené fanynky vkládaly. Protože co je na goodreads je kniha!

Takže tahle malá mrcha, Lenka.Vílka, se nemohla dočkat, až si tohle přečte. Až sem napíše něco "milého". Vyšlo mi to tak půl na půl. Nakonec se ukázalo, že příběh je (částečně) jediná dobrá věc v téhle knize. Tedy, teoreticky, podle anotace. Ta mě zaujala. Sice jsem si nedokázala představit, co má autorka v úmyslu, když to není "jednorázovka", ale série. Přesto ve výsledku zpracování děje a charakterů postav stojí za prd. A aby jste si nemysleli, že jsem jenom trubka, která si řekla, že naštve právě všechny ty natěšené fanynky, a chce jenom hejtovat, trochu si to rozebereme. Protože já knihu protrpěla do poslední stránky.

(A nejde jenom o to, že dost lidí razí filosofii "Co vzniklo na wattpadu, mělo by zůstat na wattpadu.", nepatřím do téhle kategorie čtenářů. Respektuju, že se mění místa, kde vydavatelé hledají autory, protože doba jde dál a pokrok nezastavíš. Sice to nechápu a zdá se mi to na hlavu, ale respektuju to.)

Kniha začíná zvláštně. Jak by začínala každá harlekýnka, kterou bych si mohla koupit v trafice. A celkově ty věty typu: "Ouhy ej..." zakončené vykřičníkem. Víte, co myslím. Ten tón, kdy prosťáček dírou v plotě pozoruje holku ve vodě. Naštěstí se potom přidá trochu fantasy a tajemna, ale stále je tam na mě až moc toho prvku, který nemám ráda u historických knih, kde jde víc o lásku než o historii. Což beru, je to pro mladý holky, ale na mě to bylo strašně naivní a hloupý. Prostě jako fan fiction.

Ale tři věci mě mrzeli moc.
Věk hrdinky: neustále opakování, že je dítě. V sedmnácti není dítě. Natož v tomhle žánru. A neustále jí to předhazovat jako argument? To nebylo správný.
Romantika: tohle někomu přijde romantické? Já bych brala tu cestu sbližování, kdyby cesta nevedla tam, kam vedla. Protože, co víc dostane holku, než to, že její nový manžel miluje jinou? Hmmm...co asi tak. Už vím! Když jí pojedou spolu zachránit! Na předpokládaném trojúhelník tohoto typu není nic romantického. Protože když to dopadne špatně (tedy pro manželku asi dobře), tak bude vděčná? Že se stala cenou útěchy?
Popis světa: cestou poznáme hodně světů. Ano, jsou popsány. Ale tak nějak povrchně. Za mě to bylo málo a to je škoda. Možná kdyby se autorka víc soustředila na jednu věc. Což je v knize časté. Ve spoustě věcech. Chtěla tam toho mít moc, ale za mě byla chyba to narvat do jednoho dílu.

Nevím, jak moc se upravoval text do téhle podoby. A přestože to je autorky první kniha, četla jsem už lepší a propracovanější prvotiny. A nebudeme si lhát, nebylo tam nic, co by mě překvapilo. Mám zrovna za sebou ještě jednu knihu z podobného ranku, takže to není tím, že nejsem otevřená žánru. Jenom to ve mě nevyvovalo žádné emoce.

Četla jsem ebook, takže nemohu plně ohodnotit zpracování obálky. Zda se leskla nebo ne, hloubka toho, jak byla embosovaná (v tomhle preferuju "čím víc, tím líp"), ale mohu hodnotit ilustrace v knize. Neumím kreslit. Ve škole jsem s tím měla velké problémy, ale to neznamená, že nemohu mít názor na kresbu (stejně jako mohu mít názor na text, přestože nejsem spisovatel). Bylo to strašný. Sorry.

S knihou jsem strávila skoro dva týdny, a byla ráda za výplň jinými knihami, vážně se mi to dost táhlo. Protože nejde o to, že mi nesedlo, co jsem dostala. Autorka něco slíbila a to já potom nedostala. Proti YA fantasy nic nemám. Ale já dostala YA, na které bobek fantasy hodila sýkorka, ale mě byl slíben bobek fantasy od vokavky. (Pokud víte, jaký je mezi těmi ptáky rozdíl, chápete příměr.)

Jenom by si ty české autorky měly uvědomit, že je občas lepší nepsat stejný kraviny jako jejich "zahraniční konkurence". Co znamená "měla vlasy připomínající měsíc v nejtemnější noci"? Jak si to mám představit, když o tom světě vůbec nic nevím a nemohu si to převest ani do toho našeho? (Když doslovný popis oné barvy byl až na konci knihy.) Já se potom o tom světě sice něco dozvím. Ale proč je mi při prvním popisu postavy podsunováno něco, co si jako čtenář neumím představit?

SPOILER NA ZÁVĚR
Bohužel knihu musím shrnout do slova cesta tam a zase zpátky, aby si postavy uvědomily, že touží po někom jiném, než na začátku knihy, a aby to nevypadalo jako ona harlekýnka, je tam daný jakýsi fantasy prvek. Ale jak to všechno skáče jednu chvilku tam a zpátky, nevěřila jsem těm postavám. Pokud bych jim měla věřit, musela by být jedna změna za jednu knihu, ne za deset kapitol. A mezitím děj, skutečný děj. Ne jako tady, kde je děj vlastně vatou, která posouvá postavy na určité místo, aby tam zase udělali změnu a všechno obrátili. A ta, kvůli které to všechno bylo, se vlastně ukázala jako největší lhářka, aby ta telenovela mohla pokračovat v dalším díle. Jestli vám to stačí, vpořádku. Hele, já proti červené knihovně v zásadně nic nemám. Pokud ty ostatní dějové věci jsou aspoň k něčemu. Tady byly k ničemu.

Pidulka
09.06.2020 4 z 5

YA fantasy patří mezi mé oblíbené žánry (i když už asi do věkové skupiny nezapadám). Každopádně jsem neměla od knihy žádná očekávání. Ale velmi mile mě překvapila. Mám výhrady k některým linkám a částem příběhu, které se zdají nedotažené (uvídíme, třeba to přijde v dalším díle), avšak příběh byl čtivý, že jsem nesrovnalosti odpustila. V mnoha příbězích podobného žánru mívám problém s hlavní hrdinkou - často se chová jako naprostá pipka. Ani Lea není vyjímkou a sem tam je na facku, ale člověk jí to prostě odpustí. "Nemůže se na ni dlouho zlobit"... :-)

Borufka_9
06.06.2020 2 z 5

Nechci být nespravedlivá a už vůbec ne zlá. Z knihy až moc křičí nezkušenost, nevypsanost. Autorka má krásné popisy, větná spojení, nápady, ale bohužel pokulhávají postavy i děj. A co zamrzí, tak je korektura, což ovšem není v konečném důsledku autorčina chyba. Věřím, že další díl bude o dost lepší, Lenka na to rozhodně má!

Pedruska01
04.06.2020 5 z 5

(SPOILER) No teda. Tahle kniha mě zaujala svou anotací a musím přiznat i obálkou, takže jsem neváhala a že si ji musím přečíst, ale po nějaké době mi to nedalo a já téměř naslepo po té knize rovnou sáhla, takže jsem si ji pořídila domů. A udělala jsem velmi dobře. Ve skutečnosti ta kniha vypadá nádherně - úchvatná obálka a má dokonce vevnitř krásné ilustrace, které ten příběh dělají ještě lepším. Ojedinělý a skvělý nápad. Jediné, co bych na první pohled vytkla je velikost písmen, přiznám se, pro mě trochu malé, ale neshledávám to jako chybu, která by se měla odrazit kdesi na hodnocení. Taky, pokud mi paměť dobře slouží, tak slečna/paní Bandurová je druhá česká autorka fantasy, po které jsem sáhla. Přeci jenom, buďme upřímní, téhle skupině se člověk buď vyhýbá anebo jednoduše sáhne po zahraničních dílech. Nemám předsudky, takže pokud mě zaujme anotace, jdu do toho, přeci jenom každá kniha/příběh se dá brát jako pokus-omyl. Díky bohu, že tady se nejedná o ten druhý případ. Četlo se to neskutečně dobře a rychle, mělo to spád, tempo. Nebyla hluchá místa, nudná, právě naopak. Hrozně mě to chytlo, ani jsem to nečekala.
Hlavní hrdinku Leu jsem měla ráda, byla fajn holka a vážně mi sedla i charakterem. Přiznám, že občas měla takový manýr, který se blížil k rozcapenosti, ale to bylo minimálně, takže ani to nepovažuju za výtku. Dokázala mě pobavit a překvapit. Měla kuráž a nebála se více směry. Bavilo mě, jaký měla vztah s Thomasem, co si navzájem vyváděli, jak se kočkovali, hádali, zakopávali válečné sekyry, co k sobě cítili - tolik různých pocitů. Držela jsem jí palce, litovala jsem jí, prožívala jsem ten příběh s ní.
Druhý hlavní hrdina Thomas byl chlap, kterého jsem si prostě musela zamilovat. Zní to možná zvláštně a místy nepochopitelně, ale je to tak. Získal si mě se vším všudy. Byl o deset let starší - což mě překvapilo, že k tomu autorka přistoupila, ale kupodivu mi to absolutně nevadilo, bylo to neobvyklé, ale skvělé - a život měl jinak zařízený, a to nebylo jen díky pohlaví a postavení. Líbila se mi jeho schopnost, většinou jistě užitečná. Bavil mě ten chaos, co k Lee cítil - ten vztek, ochranářství, zmatek, žárlivost, náklonnost. Ti dva byli neskuteční. Jak když zapíjíte jed protijedem a naopak. Pokaždé tak jiní, jiskřilo to mezi nimi, většinou teda vztekem a nenávistí, ale oni mě prostě brali, vážně jsem si je užívala.
Ostatní postavy jsem měla taky ráda - Kristiána, Stellu, Patricka - toho mi teda bylo trochu ke konci líto, protože si nejsem zrovna jistá, zda to dopadne dobře, ale jinak byl zlatíčko. A nakonec Fleur, která mě spíš štvala, královna Bella, kterou bych skalpovala rovnou a Perla - duch holky, která se stala "středem vesmíru" a začala jsem jí proklínat.
Děj v knize je pěkně natřískaný akcí, pořád se něco děje. Když si to vezmu zpětně, tak je až neskutečné, co se tam všechno stalo a je to jen v jedné knize na nějakých 343 stránkách. Musím přiznat, že mě to opravdu hodně bavilo, dokázalo překvapit. Prvky fantasy i pohádky. Líbila se mi myšlenka věšteb, především v čokoládových pralinkách. Jsem i jako romantická duše nad míru spokojená, dokázalo mi to sevřít bolestivě i mile srdce, což ohromně oceňuji a o to víc jsem si to užila. Vážně si cením toho, když se mě kniha dokáže dotknout a tahle to dokázala.
Taky je tam dost věcí, které jsou s otazníky a otevřené - zcela chápu, že to je přípravná půda na další díl, ale pro tu chvíli je to lehce matoucí a trochu to naštve. Především ten konec. Doufám, že to byl vážně záměr, mimochodem drsný pro čtenáře, jak k tomu vlastně přijde, protože jinak bych ho označila za nesmyslně unáhleným a evokovalo by to ve mě jako možnou bezradnost autorky, která udělala ráznou tečku tam, kde úplně neměla. Vzhledem k jinak celé knize tomu ale nechci věřit. Vážně by to pár stran ještě sneslo, aniž by se něco "zásadního" neprozradilo a čtenář by byl spokojenější. Byla to chvilka, kdy jsem frustrovaně nevěděla, co si o tom myslet.
Každopádně, je to "První díl fantasy ságy od debutující české autorky.", jak se píše výše v popisku, což je úžasné. Autorka ušla obrovský kus cesty a odvedla naprosto skvělou práci, opravdu. Vždyť výsledkem je tahle kniha! Jsem opravdu nadšená. Jsem opravdu ráda, že ji můžu mít v knihovně. A jsem totálně natěšená a nedočkavá na pokračování - chci se k té hlavní dvojici vrátit, zjistit, co se bude dít dál! Už teď se modlím, aby druhý díl vyšel co nejdříve.
Za mě to bylo skvělé, mrzí mě teda to hodnocení, co kniha zatím má, dle mého si to prostě nezaslouží, ale ty, co zaujala anotace - nehleďte na čísla - musíte si to přečíst a teprve pak usoudit dle sebe.
Autorka mě mile překvapila, fandím jí - jen tak dál, těším se na další její, doufejme že brzkou, knihu a tohle jednoznačně doporučuju a házím k tomu pět krásně rozkvetlých lilií. :)

Moonlight
04.06.2020 5 z 5

Příběh je velice čtivý, plný zvratů a dobrodružství, vtipný, smutný, záhadný, napínavý, prostě úžasný. Donutí vás přemýšlet, co byste dělali vy a po dočtení ve vás zanechá nezapomenutelný dojem. Knížka má naprosto úžasný design. Obálka je skvělá, má zlatavé prvky, které se krásně lesknou. Knížka je doplněna o úžasné obrázky, které krásně doplňují příběh. Dokonce na konci knížky je i mapa. Po dlouhé době jsem si tak mohla přečíst knížku, která je vysloveně "vymazlená". Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Knížku rozhodně doporučuji.

Lenka_S
30.05.2020 4 z 5

Kolem této knihy se strhl docela velký poprask, takže jsem na ní byla zvědavá a chtěla jsem si udělat vlastní názor. Příběh je čtivý a mě se docela libil, i když už dávno nejsem cílovou skupinu pro kterou je určený. Sice je v něm několik nedotažených věci, které by stály za vysvětlení (například kdo je stín a kde se vzal), nebo uzavření některých dějových linek, ale to přikládám nevypsanosti autorky, neboť se jedná o její debut. Každopádně se těším na další díl a doufám, že nebudu muset čekat moc dlouho.

Matulka66
30.05.2020 5 z 5

Musím říct, že mě se kniha velmi líbila. Žádná očekávání jsem neměla, prostě jsem si ji přečetla dle anotace příběhu. A musím říci,že se stala velmi oblíbenou. Přečetla jsem ji na jeden zátah, děj se mi moc líbil! I nádherné ilustrace. Děj mě do sebe vtáhnul a nepustil. Za mě super a doufám, že autorka nezanevře na pokračování !!!!! :)

jana79
30.05.2020 1 z 5

Občas čtu i tento žánr, ale poprvé nevím co si myslet. Divné postavy, divný příběh a ještě divnejsi konec. Něco tomu chybělo, přislo mi to místy natažené jinde nedokončené. A divny konec, ten byl jen teckou za tímhle divným příběhem,jakoby měla mít kniha pokračování, ale upřímně asi bych další díl ani nechtěla číst. Nic moc mě tato kniha nezaujala.

Adelaz
29.05.2020 odpad!

Na úvod bych ráda podotkla, že nejsem takzvaná recenzentka ve spolupráci s Albatrosem:) Peníze za tuto knihu fakt nestály a je mi to líto. Těšila jsem se na dobré fantasy od české autorky a dostala jsem: nesmyslný příběh, postavy, které neměly hloubku, nekonečné dialogy o ničem, postavy se nevyvíjely. World building byl lepší i v Pohádcích o Krtečkovi:) Absolutně mě to nebavilo, chování postav bylo strašně nevyspělé a nedodělané. Řekněme že Thomas, který měl být od Ley 10 let, se choval jako neřízený hormonální puberťák, ale ne, to bych ještě urážela teenagery. I květináč by měl více cti než úžasný Thomas Honor. Jednu hvězdičku dávám za ilustrace a obálku. Velký potlesk ilustrátorkám, díky nimž jsem ještě knihu neroztrhala.

NikkiK22201
28.05.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem. Začala jsem číst a prostě nemohla přestat, naprosto mě vtáhla do děje. Děj byl dynamický a nepředvídatelný, to napětí mezi hlavními hrdiny bylo doslova hmatatelné. Ale zároveň tu nebyl ten sklonk naivitě, který tak často podobné tituly provází. A mytologie a příběhy, které autorka vytvořila pro svůj knižní svět mě doslova nadchly. Zkrátka, skvělé, skvělé, skvělé. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Libris_Na_Ex
28.05.2020 odpad!

Ráda bych upozornila, že cílem tohoto komentáře není knihu jakkoliv shazovat. Je to prostě můj názor (a troufám si říct opodstatněný názor) a doufám, že i ostatní to tak budou brát.
1/5
Uf. Já se na tuhle knihu fakt těšila. Kvůli všem těm hodnocením, které říkali, že tahle kniha je skvělá, nejsou v ní klišé a je to strašně originální. Bohužel, bylo to jedno velké zklamání. Přiznávám, nedočetla jsem knihu až do konce, protože jsem cítila, že bych upadla do čtecí krize a víc času už jsem knize věnovat nechtěla. Ale soudě podle jiných recenzí, bych se na konci ničeho lepšího nedočkala.
Prvně bych se chtěla vyjádřit ke stylu psaní. Já celkově moc na popisné texty nejsem, tady to bylo ale ještě větší utrpení než normálně. U spoustu popisů jsem měla pocit, že jsou k ničemu. Navíc se některé věci, fráze a slova opakovali až moc často.
A zdálo se to jenom mě, nebo se měnili pohledy postav, které zrovna vypráví příběh, klidně uprostřed odstavce. Za tohle bych sice ruku do ohně nedala, ale dost často jsem měla pocit, že se to opravdu děje a dost mě to mátlo.
K ději – Tohle, že je kniha bez klišé? "Hlavní postavy se nesnáší“ jsem četla už několikrát, "dokonalou hlavní hrdinku všichni nesnáší“ taky nic nového a hlavní hrdina je neuvěřitelně sexy.
Při čtení knihy jsem si kladla spoustu otázek, ale řeknu tu pouze jednu, abych nic nevyspoilerovala: Proč sakra Lein otec nemohl Lee říct koho si bere? Ona nevěděla ani jak se jemnuje, ani že je to vládce jedné země. Tohle by bylo třeba první na co bych se ptala, kdybych si měla někoho vzít, ale tady je to očividně jedno. Otec, kterého Lea tak miluje, jí ani neřekne kam jí provdá, za koho, jakou má hodnost, nic?! V podobném duchu se nesly i další otázky a já bych na ně ráda znala logickou odpověď.
Postavy. Ehm. Začněme Leou. Jestli je typ postavy, kterou fakt nemusím. Tak je to perfektní, nejkrásnější, všeumící hlavní hrdinka. To Lea samozřejmě je, plus je ještě drzá. Ale ne tím způsobem, kdy mě to baví a hlavní hrdinka je díky tomu silnější postavou, s kterou se nenudím. Lea je mnohdy drzá úplně zbytečně a hlavně dětinsky. Např. Fleuer, která Leu samozřejmě nesnáší (protože je Lea je nejlepší a nejkrásnější, samozřejmě), na Leu vylije misku. A co udělá naše skoro dospělá hlavní hrdinka? Oplatí jí to stejným způsobem. Tohle není chování silné hlavní hrdinky, ale dětí ve školce.
Proč Thomase všechny ženy milujou jsem nepochopila, protože jako většina jiných postav, ani on neměl charakter, kromě toho, že "já jsem tady muž a ty mě budeš poslouchat“.
Ze Světa jsem cítila největší potenciál. Kdyby autorka domyslela některé nelogické věci, byl by opravdu krásný a pohádkový. Takhle jsem si jenom říkala, jak by to mohlo fungovat.
Prostě za mě fakt ne. A mrzí mě to, protože jsem se na knihu opravdu těšila.

Evelinda
28.05.2020 5 z 5

Kniha je skvela. Moc se mi libil dej i postavy a tesim se na pokracovani!