Lázeňská kúra

Lázeňská kúra https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100614/bmid_lazenska-kura-jZA-100614.jpg 4 237 75

Vtipné vyprávění známé herečky a spisovatelky Ivanky Deváté Rozvod se ženskou většinou pořádně zamává – to snad ani není třeba zdůrazňovat. Hrdinku této knihy ovšem zasáhl natolik, že se z jeho následků musí zotavovat v lázních. Potkává tam spoustu nových lidí a nemine den, aby se jí nepřihodilo něco mimořádného. A protože tyto veselé příhody i trapasy popisuje Ivanka Devátá, která si získala širokou čtenářskou oblibu svým úsměvným pohledem na svět, můžete si být jisti, že se nebudete nudit ani chvíli!... celý text

kap66
14.10.2021 5 z 5

Už jsem mezi svými oblíbenými profláklá jako „ta, která pořád řeší jazyk“ :-). Uznávám to a kaju se. Ale nemůžu si pomoct! A přesně z toho důvodu dávám Lázeňské kúře pět hvězd. Upřímně řečeno, příběh krásné rozvedené herečky, která se jede vzpamatovat do lázní, to není nic, na co bych se klepala. Jazykově je to ale skvělé, bohaté a vtipné, čímž se i samotný děj povyšuje nad obyčejnou blbůstku. A upřímně podruhé, kromě jazykového humoru jsem ocenila v druhém sledu i ten situační. Zkrátka, autorka umí obojí a mně se to četlo bezvadně.

Když jsme později udýchaní osychali na dece, vyprávěl mi trochu o sobě. Že má skvělou, byť už ne mladou ženu, dceru Šárku a roční vnučku Adélku, ze které je zcela paf. V Českém ráji mají chalupu, kde se cítí šťasten, do lázní si jezdí oddechnout od náročné práce chirurga a život shledává venkoncem příjemným.
„A co vy? Kolik máte vnoučat?“ zeptal se tak nevinně, že by mohl být ozdobou každého hereckého souboru.
„Mládenče,“ začala jsem zeširoka třaslavým hlasem stařenky, „jsi ještě mladý a nezkušený. Jsi však srdce dobrého a rozdělil ses se mnou o deku. Za to ti dám radu. K dívčímu srdci musíš hovořit slovy medu sladšími a hlasem hedvábí hebčím. A ne se jí krucityrkn ptát, kolik má vnoučat!“ zahřměla jsem.
Docent ke mně otočil hlavu a něžně se usmál.
„Jarní, vy jste kvíteček stvořený pro potěchu duše i těla!“ A ustaraně dodal: „Bylo to dost medový?“
„No, učíte se,“ připustila jsem neochotně.
Pak jsme se drahnou chvíli smažili na dece, až se docent vymrštil do sedu a nespokojeně zahudroval: „Takhle to nemá cenu. Ležíte tu placatá a já z toho nic nemám.“

olejnice
03.07.2021 5 z 5

Doporucuji vzit s sebou do lazni !

Lykos
28.05.2021 2 z 5

Moje první a řekla bych, že i poslední kniha od Ivanky Deváté. Nic proti ní, ale myslím, že nejsem cílová skupina. Nemám nic proti oddychové literatuře, ale k tomuhle jsem asi ještě nedospěla. Autorka umí být vtipná, ale ne dost na to, abych její kamuflované životní příběhy chtěla číst dál.

baji42
28.04.2021 5 z 5

Opět velmi dobře napsaná kniha. Moc jsem se nasmála.

Miriam019
01.03.2021

Jedna z pro mě nejlepších knih autorky. Pobavila jsem se.

ladna
27.02.2021 5 z 5

Hned bych při čtení jela do lázní, kdyby to tedy šlo. Kniha je na dnešní dobu napsaná takovým starým jazykem, jako by mi to vyprávěla babička, ale nevadilo mi to.

Janadvorackova
27.02.2021 4 z 5

V lázních jsem nikdy nebyla, ale řekla bych, že takhle nějak to tam probíhá -:))).

Aranel15
24.11.2020 2 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne.

az007
18.11.2020 5 z 5

Ivanka Devátá je pro mne zárukou dobrého čtení. Její vtipné psaní mne opravdu baví. Kniha plná humorných situací a prima čtení. Člověk se pobaví, vypne mozek a zasměje se. Super kniha na dovolenou.

8857
06.11.2020 5 z 5

Knížka mě pobavila. Laskavý humor, vtipné postřehy.

Anitram22
29.09.2020 5 z 5

Moje první knížka od paní Deváté. Knížka byla pro mne odreagováním. Krásna čeština a úžasná slovní spojení. Chvílemi jsem se opravdu nemohla přestat smát. Knihu určitě doporučuji. Teď na mne čeká - Jak jsem se zbláznila :-)

Puntíkatýhrnek
22.09.2020 5 z 5

Tuhle knížku mám v knihovně už asi dvacet let a fakt vřele doporučuji, je to moje srdcovka...protože mám jet poprvé v životě do lázní, tak jsem se k ní vrátila a stále mě baví. Dnes už si při jejím čtení vybavím hlas paní Deváté, takže to mám jako úplně autentické vyprávění...:-) a fakt nevěřím, že se při čtení této knížečky nikdo ani neusměje...laskavý, jemný a přitom vtipný humor, který se neztratí napříč generacemi...a navíc obdivuju autorky vztah k češtině, takových vzácných lidí, kteří milují náš jazyk, je už dnes málo...

twigxi
06.09.2020 5 z 5

Velice prijemna oddechovka. Ivancin laskavy a inteligentni humor mam moc rada. Smala jsem se nahlas a urcite si Lazenskou kuru jeste nekdy zopakuju.

KnihovniceVěra
21.06.2020 3 z 5

Oddychovka.

vivalamuff
22.03.2020 3 z 5

Moje první setkání s humorem paní Deváté. Chvílemi jsem se bavila, chvílemi jsem se nudila. Četla jsem každý den dvě kapitoly. Na jeden zátah bych to asi nedala. Velmi mě zaujaly slovní postřehy, respektive obraty. S něčím takovým jsem se ještě nesetkala. Na odreagování ideální :-)

marie3541
21.02.2020 2 z 5

Nelíbila se mi vrchní strana knihy. Čekala jsem víc, autorku mám jinak velmi ráda. Ale teď mám takové horší období, takže jsem asi nebyla na humor v knížce nastavena.

Miro67
31.01.2020 4 z 5

Lázeňská kúra je terapií i pro čtenáře. Vtipné dialogy, hrdinka je schopna se zasmát situacím kolem sebe i sama sobě. A ano, třítýdenní párečky zkrátka vždy patřily k lázeňským městům, či spíše cukrárnám, parkům a lesním zákoutím.

Věrka B
14.11.2019 5 z 5

Paní Ivance moc děkuji za tuto knížku. Ráda se k ní vracím. Dovede snadno vyvolat smích i pláč - toho smíchu je naštěstí mnohem víc - a taky trochu smutku nad tím, že sama nemám takové vyjadřovací schopnosti a pohotovost k trefným odpovědím. V dnešní době, kdy většina lidí nejenže nezná základy pravopisu, ale čím dál víc ignoruje i čárky v souvětí, je takovéto čtení pohlazením po duši. Velká škoda, že není víc takových autorů!

Pav
08.11.2019 3 z 5

Pohlazení na duši. Příjemná oddechovka, napsaná krásně česky. Musím přiznat, že některé výrazy ani nemám ve slovníku.

ziriant
13.10.2019 4 z 5

Moje první literární setkání s I. Devátou. Autorku jsem celý život tak nějak měla v povědomí, ale blíže jsem se o ní dozvěděla teprve před pár měsíci ze Všechnopárty, u níž jsem si hned říkala, že "to by mohlo být ono". I když humorné knihy samy o sobě nemusím. Tak jsem se teď dostala k Lázeňské kúře a byla to trefa, prostě paráda. Jak popisují mnozí níže, opravdu krásné hry s češtinou a příjemná oddechová kniha - i když bych chtěla vypíchnout, že to zde dle mého rozhodně neznamená, že muselo být jednoduché ji napsat nebo že je pro jednodušší čtenáře, jak to tak většinou při takových reakcích bývá. Zde je to opravdu něco více. Potěšila mě tedy nejen jako milovníka češtiny ale i svým nadhledem a nonšalantní osobitostí, kterou neváhá kombinovat s přízemnostmi všedního života. Zkrátka mi to zachutnalo jako pořádná porce párků v rohlíku :-)