Láska - Psychologie jednoho fenoménu

Láska - Psychologie jednoho fenoménu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77560/bmid_laska-psychologie-jednoho-fenomenu-R30-77560.jpg 5 21 6

Známý psycholog a autor odborných knih Peter Lauster si pro tuto knihu zvolil lásku, duševní fenomén, s nímž je v našem myšlení spojeno mnoho předsudků a mýtů. A přesto je nejkrásnějším a nejdůležitějším pocitem v lidském životě. Ve své knize Peter Lauster těží z téměř dvacetileté praxe psychologického poradce i vědce. Nabízí čtenářům poznatky o lásce, které jim pomohou uvědomit si vlastní schopnost lásky, dále ji rozvíjet a především zbavit se nesprávného myšlení a předsudků. Autor ukazuje, že láska k člověku je živý děj, který má určité fáze a podléhá proměnám. Z psychologického hlediska vysvětluje, co se vlastně děje, když láska vyprchává. Na četných příkladech z poradenské praxe Lauster ukazuje i cesty k naplněné lásce. Peter Lauster, dipl. psycholog, se narodil v roce 1940 ve Stuttgartu. Studoval psychologii, filozofii, antropologii a dějiny umění v Tubingenu. Od roku 1971 vede v Kolíně nad Rýnem „Středisko psychologické diagnostiky a poradenství“. Peter Lauster má nejen mimořádně hluboké zkušenosti z výzkumu i praxe, ale i schopnost vysvětlit je v širokém kontextu čtenáři. Všechny jeho knihy se staly bestsellery a vyšly v překladech v nejrůznějších zemích světa. Už několik let je Lauster nejčtenějším německým psychologem.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Knižní klub

Die Liebe: Psychologie eines Phänomens , 1982

jadunka
13.12.2023 5 z 5

Tuhle knížku jsem měla doma už nějakou dobu, ale až teď jsem pro ní v knihovně sáhla. A byla to ta pravá chvíle. Jestli bych měla vybrat ze všech seberozvojových knížek jednu, tak tohle je ona. Tohle je přesně ta, kterou by si měl přečíst každý.

DreamerX9
07.02.2022 3 z 5

Milá a laskavá knížka která na svém začátku vyvrací mýty o lásce a poté pokračuje několika tématy a pohledy ve kterých vyjadřuje a vyzobrazuje lásku. Mě osobně zaujal čas. Všeobecně je to krásná kniha na jedno přečtení a trochu pozitivního pokud máte předsudky o lásce nebo se snažíte pochopit celé to nádherné šílenství v nás

Chytuš
23.04.2021 5 z 5

Už od malička je nám ukazováno, že láska je nejsilnější ze všeho. Je mocnější než všechno zlo světa. Láska hory přenáší. O tom je každá pohádka... Pak vyrosteme a tak nějak tohle všechno pořád víme. Ale víme taky, co znamená láska? Psycholog Peter Lauster se pojednání o tomhle tématu zhostil výborně. Možná jeho knížku někteří odsoudí jako příliš esoterickou, ale podle mě se dostal k tomu pravému významu lásky. Pozor - nejedná se o zjednodušený pohled pouze na partnerskou lásku, jde obecně o fenomén lásky. Láska je pozornost, soustředěné vnímání, prožívání a náklonnost... Při správném naladění může tahle útlá knížka člověku změnit celý život...

"Musím pochopit, že nejsem na tomto světě proto, abych očekával cokoli od ostatních, stejně tak jako oni nejsou na světě proto, aby něco očekávali ode mě. Setkáváme se náhodně jako svobodné bytosti přírody a měli bychom se milovat z dálky, s respektem a úctou, měli bychom se radovat ze štěstí, která nám přináší naše schopnost dávat lásku. Každý může dát druhému poze existenci své jedinečnosti a nepřibližitelnosti. Měli bychom lásku dávat bez očekávání. Jen potom jsme otevřeni veškeré kráse a štěstí bez vzájemného omezování." str. 122

"Láska je všechno, láska je tajemství života. Miluj a budeš šťastný. Láska je koncentrací tvého života. V lásce skutečně prožíváš život svůj i život druhých. Čím více miluješ, tím více smyslu, štěstí a spokojenosti zakusíš. Čím méně miluješ, tím více se přiblížíš násilí a smrti. To přece nechceš. Proto ti nezbývá nic jiného. Nemáš jinou volbu." str. 172

Eldar80
22.09.2020 4 z 5

Bylo pro mě hrozně těžké napsat komentář. Každý můj pokus popsat nějaký pocit z knihy zároveň sděloval něco osobního. Nedokázal jsem zdůvodnit svoje dojmy a zároveň neříct něco o sobě.
Nejvíc mě zmátlo, že jsem asi polovinu knihy znal. A to jsem o lásce a vztazích nic nečetl. A zkušenosti mi taky chybí. Je to totiž o lásce jako takové. To o čem autor mluví se někdy označuje jako bezpodmínečná láska.
Název nového vydání je tak podle mě zavádějící. Očekával jsem, že se dozvím něco o lásce ve vztahu, ale to se víc řeší až ve druhé polovině. Na druhou stranu mám dojem, že autor neuvěřitelně předběhl svou dobu.
O čem autoři esoteriky píšou v dnešní době, on psal už v roce 1982. Lauster však naprosto vítězí v tom, že je sekulární. Píše bez „ezo“ patosu. I on totiž mluví o potřebě bdělé přítomnosti. Mluví o meditaci. O seberozvoji.
Nejdříve vyvrátí mýty o lásce a pak vysvětlí, že láska je spíš životní postoj nebo stav vědomí. Mluví o nutném aktivním přístupu k životu. A až pak mluví o problémech, které brání prožívat lásku.
Na konci je pár modelových situací. Krátké rozhovory klienta s Lausterem. Podle mě mohly být mnohem delší, ale Lauster se nechtěl zbytečně rozepisovat. To podstatné ostatně řekl už na začátku.
Podle mě je to nesmírně inspirující. A to i pro lidi, kteří s obsahem nebudou souhlasit. Měli by být schopni si své argumenty obhájit. Má autor pravdu? A může mít vůbec pravdu? Jako muž? Nebo právě proto?
Je to hlavně o sebeobjevování. Být duševně živý. Dnes si čtenáři stěžují na délku knih a zbytečné opakování. To tady neplatí. Je tam vše podstatné a je to stručné. Ke čtení rozhodně doporučuju. K sexualitě se vyjádřil přiměřeně, ale té lásky v partnerství tam na mě bylo málo. 85%

horkosladka
23.06.2016 5 z 5

Jak vzniká láska?
Rozhovor s Hansem
32 let, rozvedený, samostatný podnikatel

Hans: "Potřeboval bych radu psychologa. Jak to mám udělat, když se chci přiblížit k někomu, koho mám rád, a když mi záleží na tom, aby se do mě zamiloval?"
Psycholog:"Očekáváš ode mě tipy a rady, jak bys mohl dokázat, aby se do tebe nějaká žena zamilovala, ale to ti dát nemohu. V lásce jde nejprve o to, abys pociťoval lásku k druhému ty. Když miluješ, skutečně miluješ, pak je vše v jiném světle. Nejprve jsi šťastný ze své lásky, která ti dělá dobře, že miluješ, je to pro tebe krásný zážitek, který ti přináší uvolnění a pocit štěstí. Otázka opětování lásky přichází teprve potom. Je také samozřejmě možné, že ty druhého nemiluješ a přesto se pokoušíš, aby on se zamiloval do tebe. To je zcela vědomá strategie, jíž sleduješ, aby tě milovalo co nejvíc lidí, abys sklízel komplimenty, aby tě druzí oceňovali. Chci věřit, že tohle není tvůj cíl, že ti nejde o pouhé sebepotvrzování, ale o lásku.
Ale zpět k tvé otázce. Cítíš tedy lásku k některému člověku a chceš, aby i on miloval tebe. Snažíš se dosáhnout tohoto cíle. Tato snaha vychází z rozumu, jako ostatně všechno snažení. Jakmile ale očekáváš, snažíš se atd, škodíš sám sobě.
Hans: "Tomu nerozumím. Je přece přirozené, když doufám, že bude má láska opětována, když si chci lásku druhého vydobýt."
Psycholog:"Vydobýt? Kde je dobývání, je boj, a kde je boj, tam je utrpení. Měj důvěru a distancuj se od chtění a usilování. Když miluješ, potom lásku projev.
Láska je náhoda. Láska se ti přihodí, nemůžeš ji vynutit nebo dosáhnout ctižádostí či taktikou, jako se dělají obchody. Láska je náhoda a ne plánovaný obchod. Když zapojíš myšlení, láska ti ulétne oknem a ty skončíš u vztahu: Já ti dám to a ty mi za to dáš tohle.
Dar je, když někoho miluješ a dar je, když on miluje tebe. Neměl by tě milovat proto, že ty miluješ jeho, ale měl by tě milovat nezávisle na tom. Potom můžeš zakusit skutečné štěstí. Neusiluj o lásku druhého, sám miluj a všechno ostatní přijde samo. Lásku si nemůžeš koupit. Láska vzniká spontánně prostřednictvím smyslů. Láska je nejvyšší senzitivita. Člověk je na tomto světě, aby rozvíjel schopnost lásky. Milovat, to je tvá jediná možnost, protože jen tak se můžeš uskutečňovat. Když se tomu bráníš, bráníš se životu a tvoje vitalita bude trpět duševní poruchou, depresí. Musíš se tedy otevřít lásce, důvěřovat. Musíš být senzitivní, abys mohl milovat. Senzitivita je láska. Když budeš postupovat pouze rozumově, staneš se robotem, vykonávajícím různé funkce, který pouze konstatuje, ale necítí. LÁSKA ZNAMENÁ CÍTIT, NE MYSLET. Láska nepřichází z rozumu, ale ze senzitivity. Štěstí vychází přímo z tebe. Ty jsi senzitivita, ty sám. Čím víc miluješ, tím jsi šťastnější a cítíš jistotu, že tvůj život má smysl.

JitEliOsk
03.09.2012 5 z 5

Četla jsem tuto knihu před 17 lety. Tato kniha mi naprosto změnila život. Myslím, že by si ji měl přečíst téměř každý, protože naše společnost vychází velmi často ne z lásky nezištné, ale z lásky podmíněné. Kniha zavede člověka k opravdové lásce všeho kolem sebe, aniž bychom od protistrany cokoliv čekali. Pokud bychom se tímto řídili, plno lidem by se, myslím, ulevilo a spadlo velké břímě ze zanešené dušičky. Lze vzlétnout a cítit se šťastni...

láska psychologie sociální psychologie

Peter Lauster