Lámání v kole - Afghánistán

Lámání v kole - Afghánistán https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332046/bmid_lamani-v-kole-afghanistan-0pl-332046.png 4 47 24

Románová zpověď vojáka speciálních jednotek Československé lidové armády, který se ze dne na den pod záminkou ostrého cvičení v Sovětském svazu ocitl v kruté sovětsko-afghánské válce (1979–1989). Čtenáři odhaluje devět měsíců svého života uprostřed nelítostných bojů, kterých se zúčastnil jako demoliční pyrotechnik výsadkového přepadového komanda. Hlavní hrdina napínavého příběhu vycházejícího ze skutečných událostí postupně ztrácí své blízké, aby v dramatickém vyvrcholení čelil situaci, na kterou nebyl vůbec připraven. Jak v ní obstojí?... celý text

Radous
19.02.2024 5 z 5

Velmi neotřele napsané. Zkraje člověka může zarazit, jak k němu autor promlouvá (něco na způsob "pokusím se vám to vysvětlit, ale pochopit se to vám civilům stejně nemůže povést"), nicméně stránku za stránkou se do něj lze nějakým způsobem vcítit. Extrémně čtivé. Škoda, že to muselo být zprodukováno zkresleně. Drsná záležitost.

Swissman
16.03.2023 3 z 5

Kdyby autor ubral na sebelístotivých pasážích, nudných popisech sexu, a všude na sílu tlačených "důkazů", jakou nám tady překládá "tajnou pravdu", bylo by to fajn čtení. Sakra co je špatnýho na obyčejný beletrii? Kdyby kniha prošla pořádnou korekturou a zbavila se trapných rádobytajností, byla by za čtyři hvězdy.

čef
18.01.2023 5 z 5

Děsivý popis toho, co se dělo v našich speciálních jednotkách v době reálného socialismu, zvláště v době, kdy CCCP poskytoval bratrskou pomoc muslimskému Afghánistánu. Místy, zvláště v závěru, to není příliš chutné čtení, i když autor šperkoval sexuálními popisy vztahu našeho hrdiny s ruskou lékařkou, seč mohl. Líbilo se, přečtu si to stejné z Izraele, budu-li mít šanci.

RADIN
04.09.2022 3 z 5

Ani neviem či tomu veriť alebo nie,ale dalo sa to čítať.

Klilad
02.06.2021 3 z 5

Ve finále to nebylo zas tak mizerné, jak jsem čekal podle komentářů některých místních existencí.
Problémem téhle knihy je hlavně to, že si hraje na něco, co není. Na reálnou vzpověď vojáka ČSLA v Afghánistánu. Autor pravděpodobně slyšel pár vyprávění od známých/příbuzných a udělal z toho příběh. Nezapomněl to okořenit hromadou sexuálních scén, takže to chvílema fakt vypadá, jako čtení nadrženého puberťáka, co si v životě nevrznul.
Aspoň ten sex nepopisoval jak návod na skříň z Ikey, to je plus.
Akční to je, číst se to dá a člověk s ujetým smyslem pro humor se i občas zasměje. Další problém je romantická linka a to, jak se to celé bere vážně.
Celá kniha se tváří jako autentická vzpověď člověka, co to prožil. Byla tak i všude prezentována. Bohužel, to ji podráží nohy.
Kdyby si na nic nehrála, vyřadila by polovinu milostných scén a soustředila by se na akci... měli bychom tady fajn válečný román.
Takhle bohužel...
Druhý díl si ale milerád přečtu.
55%

DomYell
17.01.2021 2 z 5

Moc duveryhodne to nepusobi. Nevim jestli je to doooravdy zpoved a nebo doopravdy nesmysl-jak uz nekolik lidi nadhodilo... Na me to pusobi, jako sneni chlapce s pocitem menecennosti, ktery se narodil az nekdy 85-95 a sni vecer pod perinou, jak je vojak, jak na vse, co sahne rozdrti svou silou fyzickou i intelektualni no a konec... Mel asi vytahnout z oka kapicku, mozna dve, ale pusobil smesne. Nechtel bych to hodnotit, jako uplny brak... Od toho uz ma CR jineho spisovatele, ktery sve hrdiny posila k mori do Italie a ten je neprekonatelny. Tohle me vlastne ke konci docela i bavilo.

Ddasty
12.01.2021 odpad!

Úplná hrůza a brak. Rádoby zpověď někoho, kdo něco obdobného zjevně nemohl zažít, z míst, ve kterých očividně nebyl. Příběh, kterému by neuvěřil nikdo. Nelíbí se mi, že si hraje na autenticitu, jakkoli je od prvního okamžiku rozpoznatelné, že je to smyšlenka. Prostě jen ubohý pokus vydělat peníz - mrzí mne, že jsem investoval prostředky do tohohle "díla". Určitě by našly lepší uplatnění.

LenkaV.1
26.09.2020 3 z 5

Mně se knížka četla dobře, asi proto, že jsem od ní neočekávala "litetaturu faktu". Na to mám jiné osvědčené autory. Líbila se mi linie vývoje od dětství v kontextu s tím, jak okolnosti a postupně získáváné zkušenosti a dovednosti ovlivnily následný dospělý život. Zda je či není příběh inspirován reálným prožitkem nemohu a nechci soudit - na druhou stranu od přátel, kteří zažili, vím, jak velký je tlak a cenzura, pokud se někdo něco reálného rozhodne zveřejnit...

Janjarolim
03.03.2020 3 z 5

Za mě parádní počtení,sice mi dost vadilo zjištění,že si autor "hraje" na někoho,kdo ve skutečnosti není,ale kniha jako taková se dá brát jako čtení jen tak na volný čas a proto ji musím pochválit.

davka
23.01.2020 odpad!

zeros: Bohužel, není to ani ten román "založený na skutečných událostech". V ČSSR vůbec neexistovalo nic takového, žádní vojáci základní služby nebyli pyrotechnici apod. O autorovi jsem již psal níže - vůbec není ročník 1967, jak uvádí, ale je mladší a na vojně nikdy nebyl.

zeros
19.01.2020 2 z 5

Tváří se to jako autentická zpověď, ale je to román "založený na skutečných událostech". Takže se nedá čekat, že to je vše skutečnost a ani to tak nepůsobí. Často je příběh viditelně přibarven a někdy se dostává až do červené knihovny, což mi teda nesedlo. Problém je v tom, že kdyby to bylo autentické vyprávění 18-letého vojáka, tak bych i chápal tu nevalnou literární kvalitu, ale takhle je to jen docela špatný román, což je velká škoda. A to vůbec nesoudím události v samotném Afghánistánu, hlavní linka klidně může být skutečná a je hodně drsná, ale to ostatní kolem knihu zbytečně degraduje.

katarina4591
02.11.2019 5 z 5

Sovětská okupace v Afgánistánu je téma které mě zajímá. Když jsem tedy narazila na tuto údajnou výpověď českého vojáka, nemohla jsem odolat. Kniha je vynikající, je psaná vhodným jazykem a čte se velice dobře.

tomas5037
24.09.2019 3 z 5

Kniha je čtivá a děj rychle ubíhá. Nicméně až moc velkou část provází sebemrskání a neustále opakování toho, jak moc špatný život "autor" vedl.

Celkově je příběh podáván jako autobiografie, nicméně úplně důvěryhodně nepůsobí. Což je tady i předmět diskuse v ostatních komentářích. Pokud k tomu však čtenář přistoupí jako k odpočinkovému military čtení, je potřeba přidat ještě hvězdičku navíc.

bighead70
20.08.2019 5 z 5

Na ZVS jsem byl v r.89-90,takže mohu posoudit,tam kde byli výsadkové jednotky na Slovensku to sedí,klidně tam mohla být i tato utajená a co se týče ruské války v Afghánu,mám načteno o tomto hodně,takže neshledávám žádné nesmysly- i kdyby to bylo celé smyšlené,jak tady někteří píší,tak je to napsané hodně dobře a čte se to skvěle,těším se na druhý díl.

davka
08.05.2019 odpad!

Autor uvádí knihu pod svým již druhým pseudonymem. Prezentuje se rokem narození 1967, což neodpovídá skutečnosti; je o několik let mladší a na základní vojenské službě nebyl.
Kniha samotná nepatří mezi válečné romány či autobiografie účastníků vojenských konfliktů, nýbrž čistě do fantastické beletrie. Cílovou skupinou tak může být nenáročný čtenář mladšího věku, nikoli však ten, kdo se zajímá o fakta a reálnou historii, zpracovanou formou příběhů či vyprávění autorů, kteří válečnými konflikty opravdu prošli.

Dudy431
29.04.2019 odpad!

Velké zklamání.
Myslím, že knihy tohoto žánru by měli psát lidé, kteří mají povědomí o tom, jak to chodí v armádě, nenačtené z amerických déčkových filmů.
Autor, přestože se prezentuje jako ročník 1967, nemá ani základní ánung o tom, jak to chodilo za socialismu, jeho představy o fungování ČSLA jsou vpravdě úsměvné a způsob války v Afghánistánu si představuje jako nějakou počítačovou hru.
O mizerné literární úrovni s naprosto plochými postavami a neadekvátními emocemi, nebo erotickými scénami připomínající béčkové porno sepsané adolescentem, ani nemluvím.
Za mě, spolu se Speciální jednotkou Martiny Perlíkové, asi nejhorší kniha daného žánru co jsem kdy četl.
I příběh ala Chuck Norris se dá napsat slušně a uvěřitelněji...

Crozz
27.02.2019 5 z 5

Naprosto luxusní počteníčko, příjemné překvapení, četlo se samo, silně popsaný příběh...

oldrich2
12.02.2019 5 z 5

Poutavé čtení. Jako manželku, matku dvou synů a čtyř vnuků-kluků mě nutí i k zamyšlení. Čím jsme si prošli a kam kráčíme? Nyní čtu pokračování Kriminál/Izrael.Opět se čte samo, příběh je snad ještě silnější. Autorovi i nám všem přejí lepší život zbavený jakékoliv ideologie.

Madelisi
16.05.2018 4 z 5

Čte se samo. Zajímavé. Vypravěčsky nápadité. Raději si nechci představovat, kde leží pravda u těch nejvypjatějších scén masakrů - je to ve skutečnosti horší?
Každopádně to, jak se hrdina dostal do armády, kdy si ho vlastně vyhlídli už na střední škole, je neuvěřitelné.
Doporučuji.

sranger
28.01.2018 4 z 5

Jakmile jsem se začetl do příběhu, tak bylo velmi těžké dát knihu z ruky. Bylo velmi lehké skočit do příběhu člověka, který od dětství miloval chemii a výbušniny, a jehož tato láska přivedla do československé armády a následně do války v Afganistánu koncem osmdesátých let dvacátého století.

vojenství Sovětský svaz speciální vojenské jednotky vojáci války v Afghánistánu Československá armáda pyrotechnika

Petr Angel
česká, 1967