Labyrint klamstiev

Labyrint klamstiev https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526945/bmid_labyrint-klamstiev-655cfde97dab9.jpg 4 184 58

Detektiv Henry Ford série

Čerstvo povýšeného inšpektora Henryho Forda povolajú vyšetrovať dvojitú vraždu. Aj napriek nedostatku indícií tuší, že za všetkým stojí sériový vrah. Ford totiž z vlastnej skúsenosti dobre vie, ako po sebe zločinci zahladzujú stopy. Pred rokmi prišiel o manželku pri horolezeckej nehode, ktorú sám spôsobil. Ponurú pravdu sa snaží utajiť pred svojím synom i novou partnerkou, s ktorou pracuje na prípade. Dokáže celú situáciu ustáť dosť dlho na to, aby zabijaka zastavil?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Lindeni

Shallow Ground , 2020

Jane2016
08.09.2022 5 z 5

Temná hra je první knihou ze série s detektivem Henry Fordem od autora Andy Maslena. Musím se přiznat, že už po pár kapitolách jsem věděla, že jsem si našla nového oblíbeného autora. Nejenže jsem se nemohla odtrhnout od čtení, ale když už jsem musela, přistihla jsem se několikrát během dne, jak podezřívám postavy z knihy z toho, že jsou potencionální vrazi, či jsem přemýšlela, jak se vlastně celý děj bude vyvíjet.
Samozřejmě jsem si vraha tipla blbě, jestli jste zvědaví .
Kniha se mi četla skutečně velmi dobře, bylo to čtivé, svižné, napínavé a moc se mi líbilo spojení s minulostí detektiva, který se sám musí po letech srovnávat se smrtí své manželky. Čtenář se tak dokáže na detektiva "nacítit" a chápe spoustu jiných souvislostí, které byly pro děj důležité.
Pokud máte rádi v knihách ty nechutné detaily, tak si tady vyloženě pošmáknete. Jelikož je pro knihu poměrně velmi důležitou položkou krev, je zde o ní napsáno spoustu věcí a zajímavostí, které podtrhují temnou atmosféru celé knihy.
A i když je zde tolik krve a násilí, tak v knize nechybí humor a občasné ironické poznámky hlavních postav, což mi přišlo velmi sympatické. Celkově si myslím, že pokud tuto knihu vyzkoušíte, tak Vám hlavní vyšetřovatelé přirostou k srdci stejně tak jako mně.
Celkově tedy hodnotím knihu velmi kladně a skutečně moc se na další díl s detektivem Henry Forem těším!

Veju007
06.09.2022 4 z 5

Temná hra je poctivým detektivním příběhem se vším všudy a kdo má detektivky rád, rozhodně si přijde na své.

Před detektivem Fordem se rozprostírá náročné vyšetřování začínajícího sériového vraha, času není nazbyt a jeho intuice mu napovídá, kudy se vydat. Nová kolegyně Hannah se chová lehce výstředně, ale budete jí zbožňovat, fakt!

Jedno z nejrealističtějších vyšetřování, které jsem dosud četla. Hrdinové postupují pomalu, nic se nestane zázrakem a poctivá detektivní práce je potlačována nejen byrokracií.
Zajímavé nápady, realistické popisy míst činu a uvěřitelné emoce všech hlavních postav. Sérii s milým detektivem si rozhodně píšu na seznam a po dalším dílu stopro s nadšením sáhnu.

Tahle detektivka by rozhodně neměla uniknout žádnému čtenáři napínavých krimi příběhů!

flaquitta
01.09.2022 5 z 5

Temná hra je prvním dílem nové série s detektivem Henrym Fordem. Ten se po smrti manželky před osmi lety potýká s pocity viny, že za její smrt je zodpovědný on. V práci je ale čerstvě povýšen, když se ve městě objeví sériový vrah. Jeho oběti spojuje potravinová banka, způsob smrti a aranžmá místa činu a hlavně podezřelý, vysoce postavený primář hematologie, který však má vlivné známé, kteří vyšetření komplikují. Shodou okolností se do hledáčku detektivů dostává také mladý muž z nižší vrstvy, který v nemocnici pracuje a vypomáhá si jak může. K týmu Henryho se přidává mladá doktorka Hannah, která má lehkého Aspergera, v týmu je však tento fakt velkou výhodou.

Kniha byla velmi napínavá, četla se velmi dobře. Kapitoly jsou krátké, navazují na sebe, napínavost nutí čtenáře začít "ještě jednu" :-)
První díl tedy chválím a těším se na další pokračování.

Petronela16
28.08.2022 5 z 5

No konečne niečo fasácke, čo ma celkom pohltilo, donútilo čítať každú voľnú chvíľku.Krátke kapitoly, správne napatie, pre mňa toto bola skutočná lahôdka.Určite, určite budem čakať na ďalšie diely s Henrym Fordom.Odporucam všetkými 10 , ba aj 20.

Višnička
20.08.2022 5 z 5

Takže - mám nového oblíbeného autora! Styl psaní naprosto super, vtáhlo mě to do děje, jak tu někdo psal, začátek malinko rozvláčný, ale pak jsem dala knihu na dva zátahy, nešlo se odtrhnout. Moc hezky napsané a těším se na další díly.

Kudlanka03
20.08.2022 2 z 5

(SPOILER) Lou. Chudák se holka v knize moc nepředvedla, ale za mě největší hrdinka. Věděla, co ji čeká. Jen zpětně moc nechápu, proč to Ford bere jako vraždu. Chtěl tam umřít s ní? Kdyby jo, tak tam zůstal, ne? Takže tohle mě docela štve, že to nerozvedl víc, protože dalších 100 stran jsem se spíš nudila. A vím přesně, že od strany 289 jsem se začala bavit. Jenže když má kniha 345 stran, není to úplně ono. Vzhledem k tomu, že je to první díl série, budu prostě mírná a budu doufat, že to v dalších dílech bude lepší. Nemám vlastně k žádné postavě žádný vztah, nebyl prostor na emoce. Ani na to, někoho nesnášet.
Co naopak musím zmínit tak to, jak se nás Andy snažil nasměrovat na zdravotního zřízence. A ve finále jsou nějak vinni všichni.(tohle slovo jsem si musela najít, jestli ho píšu správně). Skvěle to sehrál primář. Jen tam manželka byla vážně trochu jednodušší, ikdyž velmi chápavá. Někdo má rád v posteli pomůcky, sado maso, a náš doktor prostě výměnu krve…Už jen, kdyby mi můj drahý řekl, že to bere v nemocnici…Tolik toho přece vzít nemůže, když se při odběrech bere 450ml, takže by jich potřeboval aspoň 11. A to chlapi mají krve víc, jak ženy. Jen taková moje dedukce ohledně ženušky…
Ptala jsem se taky muže, proč ta Hannah musela mít Aspergera. Prý je to s tímto typem nemoci běžné, že se specializují na některé obory, a prostě jsou chytří, důslední, přímí…Další spoiler jo (komisařka v seriálu Most - dánsko švédský, ne ten ostravský) je taková naše Hannah.

Vzato z_te_lepsi_stranky to nebylo špatné čtení, bavila mě potravinová banka, i o krvi jsem se něco přiučila a doktor mě vyloženě bavil tou svou povýšeností a arogancí. Jak si s námi Matty hrál až do konce, kdy jsem prostě stejně byla tak na vážkách, jestli on nebo doktor.
Dávám si temnou hru do knihovny, což znamená, že v sérii budu pokračovat.

Verida
17.08.2022 5 z 5

Toto bylo moje první setkání s tímto autorem a musím říct, že si ho píšu na seznam oblíbenců. Tohle je ten typ knihy, u které jsem celou dobu přemýšlela – kdo je vrah, bude chycen, zabije znovu? Děj mě úplně pohltil a dokázala jsem se do příběhu vžít. Líbilo se mi vykreslení postav. Věřila jsem jim a bylo snadné s nimi držet krok. Hodně mě zaujalo pozadí příběhu detektiv inspektora Forda a jeho truchlení po tragické ztrátě jeho ženy. V příběhu se krásně ukazoval i jeho vztah se synem.
A neskutečně mě bavila doktorka Hannah ,která se potýká s aspergerem. Její přímočará upřímnost byla prostě taková osvěžující pro mě.

ctenarkaEva
16.08.2022 5 z 5

Výborně jsem si početla. Napínavý příběh, sympatický hrdina Henry Ford i jeho nová kolegyně. Už se těším na další díl, snad vyjde brzy.

BohyněKuchyně
12.08.2022 5 z 5

Patřím mezi milovníky detektivek a thrillerů a první kniha plánované série s detektivem Henry Fordem mě nadchla a pohltila od prvních stránek. Sympatická vyšetřovatelská dvojka je samozřejmě vždycky velké plus. U Forda vám vlastně ani nevadí jeho temná minulost (o které si on sám asi myslí, že je temnější, než reálně je) a u skvělé Hannah je její nenormálnost vlastně plusem. Tahle dvojka mě hodně bavila. Jak se vyvíjí vyšetřování, tak jsem jako čtenářka měla samozřejmě své tipy na vraha. Jenže autor si s vámi tak hezky pohrává, že už pak sami nevíte, jestli je to ten nebo ten. Napětí trvá až do posledních stránek. Krásná práce, skvělý příběh, moc dobře se mi četlo.

Knižní střípky
11.08.2022 3 z 5

Mohu doporučit úvodní díl nové série? Ano, mohu. Je to z ranečku těch drsnějších záležitostí, což mi vyhovuje. A je dost dobře možné, že právě díky zajímavému duu Forda s Hannah se zařadí mezi další mé oblíbené série.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

JustWomen
08.08.2022 5 z 5

Postavy na jedničku, vše srozumitelné, přiměřeně zamotané, dobrá práce Andy Maslene. Těším se na pokračování.

annettka1098
05.08.2022 5 z 5

Přestože kniha začíná hned první vraždou, což mám ráda, z nějakého důvodu mi prvních 100 stran přišlo takových pomalejších. Přisuzuji to ovšem tomu, že se nás autor snaží dostatečně seznámit s hlavním vyšetřovatelem, jeho týmem a průběhem vyšetřování. U 120.strany byl ale dán prostor nové forenzní techničce Hannah a ta vše zlomila. Od strany 120 jsem knihu dočetla na dva zátahy. Hannah je totiž absolutně bezprostřední a říká co má na jazyku. O vtipné situace tak není nouze a jsou s Fordem super dvojka.
Kniha není rozdělena do klasických kapitol, ale do dnů a jejich časového určení. Kromě vyprávění z pohledu vyšetřovatelů je tam také malý vhled do pohledu vraha. Nic mi ovšem přímo nenapovědělo kdo to je. Naopak si se mnou autor hezky pohrál. Celý příběh trvá 22 dnů, které vás prostě nenechají vydechnout.

Pár much jsem v příběhu našla, ale taky jsem si čtení moc užila. Troufá si tvrdit, že kniha osloví především čtenáře Adlera Olsena nebo Helen Fields. Já se moc těším na pokračování.

HODNOCENÍ: 90 %

veruptackova
05.08.2022 5 z 5

I když začátek této knihy působil, že půjde o další krimi thriller, který se sice lehce čte, ale zapadne mezi ostatními. Další čtení mě vyvedlo z omylu. Jakmile začalo vyšetřování, bylo mi jasné, že se mi tahle kniha bude líbit. Ještě jsem však nevěděla, že si vybojuje první příčku v rámci krimithrillerů, které jsem letos přečetla.

Z popisu místa činu mi přeběhl mráz po zádech, protože jsem si opravdu živě dokázala představit oběti a upřímně mě to zasáhlo. Ano, uznávám, že zejména na jednu věc vyšetřovatelé mohli přijít trochu dříve, ale mé nadšení z knihy to nesnížilo. Celkově se mi líbilo, že jsem z celého vyšetřování měla pocit reálnosti. Případ se nevyřešil přes noc a líbila se mi metodičnost hlavního hrdiny, jeho kniha postupů, ale i celkově to, že jakýkoli vědecký fakt, na který se v knize narazilo, byl vhodně zakomponovaný do textu, a i čtenáři laikovi stručně a srozumitelně vysvětlen.

Největším plusem knihy je však napětí, které ve vás Temná hra vyvolá. Autor čtenáři předhodí dva podezřelé a několikrát ho bravurně zmate. Díky tomu si myslím, že si na své přijdou jak nároční čtenáři thrillerů, tak občasné thrillerové čtenářky, které nadchne zpestření detektivního příběhu počátkem zajímavé romantické linky.

Série s Henry Fordem se po přečtení prvního dílu

Mona-Lisa
01.08.2022 4 z 5

Obstojně splnila mé nároky na detektivku.
A mezi ty patří hlavně:
- vyšetřovatel, co mě baví
- případ, který není moc zbytečně překombinovaný/ zašmodrchaný a ty máš šanci, když dáváš bacha, pachatele uhodnout
- a spád, který tě nutí číst pořád dál.
Ale přesto to není taková pecka, jako třeba Muži, kteří nenávidí ženy, Nesbo, nebo Kaštánek...
Ale detektivkáře určitě potěší, co jim stačí výše zmíněné aspekty a nemají temnou duši, jak já. :-D
Ještě musím zmínit sympatické krátké kapitoly; jednu úžasnou asociální postavu, díky které budu v sérii pokračovat; věrohodně popsaný postup vyšetřování a váhání mezi možnými pachateli do poslední chvilky spolu s hlavním detektivem. Pecka!

Zrzavá_Tereza
28.07.2022 4 z 5

Temná hra je čtivá, dynamická, bez zbytečných omáček kolem, s neobvyklou zápletkou a velmi sympatickým duem vyšetřovatelů. Těším se na další díly!

ivousekk
27.07.2022 3 z 5

Četla jsem už květnu jako beta čtenář pro nakladatelství s tím, zda je to top thriller. A za mne není.
Nebylo to špatné, ale třeba na sérii s Callanachem to nemá. Když to srovnám s posledním dílem Dokonalá tma, co jsem četla nedávno, ten byl skvělý. Toto za tím dost zaostává. Vůbec tam nebyla taková úroveň napětí jako ve Tmě.
Navíc už mě přestávají bavit detektivky, kdy hlavní vyšetřovatel je nějak poznamenaný z minulosti a vrah je ujetý pošahanec. Je to furt dokola. Za mne to vidím na 3,5 z 5.

Katulinka69
27.07.2022 4 z 5

Tohle jsem si stáhla náhodou, a opravdu jsem chybu neudělala. Krátké kapitoly, super postavy

Ajuszka
26.07.2022 5 z 5

Kdo mě už nějakou dobu sleduje ví, že já si pro kritiku nejdu daleko a dokážu napsat, když je kniha nezajímavá.
To ale neplatí u knihy Temná hra.
Detektiv Henry Ford a jeho tým se potýkají se sériovým vrahem, který má zálibu v krvi. Budete stejně jako já celou knihu hádat, kdo za tím stojí.
Kniha se četla velmi dobře, kapitoly jsou krátké a příběh samotný je opravdu skvěle propracovaný a sem tam protkaný humorem, což mám ráda.