Burziáni

Burziáni https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33227/bmid_burziani-zMS-33227.jpg 4 19 8

La fin des hommes série

Román známý i z filmové adaprace, odhaluje život bohaté pařížské společnosti po první svět. válce. Zaměřuje se na to jak pojímají nebo jsou schopni pojímat a jedině chápat lidskou důstojnost lásku a smrt. Ústřední linií románu je historie bankéřské rodiny Schoudlerů, vztah otce a syna. Otec chce udržet svou autoritu a syna pokořit. Intrika, které použije k jeho zastrašení se mu podaří tak dokonale, jak ani sám nechtěl – jeho jediný syn končí sebevraždou. Autor se v bohaté galerii postav zaměřuje také na ty, kteří se nějakým způsobem vyšplhali k tomuto privilegovanému společenskému postavení – buď svou bezzásadovostí nebo dravou amorálností.... celý text

Kabuky
13.01.2024 5 z 5

Vynikající vykreslení společnosti.

ludek.n
18.01.2021 4 z 5

Maurice Druon nám ve svém románu Burziáni představuje francouzskou smetánku po první světové válce a nedbale strhujícím způsobem nám líčí osudy spřízněných podnikatelských rodinných klanů de la Monnerieů a Schoudlerů. Vzájemné soupeření, intriky, nenávist, láska, prohra i úspěch, zrození a smrt. Druon sugestivně vykresluje obraz doby a zavádí nás do těch nejhonosnějších pařížských domů. Dává nám poznat lesk peněz, důležitost postavení, vlivu a moci. Nikam přitom ve svém líčení nechvátá. Nechává vyniknout ostře ohraničeným charakterům jednotlivých hrdinů a spíše než napínavým dějem ohromuje mondénní atmosférou a emocemi. Samozřejmě nechybí dramatické momenty. I když se nijak nevyvyšují ani nekřičí, úder baseballovou pálkou by nemohl být důraznější. Stylová uspořádanost a přehledná struktura textu mají za následek velmi příjemný pocit z četby. Druon se s Burziány klidně může poměřovat s velikány francouzské literatury.

DeepSea21
10.10.2019 4 z 5

Postavy které mě nenadchly,odměřené,chladné,vypočítavé.
Typ lidí ,,obchod nade vše'',které jsou mi vždy nesympatické,ovšem příběh byl dobrý a čtivý.
Závěr knihy se mi moc líbil.

MaxK
14.08.2019 4 z 5

Druon navazuje na naturalistické dílo Emila Zoly. Jednak stylově, což si čtenář uvědomí třeba při čtení scén z blázince, jednak koncepčně. Podobně jako Zolův cyklus Rougon Macquartů, podniká Druon ve svém cyklu Zánik lidí, jehož jsou Burziáni prvním dílem, sondu do francouzské meziválečné společnosti. Pokračování cyklu, knihy Zánik a Setkání v pekle, v češtině nevyšlo. Jsou ale dostupná slovenská vydání. Kromě souboje burziánů Maublanca a Schoudlera, sledujeme snahu Sylvaine Dualové a Simona Lachauma proniknout do vyšší společnosti, poměry v aristokratické rodině de La Monnerie a cestu profesora Lartoise mezi Nesmrtelné Francouzské akademie. Příběh Burziánů je sám o sobě uzavřen, současně je zjevné, že si autor rozehrál několik postav a zápletek pro pokračování cyklu.

mgeisselreiter
18.02.2019 4 z 5

Román nabízí srovnání se Ságou rodu Forsytů. Děj se odehrává místo v Anglii ve Francii, Druon píše více čtivě, ale jeho román není až tak podrobný a do detailů zacházející (což může být dobře nebo také ne, záleží na čtenáři, co preferuje, co mu víc vyhovuje).
Burziány jsem přečetl s velkou chutí, krásně se to četlo a já bych klidně uvítal, kdyby autor román trochu "nafoukl". 80%, 18. 2. 2019.
Rád bych si přečetl i další 2 díly, které ale bohužel česky nevyšly a přiznám se, že slovensky bych si je nedokázal vychutnat.

aardvarka
05.06.2018 5 z 5

Nabité kousavým černým humorem, brutálními životními zvraty a zároveň opravdu nesmírně citlivé k lidské povaze. Kritický realismus po druhé světové válce, některé pasáže až Zolovské. Z jednotlivých obrazů bych na prvním místě vypíchla, jak praděd bere vnuka "činit dobro" a vzbudí tím u něj zájem o morbidnost. Těším se na chlapcův vývoj v dalších knihách. Skvělá práce s figurkou Polantovou. A pak samozřejmě, to byl zlatý hřeb, předstírané těhotenství slečny herečky. (Jediné postavy, ke které jsem necítila ani trochu náklonosti. A to jsem na počátku byla nespokojená s nedostatkem sympatických postav. Kdepak! Byli všichni úžasně lidští.)

Aviator
12.07.2012 5 z 5

Výborný začiatok ďalšej historickej série od Maurica Druona. Po stredovekom Francúzsku (vlastne Prekliatych kráľov napísal neskôr, ale ja som čítal najskôr ich :)) tu máme Francúzsko v medzivojnovom období. Druon opäť neuveriteľne reálne vystihuje atmosféru vtedajších čias. Tento krát sa zameriava na aristokraciu (rod De la Monnerie), mocných finančníkov (rod Schoudler), vplyvných mužov (lekár Lartois alebo politik Rousseu). Sleduje tiež vzostup „bezvýznamných“ ľudí do spoločnosti „veľkých mužov“ (Simon Lachaume). Veľký priestor dostávajú dialógy postáv. Doplnil by som nightlybird-a, na Slovensku (Československu) vyšli všetky tri časti, vydal ich Tatran v 60. rokoch.

nightlybird
18.07.2011 4 z 5

Fandové Jeana Gabina asi znají film - kniha, za kterou dostal Druon v roce 1948 Concourtovu cenu, je ale podle mne barvitější. Jako by se v ní prolínaly prvky Balzacova mistrovského vypravěčství s drsným Zolovým naturalizmem, podrobná perokresba postav vytváří barvitou fresku své doby, doby, kterou Druon označuje jako zánik lidí se srdcem, lídí kteří nejsou ostatním vlky. A Zánik lidí je současně název trilogie, jejíž jsou Burziáni 1. částí a v jejíž dalších částech La chute des corps a Randez-vouz aux enfers autor osudy svých postav ještě dál rozvíjí. Mám pocit, že snad i vinou změny názvu v duchu reálného socializmu kniha neprávem trochu utrpěla a není jí věnována taková pozornost čtenářů, jakou by si zasloužila. A možná je taky ve stínu Prokletých králů. pokud ale máte v oblibě francouzký realizmus nebo naturalizmus, neměli by jste ji nechat nepovšimnutou. A je škoda, že u nás zbývající dvě části trilogie nevyšly - asi se zdály pro nás příliš naturalistické.

zfilmováno

Maurice Druon