Kytice z pověstí národních

od:

Kytice z pověstí národních

• Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních.
Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století.
K vydání připravil: Rudolf Skřeček
Barev. ilustrace: Vladimír Tesař

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31234/kytice-z-povesti-narodnich-31234.jpg 4.46232
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Kruh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (577)

Přidat komentář
MatoZu
02. září

Erbenovy verše se krásně čtou. Ze třinácti básní mě pouze dvě nebavily. Ale ty ostatní miluju - mohu je číst pořád a pořád dokola a stále mě to baví.

Booky84
30. srpna

Klasika, které jsem ráda věnovala svůj čas a rozhodně stojí za přečtení.

Glivuska
29. srpna

Když nepočítám Máj, tak Kytice patří mezi mé nejoblíbenější knihy, které vznikly na našem území v 19. století. Vracím se k ní zcela pravidelně a vždycky mě naprosto uchvátí. Zajímavé pro mě je, že má tolik rovin, že ji může přečíst malé dítě a zároveň ji roky studovat literární vědec, a každý si z ní odnese něco jiného. Vztah mezi proviněním hlavních hrdinů a neúměrným trestem, který následuje, je věc, se kterou se vlastně nedokážu asi nikdy smířit, což samo o sobě mě v knize vlastně přitahuje :) nemluvě o nádherných verších.. a kouzlu prostředí obecně.. doporučuji se zaměřit na Záhořovo lože, které se naprosto vymyká ostatním baladám (dřív jsem ho nedokázala ocenit).

malí
27. srpna

Patřím k těm, co nejdřív viděli film. Teprve pak jsem četla Kytici. A jsem ráda, že to bylo právě v tomto pořadí.

6839
27. srpna

Ano, možná to má něco do sebe, četla jsem knihu, a také jsem shlédla film. Problém je v tom, že každé dílo může mít něco do sebe. Trochu mě překvapilo vysoké hodnocení, které zde Kytice má. Mám ráda napětí v knize. Rozhodně ale ne takto, když jsem četla tuto sbírku balad od Erbena bylo to nejprve na základní škole, přijde mi to jako koukat se povinně na Čelisti, v době, kdy jste dítě a plavete v nafukovacím kruhu. Dodnes to na mě vše působí moc drasticky. Musela jsem se podívat na starší komentáře, zda "vůbec někdo ohodnotil méně než pěti hvězdami". (nakonec jsem našla), názor, že kdyby kniha nebyla vnucována v době základní školy,.. Dítě v lavici, koukající se jak vodník,.. no,. Samozřejmě, že dnes se už na tyto povídky koukám jinak. Ale první dojem,...

MCGinger
17. srpna

Rodiče mají krásné staré vydání, ke kterému jsem se několikrát vracel. Paráda.

Bajunek
15. srpna

Přečteno několikrát, znám pomalu nazpaměť. Nemá chybu

SSTknihy
14. srpna

Tak tohle je stálice na mém knižním nebi. Od chvíle, kdy jsem se poprvé začetla do těch magických veršů, které mě jako mávnutím kouzelného proutku přenesly do tajemného, až mystického světa, byla jsem zřejmě navždy ztracena. Snad už tenkrát jsem za těmi zdánlivě jednoduchými, lehce plynoucími verši tušila krásu českého jazyka a geniálně vystavěné příběhy, před kterými musí i dnes slavní Hollywoodští mistři hororů blednout závistí.
Navíc tahle kytice "ozdobnou stužkou svázaná", skrývá mnohem víc vzácných a zajímavých kvítků. Jsou to hluboké a děsivě pravdivé lidské příběhy. No, řekněte, v které jiné knize najdete pohromadě vášeň, smutek, bolest, lásku, pokání, smrt, strach, radost, touhu, zlobu, marnost, víru i naději?
S každým dalším výtiskem, který zařadím do své knihovny, si stále znovu a znovu potvrzuji krásu Kytice. Znovu a znovu nalézám nové otázky i odpovědi, vzrušení i poučení, zábavu i inspiraci pro chvíle rozjímání.

Mygli
11. srpna

,,Zlatý poklad" české poezie. :-)

Chajda69
08. srpna

Kniha, o které nemá smysl se více rozepisovat. Některé z balad jsou až brutální. Za mě nejlepší Vodník.

Terka72
04. srpna

Nemám moc ráda čtení poezie, ale tahle kniha vás prostě chytne a baví !

Hobo
04. srpna

Zcela ojedinělé dílo světové poezie. Dodnes živé i po téměř 200 letech. Vracím se k této sbírce znovu a znovu po celý život.

nikolet
02. srpna

Dobře čtivé básničky. Nejoblíbenější je Svatební košile.

Shinstria
30. července

Mě to prostě nesedí. Buď tam člověku Erben vnucuje víru a nebo tam vraždí děti a trestá ženy za jejich "hříchy". Jo sice se mu to hezky rýmuje, má to správný rytmus a umí udělat temnou atmosféru, ale jinak mě to opravdu neuchvátilo. Zřejmě je to dost zapříčiněno tím, ze člověku to začínají nutit už na základní škole a o střední nemluvě. K takovéhle četbě by měl každý přijít sám a být na to zralý. Protože takhle se mi dobrá kniha zprotivila a jen tak si ji znovu nepřečtu.

tygřík2
25. července

Krásné. Neobyčejné. Nezapomenutelné.
Poetické horory bez použití motorové pily.
Jak úžasně libě zní popisy otřesných tragedií slovy pana Erbena: "Zemřela matka, do hrobu dána...! " A kolik citu a soucitu vyvolávají: "... i přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly...!"
Mé první setkání se světem plným vražd, krve a zmaru se odehrálo v šesté třídě základní školy. Náš češtinář nerozdával kule za nedodaný domácí úkol, za vyrušování nepsal poznámky do žákovské. Za každý prohřešek jedna sloka z Vodníka nazpaměť. Když došly, načala se další balada, třeba Kolovrat. Byli i tací, kteří se, ač téměř propadali, stali experty v recitování tohoto národního skvostu. Tenkrát jsme z toho měli legraci a schválně zapomínali čítanku. A náš učitel se pod vousy smál.
Nepochybuji, že kdybychom se dnes, my, jeho bývalí žáčci, sešli, že bychom společně tu Kytici dali a vzdali tak hold jeho laskavosti a moudrosti.

DeKo1996
25. července

Sbírka balad, která je přečtená téměř za jedno odpoledne. Jelikož jsou balady vcelku krátké, je to rychlá záležitost.

Katecake
23. července

Naprostá srdcovka, kterou jsem díky mému dědovi plynule odříkávala od 6 let.

intelektuálka
18. července

Kytice - další z národních pokladů

Vlastním vydání z roku 1965 s krásnými ilustracemi Jana Zrzavého

A protože o básních je tu dost, napíšu hodnocení a hold Jana Nerudy:

Zlato chtít snad pozlacovat
slunce svící osvěcovat
duhu barvou domalovat
sopku ohněm podpalovat
démantův chtít tvrdost zvýšit
oblakův chtít rychlost spíšit
toť by bylo rozumnější
nežli tvoje pěvče Erbene
písně chtít snad písní opěvovat.

TaLu
16. července

Hodnocení odráží kvalitu v žánru.
Udržet se TOLIK let jako povinná četba napříč různým režimům vypovídá cosi o něčem, co leží za těmi slovy.
Již v době, kdy jsem si pod slovem "zvukomalebná" nic moc nepředstavovala, jsem znala úryvky některých básní. Sice jsem nechápala , co je tak úžasného na: "Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly", ale ten kdo mi to "vyprávěl", to vyprávěl moc hezky.
Později jsem si Kytici přečetla, v té době už jsem za písmenky slyšela melodii.
Nádhernou melodii - cinkání zvonků, tleskání rukou, klapot koňských kopyt.....tíhu ticha i hukot emocí.
Melodie byla silnější než obsah slov.
Ono pro mou velmi rozvinutou fantazii toho bylo někdy až moc - Zlatý kolovrat, Vodník a hlavně Polednice....raději neprožívat detaily.
O mnoho let později jsem jednou viděla film, kde polednice v podání Bolka Polívky vystihla moje dětské představy.
Ale nej nej byl ve filmu umrlec, kterého "hrál" Jiří Schmitzer !
A současnost? Stále slyším tu hudbu za slovem a stále se mi nejvíce líbí balada Poklad, protože matka nedoplatí na následky svých chyb. Naděje pro nás matky ....

ZÓNA
15. července

Vzpomínám si na své dětství a svou umanutost, kdy jsem tolikrát prohlížel a posléze i pročítal dílo pana Erbena. Tehdy jsem ještě neměl tolik rozumu, abych plně docenil tento skvost české tvorby, ale protože moji rodiče vlastnili nádherné vázané a navíc obrazové vydání Kytice, znal jsem tuto sbírku básní dokonale.
V mých stopách tvrdohlavě kráčí moje dcera, která na Kytici nedá dopustit... :-)
Uplynuly desítky let a já tu užasle vnímám nádherný rytmus Erbenových básní, krásný český jazyk a rýmy, které děsí a nadchnou zároveň.
Nezvyklá krutost a ponurost, atmosféra z které vás postupně mrazí. Za nejzdařilejší tituly považuji bezesporu POKLAD, SVATEBNÍ KOŠILI, úvodní velice romantickou, až národní KYTICI, pohádkově hororový ZLATÝ KOLOVRAT a děsivě krutou DCEŘINU KLETBU.
Sbírka zřejmě nemá hluchých míst, nicméně několik básní mi k srdci nepřirostlo. Ale jak již pozorný čtenář u mě vypozoroval, u básní mi nevadí jistá nevyváženost.
Kytici vnímám jako dar českému lidu, mozaiku hříchů , nutkání a spravedlnosti.
Krása češtiny, jedinečná kombinace slov a krásná vyprávění - to jsou tři hlavní atributy těchto balad, které nikdy nemohou být překonány...

RMarkéta
08. července

Nejdříve jsem byla samozřejmě hodně pomasírovaná povinnou školní četbou. Po letech jsem jsi k tomu to dílu zase našla cestu. Dostala jsem chuť si Erbena zase přečíst. Můj názor se na knihu hodně změnil. Je to krásná poezie, hodně drsná. Erben by se neztratil ani mezi mistry hororu. Řekla bych, že by tam krásně zapadl. Dost "svým" hrdinům nakládá a to pěkně nekompromisně. Po vině musí přijít trest. Někdy to ale bylo až příliš za hranou. Chápu, že slovanská lidová slovesnost si servítky nebere a lidé se z ní měli poučit.
Tohle poučné bylo.

pip11
07. července

Velmi krásná klasika.

Lethania
02. července

Já prostě nedokážu docenit poezii českých básníků. Kniha mě nenadchla, kousala jsem se nudou (podobně jako u Máje). Někomu se to holt libí a někomu zase ne. Možná si ji ještě jednou přečtu až budu starší a moudřejší.

Pazúzu96
18. června

Nejlepší básně, jaké jsem kdy četl. Asi ani není třeba blíže dílo přibližovat, jelikož spoustu básní (Polednici, Vodníka, Svatební košili) zná snad každý. Takže jen snad, že všem doporučuji :-).

Péťa1950
17. června

Erbena si netroufám hodnotit. Sbírku jsem nikdy nebrala jako povinnou četbu, ale jako krásnou, silnou poezii. Podle mne nezfilmovatelné.

Gabux
17. června

Jediná poezie na kterou nedám dopustit.

IvonaK
15. června

Sbírka kvalitně vyprávěných balad. Moc se mi líbila ta báseň Poklad. Proto mě mrzí že nebyla i zfilmována.

Lilda
13. června

Nebyla jsem příliš nadšená z toho, že to musím opravdu číst, protože když jsem tuto knihu četla na základní škole, tak mi to stačilo. Musím ale říci, že se mi to opravdu líbilo a nelituji toho, že jsem si ji znovu přečetla. Je to zkrátka klasika, kterou by měl každý Čech znát. Obdivuji schopnost Erbena vůbec takové balady vymyslet, aby se krásně rýmovaly a nesly hluboké poselství. Člověk je příběhy zaskočen. Příjemné je i to, že je zde děj a člověk když nechce, tak nemusí číst mezi řádky. Nejvíce se mi líbila balada Svatební košile, Zlatý kolovrat a Lilie či Vrba. Myslím, že si tuto knihu přečtu ještě několikrát.

Kikulka97
13. června

Nemám poezii moc v lásce. Ale tyto balady jsou skvělé. Těžko vybrat mou nejoblíbenější. Je to kniha, ke které se ráda vracím a hledám v ní inspiraci.

pospec7
12. června

Kytice pro mě byla jedna z knih, kterou jsem zařadil do maturitní četby a upřímně se na ni netěšil. Měl jsem ji zaškatulkovanou jako příliš morbidní a složitý soubor balad. Nemohl jsem se mýlit více, oproti Máji je pro mě Kytice zlaté dílo... Samozřejmě jsem si ji u maturitního zkoušení vytáhl a dopadlo to výborně.