Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/mid_kytice-5XM-588.jpg 4 9186 992

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

oolinkaa
15.06.2012 5 z 5

Několikrát čteno do školy, ale určitě si to zas někdy v budoucnu přečtu!

FilipGOLF
14.06.2012 5 z 5

Národní poklad, četl jsem několikrát :-)

evajs.evajsek
10.06.2012 5 z 5

přesně tak, jako dítě jsem touto knihou byla strašena. Jako dospělá si uvědomuji výpověď básníkovu --- také se mi líbí její filmové zpracování. Bolek Polívka jako Polednice je úžasný.

elusha3
01.06.2012 5 z 5

Kytice je nádherná sbírka balad! Vřele ji doporučuji. Já jí jednou budu číst svým dětem když budou zlobit :D

maryzka
01.06.2012 2 z 5

Zemřela matka a do hrobu dána,siroty po ní zůstali. - Tento verš je skoro jako lidový folklor. Dokonce byl použit i ve Filmu Marečku podejte mi pero.

aja350
23.05.2012

I když mne poezie tolik nebere, tak Kytice je klasika, která se dá číst stále znovu. A podle mě je úžasná. :)

Miru
18.05.2012 5 z 5

Erben byl možná zvrácený génius, ale pro českou literaturu zcela zásadní!

JP
13.05.2012 4 z 5

Těžká morbidita balad a vybroušenost detailů má i dnes co nabídnout pro jakoukoliv skupinu čtenářů. Silné a pevně stojící dílo, navíc i velmi národní, spjaté s naší zemí. Stejně tak, jak to pociťuji třeba u Hrabala nebo Wericha.

Lana33
09.05.2012 5 z 5

ačkoli moc poezii nemusím, tak Kytice je pro mě opravdu úžasná kniha, pro mě je víc než Máj od Máchy, ale to je každého názor...Kytice je jedna z mých nejoblíbenějších knih obecně :)

mončičáček
07.05.2012

Klasika, která se neomrzí, některé věci už umím i zpaměti :-)

kapllu
07.05.2012 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si ke Kytici našla cestu, asi proto, že jsem nikdy nehltala poezii. Erben dokázal skvěle vyjádřit příběh v několika slovech a to obdivuji.

pearl.a
01.05.2012 5 z 5

Nejkrásnější dílo české literatury.

Kaka.cs
29.04.2012 5 z 5

Snad první knížka povinné školní četby, která mě bavila. Kytici jsem četla už několikrát a nikdy mě neomrzí. Je to skvělá knížka.

Galadriel23
20.04.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, nikdy mě neomrzí, můžu jí číst znovu a znovu. Někomu se může zdát trochu morbidní ale zde je vysvětlení...
Příznačné pro Erbena je, že hlavní roli hrají ženy. Zabývá se zde otázkou lidských vztahů, v nichž ho především zajímá problém viny a trestu. Konflikty v lidském životě vznikají, podle Erbena, především narušením základních vztahů a zákonů mezi lidmi. Za každou vinu přichází, často nepřiměřený, trest. Člověk je v jeho pojetí bezmocný proti přírodním silám, jež ho obklopují.
Když se nad tím zamyslíme tak je to pravda....

Džizetka
18.03.2012 3 z 5

Kdyby mi někdo řekl,že mi uvízne v hlavě jedna kniha,nikdy bych si nepomyslela,že tato.Možná to má za následek mé dětství .Spíše bych si dovolila tvrdit,že kniha zasáhne snad každého,kdo se nad ní chvíli zdrží a kdo ji jen letem světem nepřelouská.

FilipGOLF
08.03.2012 5 z 5

Toto dílo od Erbena patří k velkolepému dílu. Zaslouží si být v povinné literatuře nejen pro školy, ale povinně přečíst by si ji měl každý.

reykjavik
05.03.2012 5 z 5

Ohromující kniha, která bezpochyby zapůsobí na všechny čtenáře.

Snow
19.02.2012 5 z 5

Kytice jednoznačně patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Balady jsou tu opravdu úžasné a rozhodně doporučuji přečíst a nekoukat na film! I když ten ujde, ale knize se jednoznačně (pochopitelně) nevyrovná!
(PS: kdo hodnotil méně než 5 hvězdiček je ignorant a literární barbar! :o) )

Mrs.Domis
18.02.2012 4 z 5

všechny ty příběhy jsou mrtě dobrý. Většinou smutný...ale pěkný.

Gahanka
18.02.2012 5 z 5

Nikdy nezklame! Už od dětství čtu znova a znova a vždy zanechá mrazivý otisk...