Kytice

Koupit

Kytice Karla Jaromíra Erbena patří mezi ty nejcennější poklady české literatury a poprávu se řadí mezi nejoblíbenější knihy našich čtenářů. Přinášíme vám tuto sbírku 13 balad s ilustracemi Tomáše Pekárka, které svým lehce hororovým, a přesto přívětivým stylem vhodně doplňují ponuře tragickou atmosféru této jedinečné sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458549/big_kytice-CJB-458549.jpeg 4.48434

Kniha Kytice

maminaOlina

Je naše vlastnitcví krásné literatury a jsem pyšná, že jsme měli tak skvělé básníky i když v té době skvělí nebyli.

Legens

Nebudu zde opakovat různá vysoce kladná hodnocení, souhlasím se všemi, je to prostě náš český literární poklad, doslova nám Čechům zažraný pod kůži. Dokud budeme, bude i Erbenova Kytice.
Několik neliterárních asociací.
1. Záhořovo lože. Velmi pravděpodobně psáno podle dispozice Hospitalu v Kuksu. (Erbenův rodný Miletín je od Kuksu vzdálen asi 25 km). Kříž na pahorku - střed špitálu Kuks s kostelem. Na východ cesta do nebe - sochy ctností na východě, na západ cesta do pekla - sochy neřestí směrem západním. Poutník jde na západ a dojde k Záhořovi - socha Garina.
2. Symfonická báseň Polednice Antonína Dvořáka. Při notoricky známém textu tuto skladbu vnímáme skutečně jako malý hudební horor.
3. Symfonická báseň Vodník Antonína Dvořáka. Hudba zde téměř doslova mluví. V textu vodník začíná skoro laškovně, až mile, teprve během několika veršů si uvědomujeme, jaká hrůza přijde. Stejně tak začátek Dvořákova Vodníka. Kdo znáte víte, kdo neznáte poslechněte na Youtube, budete zírat, a to již v prvých vteřinách hudby.
4. Kantáta Svatební košile Antonína Dvořáka op. 69. Absolutně fascinující skladba. Kromě zcela strhujících scén, kdy je posluchač bezprostředně uchopen a vtažen spojením geniality textu a hudby (A on tu napřed skok a skok, scéna v umrlčí komoře) zde upozorním na dvě méně nápadné, ale hudebně psychologicky skvělé záležitosti: Jednak jak se temná hudba na dvou místech úžasně rozjasní při zjevení panny Marie na začátku (text Na stěně nízké světničky...) a před závěrem (modlitba Maria panno při mně stůj), jednak jak se mění atmosféra v hudbě, když dívka náhle přestává být jen pasivně vlečena, ale sama se ujímá aktivity (Však jsi ty byl vždy přede mnou). Kdo neznáte poslouchejte, nebudete litovat. (Na Youtube je to celé.)

Kabuky

Klasická četba

Mirka2778

Přiznávám, že číst poezii moc neumím a mnohem víc si ji užívám jako posluchač. Proto jsem si tentokrát dopřála audio verzi a byla to nádhera. Ano jsou to balady a jsou hodně drsné, jenže jsou úžasně složené. Ano, když je někdo umí přednést, tak mají nejen slova, ale i rytmus a melodii. Tak přestože je to, díky škole, jedna z nám nejznámějších sbírek a děj balad nejspíš zhruba známe všichni, moc doporučuji k zopakování. Po dlouhých letech jsem si básně dávkovala pomalu a vychutnávala. Skvělý zážitek.

plomusujonak

Nikoho snad nepřekvapí, že byla tato jedna z českých nejlegendárnějších sbírek básní, mou první, jež jsem celou četl. Zajisté mě nezklamala, byla v mnohých směrech velmi emočně nabitá a prostě velmi krásně napsaná. Často bývá Kytice přirovnávána z dobrých důvodů ke starým hororům, situace v některých příbězích básní jsou totiž velmi nepříjemné a vlastně i děsivé, objevuje se v nich utrpení, bolest, smrt a nadpřirozené bytosti, které předchozí tři zmíněné body způsobují. Snad v žádné není ani náznak vysvětlení, proč se ty věci dějí, nebo odkud se vzaly, a tak působí veškeré fantastické prvky jako něco, co člověka hluboce přesahuje, co tu bylo dávno před ním, a co ho dalece přežije. Když jsem četl například Poklad, běhal mi mráz po zádech. A u mé nejoblíbenější básně z celé sbírky - Záhořovo lože - jsem byl dokonce dojat k slzám. Celkově jsou všechny básně zahaleny jakousi rouškou tajemství. Líbivost básní však nebyla u všech na úrovni. Například tři nejznámější, Svatební košile, Vodník a Polednice, jsem si moc neužil. Možná tak bylo právě kvůli jejich ohranosti. Jiné byly prostě slabší nebo jsem je dokonce nepochopil. Musím však říct, že jsem si čtení Kytice při občasném pohledu směrem k lesu a při poslechu vážné hudby vysloveně užíval.

Zverak

(+ SPOILER) Kniha se mi na to co jsem čekal dost líbila a nebyla nakonec vůbec špatná.
Pokud má někdo ráda horory, mohlo by se mu to moc líbit.

Tyhle balady mě zaujaly nejvíce (pozor popisek balad obsahuje spoilery):
1. POKLAD - Moc pěkná balada k zamyšlení. Pojednává o tom jak jednu ženu potkalo ohromné štěstí a našla poklad. Měla sebou i dítě, které nechala bez dozoru v domění, že si pěkně hraje. Když se už bohatá vrátila tam kde dítě nechala, nenašlo ho tam a z jejího pokladu se také stala jen bezcenná hrouda kamení. Žena se pak poučila a už brala své dítě nadevše.
2. POLEDNICE - Snad nejznámější balada z kytice. Má však velmi podobné poselství jako poklad. Stejně jako v pokladu jde o mateřskou lásku a o to, že brala matka své činy a slova na lehkou váhu a jak za to krutě zaplatila. Narozdíl od pokladu má však tato balada mnohem morbidnější konec než poklad.
3. ZLATÝ KOLOVRAT - Pojednává o tom jak pro vlastní budoucnost je někdo schopný provést i bratrovraždu. Děj je o tom jak se princ zamiloval do prosté dívky pradleny a měl problémy s rodinu dívky. Nebo spíš dívka měla problém. Macecha té dívky měla totiž také svou vlastní dceru a té přála víc, aby se provdala za prince. Proto pradlenu zabila a dala za manželku princi tu druhou dceru. Princ však krutý čin odhalil a nechal matku i dceru potrestat. A tato balada nakonec skončila vlastně dobře, zlo bylo potrestáno.
4. VODNÍK - Rodiče dětem věci neříkají zbytečně! Rozhodně teda ne to, že nemáte chodit k jezeru, pokud jste mladá krásná dívka a dělá si na vás vodník zálusk. Upřímně jsem příliš nepochopil jaké poslání má tato balada. Ale všiml jsem si, že je to docela dost brutální balada.
5. SVATEBNÍ KOŠILE - Je to velice podobná balada jako vodník, až na to, že jsem pochopil její poslaní a to to, že není dobré věřit úplně každému a rozhodně ne umrlci. Svatební košile je o tom, že se jedné dívce vrátil její milený z vojny. Problém byl však v tom že to byl vlastně zombii. Umrlec ji potom odvlekl ještě tu noc na hřbitov, kde se měli vzít. Svatební košile je docela dost brutální a má docela dost špatný konec, ale hlavní hrdinka tu hroznou noc narozdíl od mnohých balad alespoň přežila.

Překvapivě docela dobré čtení, dávám čtyři hvězdičky z pěti.

Renatka11

Z Kytice mám z dětství zažitou hlavně Polednici ze školy a Štědrý večer z domova z Vánoc. O něco míň pak balady Kytici, Poklad, Zlatý kolovrat, Vodníka a Svatební košili. Ostatní jsem si až dodnes, kdy jsem se ke Kyticí vrátila v jejím komiksovém vydání, skoro nepamatovala. Jen na to, že i pocit z nich byl většinou něčím děsivý nebo aspoň znepokojivý. A jsem přesvědčená, že v době svého vzniku musela Kytice působit ještě mnohem děsivěji. Moje oblíbené básně jsou nejkratší Kytice a jedna z mála se šťastným koncem - Poklad.

zuzu8480

prostě klasika