Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9202 9202

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Gahanka
18.02.2012 5 z 5

Nikdy nezklame! Už od dětství čtu znova a znova a vždy zanechá mrazivý otisk...

nervy
16.02.2012 5 z 5

Krásné balady, mimochodem, miluju zfilmovanou Kytici, naprosto jsem si nedokázala představit, jak by bylo možné něco takového zfilmovat - a povedlo se, ta děsivá mrazivá atmosféra zůstala i ve filmu, taky ta elegičnost, barevnost.

raisen
13.02.2012

Paráda!!! Kolovrat patří mezi mé nejoblíbenější básně z této sbírky.

Mikiem
10.02.2012 5 z 5

četli jsme to ve škole,měli jsme to i u maturit snad jako otázku,pěkné,dávám plus:o)

Malin
31.01.2012 2 z 5

Na můj vkus moc morbidní, zbytečně ve verších. Asi to neumím moc ocenit.

Radkab.
20.01.2012

Tahle kniha má bezpochyby velkou literární hodnotu, ale mě se nikdy nelíbila. Je pro mě moc chmurná a ponurá. Neříkám, že je to špatná kniha, ale já si radši přečtu něco veselejšího.

Denaille
13.01.2012 5 z 5

Jediná poezie, kterou dokoážu číst opakovaně a mám z ní stále stejný zážitek. Dokonce i filmové zpracování se povedlo, takže kdo si stále netroufá, může zkusit film, ale bylo by škoda zůstat jenom u něj.

gilad
04.01.2012

Velice smutné, ale krásné....

Suzie05
04.01.2012 5 z 5

Nikdy nezapomenu na to, jak mi Kytici maminka četla na dobrou noc, když jsem byla malá.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Zbožňuji Svatební košili, na Štědrý den každoročně čtu Štědrý den a vůbec se s touhle sbírkou nesmírně ráda bojím.

Poeta
04.12.2011 5 z 5

Znám lidi, co ji nečetli, dá se pořád hovořit o Češích?

martin.janac
09.11.2011 4 z 5

Klasika české literatury, v dětství mně vůbec nebavila a měl jsem k ní odpor (zejména když jsem se musel úvodní báseň učit nazpaměť), ale po čase jsem si uvědomil, že můj názor byl zcela mylný. Moje nejoblíbenější básně jsou asi Zlatý kolovrat, Poklad a Vodník.

Barbanka
26.10.2011 5 z 5

Pro mě nejlepší sbírka básní. Četla jsem ji x-krát a stále se k ní vracím...

koubin007
13.10.2011

To je chvalozpěvů:)
Básně-balady ve formě pro mě snesitelné, ale rozhodně to není něco, co bych si přečetl před spaním nebo, když na mě jdou chmury. Přiznejme si to, je to otřesné, ohavné a depresivní. Je to sice skvěle napsané a taky jsme se to všichni ve škole museli učit nazpaměť, ale to ještě neznamená, že je to básnická extratřída: spíš dobrý na strašení malejch dětí.

katka101
13.10.2011 5 z 5

Erben je klasika,naprosto jedinečného rázu : ) Kytici si zamiluje každý,kdo si ji alespoň jednou přečte,ale neznám člověka,který by si nepamatoval alespoň Polednici. Moje oblíbená je Svatební košile a Vodník...

katieeannee
01.10.2011 5 z 5

Hrůzné, hororové příběhy, které si myslím, předběhly svou dobu. Tato kniha je tak krásně napsaná, až je mi z ní ouvej. Jediný horor (včetně filmových) ze kterého jde vážně strach!

Faustynka
29.09.2011 2 z 5

Pěkná kniha i filmové zpracování.

Oter
28.09.2011 5 z 5

Tak tuto knihu považuji za poklad našeho národa ;)

DustinMind
18.09.2011 5 z 5

Naprostý český literární skvost. Mrazivé, děsivé a hlubokomyslné příběhy.

Hancza
10.09.2011 5 z 5

Jedna z nějkrásnějších českých knih. Erbenovy balady nestrácení svoje kouzlo a tajemno :)